Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router OvisLink AirLive G.DUO - rozłącza

Andrzej Ch. 28 Gru 2009 20:26 28355 82
  • #1 28 Gru 2009 20:26
    Andrzej Ch.
    Poziom 27  

Witam
    Mam problem z zakupionym routerem OVISLINK G.DUO. Dla lepszego zrozumienia zagadnienia podaję link do instrukcji obsługi i konfiguracji sprzętu . Mam skonfigurowane urządzenie wg. punktu 1. O ole jak działa sam internet wszystko jest w porządku, o tyle jak włączę jakiś przesył danych pomiędzy urządzeniami w sieci WLAN (w oparciu o radio 2) to nie dość iż mając tylko dwa urządzenie między którymi przesyłam dane - prędkość standardzie G wynosi zaledwie 1,2 MB/s (jakość sygnału doskonała) to jeszcze następuje zastój i całkowity zanik internetu, wygląda to tak jakby radio 1 restartowało się, co widać po migającej na urządzeniu diodzie LED. Nie próbowałem czy tak samo dzieje się po połączeniu urządzeń kablem LAN do routera, bo oba urządzenia mam przenośne, więc kabel nie wchodzi w grę.
    Próbowałem różnych ustawień. Za każdym razem sytuacja się powtarza.
    Martwi mnie słaby transfer sieci wlan (wewnątrz sieci M$) jak i zrywanie połączeń z radia 1.
    Nie opisuję tutaj dokładnie konfiguracji, bo jest tych opcji sporo. Czekam na sugestie z Waszej strony. Sprzęt jest stosunkowo nowy i może właśnie nie jest dograny pod względem softu. Mam zainstalowany najnowszy firmware ze strony producenta. Sieć M$ (radio 2) działa na DHCP podobnie jak i WISP (radio 1).

• #2 28 Gru 2009 21:44
    Usunięty
  • #3 28 Gru 2009 21:58
    Andrzej Ch.
    Poziom 27  

zmieniłem kanał na inny, sieć wlan działa jeszcze gorzej (512 kB/s) ale za to internet działa. Jednak to mnie dalej nie satysfakcjonuje.

• #4 29 Gru 2009 03:35
    Usunięty
  • #5 29 Gru 2009 07:25
    Andrzej Ch.
    Poziom 27  

Żeby nie przedłużać niepotrzebnie wątku zaznaczę, że w Rzeszowie gdzie korzystam z darmowego internetu RESMAN - tłok w eterze jest bardzo duży. Mam antenę kierunkową, skierowaną dokładnie w jeden punkt dostępowy (RADIO 1) i jest solidnie zamocowana i niezmieniana od kilku lat, ale nie zauważyłem w ogóle pogorszenia jakości ani spadku poziomu sygnału. Do wyjścia RADIO 2 podłączyłem zamiast oryginalnego patyczka 2dbi antenę 9-12dbi (też patyk), i nią rozprowadzam internet w mieszkaniu. Jest również porządnie i solidnie zamocowana i jest sprawna, bo sprawdzałem ją wystawiając na zewnątrz i próbując odebrać sygnał. Sygnał odbieram na kanale 4 i rozprowadzałem na kanale 7 - bo netstumler wykazał najmniejszy tłok na tym i sąsiednich kanałach i wtedy uzyskiwałem prędkość sieci wlan (na RADIO 2) ok. 1.2 MB/s (~11 Mbit/s) mimo ustawienia sieci typu G czyli 54Mbit/s. a przy tym jak próbowałem kopiować pliki między komputerami w sieci internet zamierał tak aż następowało rozłączanie interfejsu RADIO 1. Ponadto obydwa komputery przyłączone do sieci łączą się z prędkością 54mbit/s ale transfer wewnątrz tej sieci jest jak napisałem wyżej i nie przekracza 20% przepustowości sieci. Gdy sieć przestawię na "B" transfer wewnątrz sieciowy jest jeszcze niższy. Przestawiłem wobec powyższego na kanał 13, gdzie ruch jest nieco większy i uzyskałem wyniki: prędkość przesyłu plików w sieci wlan jeszcze spadła z poziomu 1,2MB/s (~10Mbit/s) do 0,4MB/s (~3,2 mbit/s) ale za to internet działał normalnie i nie był "przytykany" transferem siec wlan. Dalej nie wiem gdzie tkwi problem.

• #6 29 Gru 2009 14:59
    Usunięty
  • #7 29 Gru 2009 16:54
    Andrzej Ch.
    Poziom 27  

Nie mogę ustawić kanału 14, bo mam dostępne tylko 13 i taki właśnie ustawiłem :). Skoro twierdzisz że ewidentnie to wina zakłóceń popróbuję jeszcze ustawić inne kanały, tak żeby otrzymać optymalne warunki pracy sieci i internetu. Czy tryb G też potrzebuje pasmo 20MHz czy więcej ?

• #8 29 Gru 2009 18:39
    Usunięty
  • #9 30 Gru 2009 14:34
    Andrzej Ch.
    Poziom 27  

Popróbuję różnych ustawień i odezwę się w tym temacie. Zastanawia mnie tylko jedno, mianowicie ograniczenie górnego pasma do ok. 10-11mbit przy ustawieniu trybu pracy G, bo jak pisałem wyżej gdy udało mi się ustanowić warunki pracy w których sieć wlana (radio 2) pracowała w trybie G i max. transfer wynosił 1200 - 1330 kB/s (1,2-1,3MB/s) wtedy internet (Radio 1) nie miał już siły przebicia się i wg,. mnie następowało zawieszenie bądź restart RADIA 1. Jak widzę jest to G.DUO jest produktem stosunkowo młodym i ciężko jest w necie znaleźć jakieś gotowe rozwiązania.

Proszę mi napisać, podpowiedzieć jaki w praktyce osiągniąga się transfer danych pomiędzy dwoma np. laptopami działającymi w standardzie 802.11G z trybie AP (nie ADHOC) ???

• #10 04 Sty 2010 20:03
    Andrzej Ch.
    Poziom 27  

Andrzej Ch. napisał:
    Popróbuję różnych ustawień i odezwę się w tym temacie. Zastanawia mnie tylko jedno, mianowicie ograniczenie górnego pasma do ok. 10-11mbit przy ustawieniu trybu pracy G, bo jak pisałem wyżej gdy udało mi się ustanowić warunki pracy w których sieć wlana (radio 2) pracowała w trybie G i max. transfer wynosił 1200 - 1330 kB/s (1,2-1,3MB/s) wtedy internet (Radio 1) nie miał już siły przebicia się i wg,. mnie następowało zawieszenie bądź restart RADIA 1. Jak widzę jest to G.DUO jest produktem stosunkowo młodym i ciężko jest w necie znaleźć jakieś gotowe rozwiązania.

Proszę mi napisać, podpowiedzieć jaki w praktyce osiągniąga się transfer danych pomiędzy dwoma np. laptopami działającymi w standardzie 802.11G z trybie AP (nie ADHOC) ???

Te 54mbit/s to czysta teoria. Jak sprawdzono empirycznie, rzeczywisty transfer pomiędzy dwoma komputerami w sieci przy doskonałej jakości sygnału to transfer rzędu 1,24 MB/s (czyli ok. 11 mbit/s). Dla 11mbit/s jest 5 razy mniej.

• #11 04 Sty 2010 21:32
    Usunięty
  • #12 05 Sty 2010 07:56
    Andrzej Ch.
    Poziom 27  

Tak się składa że testowałem też inne karty sieciowe - także na Atherosie, różnice są na plus (Atheros), ale niewielkie. Do Realtek'a nie mam żadnych zastrzeżeń.

• #13 05 Sty 2010 08:33
    Stanley_P
    Poziom 26  

Andrzej Ch. napisał:
    Witam
    Mam problem z zakupionym routerem OVISLINK G.DUO. <...>

Witam

Wlaśnie zarydzykowałem (model jest nowy, opinii praktycznie brak), wczoraj zamówiłem i czekam na ten sprzęt. Potrzebny mi będzie do domowego "repeatowania" sieci, tzn. łapię dosyć słaby sygnał od sąsiada (zgodził się udostępnić) i chcę go "wzmocnić" w swoim mieszkaniu.
    Po przeszukaniu netu i nieco wgryzieniu się w problem (w sprawach sprzętu wifi jestem dosyć zielony) uznałem, że Ovislink Airlive G.DUO to powinno być to - dwa niezależne radia w jednej skrzynce, no i niewygórowana zdaniem moim cena ok. 200zł. Ponadto posiada kilka trybów konfiguracji, np. gdybym w przyszłości kupił łącze np. z tv kablowej ma możliwość podłączenia ethernetem modemu do portu WAN i pracy po prostu jako "zwykły" router z NAT+AP (tryb 4). Jednak póki co zapewne będzie pracował we wspomnianym przez Ciebie trybie 1, czyli WISP+AP mode.

Co do Twojego problemu - może oprócz wcześniejszych zaleceń, rozwiązanie lub przynajmniej dalszą poprawę przyniesie wymiana firmware? Najnowsze B15C jest datowane 27.12.2009, czyli całkiem świeże.
    http://www.airlive.com/support/support_3a.jsp?pdid=PD1256259285448

Pozdrawiam -

Stanley

• #14 05 Sty 2010 11:26
    Andrzej Ch.
    Poziom 27  

Stanley_P napisał:
    Andrzej Ch. napisał:
    Witam
    Mam problem z zakupionym routerem OVISLINK G.DUO. <...>

Witam

Wlaśnie zarydzykowałem (model jest nowy, opinii praktycznie brak), wczoraj zamówiłem i czekam na ten sprzęt. Potrzebny mi będzie do domowego "repeatowania" sieci, tzn. łapię dosyć słaby sygnał od sąsiada (zgodził się udostępnić) i chcę go "wzmocnić" w swoim mieszkaniu.
    Po przeszukaniu netu i nieco wgryzieniu się w problem (w sprawach sprzętu wifi jestem dosyć zielony) uznałem, że Ovislink Airlive G.DUO to powinno być to - dwa niezależne radia w jednej skrzynce, no i niewygórowana zdaniem moim cena ok. 200zł. Ponadto posiada kilka trybów konfiguracji, np. gdybym w przyszłości kupił łącze np. z tv kablowej ma możliwość podłączenia ethernetem modemu do portu WAN i pracy po prostu jako "zwykły" router z NAT+AP (tryb 4). Jednak póki co zapewne będzie pracował we wspomnianym przez Ciebie trybie 1, czyli WISP+AP mode.

Co do Twojego problemu - może oprócz wcześniejszych zaleceń, rozwiązanie lub przynajmniej dalszą poprawę przyniesie wymiana firmware? Najnowsze B15C jest datowane 27.12.2009, czyli całkiem świeże.
    http://www.airlive.com/support/support_3a.jsp?pdid=PD1256259285448

Pozdrawiam -

Stanley

Nie bardzo wiem po co to napisałeś, skoro to wszystko napisałem w swoim poście z opisem problemu. Jest tam też wspomniane że mam wgrany najnowszy fimware.

• #15 05 Sty 2010 11:46
    Stanley_P
    Poziom 26  

Andrzej Ch. napisał:
    <...>
    Nie bardzo wiem po co to napisałeś, skoro to wszystko napisałem w swoim poście z opisem problemu. Jest tam też wspomniane że mam wgrany najnowszy fimware.

Ok, sorry, mea culpa, w sprawie najnowszego firmware nie doczytałem. Soft - przynajmniej według daty na stronie producenta - został wydany 27.12.2009.r, Ty napisałeś pierwszy post 28.12, więc było spore prawdopodobieństwo, że jeszcze nie zdążyłeś zaktualizować ;-)
    Z kolei ja nie wiem po co cytowałeś mój cały post, skoro jest do wglądu powyżej. Trochę sie rozpisałem to fakt, ale G.DUO jest urządzeniem stosunkowo nowym oraz o ile zdązyłem się zorientować dosyć unikatowym jako rozwiązanie "repeatera" w tym przedziale cenowym. Sądzę, że znajdą się uzytkownicy, którzy bedą szukali informacji na jego temat (podobnie jak ja) i być może trafią na ten topic. No ale to najwyżej niech rozstrzygnie moderator - najwyżej nasze ostatnie posty trafia do kosza...

Pozdrawiam -

Stanley

• #16 11 Sty 2010 00:19
    cezare1
    Poziom 11  

moment :

G-Duo ma zaznaczone w manualu prawidłowo ustawione anteny - jeżeli robisz inaczej - będą się zakłócać - G-Duo powstało gdyż trzeba było kupować 2 AP i by dostać z zewnętrznej anteny sygnał WiFi i rozesłać go po domu - jak widzisz problem zakłócania się wtedy NIE występuje.

Wewnątrz pomieszczenia ukierunkuj się = kup dobry panel nastawiony na tego od którego masz Internet - dobry tzn taki, który najmniej będzie siał plecami anteny - w ten sposób nie zakłócisz radia.

Separacja kanałów największa możliwa ( od kolegi )

NetStumbler - podstawa

mi na takiej konfiguracji udało się wyciągnąć 20Mbps sztywnego transferu przez łazienkę do kuchni ;) i to z Natem - a stabilność jest - nie mam problemu..

• #17 11 Sty 2010 11:10
    Andrzej Ch.
    Poziom 27  

@CEZARE1
    1. Mam antenę yagi 21dbi kiwrunkową wystawioną za okno, nad ziemią, ok. 12 m, skierowaną dokładnie do AP z którego korzystam, więc anteny nie są nawet na tym samym poziomie, a różnica wysokości obu anten to ok. 7 m. i dzieli je dość gruby 40 cm mur. Prawidłowe rozmieszczenie anten z instrukcji dotyczy używania urządzenia w lokalu przy założeniu że obie antenki są antenkami które zostały zakupione z urządzeniem (patyk 2dbi), w mnie tak akurat nie jest, bo jedna antena jest na zewnątrz, a druga wewnątrz to właśnie ów patyk. Do ustawień wykorzystuję netstumlera. Tylko dlaczego jak koprzystam z radia 2, radio 1 restartuje się i muszę sie z powrotem za każdym razem logować do sieci ? 20Mbit/s sztywnego transferu to znaczyu jaką prekość uzyskujesz między urządzeniami. Bo ja ma transfer na poziomie 1,2MB/s.

• #18 11 Sty 2010 11:35
    Usunięty
  • #19 11 Sty 2010 18:56
    cezare1
    Poziom 11  

chej - wymień na inną sztukę - masz tam jakieś niemożliwe historie.

z tego co piszesz jest wszystko okay

a transfer o który pytasz - mam neo 6Mbps i pobieram pliki z maksymalnym transferem około 600kb/s czyli realnie 6Mbps -------- > wydajność 20Mbps (testowałem na sofcie z http://www.siecioowo.pl/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=1113&Itemid=1168 optimax speed test na jednym PC uruchamiasz serwer a na drugim klienta)

odpinanie radia nie występowało w ogóle - nie ma takiej opcji ! no way - coś sjechane musi być - i jeżeli skan sygnałów mówi że pusto to musi być okay ... no chyba ze Cię ktoś odpina specjalnie ;P aicrack'iem - ale wątpię.

a jaki masz poziom sygnału na site survey ?

fajny program pod linucha pokazujący stusunek sygnału do szumów to wavemon - jak coś ;)

• #20 12 Sty 2010 00:50
    Stanley_P
    Poziom 26  

Witam

Niestety muszę potwierdzić obserwacje @Andrzej Ch.
    Przeprowadziłem dzisiaj testy programikiem Optimax NetTest poleconym przez @cezare1 (notabene aplikacja ciekawa, choć trochę kapryśna)
    oraz po prostu kopiowałem pliki z zamapowanego dysku z jednego laptopa na drugi.

Transfery przez WiFi (w odległości ok 1-1,5m od G.DUO) wychodziły mi podobnie jak opisywał @Andrzej Ch. - rzędu 1000-1200KB/s, czyli po przeliczeniu pi * 8 bitów * drzwi około 10Mbit/s
    Oto zrzut z Optimax NetTest:
    Potem próbowałem kopiować z zamapowanego dysku duży plik TotalCommanderem - TC pokazywał podobną predkość, czyli już wspomniane ok. 1100-1200KB/s

@cezare1: pytanie zasadnicze zatem - czy aby na pewno osiagałeś 20Mbit/s? Czyli musiałoby to być trochę ponad 2000KB/s ?

Ale teraz meritum sprawy: otóż w trakcie gdy robiłem te testy transferów, zapuściłem także na laptopach pingi (w pętli) do "nadrzędnego" AP (czyli do którego łaczę się z G.DUO) oraz gdzieś w świat, do onetu.
    Okazało się, że podczas wykonywania transferów pingi zaczynają być gubione: czasem poszło kilka-kilkanaście, potem znów przez parę sekund nie było (szkoda, że nie zrobiłem zrzutu - ale jakby co mogę powtórzyć, tylko już nie tej nocy ;-)). Oglądanie w tym samym czasie stron stało się praktycznie niemozliwe.

Pomyślalem sobie: ok, może po prostu interfejsy wifi w obu laptopach są już tak obciążone, tak "zajęte" transferowaniem plików, że po prostu nie wyrabiają?
    Dołączyłem zatem do G.DUO palmtopa - niestety nie mam wiecej pecetów z wifi na pokładzie ;-). PDA ma Windows Mobile i soft do pingowania. I co się okazało? No niestety, w trakcie gdy oba laptopy (bardzo) intensywnie wymieniały między soba dane, na palmtopie występowało takie samo zjawisko znacznej utraty pakietów, a otwieranie stron (nawet tych odchudzonych mobilnych) też stało się praktycznie niemożliwe.
    Wszystkie te negatywne zjawiska znikały, gdy przestawałem wykonywać testy transferów.

Konkluzja moja jest taka, że @Andrzej Ch. miał rację, niestety :-(
    Z tym, że raczej nie nazwałbym tego restartami radia 1 (pingi "w świat" cały czas szły, z kilku czy nawet czasami kilkunastosekundowym przerwami, ale szły) lecz moze raczej przeciążeniem (?), niewydolnością (?) radia 2 (AP) ? A może routera? Szkoda, że w chwili eksperymentów nie miałem jeszcze jednego peceta, aby podpiąć go do portu LAN i zobaczyć co się dzieje z jego "punktu widzenia" - czyli z pominięciem WiFi...

A może taka sytuacja jest normalna? G.DUO jest moim pierwszym prywatnym routerem/AP i przedtem nie miałem okazji wykonywać tego typu eksperymentów w sieciach WiFi... Co Wy na to starzy wyjadacze? Czy w przypadku intensywnych transferów po wifi w sieci lokalnej też u Was występuje podobne zjawisko?

I jeszcze słów parę o sprzęcie, w mikroteście udział wzięli:
    - laptop LG e200 (Vista)
    - netbook Asus Eeepc 1000H (XP)
    - PDA Asus A696 (WM6)
    - no i oczywiście G.DUO - ze swoimi standardowymi antenkami "patykami" oraz najnowszym softem.
    Siła sygnału z AP "dawcy" pokazywana w opcji "Skanowanie sieci" wynosiła 60-63 punktów (na 100 możliwych).

Pozdrawiam -

Stanley

• #21 12 Sty 2010 08:12
    Andrzej Ch.
    Poziom 27  

Cieszę się, że w końcu ktoś zadał sobie trud, żeby sprawdzić i potwierdzić to o czym pisałem. Mimo to rozwiązania dalej nie ma. A producent sprzętu nie wspomniał o tych przypadłościach. Ponadto, ggdzie jest owe 54mbit/s ? Chyba na papierze tylko.

Stanley_P.
    Jeśli podepniemy komputery kablem UTP, do routera i wyłączymy radio 2 uzyskany transfer między komputerami powinien mieć 100mbit/s a rzeczywisty (na sprawnych kablach, dobrych kartach sieciowych) to jakies 33~35 Mbit/s. Wtedy wszystko działa poprawnie. Reasumując, gdy radio 2 nie jest obciążone trasmisją całe urządzenie działa poprawnie.

Dodano po 9 [minuty]:

cezare1 napisał:
    a transfer o który pytasz - mam neo 6Mbps i pobieram pliki z maksymalnym transferem około 600kb/s czyli realnie 6Mbps -------- > wydajność 20Mbps (testowałem na sofcie z http://www.siecioowo.pl/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=1113&Itemid=1168 optimax speed test na jednym PC uruchamiasz serwer a na drugim klienta)

Ja też mam neo 6mbit/s a transfer rzeczywisty to 742kB/s. Więc twoje 600KB/s to w rzeczywistości ok. 5mbit/s a nie 6 jak sugerujesz. Nie przelicza się tego wprost dzieląc przez 10 :cry:

Ja swój sprzęt kupiłem na allegro.pl. Kto w Polsce zajmuje się dystrybucją i sprawadzaniemn tych urządzeń ?

• #22 12 Sty 2010 11:10
    Stanley_P
    Poziom 26  

Andrzej Ch. napisał:
    Cieszę się, że w końcu ktoś zadał sobie trud, żeby sprawdzić i potwierdzić to o czym pisałem. Mimo to rozwiązania dalej nie ma. A producent sprzętu nie wspomniał o tych przypadłościach. Ponadto, ggdzie jest owe 54mbit/s ? Chyba na papierze tylko.

Może najpierw odnośnie tych 54Mbit/s - ja podkreślam nie jestem biegły w tych sprawach - ale wiem, że maksimum w zasadzie to czysta teroria. Zresztą podobnie jak nizej piszesz o ethernecie 100Mbit - nigdy nie jest osiagane te 100Mbit. Tak jak pisała @yonnie 20Mbit/s w wifi g to już bardzo dobry wynik. Doświadczyłem tego będąc parę miesięcy temu u znajomego w Berlinie, ma net z kablówki bodaj 32Mbit/s, router jakiś Belkin. Osiągalem wieczorem/nocą transfery z netu rzędu max 20Mbit/s, co uznałem za wynik bardzo dobry (byłem w lekkim szoku, szczerze pisząc ;-)). "Pomiary" wykonywałem wspomnianym wyżej laptopem LG, z kartą Atheros 5007EG. Nie robiłem jednak testów na wymianę plików w sieci wewnętrznej z wykorzystaniem WiFi.

Cytat:

Stanley_P.
    Jeśli podepniemy komputery kablem UTP, do routera i wyłączymy radio 2 uzyskany transfer między komputerami powinien mieć 100mbit/s a rzeczywisty (na sprawnych kablach, dobrych kartach sieciowych) to jakies 33~35 Mbit/s. Wtedy wszystko działa poprawnie. Reasumując, gdy radio 2 nie jest obciążone trasmisją całe urządzenie działa poprawnie.

A jeżeli właczymy radio 2? Transfer pomiedzy kompami po ethernecie też spada, co się dzieje z dostępem do netu?

Cytat:

Ja swój sprzęt kupiłem na allegro.pl. Kto w Polsce zajmuje się dystrybucją i sprawadzaniemn tych urządzeń ?

Hm, no trochę zabiłes mi tym całym wewnętrznym LAN-em po WiFi ćwieka. Ja kupiłem w sklepie internetowym i jeszcze mam ustawową mozliwość zwrotu (do 10 dni). Jeżeli kupiłeś u sprzedawcy, który prowadzi działalnośc, tzn. dostałeś fakturę lub paragon to też chyba możesz zwrócić, ale 10 dni już chyba minęło? (kalendarzowych)

Cały czas zastanawiam się jednak, na ile ta cała sytuacja jest (nie)normalna?. Bo jednak robiąc sobie intensywne transfery plików w sieci wewnetrznej korzystając z interfejsu WiFi AP, niewątpliwie obciążamy go. Podkreslam, nie jestem w te klocki fachowcem, ale wiem ogólnie, że taka wymiana to skomplikaowane protokooły, wzajemna wymiana potwierdzeń, itp., itd.. Zastanawiam się też, na ile mi to bedzie w praktyce potrzebne? W końcu G.DUO kupiłem przede wszystkim po to, aby wygodnie korzystać z internetu, uzyskujac za jego pomocą w prosty sposób zasięg WiFi w całym swoim lokalu.

Ciekawe jak zachowują się w podobnej sytacji inne urządzenia (no. "klasyczne" routery z AP), klasy że tak napiszę domowej czy małych biur, np. poularne Linksysy, Dlinki, Netgeary, itp.? Jakie są osiągane transfery przy wymianie plików przez WiFi - czy rzędu 10Mbit/s (jak w G.DUO), czy jednak w dobrych warunkach w poblizu albo nawet powyzej 20Mbit/s? I co się dzieje w tym czasie z dostępem do internetu urzadzeń podzłaczonych do AP (czyli naszgo radia 2) ?

Pozdrawiam -

Stanley

P.S. Tak poza tym, jeśli chodzi o samo wykorzystanie do netu, mozliwosci konfiguracji (ot chociażby dokręcanie "mocnieszych" antenek), przyjazność, gabaryty itp. - G.DUO ogólnie mi się b. podoba... Swoje pierwsze wrażenia opisałem w linku poniżej, przy czym podkreślam, wtedy nie robiłem żadnych testów "obciązeniowych" - ot zwyczajne spokojne korzystanie z netu z dwóch laptopów - przegladanie stronek, odbieranie maili, itp.:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7503437

Dodano po 2 [godziny] 12 [minuty]:

[EDIT]
    Dla lepszego zobrazowania całego problemu i konfiguracji sprzętu (może forumowi guru się jeszcze odezwą?) wklejam screenshot z konfiguracji G.DUO, którą używamy z @Andrzej Ch. . Proszę się przyjrzeć obrazkowi:

Nasze podstawowe próby polegały na przesyłaniu plików (bez żadnych ograniczeń pasma, z maksymalną predkoscią jaką urżądzenia w tej konfiguracji zdołaly osiągnąć) pomiędzy dwoma pecetami (w moim przypadku laptopami) podlaczonymi przez wifi do AP, czyli do radia 2 (niebieskiego). Czyli ruch zamykal się, ze tak napiszę tylko przez interfejs wifi AP i transfery osiagały max ok. 10Mbit/s (ok. 1200kB/s). W tym samym czasie oba komputery oraz trzecie urządzenie także podlaczone do AP praktycznie traciły dostęp do internetu (czyli przez NAT i radio nr 1 (WISP WAN)).

Taki test może wykonać każdy, posiadający połączenie przez "klasyczny" router+AP, podpiety np. do Neostrady czy tv kablowej (no i posiadający 2 kompy z wifi ;-)). Jedyną różnicą jest wtedy to, że zamiast radia 1 (na rysunku a'la pomarańczowe) na porcie WAN jest wpięty modem od dostawcy (w przypadku laczy adslowych typu Neo, ów modem może być także w jednym pudełku, wraz z routerem i AP)(myslę, że za bardzo nie pokręciłem z terminologią, forumowi guru?)

Pozdrawiam -

Stanley

• #23 12 Sty 2010 19:18
    Andrzej Ch.
    Poziom 27  

@ Stanley_P
    Inne klasyczne urzadzenia (np zwykły router WAN/ADSL z jedną antenką) działa dobrze, to znaczy nie ma wpływu obciążenie AP WIFI na dostęp do internetu i na jego przepustowość, tyle że u mnie nie wchodzi w rachubę korzystanie z łączy kablowych wszelkiego rodzaju. Napisałem e-mail'a do supportu OVISLINK'a i zgłosiłem problemu. Czekam na odpowiedź.

• #24 12 Sty 2010 23:20
    Stanley_P
    Poziom 26  

Andrzej Ch. napisał:
    @ Stanley_P
    Inne klasyczne urzadzenia (np zwykły router WAN/ADSL z jedną antenką) działa dobrze, to znaczy nie ma wpływu obciążenie AP WIFI na dostęp do internetu i na jego przepustowość, tyle że u mnie nie wchodzi w rachubę korzystanie z łączy kablowych wszelkiego rodzaju.

@Anrzej Ch. - tak jak już pisałem, nie mam wielu doświadczeń z tymi urządzeniami, przedtem nie robiłem takich testów. Nie mam na czym innym poeksperymentować - niestety (czy stety) nie prowadzę działalności pt. sprzedaż/montaż/konfiguracja routerów, nie mam wujka z hurtownią takowych, nie mam też już od dawna 25 kolegów w klasie, z których na pewno wielu posiadałoby tego typu sprzęty (tzn. na pewno teraz posiadaja, tylko ja nie mam z nimi kontaktu ;-)).

Ale wracajac na chwile do meritum. Dzisiaj jeszcze pobawiłem się chwilę, no dobrą chwilę. Podłaczyłem do jednego z portów LANu trzeciego peceta (mój stacjonarny, wczoraj nie mógł wziąść udziału w próbach, ponieważ nie miałem odpowiedniego kabelka UTP).
    Generalnie efekt jest niestety taki jak poprzednio: jeżeli zaczynam transferować pliki między laptopami po wifi (speed ok 10Mbit/s), stacjonarny zaczął tracić dostęp do netu(!). Tu już rzeczywiście nie wiem co jest grane - co ma piernik do wiatraka, przecież jest wpięty po LANie?. Następowała podobna utrata pakietów jak opisywałem w swoim pierwszym teście. Oto jak wygladały pingi (screeny robiłem na jednym z laptopów podpietym po wifi, ale na stacjonarnym było w tym czasie bardzo podobnie):
    1. Do routera (bramy) "dawcy" (IP ma ustawione 192.168.1.1), czyli do AP "nadrzędnego", do którego był podłaczony G.DUO.
    Przed obciążeniem wifi:
    2. w trakcie obciążenia:
    Bardzo podobnie w tym czasie do Onetu:
    przed:
    w trakcie obciązenia wifi:

Ale ciekawostka, w tym samym czasie ze wszystkich kompów, również tych podpietych przez wifi, bardzo równo, bez żadnej utraty szły pingi do routera (bramy)w G.DUO (u mnie ustawiona na 192.168.2.254):
    Zwróć uwagę, jeżeli będziesz robił podobne próby obciążeniowe , że do panelu zarządzania (przez www) w G.DUO można po wifi dostać się bez problemu!. Stronka otwiera się płynnie, nic się nie przycina. Czyli to raczej nie jest wina radia 2, jak początkowo sądziłem. Co? Nie wiem, może w momencie obciązenia wifi dostaje w kość router, nie wyrabia NAT i stąd te utraty pakietów "w świat"? Może są na jakimś wspólnym procesorze? Gdybam oczywiście poteżnie i proszę niech znawcy tematu, forumowi guru nie zrugają mnie w proch ;-)

Jeszcze jedna ciekawostka na koniec, ponieważ podlaczylem stacjonarnego blaszaka do portu LAN w G.DUO, mogł zatem spełniać rolę a'la serwera plików. Spróbowalem z niego "pociągnąć" przez laptopa. I tu ciekawa rzecz, osiągnąłem wtedy po wifi transfer około 2300KB/s czyli około 20Mbit/s - czyli tyle ile ponoć w praktyce daje się "wyciągnąć" w standardzie G (i czego osobiscie kiedyś doswiadczyłem u znajomego za granicą). Oto dowód:
    Oczywiście gdy probowalem jednocześnie ściągać pliki z blaszaka na dwa laptopy (po wifi), transfer spadał i rzozkładal się mniej więcej na oba równo po ok. 10Mbit/s. Miernik predkości na serwerze-blaszaku jednak pokazywał, że wysyła wciąż ze speedem ok. 20Mbit/s.

Konkludując: o ile nie jestem przekonany co do kwestionowanej przez Ciebie niedostatecznej prędkości transferów po WiFi (jeżeli masz inne doświadczenia, na innym sprzęcie, mile widziane przykłady screenshotów), o tyle potwierdzam jeszcze raz, że faktycznie w momencie "dociążenia" wifi następuje zrywanie połączenia z internetem (siecią zewnetrzną). Nie tylko urządzeń podpiętych po wifi, ale po LANie niestety też.

Cytat:
    Napisałem e-mail'a do supportu OVISLINK'a i zgłosiłem problemu. Czekam na odpowiedź.

Hm, i co tu robić? :-( Zwrocić? (mam na to jeszcze ze 2 dni) Reklamować? Pisać do supportu? Pół biedy i jest sznasa poprawki jeśli to problem programowy, jeżeli hardwareowy, to raczej nie naprawią (no chyba, że coś wymyslą, wymienią (całą partię?) - pytanie czy i kiedy?).
    Z drugiej strony - no kurczę podoba mi się ten sprzęt, "otake" coś mi chodziło... Obecnie nie korzystam z netu hardcorowo, nie sssam tysięcy torrentów, itp. W nazwijmy umownie "spokojnym" użytkowaniu sprawuje się moim zdaniem bardzo fajnie... No ale z trzeciej strony może się zdarzyć, że gdy coś mocniej "pociągnę" po wifi (ot chociażby jakis plik z blaszaka podpietego obecnie do LANu - tak już chyba zostanie) to wtedy cała reszta użytkowników korzystających z G.DUO zostanie odcięta od netu... :-(

Pozdrawiam -

Stanley

• #26 13 Sty 2010 13:57
    on117
    Poziom 27  

Stanley_P napisał:
    Potrzebny mi będzie do domowego "repeatowania" sieci, tzn. łapię dosyć słaby sygnał od sąsiada (zgodził się udostępnić) i chcę go "wzmocnić" w swoim mieszkaniu.

Stanley_P napisał:
    Nasze podstawowe próby polegały na przesyłaniu plików (bez żadnych ograniczeń pasma, z maksymalną predkoscią jaką urżądzenia w tej konfiguracji zdołaly osiągnąć) pomiędzy dwoma pecetami (w moim przypadku laptopami) podlaczonymi przez wifi do AP, czyli do radia 2 (niebieskiego). Czyli ruch zamykal się, ze tak napiszę tylko przez interfejs wifi AP i transfery osiagały max ok. 10Mbit/s (ok. 1200kB/s). W tym samym czasie oba komputery oraz trzecie urządzenie także podlaczone do AP praktycznie traciły dostęp do internetu (czyli przez NAT i radio nr 1 (WISP WAN))

Może być zasilacz za słaby, jak od sąsiada jest słaby sygnał. Albo dużo innych rzeczy przy takim sygnale. A ty przesyłasz między komputerami przez AP po wifi na maxa, to może nie starczać prądu na przesyłanie do sąsiada. Producent nie przewidział pracy na słabym sygnale. To tylko przypuszczenia, możesz podłączyć silniejszy zasilacz i spróbować, albo pomierz napięcie.
    Jak masz słaby sygnał od sąsiada to proponuję osobny AP w trybie AP Client do łapania tego i potem kablem do Air Live na port WAN i ten jako router dalej LAN i AP na wifi.

• #27 13 Sty 2010 19:51
    Stanley_P
    Poziom 26  

on117 napisał:
    <...> Może być zasilacz za słaby, jak od sąsiada jest słaby sygnał. Albo dużo innych rzeczy przy takim sygnale.

Teorię słabego sygnału odbieranego przez radio 1 w moim przypadku zdecydowanie odrzucam.
    Cytuję sam siebie, patrz mój post gdzie wykonywałem pierwszy test potwierdzający spostrzeżenia @Andrzej Ch:
    Stanley_P napisał:

Siła sygnału z AP "dawcy" pokazywana w opcji "Skanowanie sieci" wynosiła 60-63 punktów (na 100 możliwych)

Oto jak wygląda "rozkład" kanałów i poziomy sygnałów sieci, widocznych w miejscu gdzie stoi G.DUO. Pomiar wykonano netbookiem i InSSIDer'em (NetStumbler pokazuje poziomy b. podobnie). Sąsiad nadaje na kanale 2 (na wykresach wyróżniony na zielono), sygnał oscyluje w pobliżu -60dBm, co uważam za poziom dobry, jeśli nie bardzo dobry. AP w moim G.DUO postawiłem na kanale 13 (trochę tam wchodzi sieć pt. linksys, ale na poziomie ok. -85dBm):

A teraz to samo, widziane przez G.DUO na radiu 1:
    Co bardziej unikatowe nazwy SSID oraz adresy MAC wymazalem, coby mnie ktoś nie posądził o udostępnianie danych osobowych bez zgody właściciela ;-) Pozostawiłem standardowe dlinki, linksysy, neostrady_xxxx, itp. SSID "air" z sygnałem 100 to AP (radio 2) w moim G.DUO :)

on117 napisał:

A ty przesyłasz między komputerami przez AP po wifi na maxa, to może nie starczać prądu na przesyłanie do sąsiada. Producent nie przewidział pracy na słabym sygnale.To tylko przypuszczenia, możesz podłączyć silniejszy zasilacz i spróbować, albo pomierz napięcie.

Hm, z tą niewydolnością zasilacza zdaniem moim to trochę rydzykowna teoria, ale nigdy nie mówię nigdy. Jakoś dziwnie cała reszta urządzenia wydaje się działać poprawnie, np. podczas obciażania WiFi bez problemu można dostać się do wewnetrznego serwera www służącego do zarządzania G.DUO (no bo przecież taki serwer pracuje na adresie IP gatewaya, porcie 80). Bez żadnych zacięć można otwierać strony poszczególnych opcji, itd.. Idąc tropem zasilania raczej bym podejrzewał np. przeciążenie wspólnego zasilania, albo jakiś wspólnego układu dla radia 1 i radia 2(?). Ale to raczej wewnątrz pudełka, które notabene trochę się grzeje. Nie jest gorące, ale po dotknięciu wierzchu lub spodu jest wyraźnie ciepłe. Uważam jednak w stopniu akceptowalnym, temperatura nie wydaje mi się podejrzana.
    Co do pomiarów napięcia zasilania - mógłbym i mam czym, ale musiałbym rozkręcić obudowę, plomb co prawda chyba nie ma, lecz raczej wolałbym tego na razie nie robić.
    No ale jak sam napisaleś - to wszystko to tylko przypuszczenia, możemy sobie tak gdybać jeszcze długo. Ja stawiam na błąd w software (tzn. bardzo chciałbym aby tak było), ale też przecież niewykluczony jest błąd w projekcie hardware, zbyt słaba wydajność jakiegoś układu - no ale to znów gdybanie.

Cytat:

Jak masz słaby sygnał od sąsiada to proponuję osobny AP w trybie AP Client do łapania tego i potem kablem do Air Live na port WAN i ten jako router dalej LAN i AP na wifi.

Qrczę, to trochę bez sensu !! Nie po to specjalnie kupowałem jedno pudełko, reklamowane jako posiadające dwa niezależne radia (pomijam ich zależność od wspólnego zasilacza... ;-)), żeby go teraz przestawić w tryb "zwykłego" routera + AP i do portu WAN dopinać drugie pudełko zawierające APc ! Ponadto gdyby tylko chodziło o słaby sygnał odbierany przez radio 1, to w pierwszym rzędzie należałoby dopiąć lepszą antenę. G.DUO ma przecież zewnętrzne, odkręcane - to był kolejny plus przemawiający za zakupem.
    Poza tym jedno pudełko można ze sobą łatwo gdzieś zabrać. G.DUO ma wymiary mniej więcej połowy szkolnego zeszytu A5. Ot taki niezbyt duży notes. Na wakacyjnym czy nawet weekendowym wyjeździe może okazać się, że złapiemy jakąś darmową sieć i przy pomocy G.DUO możemy ją łatwo "wzmocnić" w lokalu w którym się znajdujemy. I zamiast siedzieć z laptopem wygięci gdzieś pod oknem (bo akurat tylko tam łapie net), stawiamy w tym miejscu G.DUO, a my z notebookiem(ami) siedzimy wygodnie parę metrów dalej :-) Zresztą to już conieco ćwiczyłem i nawet opisywałem na elektrodzie, patrz http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7503437
    Te peany na cześć G.DUO były pisane przed testami na obciążanie wifi...

Co innego gdybym od razu planowal instalację na stałe. Wtedy dwa osobne pudełka mogłyby okazać się nawet wskazane - jedno stawiam w miejscu dobrego odbioru sygnału z AP "dawcy", drugie stawiam w punkcie najbardziej optymalnym dla rozprowadzenia sygnału wifi po całym moim lokalu (pozostaje jeszcze tylko kwestia optymalnego połączenia ich kablem ;-))
    Nie wspomnę, że gdybym od razu zdecydował się na dwa pudełka, mogłoby wyjść nawet nieco taniej. Trochę to dziwne, ale tak w tej chwili jest, może z czasem G.DUO trochę potanieje. No ale przecież napiszmy szczerze: nie są to jakieś zaporowe koszty (zapłacilem z przesyłką 201zł), zwlaszcza przy indywidualnym, jednostkowym zakupie.

Tak czy siak, zobaczymy jeszcze, co tam może wymyślą na forum Trzepak, link w moim poprzednim poście. Ponoć bywają tam ludzie związani z Ovislink. Może też wreszcie napiszę do supportu. Niech przynajmniej wiedzą, że nie wszystko z tym ich wynalazkiem jest tak pięknie.
    Wciąż też zastanawiam się oddać czy zostawić, a czasu na ewentualny zwrot coraz mniej... Chociaż powtórzę się jeszcze raz - qrczę, no podoba mi się to białe pudełko, stworzone niemal idealnie do moich potrzeb...

Pozdrawiam -

Stanley

• #28 13 Sty 2010 20:11
    on117
    Poziom 27  

Stanley_P napisał:
    AP w moim G.DUO postawiłem na kanale 13 (trochę tam wchodzi sieć pt. linksys, ale na poziomie ok. -85dBm):

13 to nie jest dobry wybór, wybieraj taki kanał na którym nic nie ma i najdalej od najsilniejszych kanałów. Proponuję na 8 wtedy będzie 4 kanały od tego silnego NETGEAR i 2 kanały od słabszych, albo 9 to po 3 kanały odstępu:
    A jak jest u sąsiada? Masz do wykorzystania jeszcze kanały od 1 do 4 może sąsiad 1 a ty 4 albo na odwrót? Jakby u sąsiada były wolne kanały od 4 do 8 to on 4 a ty anteną kierunkową wtedy nie będziesz łapał tych śmieci. A swój AP na 1. Albo sąsiad kanał 8 a ty antenę kierunkową.
    Stanley_P napisał:
    Cytat:

Qrczę, to trochę bez sensu !! Nie po to specjalnie kupowałem jedno pudełko, reklamowane jako posiadające dwa niezależne radia (pomijam ich zależność od wspólnego zasilacza... ;-))

-60 db to jest nie jest tak dużo, masz antenę do tego sąsiada?

Andrzej Ch. napisał:

Stanley_P napisał:
    on117 napisał:

A ty przesyłasz między komputerami przez AP po wifi na maxa, to może nie starczać prądu na przesyłanie do sąsiada. Producent nie przewidział pracy na słabym sygnale.To tylko przypuszczenia, możesz podłączyć silniejszy zasilacz i spróbować, albo pomierz napięcie.

Hm, z tą niewydolnością zasilacza zdaniem moim to trochę rydzykowna teoria, ale nigdy nie mówię nigdy. Jakoś dziwnie cała reszta urządzenia wydaje się działać poprawnie, np. podczas obciażania WiFi bez problemu można dostać się do wewnetrznego serwera www służącego do zarządzania G.DUO (no bo przecież taki serwer pracuje na adresie IP gatewaya, porcie 80). Bez żadnych zacięć można otwierać strony poszczególnych opcji, itd..

Nie tylko ty masz taki problem, pomyśl ile bierze prądu switch, a ile AP? Dobrze jakbyś opisał jaki masz zasilacz w zestawie i czy tak samo grzeje się jak ten Air Live? Proponowałem podmienić zasilacz na mocniejszy nie wiadomo czy producent przewidział, że będzie taki zasilacz jak jest, bo być może ten kto pakuje daje swoje zasilacze o parametrach takich jak zaleca producent a są słabsze?

• #29 13 Sty 2010 23:19
    Stanley_P
    Poziom 26  

@on117:

Coś czułem, że jak przedstawię te wykresy zaraz zacznie się gdybanie, wymyslanie, cudowanie. Ale ja przecież nie narzekam na internet, w dzień zasuwa regularnie 2Mbit/s (sąsiad zdaje się ma taką wykupioną prędkość, w nocy nawet i 5-6Mbit (łacze z kablówki, chyba odblokowują pasmo; mierzone speedtest.net -em).
    Kanał 13: myslalem o zmianie właśnie na 8, lecz czy będzie istotnie lepiej, jeśli wstawię się pomiedzy stosunkowo silne ch 6 i ch 11 (w "odległości" zaledwie 2-3 kanałow? No i zmniejszę odstęp swojego AP do kanału "dawcy", ch 2? ( w instrukcji zalecają, aby ten odstęp był jak największy) No musialbym trochę poeksperymentować, zresztą zamierzałem, ale doba ma 24h, a ja G.DUO ledwie od paru dni ;-) A tu jeszcze forum elektroda, doszedł trzepak, mam też inne obowiązki ;-)
    Odnośnie analizy eteru z punktu widzenia sąsiada: na razie nie sprawdzę, wyjechał (sąsiad, nie eter).

Ale przecież - wracając do początku całego topicu i meritum sprawy- problem z wyjściem "w swiat" ewidentnie pojawia się dopiero przy obciążeniu AP (radio 2), np. intesywną wymianą plików z wykorzystaniem tegoż AP. Bez wychodzenia tym tranferem na zewnątrz!
    Spójrz na eksperyment chyba najbardziej dobitnie obrazujący problem, ktory przekonał mnie, że rzeczywiście nie jest dobrze. Opisalem w poście, gdzie dałem zrzuty pingów.

Przypomnę w paru słowach: dwa laptopy intensywnie wymieniały pliki przez mój AP. Czyli na max obciążały radio 2, ale nie wychodziły przecież ruchem na zewnatrz. W tym samym czasie trzeci komp, który był podlaczony przez port LAN (czyli z wifi miał raczej niewiele wspólnego) zaczynał tracić dostęp do netu realizowanego przez router z NAT i radio 1 !
    Porównaj pingi choćby do routera mojego "dawcy" 192.168.1.1, przeciez jak już do niego bedzie źle, to dalej w sieć ogólnoświatową tym bardziej.
    Przed obciazeniem mojego AP: idą pięknie, równo, praktycznie zero strat, czasy odpowiedzi przeważnie po parę ms, sporadycznie kilkadziesiąt.
    W trakcie obciążenia: następuą wyraźne przerwy w przesyłaniu pakietów, trwające czasem przez kilka, nawet kilkanaście sekund, a bywa i dłużej (co ciekawe czasy odpowiedzi nie ulegają istotnemu wydłużeniu, najwyżej sporadycznie).

No przepraszam bardzo, wciąż wolę się tu przedstawiać jako newbie w te klocki (chociaż odrózniam komendę ping od piłeczki pingpongowej), ale to chyba nie jest objaw normalny?? A może w momencie, gdy ja obciążam mój AP przesyłając sobie po nim pliczki (nie wychodząc ruchem na zewnątrz - przypominam w kółko), sąsiad w tym czasie wykręca ze swojego pudełka antenkę? Zjada mi pakiety? ;-)

Nie wiem co dokładnie jest przyczyną: błąd w software, za słaby prądowo zasilacz, niewydolne scalaki czy za cienkie ścieżki na płytce. Ale jestem przekonany, że powodem całego problemu na pewno nie jest kiepska łaczność do AP mojego "dawcy". Może nie jest tak optymalna, jaka mogłaby być, ale daleko jej od tak tragicznej, jak się dzieje w momencie obciążania mojego AP. Aha, antenki patyczki od kompletu, pisalem przecież.

Poza tym jakoś dziwnym trafem @Andrzej Ch. ma bardzo podobne, rzekłbym identyczne objawy (inaczej: może jednak przypomnę, że to on zaczął ten topic ;-)).
    Co prawda nie opisał swoich obserwacji i poczynań tak dokladnie jak ja (a przynajmniej się staram, według posiadanej (nie)wiedzy i umiejętności), niemniej główny objaw jest taki sam: przy obciążeniu radia 2, praktycznie przestaje działać wyjście przez radio 1.

Był jeszcze w tym wątku @cezare1 , jak można domniemywać z jego wypowiedzi także posiadacz G.DUO, który twierdził, że u niego jest wszystko hiper-super, w ogóle rocket, no problems. Ale jakoś dziwnie ucichł, mam wrażenie, że od chwili gdy potwierdziłem spostrzeżenia poczynione przez twórcę wątku. Choć może po prostu już nie czyta tego topicu i cieszy się netem przez swoje białe pudełko ;-). Poza tym jego wypowiedzi, że tak delikatnie ujmę, były mało precyzyjne. Bo stwierdzenia, cytuję:

Cytat:

wydajność 20Mbps (testowałem na sofcie <...> optimax speed test na jednym PC uruchamiasz serwer a na drugim klienta)

praktycznie nic nie wniosły do sprawy i pytań zadanych na poczatku tego wątku. Nie napisał na jakich interfejsach robił testy, skąd dokąd przesyłal. Ja też osiągnelem circa about 20Mbit, ale tylko gdy jeden z kompów był podpięty do portu LAN. Gdy oba kompy tranferowały wyłacznie przez wifi (AP), podobnie jak @Andrzej Ch. osiagałem 10Mbit (czyli dziwnym zbiegiem połowę mniej - mam na to swoją teorię-wytłumaczenie, ale już nie chcę wydłużać elaboratu).
    Albo:
    Cytat:

odpinanie radia nie występowało w ogóle - nie ma takiej opcji !

To właściwie pozostawiam bez komentarza. Ja też mogę sobie napisać: przecież mamy globalne ocieplenie, zimy nie ma w ogóle w tym roku, nie ma takiej opcji! Tylko skąd ten mróz i śnieg za oknem? ;-)

Pozdrawiam -

Stanley

Dodano po 37 [minuty]:

on117 napisał:
    <...>
    Nie tylko ty masz taki problem, pomyśl ile bierze prądu switch, a ile AP? Dobrze jakbyś opisał jaki masz zasilacz w zestawie i czy tak samo grzeje się jak ten Air Live? Proponowałem podmienić zasilacz na mocniejszy nie wiadomo czy producent przewidział, że będzie taki zasilacz jak jest, bo być może ten kto pakuje daje swoje zasilacze o parametrach takich jak zaleca producent a są słabsze?

Hm, no jednak zasiałeś mi ziarnko wątpliwości z tym zasilaczem... Przyznam przedtem w ogóle o tym nie myslałem. Qrcze, nie wiem czy w domu znajdę jakiś mocniejszy, w dodatku z pasujacym wtykiem. Ale dalsze eksperymenty raczej już jutro. Na dziś mam trochę dosyć , ewentualnie może jeszcze wyrzeźbię jakiś mail do supportu. W kazdym razie specjalnie dla Ciebie odpięłem na chwilę z sieci 230V - zaraz muszę wlaczyć bo nie wyslę tego posta! ;-) :
    Zasilacz:
    Output: 12V, 1A. Czyli na wyjściu moc 12W, jak wynika z podstawowych praw elektrotechniki. Lekki, zatem przetwornica elektroniczna (zresztą na klasycznych trafach teraz już chyba praktycznie się nie robi). Temperatura: leciutko ciepły.
    Ovislink Airlive G.DUO, nalepka pod spodem:
    DC 12V 1A. Temperatura, tak jak opisywałem - trochę ciepły, ale nie gorący. W chwili odpięcia i na długo przed ruch był u mnie praktycznie zerowy. Ot przegladanie stron: np. elektrody, trzepaka ;-)
    Zatem przynajmniej według nalepek prąd zasilacza odpowiedni. Ale to oczywiscie, nie oznacza, że zwlaszcza pod obciążeniem wifi G.DUO może chcieć wiecej, albo w rzeczywistosci zasilacz dawać mniej niż jest na nim napisane... ;-)

• #30 14 Sty 2010 06:44
    Stanley_P
    Poziom 26  

on117 napisał:
    Stanley_P napisał:
    Ale przecież - wracając do początku całego topicu i meritum sprawy- problem z wyjściem "w swiat" ewidentnie pojawia się dopiero przy obciążeniu AP (radio 2), np. intesywną wymianą plików z wykorzystaniem tegoż AP. Bez wychodzenia tym tranferem na zewnątrz!

W tym czasie może być np. na radio 1 -30db a nie -60db i to może być problem jak masz jak to zrób pomiar ile jest?

-30dBm? Jak mam to rozumieć: odbierany sygnał w jakiś magiczny sposób wzrósłby o 30dBm? To chyba by tylko mogło polepszyć całą imprezę? ;-) Chciałbym tylko zauważyć, że w skali -ilestamdBm im wieksza liczba (bezwzględna), tym słabszy sygnał... Chyba chciałeś napisać: czy odbierany sygnał spadł z -60 do np. -90dBm? No chyba, że chodzi Ci o coś calkiem innego... I bez urazy, mam nadzieję ;-)

Ok, wracając do Twojego pytania (o ile je dobrze zrozumiałem) - w czasie gdy robiłem obciążenie radia 2, bez problemu można było dostać się do panelu zarządzania, czyli wewnetrznego serwera www - pisałem już tym. Głowy nie dam, ale niemal na pewno wchodziłem wtedy do opcji skanowania sieci i odczytu poziomu sygnału. Bo przecież na pewno interesowało mnie co się dzieje z sygnałem odbieranym przez radio 1 w syutacji gdy podejrzewam, że skoro tracę wyjście do netu to może jak najbardziej mieć związek. O ile pamiętam sygnał pokazywany przez G.DUO niezmienie oscylował w okolicach około 60 punktów, cokolwiek one znaczą. Nie wiem co to są za jednostki, zobacz screena, który dałem w któryms poprzednim poście. Kolumna jest tylko oznaczona jako "Sygnał". Na pewno nie są to dBm jak w inSSIDerze, czy NetSumblerze. Przykładowo sieć pt. linksys, która siedzi na 13ch razem z moim AP, według G.DUO ma sygnał 6 (w inSSIDer -84dBm). W każdym razie są to jakies jednostki dodatnie, w skali od 1 do 100 (maksymalne 100 jak widać ma sygnał z radia 2, no ale to antenka kilkanascie cm obok ;-)) Akurat zaistniała zbiezność liczb dla sygnału AP mojego "dawcy": w G.DUO około 60, w inSSIderze też, tyle że około -60dBm.
    W kazdym sprawdzałem gdzieś na 85%. Aby mieć pewność na 100% musiałbym jeszcze raz powtorzyć doswiadczenie. Nie wiem, czy dziś mi się to uda i... czy jest sens.
    Dodam na koniec, że zdaje sobie doskonale sprawę, iz moje eksperymenty robione bardzo amatorsko, można rzec domowymi sposobami i środkami. Zresztą o tym takze już pisalem, bodajże na forum Trzepak. No ale chyba jasno z nich wynika, że coś jest nie tak. Co jest przyczyną, w którym elemencie występują problemy tego nie wiem i być moze nigdy się nie dowiem, np. jesli Ovislinki poprawią software...

Pozdrawiam -

Stanley

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME