Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

wymiana diody w napedzie cd-rw i dvd-rom

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Hardware -> wymiana diody w napedzie cd-rw i dvd-rom
Autor
Wiadomość
maximus1
Poziom 2
Poziom 2

Post#1 Post autora tematu 03 Lip 2004 18:54   

witam! :)

ostatnio zaczalem sie bawic w leciutki modding komutera, jakies led-y kabelki UV i takie tam pierdoly, ale teraz naszlo mnie zeby zmienic diody w napedach cd-rw i dvd-rom w swoim kompie na niebieskie

rozkrecalem juz oba napedy i musze powiedziec ze z przelutowaniem nie bedzie problemu, chodzi mi tylko o to czy nic sie z napedami nie stanie i ewentualnie jak temu zaradzic, bo niebieskie led-y maja wiekszy pobor energii i dzialaja na wyzszym napieciu [w dvd-romie (Toshiba SD-M1712)led jest koloru zoltego a w cd-rw (Teac CD-W524E) dwie zielone]

moje pytanie jest takie czy mozna bezpiecznie przelutowac te diody na niebieskie? wedlug mnie moga wyniknac dwie sytuacje, dioda bedzie swiecic slabo albo wcale, albo cos sie spali w napedzie... prosze o rady...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Lip 2004 18:54   

Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#2 03 Lip 2004 19:43   

Re: wymiana diody w napedzie cd-rw i dvd-rom

Raczej połączenia bezpośrednio innych diod (zwłaszcza pobierające większy prąd) nie są wskazane z uwagi na to, że nie wiadomo jak się zachowa dany napęd. Przewarznie zasilanie diod jest wyprowadzane bezpośrednio z procesora sterującego a jego zniszczenie powoduje automatycznie, że napęd nadaje się jedynie do kosza. Przy wymianie diod najbezpieczniej będzie je podłączyć przez dodatkową bramkę (najlepiej AND).
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Lip 2004 19:43   

Powrót do góry

maximus1
Poziom 2
Poziom 2

Post#3 Post autora tematu 03 Lip 2004 21:53   

dziekuje bardzo za odpowiedz, jednak nie bardzo rozumiem tego fachowego slownictwa :oops: jestem 'raczkujacym' elektronikiem
czy dobrze zrozumialem ze jest cien szansy na podlaczenie niebieskich diod przez bramke AND i nic sie z ukladem sterujacym nie stanie?

jezeli tak to prosilbym o dokladniejsze wytlumaczenie jezeli mozna :)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Lip 2004 21:53   

Powrót do góry

r_dziurek
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Gdynia

Post#4 03 Lip 2004 23:41   

Nie wiem jak robią teraz , ale zajrzałem na płytkę CD roma która ma kilka lat już i tam dioda jest podłączona przez rezystor ograniczający prąd ( tam akurat 390 omów ). Zapewne w nowych też się podobnie robi.W takim przypadku wymiana diody nie pociągnie za soba znaczacej zmiany w pobieranym ze scalaka prądzie. Wymiana diody swiecącej nie powinna powodowac jakiejś katastrofy. Najwyżej bedzie słabiej świeciła niż by powinna . Na pewno wymiana diody niesie za sobą mniejsze ryzyko niż modyfikacja płytki przez dodawanie scalaka z braką AND przez początkującego elektronika.
Powrót do góry

ZAHYR
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Białystok

Post#5 04 Lip 2004 00:01   

ja zmienialem wiele razy diody w napedach i jasnosc swiecenia nie ulegala pogorszeniu... te dodatkowe obciazenie 5-10mA nie powinno zaszkodzic (u mnie na 6 szt. nie trafil sie zaden ktory by odmawial posluszenstwa - dzialaja juz drugi rok bez zarzutu)
Powrót do góry

maximus1
Poziom 2
Poziom 2

Post#6 Post autora tematu 04 Lip 2004 11:07   

jeszcze raz dziekuje za odpowiedzi :) chcialbym tylko zwrocic uwage na to ze maja to byc diody niebieskie... :D

ZAHYR - jeżeli mógłbyś napisać jakie to były napędy... :)
Powrót do góry

ZAHYR
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Białystok

Post#7 04 Lip 2004 14:58   

1. ACER 16x (niebieska LED 5mm)
2. PHILIPS (na naklejce pisze Wearnes CDD-1220) (niebieska LED 5mm)
3. Samsung SC-152L (52x) (byla zielona 1mm, powiekszylem otwor i wstawilem UV 3mm)
4. LG 8524B (nagrywarka) (biała 3mm)

Reszta CD-ROMow znajduje sie u mojego kolegi :)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Lip 2004 14:58   

Powrót do góry

maximus1
Poziom 2
Poziom 2

Post#8 Post autora tematu 04 Lip 2004 20:37   

super, w takim razie biore sie do dziela :D
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Hardware -> wymiana diody w napedzie cd-rw i dvd-rom
Strona 1 z 1