X

Straszna łuparka drewna DYI

01 Jan 2010 17:39 ROromoo
  • #1 01 Jan 2010 17:39
    romoo
    Użytkownik obserwowany
    Helpful post? (+2)
    http://www.youtube.com/watch?v=XACXyn1bJNY&feature=related
    Nie wiedziałem że takie coś można zrobić ,praktykował juz ktoś .
    Bo widze że tanim kosztem miał bym nieocenioną pomoc,
    Jakieś duże koło od starej maszyny z doczepioną siekiera i kołem zamachowym.
    Tylko czy ta siekiera sie nie urwie i mi czachy nie rozpołowi zamiast drewna? Co roku ręcznie 4 m3 idą.

cd. http://www.youtube.com/watch?v=-E4GmFX3Puo&feature=related
  • #2 01 Jan 2010 18:02
    prez8s3
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    Nie wygląda to zbyt bezpiecznie, pewnie swoje zadanie spełnia, ale bałbym sie przy tym robić, to już lepiej normalną piłę tarczową zrobić.
  • #3 01 Jan 2010 18:09
    cirrostrato
    Level 35  
    Helpful post? (0)
    Jest parę filmików, goście odważni, ja bym osobiście nie próbował. Zauważ ,że drewno jest przez obsługującego podsuwane pod ,,siekierę" w dość szczególny sposób, część uderzana przez ostrze dotyka podstawy urządzenia a część bliżej podawacza jest lekko uniesiona, zapobiega to wyrwaniu kloca z rąk przy uderzeniu ostrza ale i tak istnieje duże ryzyko niekontrolowanego zachowania się kloca drewna. Nigdy bym nie robił takiej zabawki, działa ale wystarczy jakiś np. sęk i nieszczęście pewne, zauważ, że na filmach drewno łupane jest bezsęczne.
  • #4 01 Jan 2010 18:24
    Lisek64
    Level 20  
    Helpful post? (0)
    Piekielna maszyna rodem ze Średniowiecza . Nie lepiej zastosować łupiarki z siłownikiem hydraulicznym? A tak na marginesie , toż rąbanie drewna i układanie to sama radość ;-)
  • #5 01 Jan 2010 18:27
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Helpful post? (0)
    Maszyna bardzo niebezpieczna. I jej zasada działania dość niepewna. A co, jeśli kloc okaże się nadzwyczaj twardy? Lub ułoży się w poprzek w czasie podawania? Bo maszyna dość mocno się trzęsie i podskakuje. Poza tym, te uderzenia ostrzem w drewno też nie pozostają obojętne dla konstrukcji. A już czarnym scenariuszem byłby kawał drewna, który wpadnie w to wielkie koło zamachowe i zostanie gdzieś niekontrolowanie wyrzucony...
    Dużo ciekawsze, pewniejsze w działaniu i bezpieczniejsze są tego typu konstrukcje:
    http://www.youtube.com/watch?v=b_i10KjHVjI
    http://www.youtube.com/watch?v=EpnpxGtwuzg
  • #6 01 Jan 2010 18:35
    zbychu80
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    Lisek64 wrote:
    Piekielna maszyna rodem ze Średniowiecza . Nie lepiej zastosować łupiarki z siłownikiem hydraulicznym? A tak na marginesie , toż rąbanie drewna i układanie to sama radość ;-)

Nie, bo można to zrobić sto razy taniej, prościej i będzie to działać szybciej :D

Link

Jak widać urządzenie trywialnie proste i skuteczne, radzi sobie również z sękatym drewnem (inne filmy na YT).
  • #7 01 Jan 2010 21:19
    Kaszpir77
    Level 20  
    Helpful post? (0)
    Jednego o co gościa nie można posądzić to o brak odwagi. Przecież jak większy klocek po kolejnym odbiciu stanie pod tą siekierą "w poprzek" to to cudo rozleci się w jednej chwili.
    Celuj raczej w rozłupywarki hydrauliczne z klinem. Jak masz dostęp do ciągnika rolniczego z zewnętrzną hydrauliką to bardzo łatwo wykorzystać ją do napędu takiej rozłupywarki. Wystarczy siłownik i odpowiedni rozdzielacz.
  • #8 01 Jan 2010 22:59
    ginger78
    Level 21  
    Helpful post? (0)
    romoo wrote:

Tylko czy ta siekiera sie nie urwie i mi czachy nie rozpołowi zamiast drewna?

Na pewno urwie się po jakimś czasie.
    Brak wyobraźni jest chyba najgorszą cechą człowieka.
  • #9 01 Jan 2010 23:00
    Lisek64
    Level 20  
    Helpful post? (0)
    Zbychu80 jak już nie będę w stanie unieść siekiery to zrobię sobie takie urządzenie :-)
  • #10 02 Jan 2010 09:01
    1078231
    Removed  
    Helpful post? (0)
    Prostsze jest w formie zespawanego ramka i butelkowego podnośnika samochodowego, który wciska w rozłupywany klocek drzewa klin.
    Niektóre są zrobione w formie gilotyny.
  • #11 02 Jan 2010 09:22
    zbychu80
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    Tutaj przynajmniej mniejsze obroty masywniejsze koło i siekiera pewnie lepiej przymocowana, ale operator niebezpiecznie blisko operuje rękami, ciekawe czy ma wszystkie palce jeszcze :D I ciekawe jak by się to zachowywało na sękatym drewnie, bo takie gładkie to szybciej przy użyciu zwykłej siekiery się łupie.

Link
  • #12 02 Jan 2010 13:04
    630176
    Removed  
    Helpful post? (0)
    romoo wrote:
    http://www.youtube.com/watch?v=XACXyn1bJNY&feature=related
    Nie wiedziałem że takie coś można zrobić ,praktykował juz ktoś .
    Bo widze że tanim kosztem miał bym nieocenioną pomoc,
    Jakieś duże koło od starej maszyny z doczepioną siekiera i kołem zamachowym.
    Tylko czy ta siekiera sie nie urwie i mi czachy nie rozpołowi zamiast drewna? Co roku ręcznie 4 m3 idą.

cd. http://www.youtube.com/watch?v=-E4GmFX3Puo&feature=related
    Ta maszyna idealnie nadaje się do programu /Maszyny Śmierci/ co leci na Discovery.Mogła by służyć do rozrąbywania głów.
  • #13 02 Jan 2010 13:20
    lp26
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    Koledzy , takie pytanie, co sądzicie o tej łuparce świdrowej?? Nadaje się to do czegoś?? jak będzie z łupaniem buka, albo sękatego świerka??

Dodano po 1 [minuty]:

takiej jak kolega zbychu80 zaprezentował
  • #14 02 Jan 2010 13:24
    zbychu80
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    lp26 wrote:
    Koledzy , takie pytanie, co sądzicie o tej łuparce świdrowej?? Nadaje się to do czegoś?? jak będzie z łupaniem buka, albo sękatego świerka??

Dodano po 1 [minuty]:

takiej jak kolega zbychu80 zaprezentował

Filmów na YT nie brakuje. Pooglądaj i sam oceń.

Link

Tutaj silnik 2.2kW, 950rpm
    "Ślimak" powinien być dalej odsadzony od silnika, i mógłby mieć kształt paraboliczny, albo powinien być dłuższy, żeby po rozłupaniu, więcej rozchylał drewno.
  • #15 02 Jan 2010 13:32
    lp26
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    tak tak, oglądałem, wydaje i się ze za bardzo to się tylko nada do drewna kominkowego, bo z twardszym moze być problem, no ale może ktoś ma takie urządzenie??
  • #16 02 Jan 2010 15:06
    on117
    Level 27  
    Helpful post? (0)
    Ciekawe czy czasem nie dostał drewnem po głowie, zauważyłem że niektóre wylatują w górę. Odbiły się od tej osłony ale pewnie zdarzyło się, że przeleciał ponad. Poza tym ciekawe jak odbiera drewno z pod tej maszyny ono przeważnie wpada pod spód, a tam lata siekiera.
  • #17 02 Jan 2010 15:20
    1078231
    Removed  
    Helpful post? (0)
    Ta świdrowa wygląda na to, że ma wiele zalet, np jest stosunkowo bezpieczna, cicha, łatwa do wykonania i-co najważniejsze-zajmuje mało miejsca.
  • #18 02 Jan 2010 16:19
    grzegorzk4
    Level 11  
    Helpful post? (0)
    Czy robił ktoś taką świdrową ? Na sam świder potrzebny jest jakiś utwardzany materiał czy zwykła stal konstrukcyjna wystarczy ? tzn czy sęki w drewnie nie zjedzą mi gwintu na świdrze ?
  • #19 02 Jan 2010 17:17
    weron12
    Level 17  
  • #20 02 Jan 2010 17:22
    romoo
    Użytkownik obserwowany
    Topic author Helpful post? (0)
    Jak zrobie ten góralski DYI z wirójącą siekierą to dam zdjęcia.
    Może nie będzie aż tak źle.
  • #21 07 Mar 2011 19:44
    Miracle Woman SM
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Mam pytanko jaki najlepszy silnik dla łuparki ze świdrem o średnicy 10cm?
    Jak obroty zgrać.
  • #22 08 Mar 2011 15:06
    jasiu777
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Zrobilem taka luparke na stozek 100mm. silnik 3 fazowy 3kW kola pasowe 2x17 na dole jest 80mm na gorze mam 190mm i powiem tak jak chcesz lupac sosne to ok takie przelozenie moze byc ale jak chcialem taki 0,5metrowy klocek topoli wlozyc czy tez sezonowana 2 lata jablon to niestety za malo mocy. Sposobem wyjscia z tego problemu to wiekszy silnik 5,5kW ( mam taki na stanie niestety trojkat, gwiazda i jest troche roboty z konstrukcja) 2 wyjscie to wieksze kolo pasowe na walku ze swidrem co najmniej 350mm w ten sposob zmniejszam obroty z 588obr/min na 308obr/min ale zwiekszam sile. 3 sposob to mniejszy stozek taki powiedzmy 60mm srednicy ale dosc dlugi tak aby stozek sie wkrecal i dzialal jak klin
  • #23 09 Mar 2011 16:32
    Miracle Woman SM
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Więc tak kupiłem silnik 980obr/m nieznanej mocy. Wysokości 350mm.
    I mam pytanko, jak długi i szeroki swider wykonać. Jakiej mocy może być ten silnik, ma połaczenie w gwiazde, opór międzyfazowy 3,8 om i pobiera na jałowym 3,8A. Mam masę ok 100 kg.
    Planuje bezpośrednio na wałku silnika założyć i nie mieć problemu z paskami.
    Czy ktoś ma sprawdzonych wykonawców stożków.

http://www.youtube.com/watch?v=vs3E1EVPDlQ&NR=1 Takie cus chcę wykonać.
    Straszna łuparka drewna DYI
  • #24 09 Mar 2011 18:48
    jump$
    Level 20  
    Helpful post? (0)
    Witam. Takie coś by mi się przydało.
    I tak jaką fachową nazwę ma ten stożek, czy można ten stożek kupić gotowy czy trzeba samemu toczyć? Mam dwa silniki 1,5kw i 7,5kw do krajzegi, czy 1,5kw wystarczy?
  • #25 09 Mar 2011 23:14
    arekb81
    Level 23  
    Helpful post? (0)
    Ta maszyna z siekierą powinna nazywać nie łuparka, a Raskolnikow, bo jak się siekiera urwie, to z głową obsługującego zrobi to samo, co bohater książki z głową staruszki.
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products