Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bufor lampowy - nietypowe wykonanie

lampowiec 30 Gru 2009 19:46 8047 14
  • Bufor lampowy - nietypowe wykonanie Witam!;)
    Chcę Wam przedstawić właśnie ukończony przeze mnie bufor lampowy na ECC88, który stanowi wejście do "świata lamp".
    Konstrukcja zapewne dobrze znana wszystkim;) podstawowy schemat pochodzi ze strony www.audioton.republika.pl w dziale "Zrób to sam", wprowadziłem niewielkie zmiany;)
    Schematy są na podanej stronie, więc nie widzę sensu na kopiowanie;)
    Zmiany to:
    * dodanie potencjometru na wyjście układu <przydatne, autor wspominał o tym rozwiązaniu>
    * kolejna zmiana to ograniczenie pasma przenoszenia wtórnika
    po uruchomieniu zmiana była nie zauważalna więc dorzuciłem na wejście filtr dolnoprzepustowy <pierwotnie bufor miał być dodatkiem do subwoofera>, okazało się że dorzucając filtr o Fg=640Hz, bufor zrobił na mnie wrażenie <wprawdzie to tylko nie wielka zmiana, ale ograniczając pasmo, dźwięk zszedł do głębokiego basu z "nutką" średnich tonów co spowodowało naprawdę lampowy dźwięk.
    poszedłem dalej i zwiększyłem częstotliwość górną graniczną filtru do około 3,5kHz.
    Nie miałem okazji wsłuchiwać się w dźwięki przetwarzane za pomocą prawdziwego wzmacniacza lampowego, ale to co udało mi się osiągnąć banalnie;) jest bliżej dźwięku z lampy niż z najlepszego tranzystora. Noi do tego jeszcze ta obudowa ;D
    przy budowie dążyłem do tego, aby elementy "masywne" i "gorące" wyeksponować na zewnątrz <takie założenia przyjmowali projektanci wzmacniaczy lampowych>
    zarzucam fotki;)
    do tego jeszcze krótki filmik prezentujący bufor: http://www.youtube.com/watch?v=yBMJavkD6yM
    w najbliższym czasie postaram się wrzucić na wrzutę;) dźwięk bez lampy <tranzystor> i z buforem tak dla porównania;) JEST RÓŻNICA NAPRAWDĘ...ale mogłoby być lepiej;D
    pozdrawiam...;)
    PS. Te lampy mają zauważalną wadę... MAŁO ŚWIECĄ!!!:)

Bufor lampowy - nietypowe wykonanie Bufor lampowy - nietypowe wykonanie Bufor lampowy - nietypowe wykonanie Bufor lampowy - nietypowe wykonanie Bufor lampowy - nietypowe wykonanie

Fajne!
  • #2 30 Gru 2009 20:16
    Hokoczu
    Poziom 18  

Fajnie wygląda, ale ten rezystor to mógł zostać schowany w środku (lub za trafem). Jak sprawa wygląda cenowo i czy bufor wykonany został na plytce czy na pająka? No i po dodaniu potencjometra to już nie bufor tylko przedwzmacniacz (wiem, czepiam się).

• #3 30 Gru 2009 21:49
    Rocky Horror
    Poziom 30  

lampowiec napisał:
    poszedłem dalej i zwiększyłem częstotliwość górną graniczną filtru do około 3,5kHz.
    (...)Nie miałem okazji wsłuchiwać się w dźwięki przetwarzane za pomocą prawdziwego wzmacniacza lampowego, ale to co udało mi się osiągnąć banalnie;) jest bliżej dźwięku z lampy niż z najlepszego tranzystora.

Takie pasmo przenoszenia musiałby mieć na prawdę patologiczny wzmacniacz lampowy ;-).

Nasuwa się jednak pytanie - skoro bez filtra różnica była nie do zauważenia, to czy ów "lampowy" efekt by nie wyszedł równie dobrze z filtrem i stopniem tranzystorowym, lub w ogóle z samym filtrem?
    Dlatego właśnie uważam, że te wszystkie lampowe bufory, to sztuka dla sztuki...

• #4 30 Gru 2009 22:08
    lampowiec
    Poziom 14  

kolega Rocky Horror ma racje raczej sztuka dla sztuki;D ale zalegające części lepiej wyglądają gdy chociaż udają że coś robią;):D a dokładanie kondensatorów miało na celu;D albo flitr dla suba albo <hehe> "oszukanie" ucha i wpajanie że to lampoweee.... brzmienie;D
    kolega Hokoczu napisał że bufor z potkiem to już przedwzmacniacz;) otóż nie kolego Hokoczu. to jest bufor, czyli wtórnik, czyli separator;) i on nawet osłabia trochę sygnał (Ku<=1) a dodanie potencjometru na wyjściu nie czyni z niego przedwzmacniacza a jedynie wtórnik z regulacją "ilości zbieranego z niego sygnału":D:idea::idea: pozdrawiam "lampowo":D

Dodano po 1 [minuty]:

a i jeszcze miałem napisać;) że układ jest wykonany w postaci obwodu drukowanego;)

• #5 31 Gru 2009 13:28
    Kwazor
    Poziom 30  

Nie wiem dlaczego ale wiele osób mysli ze bufor wprowadzi "nutke" lampową..
    Nic bardziej autosugestywnego nie czytałem...Niestety nie wprowadza nic do układu oprócz dodatkowych szumów i wiekszego podobru prądu w domu .

Jesli chodzi o samo wykonanie obudowy całkiem dobre "zabezpieczenie " przed wandalami lub nieuwagą.

Co do "mocniejszego świecenia" to polecam ci 6N1P tylko napiecie anodowe jest potrzebne wieksze ... ( ma ładnie odsłonieta katode )

• #7 01 Sty 2010 13:01
    Woytek130
    Poziom 16  

Rocky Horror napisał:
    lampowiec napisał:
    (...)Nie miałem okazji wsłuchiwać się w dźwięki przetwarzane za pomocą prawdziwego wzmacniacza lampowego, ale to co udało mi się osiągnąć banalnie;) jest bliżej dźwięku z lampy niż z najlepszego tranzystora.

Takie pasmo przenoszenia musiałby mieć na prawdę patologiczny wzmacniacz lampowy ;-).

Nasuwa się jednak pytanie - skoro bez filtra różnica była nie do zauważenia, to czy ów "lampowy" efekt by nie wyszedł równie dobrze z filtrem i stopniem tranzystorowym, lub w ogóle z samym filtrem?
    Dlatego właśnie uważam, że te wszystkie lampowe bufory, to sztuka dla sztuki...

Skruszony Audiofil (~Podpis) ? ... bufory ostatnio w modzie,dziw że nikt nie skrytykował jeszcze potencjometru.

włożyłeś coś do tej obudowy,żeby byłą stabilna ? bo ma dośc wysoki środek Ciężkości..

• #8 01 Sty 2010 18:11
    damianmik1
    Poziom 11  

stabilna?:) W brew pozorom obudowa jest bardzo stabilna, elementy umieszczone na górze są lekkie <pręty gwintowane i "pokrywka" aluminiowa;D raczej się samo nie przewróci;) co kolega miał na myśli z krytyką potencjometru?:D został dorzucony w celu regulacji poziomu sygnału;)

Dodano po 1 [minuty]:

no chyba że koledze chodziło o inna gałkę do potencjometru;) taką retro?:D

Dodano po 1 [godziny] 28 [minuty]:

gdyby coś ;D szukajcie na allegro;)

• #9 02 Sty 2010 15:30
    Woytek130
    Poziom 16  

Mówię o trafie. TS20 więc trochę waży..

Potencjometr - To aluzja do złotouchych. OStatnio drabinki rezystorowe kupowane 2x więcej niż są warte królują w modzie audionaiwniaków

Ostatnio czytałem na forum,że bufor ma wzmocnienie Ku <1 więc za nazwę tematu też możesz zostać zjedzony.

Uważaj ;)

• #10 02 Sty 2010 16:26
    lampowiec
    Poziom 14  

"Ostatnio czytałem na forum,że bufor ma wzmocnienie Ku <1 więc za nazwę tematu też możesz zostać zjedzony."

Zgadza się układ ten ma Ku<1 bo jest prostym "wtórnikiem", lub inaczej "separatorem" pomiędzy stopniami w układach audio. to wszystko nazywamy buforem;D wszystko jasne;)

• #11 02 Sty 2010 22:34
    Estarriol
    Poziom 15  

Woytek130 napisał:
    Potencjometr - To aluzja do złotouchych. OStatnio drabinki rezystorowe kupowane 2x więcej niż są warte królują w modzie audionaiwniaków

Albo srebrne transformatory z 24 uzwojeniami wtórnymi.

Ale żeby nie offtopicować to na temat buforu - sam miałem go budować z racji prostoty wykonania - jedna lampa, niskie anodowe... Lecz gdzieś usłyszałem, że bufor brzmi 'słabo lampowo', a że się nie znam to zrobiłem nieco inny układ - wzmacniacz słuchawkowy OTL, który tam wzmocnienia ma niewiele ponad jeden.

A co do złotouchych to sam głuchy jestem, ale różnicę pewną widzę(a słyszę nawet!), lub sobie nieświadomie wmawiam ;)

I ostatnia kwestia - sztuka dla sztuki? Owszem. Chyba każdy kto zbudował cokolwiek na lampie - zakochał się w tym. Chociaż trochę. I może nie koniecznie z racji dźwięku, ale tej... sztuki ;)

• #12 04 Sty 2010 15:37
    Woytek130
    Poziom 16  

Owszem,lampa zniewala w jakimś stopniu. O ile nie Jest Drogą,ze złoconymi nóżkami i 200% emisji ;) (To ostatnie,cytat z aukcji ecc83 na alledrogo.)

:)

• #13 04 Sty 2010 18:51
    lampowiec
    Poziom 14  

ale przyznacie chyba, że i wy lubicie popatrzeć na świecącą banieczkę ;P:D.

?????????
    zrobiłbym jakiś prosty wzmacniacz lampowy <mocy>
    no ale to kosztuje niestety.:( może znacie jakieś "proste" schemaciki no i oczywiście tanie;)

• #15 31 Sty 2010 13:22
    Jap
    Poziom 28  

Hi. ja właśnie ukończyłem część elektryczną bufora nr 3 z powyższej strony. Dużo eksperymentowałem z prądami anodowymi. Układ chodzi na 2 x ECC82 (chciałem wykorzystać ECC83 - podobno najładniej brzmią).
    W dźwięku odczuwam różnicę - ale przy różnych ustawieniach prądów anodowych można było doprowadzić układ do braku jakiejkolwiek różnicy dźwięku. Ja pozostawiłem układ lekko modyfikujący dźwięk. Podkolorowanie polega na uspokojeniu wysokich tonów i lekko uwydatnieniu wokalu. Wydaje mi się, że takowy efekt można by uzyskać wstawiając korektor lub filtr / filtry. Może to i sztuka dla sztuki - ale pierwszy krok przed budową wzmaka lampowego jest wskazana. Mam nadzieję, że wzmacniacz lampowy da już znacznie zauważalną różnicę dźwięku - trochę trzeba w niego zainwestować....

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme