Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Podłączenie grzejnika - Ogrzewanie grawitacyjne

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Podłączenie grzejnika - Ogrzewanie grawitacyjne
Autor
Wiadomość
mirooo
Poziom 5
Poziom 5

Post#1 Post autora tematu 26 Gru 2009 22:26   

Podłączenie grzejnika - Ogrzewanie grawitacyjne

Montaż grzejnika w pokoju

Witam wszystkich na forum.
Mam zamiar podłączyć grzejnik (kaloryfer) który wisi w pokoju od dłuższego czasu. Chciałbym go podłączyć samodzielnie. Posiadam ogrzewanie grawitacyjne. Teraz pytanie do was fachowców:
1. Kupiłem zawór z termostatem razem z dodatkowym zaworem dn15 (chyba to jest tzw odcinający- posiada u góry nakrętke) jak mam ten komplet podłaczyć? - na zaworze z termostatem jest oznaczenie 1/2 i strzałka <--- strzałka ma iść w kierunku grzejnika?, natomiast opisany już drugi zawór z kompletu ma opis dn15 mam go przykręcić na dole bezpośrednio do grzejnika nakrętką do góry, a dopiero do niego podłączam rurki z powortem?
2. Jaką mam użyć średnicę rur, dodam ze chcę lutować rurki miedziane ?
3. Ze względu na ułożenie domku nie jestem w stanie wykonać pionu do tego grzejnika (musiałbym podkopać się, ale tego niechcę) grzejnik jest na parterze, chcę wykonać podpięcie grzejnika bez pionu bezpośrednio do przygotowanego już zasilania i powrotu z zaworami umieszczonych niedaleko pieca co, długośc rurek miedzianych potrzebnych do tego podłączenia wynosiłaby ok 6 m + 2 m na montaż przy piecu. Czy tego typu podłączenie nie jest za długie? Czy zadziała na ten grzejnik ogrzewanie grawitacyjne czyli mówiąc wprost wydoli piec? Obecnie mam podłączonych 5 grzejników. Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Gru 2009 22:26   

Powrót do góry

pief
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Płock

Post#2 26 Gru 2009 23:20   

Re: Podłączenie grzejnika - Ogrzewanie grawitacyjne

Witam

1.Jeżeli instalacja jest , jak piszesz grawitacyjna to głowicę z termostatem nie można zamontować na takiej instalacji - głowica ma duży opór hydrauliczny. Załóż zwykły zaworek na zasilaniu i powrocie .

2./3.Co do średnicy rur i długości 6m+2m + odpowiednie spadki musiałbyś
dać b. duże średnice (miedź - duże koszty ) i ułożenie rur - spadki na tak
długiej trasie też wyszłyby duże (tak myślę że fi 28 minimum).

Moja rada wezwij instalatora , gdyż ciężko doradzić Ci siedząc przy
klawiaturze , a problemów z takim podłączeniem grzejnika jakie chcesz
zrobić może być dużo , a nawet okazać się niemożliwe.
Pozdrawiam
Powrót do góry

mirooo
Poziom 5
Poziom 5

Post#3 Post autora tematu 27 Gru 2009 13:15   

Czyli lepiej było by w tym przypadku zamontowanie pompki? Czy w tedy mógłby zostać ten zawór i wykorzystane byłyby cienkie średnice rur?
Jeśli miała by być pompka -to gdzie mam ją podłaczyć przy powrocie czy przy zasilaniu przy piecu? Jakie parametry powinna mieć pompka itp proszę o konkretne informacje :). Podobno są już gotowe obejścia razem z zestawem zaworów i filtra gdzie wystarczy tylko między nimi podpiąć pompkę. Montaż będzie przezemnie wykonany, więc wolałbym zostać przy grawitacyjnym ale jeśli będzie taka potrzeba to trudno. Dla czego sam podejmuję się montażu - a bo dla tego, że jak bym czekał na instalatora to bym tak pewnie do wiosny, a w pokoju zimno. Więc liczę na siebie i na was forumowicze. Pozdrawiam
Powrót do góry

wodyn
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: warszawa

Post#4 27 Gru 2009 17:26   

A ten grzejnik jest żeliwny,członowy?Jeżeli tak to w nim korki 1,25 cala.A dlaczego? Bo na grawitacji,jeśli grzejnik był daleko od kotła i nisko ,to dawano gałązki właśnie nawet 1,25 cala, żeby zmniejszyć opory, ze względu małe małe ciśnienie w instalacji .W kolegi przypadku ,dając na wszelki wypadek gałązki 1" i zasilenie z górnego rozdziału ,jak się da - to może na grawitacji ten grzejnik ruszy .Jeżeli kolega ma grzejnik stalowy i chce instalację położyć 0,5 ", to bez pompy obiegowej na powrocie do kotła się nie obędzie.Ale wtedy będzie polka z równoważeniem układu.
Osobny temat to odpowietrzenie takiej "dostawionej" instalacji.Pozdr.
Powrót do góry

sq9jjh
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Miasto: Wodzisław Śląski

Post#5 27 Gru 2009 19:20   

pief napisał:
...1.Jeżeli instalacja jest , jak piszesz grawitacyjna to głowicę z termostatem nie można zamontować na takiej instalacji ...

No chyba, że jest to zawór termostatyczny do instalacji grawitacyjnych, a takowe są dostępne w handlu.:D Pozdrawiam.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 27 Gru 2009 19:20   

Powrót do góry

rpkuba
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Kielce

Post#6 27 Gru 2009 20:06   

Z tego, co wiem (a nie muszę wiedzieć wszystkiego) producenci zaworów nie dzielą ich na instalacje grawitacyjne i wymuszone. Mam 10-cio letniego "zębca" zamontowałem do wszystkich grzejników zawory termostatyczne i przy kotle miarkownik ciągu(spalania) bimetaliczny Haneywell miałem zamontowaną pompę, CO ale nie musiałem jej uruchamiać do temp. -5°C poniżej uruchamiałem pompę.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 27 Gru 2009 20:06   

Powrót do góry

sq9jjh
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Miasto: Wodzisław Śląski

Post#7 27 Gru 2009 20:56   

rpkuba napisał:
Z tego, co wiem (a nie muszę wiedzieć wszystkiego) producenci zaworów nie dzielą ich na instalacje grawitacyjne i wymuszone.

Chyba jednak producenci dzielą zawory. Żeby nie być gołosłownym Link
Powrót do góry

mirooo
Poziom 5
Poziom 5

Post#8 Post autora tematu 27 Gru 2009 23:16   

Grzejnik jest stalowy chyba to się nazywa panelowy. Dalej nie mam konkretnej odpowiedzi czy mogę pociągnąć na grawitacyjnej czy nie. A jeśli nie to jak podpiąć pompkę itp. Przepraszam za bezpośredniość ale lubię konkretne odpowiedzi goni mnie czas :) Pozdrawiam.
Powrót do góry

12gucio
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: okolice Lublina

Post#9 28 Gru 2009 08:42   

Witam!
Nie pisałeś gdzie masz kocioł,jeśli w piwnicy to będzie grzejnik pracował bez pompki.Średnica rurek też powinna wystarczyć ,przy kotle możesz zrobić większą.Pompkę zawsze możesz dołożyć. Powodzenia!
Powrót do góry

mirooo
Poziom 5
Poziom 5

Post#10 Post autora tematu 28 Gru 2009 21:28   

Tak piec mam w piwnicy. A o jakich średnicach mam użyć rurek. Mogę cieńszych :)? I czy mogę zostawić sobie ten zawór z termostatem przy grzejniku?
Powrót do góry

12gucio
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: okolice Lublina

Post#11 28 Gru 2009 22:06   

Witam!
Użyj 20 od kotła dalej 15.Zachowaj spadki .Powodzenia!
Powrót do góry

mirooo
Poziom 5
Poziom 5

Post#12 Post autora tematu 29 Gru 2009 11:10   

Dziękuję za pomoc. Jeszcze pytanie:
Spadki mają być w tym samym kierunku od grzejnika do pieca, dla zasilania i powrótu? Czy np: gałązka zasilająca ma mieć spadek w kierunku od pieca do grzejnika, dla gałązki powrotnej w kierunku od grzejnika do pieca?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Gru 2009 11:10   

Powrót do góry

mirrzo
Moderator - Systemy Grzewcze
Moderator - Systemy Grzewcze

Miasto: MOJE Miasto

Post#13 29 Gru 2009 22:13   

mirooo napisał:
...gałązka zasilająca ma mieć spadek w kierunku od pieca do grzejnika, dla gałązki powrotnej w kierunku od grzejnika do pieca?

Właśnie tak
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Podłączenie grzejnika - Ogrzewanie grawitacyjne
Strona 1 z 1