X

wymiana diody w napedzie cd-rw i dvd-rom

maximus1 03 Jul 2004 18:54
  • #1 03 Jul 2004 18:54
    maximus1
    Level 2  
    Helpful post? (0)
    witam! :)

ostatnio zaczalem sie bawic w leciutki modding komutera, jakies led-y kabelki UV i takie tam pierdoly, ale teraz naszlo mnie zeby zmienic diody w napedach cd-rw i dvd-rom w swoim kompie na niebieskie

rozkrecalem juz oba napedy i musze powiedziec ze z przelutowaniem nie bedzie problemu, chodzi mi tylko o to czy nic sie z napedami nie stanie i ewentualnie jak temu zaradzic, bo niebieskie led-y maja wiekszy pobor energii i dzialaja na wyzszym napieciu [w dvd-romie (Toshiba SD-M1712)led jest koloru zoltego a w cd-rw (Teac CD-W524E) dwie zielone]

moje pytanie jest takie czy mozna bezpiecznie przelutowac te diody na niebieskie? wedlug mnie moga wyniknac dwie sytuacje, dioda bedzie swiecic slabo albo wcale, albo cos sie spali w napedzie... prosze o rady...
  • #2 03 Jul 2004 19:43
    Removed
    Helpful post? (0)
    Raczej połączenia bezpośrednio innych diod (zwłaszcza pobierające większy prąd) nie są wskazane z uwagi na to, że nie wiadomo jak się zachowa dany napęd. Przewarznie zasilanie diod jest wyprowadzane bezpośrednio z procesora sterującego a jego zniszczenie powoduje automatycznie, że napęd nadaje się jedynie do kosza. Przy wymianie diod najbezpieczniej będzie je podłączyć przez dodatkową bramkę (najlepiej AND).
  • #3 03 Jul 2004 21:53
    maximus1
    Level 2  
    Topic author Helpful post? (0)
    dziekuje bardzo za odpowiedz, jednak nie bardzo rozumiem tego fachowego slownictwa :oops: jestem 'raczkujacym' elektronikiem
    czy dobrze zrozumialem ze jest cien szansy na podlaczenie niebieskich diod przez bramke AND i nic sie z ukladem sterujacym nie stanie?

jezeli tak to prosilbym o dokladniejsze wytlumaczenie jezeli mozna :)
  • #4 03 Jul 2004 23:41
    r_dziurek
    Level 11  
    Helpful post? (0)
    Nie wiem jak robią teraz , ale zajrzałem na płytkę CD roma która ma kilka lat już i tam dioda jest podłączona przez rezystor ograniczający prąd ( tam akurat 390 omów ). Zapewne w nowych też się podobnie robi.W takim przypadku wymiana diody nie pociągnie za soba znaczacej zmiany w pobieranym ze scalaka prądzie. Wymiana diody swiecącej nie powinna powodowac jakiejś katastrofy. Najwyżej bedzie słabiej świeciła niż by powinna . Na pewno wymiana diody niesie za sobą mniejsze ryzyko niż modyfikacja płytki przez dodawanie scalaka z braką AND przez początkującego elektronika.
  • #5 04 Jul 2004 00:01
    ZAHYR
    Level 32  
    Helpful post? (0)
    ja zmienialem wiele razy diody w napedach i jasnosc swiecenia nie ulegala pogorszeniu... te dodatkowe obciazenie 5-10mA nie powinno zaszkodzic (u mnie na 6 szt. nie trafil sie zaden ktory by odmawial posluszenstwa - dzialaja juz drugi rok bez zarzutu)
  • #6 04 Jul 2004 11:07
    maximus1
    Level 2  
    jeszcze raz dziekuje za odpowiedzi :) chcialbym tylko zwrocic uwage na to ze maja to byc diody niebieskie... :D

ZAHYR - jeżeli mógłbyś napisać jakie to były napędy... :)
  • #7 04 Jul 2004 14:58
    ZAHYR
    Level 32  
    Helpful post? (0)
    1. ACER 16x (niebieska LED 5mm)
    2. PHILIPS (na naklejce pisze Wearnes CDD-1220) (niebieska LED 5mm)
    3. Samsung SC-152L (52x) (byla zielona 1mm, powiekszylem otwor i wstawilem UV 3mm)
    4. LG 8524B (nagrywarka) (biała 3mm)

Reszta CD-ROMow znajduje sie u mojego kolegi :)
  • #8 04 Jul 2004 20:37
    maximus1
    Level 2  
    super, w takim razie biore sie do dziela :D
  Search 4 million + Products
Browse Products