Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik oświetlenia RGB i gwiazdka choinkowa

Villen 21 Gru 2009 08:07 13354 27
  • Sterownik oświetlenia RGB i gwiazdka choinkowa

Witam!

Na szybko przed świętami zachciało mi się zbudować jakieś ciekawe świecidełko na choinkę.
    Padło na gwiazdkę (dokładnie dwie ;) ) z 5mm plexi z wygrawerowanym napisem.
    Szablon gwiazdy narysowałem w AutoCADzie, wydruk przylepiłem na plexi i wycinałem multiszlifierką z tarczą korundową. Przy cięciu/wierceniu/szlifowaniu plexi obowiązują dwie główne zasady: powoli i delikatnie. Ciąć należy z lekkim dociskiem, robiąc często przerwy na ostygnięcie ciętej powierzchni. Napis grawerowałem podkładając sobie od spodu szablon wydrukowany w odbiciu lustrzanym. Jak wyszło tak wyszło :P

Padło pytanie: jak to podświetlić? Monotonnie na jeden kolor? Nieeee, to to potrafią ozdoby z reala. Zbudowałem więc, w oparciu o projekt lampki RGB Mirley’a ( Link do pełnego opisu na stronie autora ) „sterownik” diod RGB ze wspólną anodą (miałem akurat kilka sztuk, które kupiłem kiedyś przy okazji zakupów w sklepie internetowym). Schemat wygląda następująco:

Sterownik oświetlenia RGB i gwiazdka choinkowa

Ktoś zapyta pewnie, po co do jednej diody tranzystory, skoro można ją śmiało zasilać prosto z portu mikrokontrolera? Ano po to, że dodanie 3 tranzystorów nie kosztuje ani wiele pracy, ani pieniędzy, a dzięki temu można podłączyć jeszcze kilka(naście) diod - w przyszłym roku, a może nawet jeszcze w tym, chciałbym zrobić również z plexi „bombki” z grawerowanymi wzorkami. Sterowniki są więc zrobione z zapasem. Przed podłączeniem większej ilości diod należy pamiętać, by wymienić R4, R5 i R6 na ich odpowiedniki o tej samej rezystancji, ale o mocy 0.5-1W. Zakładając prąd 20mA na segment (kolor) diody RGB, to przy zastosowanym stabilizatorze (1A) i tranzystorach (prąd kolektora do 800mA) do tego sterownika można by podłączyć około 16 diod. Limit ten można jeszcze zwiększyć wymieniając stabilizator na element o większej obciążalności - teoretycznie aż do 40 diod (40 x 20mA = 800mA). Ale nie próbowałbym :P

W załączniku dodaję wzory płytek (dopasowane wielkością do obudowy Z-23), opisów i opis panelu. Po program mikrokontrolera odsyłam do strony Mirleya, który jest jego autorem.

Płytka zaprojektowana jest tak, że po wlutowaniu switchy od strony druku i zamontowaniu jej w obudowie „ścieżkami do góry” są one ułożone we właściwej kolejności (S1-S5). Takie miałem od samego początku założenie, ze względu na posiadane obudowy.

Kilka zdjęć całości:

Sterownik oświetlenia RGB i gwiazdka choinkowa Sterownik oświetlenia RGB i gwiazdka choinkowa Sterownik oświetlenia RGB i gwiazdka choinkowa Sterownik oświetlenia RGB i gwiazdka choinkowa
    Sterownik oświetlenia RGB i gwiazdka choinkowa Sterownik oświetlenia RGB i gwiazdka choinkowa Sterownik oświetlenia RGB i gwiazdka choinkowa

Dodaję również filmik prezentujący działanie całości, jednak proszę mi uwierzyć, że żaden film ani zdjęcie nie odda w pełni kolorów. Więc to co widać na filmie jest zaledwie ułamkiem tego co widać naprawdę.

Link

Od pomysłu do uruchomienia wykonanie dwóch bliźniaczych egzemplarzy (drugi czeka jeszcze na gniazdo zasilacza które muszę kupić) zajęło mi jedno popołudnie i jeden wieczór. Może komuś się spodoba i zdąży jeszcze do świąt wykonać swój egzemplarz.

Pozdrawiam!

Fajne!
  • #2 21 Gru 2009 12:00
    skaktus
    Poziom 37  

Jeśli gwiazdy będą wisiały, napis będzie do góry nogami... To mi się nie podoba. Poza tym całkiem ciekawe.

• #3 21 Gru 2009 12:08
    Villen
    Poziom 21  

Gwiazdy nie będą wisiały na kablu, to chyba logiczne? Albo będą "postawione" na gałązkach w okolicach czubka choinki, albo będzie w górnym ramieniu gwiazdy wywiercony otworek i zostanie ona zawieszona np na sznureczku.

• #4 21 Gru 2009 14:12
    Janosik0014
    Poziom 2  

Witam! Mam pytanie czemu przełączniki są od strony ścieżek?

• #5 21 Gru 2009 15:40
    marik_te
    Poziom 22  

Czy do sterowania ledami potrzebny jest aż zewnętrzny rezonator kwarcowy? Może lepsze by było zastosowanie niemal wszystkich elementów smd co znacząco zmniejszyło by rozmiary.
    Ale ogólnie ładnie.

• #6 21 Gru 2009 15:54
    dumel111
    Poziom 17  

Ja bym dał czarny kabel ( żeby był mniej widoczny na choince )

• #7 21 Gru 2009 16:06
    Villen
    Poziom 21  

Janosik0014 - switche po stronie ścieżek są po to, by mogły wystawać poza obudowę przez przygotowane otwory. Taka była kopncepcja.

marik_te - nie ingerowałem w program Mirley'a (jedynie zaprojektowałem swoją płytkę i dodałem bufory prądowe dla LED'ów). A skoro On uważał że takowy rezonator potrzebny był, to nie wnikałem. A co do rozmiaru 8x6cm to nie tak dużo znowu...

msichal - nie ma co dyskutować o wyższości jednych świąt nad innymi, więc po do dyskutować o przewadze jednego języka programowania nad drugim? Bascom ma swoje wady, ideałem nie jest, ale jak widać po tym i wielu wielu innych projektach da się za jego pomocą tworzyć różne cuda. Jeśli chodzi o rozmiar to pisałem wyżej, a co do samego ukrywania - gwiazda jest na 3 metrowym kablu - sterownik będzie leżał na ziemi.

damian_elektryk - też chciałem czarną taśmę kupić, ale nie mogłem dostać... Szara też zginie pod łańcuchami i bombkami ;)

• #8 21 Gru 2009 19:03
    mavin
    Poziom 12  

Villen napisał:
    wydruk przylepiłem na plexi i wycinałem multiszlifierką z tarczą kondurową

Co to za tarcza - to jakiś nowy gatunek tarcz cięcia? Ja używam tarcz korundowych bądź diamentowych i też dobrze wychodzi!

• #9 21 Gru 2009 19:50
    Villen
    Poziom 21  

Oj tam, literówka. Poprawione :P

• #10 21 Gru 2009 20:20
    profesorek_96
    Poziom 16  

Jakim ty to napięciem to zasilasz nie mów że 230v?
    Po co ci diody prostownicze jeśli to nie jest napięcie zmienne to ich nie trzeba?

• #11 21 Gru 2009 20:40
    mariop20
    Poziom 9  

jakbyś nie zauważył kolega na schemacie umieścił że podawane jest napięcie zmienne:)

• #12 21 Gru 2009 20:52
    gizmo000
    Poziom 22  

Witam!
    Super..."profesorek_96" na jednej z fotek lezy zasilacz samo trafo 17v 1200mA. pozdrawiam.

• #13 21 Gru 2009 20:59
    Villen
    Poziom 21  

Nie, nie jest do sprzedania. Ale są zamieszczone wzory płytek, program na stronie Mirleya - wiele czasu nie zajmie wykonanie tego sterownika, nawet mniej doświadczonemu.

Diody są po to, by prostować napięcie ;) Zasilam zasilaczem, a konkretnie samynm transformatorem 12V 1200mA - mam ich kilka sztuk, zasilały routery d-linka kiedyś.

• #14 21 Gru 2009 21:53
    11111olo
    Poziom 43  

Villen napisał:

Ktoś zapyta pewnie, po co do jednej diody tranzystory, skoro można ją śmiało zasilać prosto z portu mikrokontrolera? Ano po to, że dodanie 3 tranzystorów nie kosztuje ani wiele pracy, ani pieniędzy, a dzięki temu można podłączyć jeszcze kilka(naście) diod - w przyszłym roku, a może nawet jeszcze w tym, chciałbym zrobić również z plexi „bombki” z grawerowanymi wzorkami. Sterowniki są więc zrobione z zapasem. Przed podłączeniem większej ilości diod należy pamiętać, by wymienić R4, R5 i R6 na ich odpowiedniki o tej samej rezystancji, ale o mocy 0.5-1W. Zakładając prąd 20mA na segment (kolor) diody RGB, to przy zastosowanym stabilizatorze (1A) i tranzystorach (prąd kolektora do 800mA) do tego sterownika można by podłączyć około 16 diod. Limit ten można jeszcze zwiększyć wymieniając stabilizator na element o większej obciążalności - teoretycznie aż do 40 diod (40 x 20mA = 800mA). Ale nie próbowałbym :P

Kolega chyba nie jest w temacie. Równoległe podłączanie diod LED jest tylko realne jeśli KAŻDA sztuka ma osobne rezystory. Niezastosowanie się do tego spowoduje nierównomierne świecenie każdej z diod LED. Można oczywiście podłączyć tak jak pisałem ale przy większych prądach trzeba wykorzystać tranzystory o bardzo dużym wzmocnieniu ( darlingtony) lub zrobić układ darlingtona z dwóch tranzystorów. Użycie 1 szt. spowoduje zapewne spalenie mikrokontrolera lub słabe świecenie LEDów ( zwykle tranzystor mam małe wzmocnienie więc musi być na bazę dostarczony duży prąd - chyba że wykorzystamy MOSFETy ale na schemacie są tranzystory bipolarne).

• #16 24 Gru 2009 10:40
    Villen
    Poziom 21  

11111olo - przyznaję się bez bicia, że byłem nieświadomy problemu. Niemniej 3 diody połączone według mojej koncepcji działają prawidłowo - jedna w gwieździe, i po jednej wsadzłem w takie wielkie bombki z mlecznego szkła, z tym że pozamieniałem miejscami przewody segmentów RGB - dzięki temu gwiazda i obydwie bombki święcą na różne kolory ;)

Ale dziękuję za nawrócenie mnie na dobrą drogę, w następnej wersji sterownika zastosuję MOSFETy. Dokładanie rezystorów do każdej diody może być nieco problematyczne (chodzi głównie o estetykę).

A może da się zrobić źródła prądowe regulowane sygnałem PWM? Z ograniczeniem maksymalnego prądu w zależności od liczby podłączonych diod.

• #17 25 Gru 2009 23:50
    motocross.team
    Poziom 10  

Kolego gdzie jest ten załącznik ??
    Wesołych świąt !

• #18 26 Gru 2009 12:43
    Villen
    Poziom 21  

Przepraszam bardzo, mój błąd. Nie wiem czemu nie dodałem go przy pisaniu tematu.

W każdym bądź razie juz dodany!

• #19 27 Gru 2009 12:36
    r47bseba
    Poziom 11  

Sorry.jaki jest koszt wykonania takiego układu.pomijając plexi i wytrawienie samej płytki.bo to mam i zrobię w wolnej chwili bez nakładu finansowego tylko trochę pracy pochłonie....chodzi mi o koszt przybliżony samych podzespołów elektronicznych.....mogę prosić o odp

• #20 28 Gru 2009 12:25
    Villen
    Poziom 21  

A bo ja wiem... niewielki.

Attiny2313 - 4zł
    Rezonator - 60gr
    Stabilizator - 1,5zł
    Dioda RGB - 1,6zł
    BC332 - 3 x 30-40gr
    Obudowa - 3,10zł
    Rezystory, diody, elektrolity i ceramiczne przy rezonatorze z zapasów/wylutu, ale całość tej drobnicy raczej więcej niż 2zł kosztowała nie będzie.

Więc jakieś wielkie te kwoty nie są...

Najdroższa z tego wszystkiego jest plexi 5mm, która jest dosyć droga, ale tą miałem juz hoho czasu i tylko leżały kawałki...

• #21 02 Sty 2010 12:49
    r47bseba
    Poziom 11  

dzięki za te ceny.....a gdzie kupowałeś plexi .....bo na allegro znalazłem ale dosyc drogo....zaczy sie większe kawałki sa drogie.napisalem meila do kolesia z pytaniem ile by kosztowal kawał gr 0,5 cm 1m x 1m ....105 zł mi odpisał .....masz jakies inne miejsce z tańszą plexą ..

• #22 02 Sty 2010 18:01
    Villen
    Poziom 21  

Jak za 1m^2 plexy to jest to cena w miare normalna. Ja kiedyś już dawno kupywałem pół metra kwadratowego plexy 5mm w castoramie za jakies 58zł. Materiał na gwiazdki po prostu się zresztował...

Taniej można szukać po firmach produkujących reklamy itp - często można za pare groszy dostać "zrzynki".

• #23 02 Sty 2010 21:08
    r47bseba
    Poziom 11  

ok.a powiedz mi jak wyglądają krawedzie po cięciu.......bo mnie to zastanawia czy światło parajace na krawędz bedzie dobrze przewodzic przez ta plexe......pytam sie bo jeszcze nic nierobilem w plexie.i niemam doświadczenia i tez wiedzy.Bo graweruje sie jakies wzory żeby rozproszyc swiatło no a jesli po cięciu wyszlifujemy krawędzie pilnikiem to będzie powierzchnia zmatowiona tak jak przy grawerowaniu...

wiec jak to wyglada???z tym cieciem??

• #24 02 Sty 2010 21:37
    Villen
    Poziom 21  

Na filmiku tego nie widać, a i zdjęcia ładnego nie potrafiłem zrobić - na brzegach gwiazdy światło tak się rozprasza, że patrząc na nią ma się wrażenie, że jej kontur świeci. Tak samo napis na niej. Gładkie obszary nie świecą.

Krawędzie wyrównywałem pacą z grubym papierem ściernym - głównie po to by szybko szło. Można je wygładzić praktycznie na cacy stosując coraz to drobniejsze papiery, ale chciałem mieć właśnie świecący kontur więc tak zostały.

• #25 28 Wrz 2011 17:36
    kurcia-1994
    Poziom 7  

Cześć, mam pytanie, jakie dałeś diody prostownicze ??

• #27 28 Wrz 2011 21:22
    kurcia-1994
    Poziom 7  

Wielkie dzięki, mam jeszcze jeno pytanie kondensatory C1(470uF) i C2(100uF), na jakie są napięcia i ile stopni Celsjusza??

• #28 28 Wrz 2011 21:43
    11111olo
    Poziom 43  

Wiesz że te pytania oznaczają że ni w za nie kumasz elektroniki (nie potrafisz logicznie myśleć)?
    Na wyjściu stabilizatora jest +5V więc kondensator musi być na minimalne napięcie 5V, a na wejściu jest troszkę trudniej bo trzeba napięcie przemnożyć przez 1,41 - daje to w praktyce przy 12V kondensator 16V.

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME