X

Prostownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacji

01 Jan 2010 01:10 MAMarko121
  • Positive voted Helpful post? (+8)
    W załączniku (niestety za punkty bo trochę czasu poświeciłem), w skrócie:
    -schemat modyfikacji tytułowego prostownika z http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=21461&highlight= , któremu dostawiłem regulacją prądu ładowania ,opis regulacji (dla mniej zaawansowanych) prostownika za pomocą zasilacza regulowanego i schemat innego (rosyjskiego) prostego prostownika ,który odrysowałem z natury.
    Większość informacji pewnie znajdzie się w temacie z linku powyżej ale niestety trzeba przeczytać te 33 strony :)

Jeśli moderatorzy uważają że załącznik jest mało pomocny lub za drogi w punkty to zapraszam do kosza.
    Pozdrawiam i Szczęśliwego Nowego Roku Wszystkim życzę.
  • #2 02 Jan 2010 18:43
    Marcin G.
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Jakie są zakresy regulacji prądu w tych schematach??
  • #3 03 Jan 2010 17:16
    Marko121
    Level 17  
    Topic author Helpful post? (0)
    Prąd głownie zależny od zastosowanego transformatora, jego napięcia na uzwojeniu wtórnym oraz jego mocy. Zastosowałem trafo 18V zmiennego i koło 200W mocy uzyskałem na nim spokojnie prąd 9A (więcej nie wyciskałem bo nie miałem takiej potrzeby) .Jeśli chodzi o dolny zakres to przy potencjometrze P1=10k u mnie regulacja zaczyna się od 0.7-1A ale przy P1=22K początek zakresu powianiem zejść niżej.
    Pozdrawiam
  • #4 08 Jan 2010 20:28
    tomas79
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    Kolego wprowadzasz w błąd pisząc o możliwości regulacji prądu ładowania. Z tego co widzę jest to źródło napięciowe a nie prądowe (jak to sugeruje opis). Szkoda że nie dałeś prądowego bo do ładowania akumulatora kwasowego powinno być właśnie źródło prądowe z ograniczeniem napięcia.
  • #5 09 Jan 2010 16:53
    Marko121
    Level 17  
    Topic author Helpful post? (-1)
    Gdzie jest napisane że to źródło prądowe?
    To jest prostownik opisany na stronie podanej w pierwszym poście,tylko trochę przerobiony czyli dodana jest możliwość regulacji prądu ładowania (czytaj ograniczenie prądowe) a nie źródło prądowe . Gdybyś poczytał trochę temat z podanego linku wiedział byś o co chodzi.
    Jeśli chcesz regulowane źródło prądowe to zbuduj sobie choćby ten zasilacz: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=402613&highlight=
    -bardzo fajny i przydatny zresztą .

Pozdrawiam
  • #6 10 Jan 2010 13:07
    tomas79
    Level 15  
    Helpful post? (+1)
    Nie chcę czepiać się szczegółów ani wytykać Ci błędów ale pisząc o dodaniu możliwości regulacji prądu ładowania nie zaznaczyłeś (w pierwszym poście) że chodziło tylko o ograniczenie wartości prądu. Dodatkowo zauważ że w twoim projekcie ograniczenie prądu także nie występuje. Zastosowałeś jedynie regulację napięcia wyjściowego a to nie jest jednoznaczne z regulacją prądu lub jego ograniczeniem.
    Ograniczenie powinno uniemożliwić przepływ zadanej wartości prądu we wszystkich przypadkach (także zwarcie) a w twoim układzie niestety nie ograniczy.
    Uprzedzając ewentualną odpowiedź że podczas ładowania wartość prądu spada a zwarcia można zabezpieczyć w inny sposób odpowiem że zaproponowane przez Ciebie rozwiązanie powinno się sprawdzić ale jeżeli już decydować się na rozbudowę układu zaproponowanego przez jozefg (rozbudowę w kierunku regulacji) to wyłącznie przez dodanie źródła prądu.
  • #7 11 Jan 2010 00:19
    Marko121
    Level 17  
    tomas79 wrote:
    Nie chcę czepiać się szczegółów ani wytykać Ci błędów ale pisząc o dodaniu możliwości regulacji prądu ładowania nie zaznaczyłeś (w pierwszym poście) że chodziło tylko o ograniczenie wartości prądu.

Nie napisałem również nigdzie, że dodałem źródło prądowe.Wybacz więc ale w ten sposób można przyczepić się do prawie każdej wypowiedzi gdzie w grę wchodzi zależność prądu od napięcia i na odwrót.

W tytułowym prostowniku zaproponowanym przez jozefg rolę ograniczenia prądu ładowania spełniał rezystor, który musiał być odpowiednio dobrany,posiadać odpowiednią moc i wartość rezystancji w zależności od napięcia wtórnego transformatora.Przy takim rozwiązaniu aby uzyskać regulacje prądu ładowania trzeba by było za pomocą przełącznika lub przekaźników dołączać rezystory o różnych wartościach.
    Wydawało mi się dość kłopotliwe więc postanowiłem dobudować regulację płynną którą przedstawiłem w załączniku.

tomas79 wrote:
    Zastosowałeś jedynie regulację napięcia wyjściowego a to nie jest jednoznaczne z regulacją prądu lub jego ograniczeniem.

Owszem zastosowałem regulacje napięcia wyjściowego ale wiąże się to również z regulacją prądu ładowania .

Jeśli zaś chodzi o wytykanie błędów... można je wytknąć każdemu .
    Nie nalezę do ludzi którzy za wszelką cenę bronią swojego.
    W załączniku chciałem przedstawić praktyczne i w miarę najprostsze rozwiązanie płynnej regulacji napięcia i co za tym idzie prądu ładowania. Rozpatrywanie teoretyczne aspektów tego rozwiązania wydało mi się mało znaczące.Skupiłem się po prostu bardziej na praktyce.

tomas79 wrote:
    odpowiem że zaproponowane przez Ciebie rozwiązanie powinno się sprawdzić ale jeżeli już decydować się na rozbudowę układu zaproponowanego przez jozefg (rozbudowę w kierunku regulacji) to wyłącznie przez dodanie źródła prądu.

Chętnie zobaczę schemat takiego wykonania. Załączysz?

Pozdrawiam
  • #8 12 Jan 2010 21:17
    tomas79
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    Nie neguję pomysłu zastosowania regulacji. Zastanawia mnie tylko Twoja niechęć do zastosowania źródła prądu. Swoją drogą ciekawa postawa gdyż zastosowanie rezystora 0,1 oma i pomiar napięcia na nim załatwiłby całą sprawę.
  • #9 12 Jan 2010 23:12
    Marko121
    Level 17  
    tomas79 wrote:
    Zastanawia mnie tylko Twoja niechęć do zastosowania źródła prądu.

niechęć ?? widzę ze znowu mnie źle zrozumiałeś . Przecież napisałem że chętnie zobaczę taki projekt.
    Oczywiście nie twierdzę, że źródło prądowe jako dostawka do tego prostownika (zamiast mojej ), to złe rozwiązanie lub nie możliwe do wykonania .
    Jak najbardziej, jest to możliwe i dlatego może pogłówkujesz trochę i zamieścisz na forum taki schemacik?
    Jeśli będzie w miarę prosty i funkcjonalny to też zrobię sobie taki prostowniczek ze źródełkiem.

Pozdrawiam
  • #10 13 Jan 2010 16:56
    tomas79
    Level 15  
    Helpful post? (-2)
    Ja mam zamieścić??? Przecież to twój post. Ja tylko zgłaszam uwagi i propozycje.
    A co do modyfikacji to nie wiem o jakie główkowanie ci chodzi wystarczy rezystor 0,1 oma i pomiar napięcia na nim zrealizowany w oparciu o wzmacniacz operacyjny.

Pozdrawiam
  • #11 14 Jan 2010 14:33
    Marcin G.
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    tomas79 ja też chętnie przetestuję twoją regulacje:) możesz mi podesłać jakiś schematy na pw lub wrzuć tutaj jakis
  • #12 28 Jan 2010 18:02
    Marcin G.
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Marko121 jaki zastosowałeś tyrystor. BT151??
  • #13 29 Jan 2010 07:38
    Marko121
    Level 17  
    Zastosowałem T32-16-02 ,taki akurat wpadł mi w rękę.
  • #14 16 Apr 2010 21:23
    piotrkoza34
    Level 11  
    Helpful post? (0)
    jak to rozpakować oczywiście schemat?????????
  • #15 19 Apr 2010 13:39
    tobike
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    mam pytanie do konstruktora, marko121 czy można zastosować bez przeróbek do tego układu tyrystor BT152
  • #16 22 Apr 2010 20:33
    Marko121
    Level 17  
    piotrkoza34 wrote:
    jak to rozpakować oczywiście schemat?????????

rozpakować archiwum np. programem winRAR, potem otworzyć artykuł ze schematem ,który jest zapisany w programie Microsoft Word

tobike wrote:
    mam pytanie do konstruktora, marko121 czy można zastosować bez przeróbek do tego układu tyrystor BT152

można
  • #17 29 Apr 2010 08:17
    tobike
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Witam
    Zaprojektowałem płytkę do przerobionego przez Marko121 prostownika, uczę się dopiero projektować w programach więc na razie zrobiłem płytkę w paincie, może komuś się przyda, płytka i opis elementów
  • #18 19 May 2010 20:16
    tobike
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Marko121 chciałbym prosić o pomoc, zmontowałem układ według twojego schematu i na takiej płytce jak zamieściłem wyżej i układ mi nie działa, jak mógłbym go sprawdzić?
  • #19 20 May 2010 13:10
    Marko121
    Level 17  
    Przede wszystkim musisz mieć pewność poprawności zmontowania układu. Sprawdź to spokojnie kilka razy (zgodność druku ze schematem, poprawność włożenie elementów np zamienione emiter z kolektorem tranzystora itp. ) najczęściej zdarza się ze układ nie działa właśnie z powody błędu montażu a z tym musisz poradzić sobie sam .Natomiast sposób regulacji i sprawdzenia-prawidłowo zmontowanego układu, opisałem w załączniku.
  • #20 20 May 2010 13:56
    tobike
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Układ sprawdzałem już kilka razy ale się nie poddaję, czy zastosowane tam tranzystory były w wersjach PNP i NPN? Czy jest możliwość pomiaru napięć aby wyeliminować uszkodzone elementy?
    wstawię wieczorem zdjęcie płytki może dostrzeżesz coś co dla mnie wydaję się poprawne
    Oto zdjęcia mojego układu:
    Prostownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacji Prostownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacji Prostownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacji
  • #21 21 May 2010 22:00
    Marko121
    Level 17  
    pierwsze co tak na szybko zauważyłem, to chyba w miejscu , gdzie narysowałem powinno być połączenie, sprawdź to.
    Prostownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacji
  • #22 23 May 2010 12:19
    tobike
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    poprawiłem to już wcześniej i jest zworka od strony druku, a układ dalej nie działa, prześledziłem cały schemat, posprawdzałem wszystkie tranzystory czy baza-kolektor-emiter trafiają w odpowiednie miejsce i wszystko się zgadza, układ zasilam trafem przy wyprostowaniu i obciążeniu żarówką daje 16V może to jest powodem niedziałania, jeżeli przełączę przełącznik na tryb ręczny to zapala się dioda sygnalizująca ten tryb, natomiast jeśli w trybie automatycznym podepnę akumulator to znów zapala się dioda od trybu recznego.
  • #23 23 May 2010 15:40
    Marko121
    Level 17  
    Dioda D4 (od trybu ręcznego) ma się świecić cały czas w trybie ręcznym, natomiast w trybie automatyki D4 świecić się ma wtedy gdy prostownik ładuje a gdy przestaje ładować powinna gasnąc .Ta dioda, to nie jest typowa sygnalizacja trybu ręcznego , tylko w ogóle sygnalizacja ładowania . Prostownik w trybie ręcznym jest pozbawiony kontroli ładowania wiec dioda świeci cały czas.

Sprawdź jeszcze czy nie zamieniłeś miejscami R5-z -R8 oraz R13-z-R14 ,bo wydaje mi się że na płytce są opisane właśnie odwrotnie .

Dobrze było by, gdybyś zamieścił poprawny opis elementów i widok ścieżek ,jak już wszystko będzie poprawnie. Może ktoś zechce wykorzystać twój projekt płytki i po co ma głowic się jeszcze raz .
  • #24 23 May 2010 21:23
    tobike
    Level 9  
    Helpful post? (+3)
    Dzięki masz rację co do R5 i R8, ale R13 i R14 sprawdziłem i są dobrze natomiast znalazłem brak połączenia między środkiem R16 i DZ2 z potencjometrem P1 jutro to poprawię i dam znać czy pomogło. A co z napięciem zasilania czy ten układ automatyki ruszy na 14-15V?
    Edit:
    Miałeś rację R13 i R14 w opisie też były zamienione, poprawiłem PCB i opis do niego, dziś to sprawdzę czy układ ruszy.
    Jeśli możesz to napisz przy jakim minimalnym napięciu układ automatyki może działać?
  • #25 24 May 2010 20:01
    tobike
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Poprawiłem te znalezione błędy i układ dalej nie działa :( już nie wiem dlaczego
  • #26 31 May 2010 07:25
    Marko121
    Level 17  
    Napięcie może być trochę za niskie do automatu.Rozumiem że transformator ma wystarczająco duża moc.
    Uruchom najpierw tryb ręczny: .Podłącz woltomierz do wyjścia i zobacz czy reguluje się napięcie jak kręcisz potencjometrem . Potem podłącz jakąś żarówkę sprawdź jak zachowuje się regulacja pod obciążeniem .
    Gdy już będzie działał tryb ręczny zabierz się za automat ,na temat automatu całą masa postów jest w tym temacie http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=152383&highlight=
  • #27 30 Oct 2010 14:44
    spirytusik84
    Level 23  
    Helpful post? (0)
    Witam i jak uruchomił ktoś już prostownik według płytki kolegi TIBIKE działa?
  • #28 23 Nov 2010 20:41
    AdamG123
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    Wykonałem ten prostownik w/g powyższego projektu. Działa.
    Jest regulacja napięcia jak też załącza ładowanie i wyłącza w ustawionych progach napięcia.
    Ale mam pytanie do Marko 121, jak ma się zachowywać dioda D3. U mnie ledwo świeci. Jest ona konieczna czy też nie, ponieważ dioda D4 sygnalizuje ładowanie w zadanym zakresie tj. w trybie automatyki jak w trybie ręcznym.
  • #29 28 Nov 2010 11:46
    Marko121
    Level 17  
    AdamG123 wrote:

Ale mam pytanie do Marko 121, jak ma się zachowywać dioda D3. U mnie ledwo świeci. Jest ona konieczna czy też nie, ponieważ dioda D4 sygnalizuje ładowanie w zadanym zakresie tj. w trybie automatyki jak w trybie ręcznym.

Dioda D3 nie jest konieczna .Spełniała ona funkcję sygnalizacji w prostowniku bez regulacji . Natomiast w tym wykonaniu czyli z regulacją ładowania dioda zachowuje się tak że- świeci mocniej przy większym zadanym prądzie ładowania a przygasa przy mniejszym -( jest w szeregu z bramką tyrystora ) Można ją pominąć czyli zwora w miejsce ledy, ale może się wtedy zmienić trochę zakres regulacji prostownika .
    W swoim prostowniku zostawiłem tą diodę w płytce nie wyprowadzając jej na zewnątrz . Może ona posłużyć kiedyś w celu diagnostyki przy naprawie , widać po jej intensywności świecenia czy i jak zmienia się sterowanie bramką tyrystora.

Pozdrawiam marko121
  • #30 28 Nov 2010 21:00
    AdamG123
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    Właśnie tak jak opisujesz, ta dioda (D3) się zachowuje. Nie wyprowadzę jej na zewnątrz, tylko faktycznie lepiej ją zostawić na płytce , do ustawień na "kiedyś". W niczym nie przeszkadza. Ja do sygnalizacji ładowania ręcznego jednak zastosuję dodatkową włączaną poprzez ten sam przełącznik (przełącznik podwójny) do ustawiania Ręczne- Automatyka.
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products