Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Łączenie kilku dysków lokalnych w jeden

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Software -> Łączenie kilku dysków lokalnych w jeden
Autor
Wiadomość
Film95
Poziom 10
Poziom 10

Post#1 Post autora tematu 03 Sty 2010 11:20   

Łączenie kilku dysków lokalnych w jeden

Może ktoś podpowiedzieć mi jak można zrobić z trzech dysków lokalnych (C, D, F) tylko dwa? Mam najmniejszy dysk ,,C”, a wiem, że powinno być odwrotne i mam przez to problemy z prawidłowym funkcjonowaniem kompa.
Wiem, że można to zrobić za pomocą specjalnych programów, ale nie potrafię tego zrobić. Może ktoś mi jakiś poradzi i powie jak to zrobić?
Wiem, że można ,,połączyć”, np. dwa dyski lokalne w jeden nie używając żadnego programu. Może ktoś mi podpowiedzieć krok po kroku jak to zrobić?

P.S.
Nie wiem, czy w odpowiedznim miejscu umieściłem ten temat, ale jeśli nie to proszę przenieść.
Powrót do góry

Matuzalem
Admin grupy komputery
Admin grupy komputery

Miasto: Olsztyn

Post#2 03 Sty 2010 11:28   

Re: Łączenie kilku dysków lokalnych w jeden

Dyski czy partycje (na jednym)?
Jaki system operacyjny?
Czy dane mają być zachowane?

To są pytania, na które musisz udzielić odpowiedzi (lub podane informacje doprecyzować), by można było podać ci rozwiązanie obejmujące wszystkie "warunki", które postawiłeś.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Sty 2010 11:28   

Powrót do góry

XaFFaX
Poziom 17
Poziom 17

Post#3 03 Sty 2010 11:34   

Musisz sprecyzować problem. Można połączyć 2 dyski fizyczne (czyli 2 takie, co można wziąć 'do ręki' :) ) w jeden za pomocą RAIDa, ale sądząc po poziomie wiedzy autora to może być wyzwaniem. Można też połączyć 2 partycje razem (czyli masz 1 dysk fizyczny, ale podzielony na kilka, to można go 'złączyć' w jedną całość), jednakże to najczęściej się kończy kasacją danych. Można w prawdzie użyć wyspecjalizowanego programu do repartycjonowania (np. Partition Magic), który teoretycznie ich nie skasuje, ale ja i tak bym mu nie ufał i zrobił backup :). Jeżeli jednak dane Cię nie obchodzą to można 1 dysk fizyczny podzielony na partycje połączyć w jeden używając windowsowego programu do dysków (start->uruchom i wpisz tam diskmgmt.msc, co do obsługi to już albo google albo to forum, na pewno gdzieś jest opis :) ).
Powrót do góry

grzechu@
Poziom 14
Poziom 14

Post#4 03 Sty 2010 11:43   

Jeśli chodzi o partycjonowanie polecam: http://www.dobreprogramy.pl/Partition-Wizard-Home-Edition,Program,Windows,15710.html Jest bardzo prosty w obsłudze.
Powrót do góry

Film95
Poziom 10
Poziom 10

Post#5 Post autora tematu 03 Sty 2010 12:09   

Tak chodzi o partycje i dane muszą być zachowane tylko z dysku ,,C". Dysk twardy podzielony został na trzy partycje (dyski lokalne C, D i E). Mam teraz cały zapełniony dysk ,,C" i system bardzo powoli pracuje, nie mogę także uruchomić żadnej gry. Natomiast pozostałe dyski lokalne (D i E) mam zupełnie puste.

System jaki posiadam to Windows XP Professional.
Powrót do góry

grzechu@
Poziom 14
Poziom 14

Post#6 03 Sty 2010 12:19   

To ten program, który podlinkowałem wyżej jest dla Ciebie ;]
Powrót do góry

Matuzalem
Admin grupy komputery
Admin grupy komputery

Miasto: Olsztyn

Post#7 03 Sty 2010 12:21   

No to jesteśmy "w domu".
W wypadku XP i starszych nie można, bez utraty danych zmieniać rozmiaru partycji tym co sam system oferuje. Tym samym zostaje Ci użycie jakiegoś narzędzia zewnętrznego. Co do zasady wszystkie one działają w bardzo podobny sposób, a tym samym wybór jednego zależy bardziej od tego co Ci się przez przypadek pod rękę nawinie niż od jakichś ważkich zależności między programem i jego możliwościami, a systemem (cały czas mowa o XP i starszych).
Możesz użyć tego co proponował grzechu@, możesz skorzystać z gparted (wielokrotnie na forum wskazywanego), czy z jakiegoś Paragona (w wersji free).

Tu: http://www.linux.rk.edu.pl/w/p/qtparted-zarzadzanie-partycjami/ masz przykład jakiegoś opisu. Jak już pisałem programy są na tyle podobne, że jak złapiesz zasadę, to potem nie będzie większej różnicy, którego użyć się zdecydujesz.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Sty 2010 12:21   

Powrót do góry

XaFFaX
Poziom 17
Poziom 17

Post#8 03 Sty 2010 12:55   

Film95 napisał:
system bardzo powoli pracuje, nie mogę także uruchomić żadnej gry.

Jeżeli chodzi o to, to jednak i tak muszę Cię zmartwić, bo najpewniej nie rozwiąże to Twojego problemu. To, że masz pełny dysk c: wcale nie powinno powodować, że nie możesz gier uruchamiać, wiem bo długi czas miałem równe 0 wolnego :) na c: i wszystko mi działało. Najpewniej masz dużo śmieci, system nie był długo reinstalowany i całkiem możliwe, że masz jakieś wirusy itp. dlatego najpewniej dzieje się to co opisałeś.

Pamiętaj również, że korzystanie z któregokolwiek z podanych tu przez użytkowników programów może wiązać się z utratą danych, zwłaszcza, jeżeli jesteś niedoświadczony, więc uważaj.

Poza tym moim zdaniem utrudniasz sobie zadanie, bo problem nie działania komputera jak należy można rozwiązać prostą reinstalacją systemu. Zwłaszcza, jak masz, jak mówisz, wolne dyski to jest to praktycznie żaden problem (w porównaniu z repartycjonowaniem dysków, co jest ryzykowne, a najpewniej nic nie da).
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Sty 2010 12:55   

Powrót do góry

Film95
Poziom 10
Poziom 10

Post#9 Post autora tematu 03 Sty 2010 13:14   

grzechu@ napisał:
Jeśli chodzi o partycjonowanie polecam: http://www.dobreprogramy.pl/Partition-Wizard-Home-Edition,Program,Windows,15710.html Jest bardzo prosty w obsłudze.

Mam zainstlowany wyżej podany program co teraz powinienem zrobić żeby połączyć dystk ,,C" z ,,D"?
Powrót do góry

grzechu@
Poziom 14
Poziom 14

Post#10 03 Sty 2010 14:08   

Usuń w programie partycję D (prawy przycisk myszy - delete), a na C daj prawy przycisk myszy - move/resize i przesuń suwaczkiem tyle aż będziesz miał rozmiar jaki chcesz, możesz oczywiście do końca. Następnie na dole po lewej apply i już.
Powrót do góry

benbog
Poziom 19
Poziom 19

Post#11 03 Sty 2010 14:20   

Jest jeszcze jedna możliwa przyczyna zwolnionego działania komputera, wskutek zapełniania partycji C tymczasowymi plikami internetowymi. Ja przeniosłem folder Temporary Internet Files na dysk D i mam spokój, no i zyskałem parę gigabajtów miejsca na C.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Sty 2010 14:20   

Powrót do góry

Film95
Poziom 10
Poziom 10

Post#12 Post autora tematu 03 Sty 2010 15:03   

grzechu@ napisał:
Usuń w programie partycję D (prawy przycisk myszy - delete), a na C daj prawy przycisk myszy - move/resize i przesuń suwaczkiem tyle aż będziesz miał rozmiar jaki chcesz, możesz oczywiście do końca. Następnie na dole po lewej apply i już.

Dziekuję zrobiłem wszystko tsk jak podałeś, ale przy restartowaniu komputera wyświetlił mi się błą. Dysk ,,D" zniknął, a ,,C" się nie zwiąkszył - zrobiłem to dwukrotnie.

Dodano po 19 [minuty]:

Przy uruchamianiu systemu wyświetla się:
error: code: 19
NTFS file system error
Please use ,,Check file system"...

Dodano po 12 [minuty]:

grzechu@ napisał:

W programie ,,Partition Wizard Home" po wykonaniu wszystkich czynności wyświetla się:
Error
Operation ,,Resize partition cannont be completed beause drive C: is being used new".
Powrót do góry

piicia
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Lubraniec // Łódź

Post#13 03 Sty 2010 16:03   

No tak zacząłem czytać temat i po pierwszych 3 postach zacząłem mieć wątpliwości co do powodzenia tej misji. I w ostatnim poście moje wątpliwości się potwierdziły. Źle że się zabrałeś za partycjonowanie bez większego doświadczenia. Trzeba było zacząć najpierw od czyszczenia zawartości dysku. Wyczyszczenia niepotrzebnych plików usunięcia zawartości offline dotyczącej przeglądanych stron www, oraz odinstalowania nieużywanych programów i jak sądzę wersji demo gier.
Jeżeli teraz chcesz skończyć to co zacząłeś to chyba najlepiej by było gdybyś miał CdLive Ubuntu i zrobił resztę za pomocą gparted. Przydała by się też informacja nt. obecnego stanu tych systemów plików, którą możesz uzyskać za pomocą gparted.
Powrót do góry

XaFFaX
Poziom 17
Poziom 17

Post#14 03 Sty 2010 17:28   

piicia napisał:
No tak zacząłem czytać temat i po pierwszych 3 postach zacząłem mieć wątpliwości co do powodzenia tej misji. I w ostatnim poście moje wątpliwości się potwierdziły. Źle że się zabrałeś za partycjonowanie bez większego doświadczenia. Trzeba było zacząć najpierw od czyszczenia zawartości dysku. Wyczyszczenia niepotrzebnych plików usunięcia zawartości offline dotyczącej przeglądanych stron www, oraz odinstalowania nieużywanych programów i jak sądzę wersji demo gier.
Jeżeli teraz chcesz skończyć to co zacząłeś to chyba najlepiej by było gdybyś miał CdLive Ubuntu i zrobił resztę za pomocą gparted. Przydała by się też informacja nt. obecnego stanu tych systemów plików, którą możesz uzyskać za pomocą gparted.

Muszę się podłączyć pod powyższy post, gdyż ostrzegałem autora, że raz - najpewniej nic to nie da, a dwa istnieje duże ryzyko, że operacja się nie powiedzie. Jeżeli się prosi o radę na forum, to lepiej słuchać podpowiedzi, a nie robić i tak po swojemu, nie ma to najmniejszego sensu.
Powrót do góry

grzechu@
Poziom 14
Poziom 14

Post#15 03 Sty 2010 17:58   

Czy obie partycje (C i D) są podstawowe?
Nie wiem dlaczego u Ciebie się to nie udaje. Możesz tym programem stworzyć tą partycję D na nowo, i będziesz w punkcie wyjścia. Nie znam lepszego programu od tego więc w tym temacie już nie pomogę.
Powrót do góry

piicia
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Lubraniec // Łódź

Post#16 04 Sty 2010 01:40   

Stworzenie nowej partycji może spowodować utratę danych. Może trzeba było właśnie od takiej informacji rozpocząć doradzanie w tym temacie. Mam nadzieje że temat ten posłuży kolejnym śmiałkom którzy rządni wrażeń chcą "modyfikować" usilnie systemy partycji. Przepraszam pana administratora za capslock ale to dla zwrócenia uwagi. KAŻDA MODYFIKACJA PARTYCJI, ZMIANA ROZMIARU, PRZESUWANIE ITP. OPERACJE MOGĄ PODKREŚLAM MOGĄ (CHOĆ NIE MUSZĄ) USZKODZIĆ PARTYCJĘ I ODZYSKANIE Z NIEJ DANYCH BEZ DOŚWIADCZENIA I DEDYKOWANEGO OPROGRAMOWANIA MOŻE BYĆ NIEMOŻLIWE.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Software -> Łączenie kilku dysków lokalnych w jeden
Strona 1 z 1