Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Łącznik świecznikowy - podłączenie dwóch obwodów

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Początkujący -> Łącznik świecznikowy - podłączenie dwóch obwodów
Autor
Wiadomość
pch581
Poziom 11
Poziom 11

Post#1 Post autora tematu 28 Gru 2009 21:29   

Witam, chciałem zmienić w domu na klatce schodowej sposób włączania dwóch punktów świetlnych. Do tej pory miałem 2 łączniki pojedyncze (jeden zapala światło na klatce schodowej, drugi na zewnątrz przed drzwiami). Kupiłem łącznik świecznikowy OSPEL ŁP-2Y/m i nie mogę się połapać w schemacie dołączonym do niego. Ze ściany wychodzą mi 4 żyły (jeden obwód - czarny L i niebieski N, drugi obwód - czarny L i niebieski N). W jaki sposób mam połączyć przewody do tego łącznika żeby wszystko mi dobrze działało?

Powrót do góry

remik_l
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Łódź

Post#2 28 Gru 2009 21:53   

Re: Łącznik świecznikowy - podłączenie dwóch obwodów

Najpierw sprawdź czy przewody fazowe są z tego samego obwodu i czy są zabezpieczone RCD.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Gru 2009 21:53   

Powrót do góry

pch581
Poziom 11
Poziom 11

Post#3 Post autora tematu 28 Gru 2009 21:58   

raz zrobiłem zwarcie na nich to wyleciały dwie eSki, wiec wnioskuję z tego, że są na dwóch obwodach, i nie są raczej zabezpieczone RCD (a jest jakiś prosty sposób tak btw żeby to sprawdzić?), bo wtedy by musiały chyba być po 3 przewody na obwód (jeszcze ochronny), czy źle myślę?
Powrót do góry

remik_l
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Łódź

Post#4 28 Gru 2009 22:14   

Załóż stare wyłączniki i zapal światła. Wyłączaj po kolei zabezpieczenia aby się upewnić z których są zasilone te obwody. Gdy zlokalizujesz te zabezpieczenia zobacz czy to bezpieczniki czy może RCD z nadmiarem. Jeśli okaże się że to bezpieczniki to zobacz czy nie są zasilane z różnych RCD.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Gru 2009 22:14   

Powrót do góry

retrofood
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Stalowa Wola

Post#5 28 Gru 2009 22:16   

Czyli jesteś z tych, co najpierw działają, a potem myślą. Podawanie kolorów przewodów nic nam nie daje, bo tylko Duch Święty wie gdzie Twój elektryk je podłączył. A wygląda na to (pewny nie jestem) że oświetlenie masz z dwóch różnych obwodów, a nie daj Bóg jeszcze z różnych faz.
Tak więc najpierw należy to sprawdzić, a jeśli tak jest, to zdecydować (i sprawdzić czy można) z którego obwodu chcesz mieć zasilanie, odpiąć niepotrzebne zasilanie z drugiego, a potem przedłużyć przewód prowadzący do lampy z drugiego obwodu, wpiąć zasilanie to co zostało i odprowadzenia na Twój łącznik świecznikowy, sprawdzić działanie i... cieszyć się efektem.
A jak masz RCD, to od razu weź elektryka, bo żadne rady Ci nie pomogą.
Powrót do góry

pch581
Poziom 11
Poziom 11

Post#6 Post autora tematu 28 Gru 2009 22:39   

remik_l napisał:
Załóż stare wyłączniki i zapal światła. Wyłączaj po kolei zabezpieczenia aby się upewnić z których są zasilone te obwody. Gdy zlokalizujesz te zabezpieczenia zobacz czy to bezpieczniki czy może RCD z nadmiarem. Jeśli okaże się że to bezpieczniki to zobacz czy nie są zasilane z różnych RCD.

RCD z nadmiarowoprądowym nie mam na pewno, więc jeśli już to są zasilane z oddzielnych RCD. Czy sprawdzenie tego czy tak jest wiąże się z odkręceniem pokrywy żeby sprawdzić czy kabel do nadprądowego jest pociągnięty z RCD czy jest jakiś prostszy, mniej inwazyjny sposób?

Dodano po 21 [minuty]:

czyli że nie można wykorzystać do tego w bezinwazyjny sposób łącznika świecznikowego? Bo myślałem, że jest on w stanie zadziałać bez problemu w taki sposób jak działają dwa niezależne łączniki pojedyncze. A czy w ogóle występują takie łączniki o jakie mi chodzi (podwójne na dwa oddzielne obwody) ?
Powrót do góry

tyton
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Jastrzębie Zdrój

Post#7 28 Gru 2009 23:05   

Witam

pch581 napisał:
A czy w ogóle występują takie łączniki o jakie mi chodzi (podwójne na dwa oddzielne obwody) ?

Podwójny schodowy lub OSPEL ma w ofercie schodowy + pojedyńczy.

Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Gru 2009 23:05   

Powrót do góry

pch581
Poziom 11
Poziom 11

Post#8 Post autora tematu 28 Gru 2009 23:11   

tyton napisał:

Podwójny schodowy lub OSPEL ma w ofercie schodowy + pojedyńczy.
Pozdrawiam

będzie działało dobrze nawet jeśli żaden obwód nie jest schodowy? (znaczy się oba są zapalane tylko w jednym miejscu)
Powrót do góry

tyton
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Jastrzębie Zdrój

Post#9 28 Gru 2009 23:17pomocny post - solucja   

Witam.
Tak będzie działało.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Początkujący -> Łącznik świecznikowy - podłączenie dwóch obwodów
Strona 1 z 1