X

Łącznik świecznikowy - podłączenie dwóch obwodów

pch581 28 Dec 2009 20:29
  • #1 28 Dec 2009 20:29
    pch581
    Level 11  
    Helpful post? (0)
    Witam, chciałem zmienić w domu na klatce schodowej sposób włączania dwóch punktów świetlnych. Do tej pory miałem 2 łączniki pojedyncze (jeden zapala światło na klatce schodowej, drugi na zewnątrz przed drzwiami). Kupiłem łącznik świecznikowy OSPEL ŁP-2Y/m i nie mogę się połapać w schemacie dołączonym do niego. Ze ściany wychodzą mi 4 żyły (jeden obwód - czarny L i niebieski N, drugi obwód - czarny L i niebieski N). W jaki sposób mam połączyć przewody do tego łącznika żeby wszystko mi dobrze działało?

• #2 28 Dec 2009 20:53
    remik_l
    Level 29  
    Helpful post? (-1)
    Najpierw sprawdź czy przewody fazowe są z tego samego obwodu i czy są zabezpieczone RCD.
  • #3 28 Dec 2009 20:58
    pch581
    Level 11  
    Topic author Helpful post? (-1)
    raz zrobiłem zwarcie na nich to wyleciały dwie eSki, wiec wnioskuję z tego, że są na dwóch obwodach, i nie są raczej zabezpieczone RCD (a jest jakiś prosty sposób tak btw żeby to sprawdzić?), bo wtedy by musiały chyba być po 3 przewody na obwód (jeszcze ochronny), czy źle myślę?
  • #4 28 Dec 2009 21:14
    remik_l
    Level 29  
    Helpful post? (0)
    Załóż stare wyłączniki i zapal światła. Wyłączaj po kolei zabezpieczenia aby się upewnić z których są zasilone te obwody. Gdy zlokalizujesz te zabezpieczenia zobacz czy to bezpieczniki czy może RCD z nadmiarem. Jeśli okaże się że to bezpieczniki to zobacz czy nie są zasilane z różnych RCD.
  • #5 28 Dec 2009 21:16
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    Helpful post? (0)
    Czyli jesteś z tych, co najpierw działają, a potem myślą. Podawanie kolorów przewodów nic nam nie daje, bo tylko Duch Święty wie gdzie Twój elektryk je podłączył. A wygląda na to (pewny nie jestem) że oświetlenie masz z dwóch różnych obwodów, a nie daj Bóg jeszcze z różnych faz.
    Tak więc najpierw należy to sprawdzić, a jeśli tak jest, to zdecydować (i sprawdzić czy można) z którego obwodu chcesz mieć zasilanie, odpiąć niepotrzebne zasilanie z drugiego, a potem przedłużyć przewód prowadzący do lampy z drugiego obwodu, wpiąć zasilanie to co zostało i odprowadzenia na Twój łącznik świecznikowy, sprawdzić działanie i... cieszyć się efektem.
    A jak masz RCD, to od razu weź elektryka, bo żadne rady Ci nie pomogą.
  • #6 28 Dec 2009 21:39
    pch581
    Level 11  
    remik_l wrote:
    Załóż stare wyłączniki i zapal światła. Wyłączaj po kolei zabezpieczenia aby się upewnić z których są zasilone te obwody. Gdy zlokalizujesz te zabezpieczenia zobacz czy to bezpieczniki czy może RCD z nadmiarem. Jeśli okaże się że to bezpieczniki to zobacz czy nie są zasilane z różnych RCD.

RCD z nadmiarowoprądowym nie mam na pewno, więc jeśli już to są zasilane z oddzielnych RCD. Czy sprawdzenie tego czy tak jest wiąże się z odkręceniem pokrywy żeby sprawdzić czy kabel do nadprądowego jest pociągnięty z RCD czy jest jakiś prostszy, mniej inwazyjny sposób?

Dodano po 21 [minuty]:

czyli że nie można wykorzystać do tego w bezinwazyjny sposób łącznika świecznikowego? Bo myślałem, że jest on w stanie zadziałać bez problemu w taki sposób jak działają dwa niezależne łączniki pojedyncze. A czy w ogóle występują takie łączniki o jakie mi chodzi (podwójne na dwa oddzielne obwody) ?
  • #7 28 Dec 2009 22:05
    tyton
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    Witam

pch581 wrote:
    A czy w ogóle występują takie łączniki o jakie mi chodzi (podwójne na dwa oddzielne obwody) ?

Podwójny schodowy lub OSPEL ma w ofercie schodowy + pojedyńczy.

Pozdrawiam
  • #8 28 Dec 2009 22:11
    pch581
    Level 11  
    tyton wrote:

Podwójny schodowy lub OSPEL ma w ofercie schodowy + pojedyńczy.
    Pozdrawiam

będzie działało dobrze nawet jeśli żaden obwód nie jest schodowy? (znaczy się oba są zapalane tylko w jednym miejscu)
  • Helpful post
    #9 28 Dec 2009 22:17
    tyton
    Level 15  
    Helpful post? (+1)
    Witam.
    Tak będzie działało.
    Pozdrawiam.
  Search 4 million + Products
Browse Products