Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumna aktywna z własnym zasilaniem

nanab 08 Sty 2010 22:02 12529 17
  • Kolumna aktywna z własnym zasilaniem

Na pomysł tej konstrukcji wpadłem ok. miesiąca temu, kiedy wpadła mi w ręce kolumna z rozbiórki. Głośniki i zwrotnica do niczego już się nie nadawały, ale skrzynka była w bardzo dobrym stanie. Postanowiłem ją zaadoptować i wykorzystać, przy okazji budując swój pierwszy wzmacniacz.

Planowane komponenty:
    -Wzmacniacz 22W na kostce TDA1554q
    -Bateria Li-Pol 11.1V 2.2Ah
    -Głośnik niskotonowy tonsil gdn 13/50/1 (4Ω)
    -Głośnik średniotonowy hanssen 4Ω 3 cale - z braku lepszego głośnika, właśnie szukam czegoś na zmianę
    -Skrzyneczka po Tonsil ZgC 30-8/51 - ok. 5l

Pod względem elektrycznym konstrukcja jest banalnie prosta,nie ma się co rozpisywać. Pod względem mechanicznym było nieco więcej roboty. Głośniki były trochę większe niż fabryczne, więc trzeba było trochę pomachać pilnikiem. Najwięcej problemu sprawiło mi ergonomiczne umieszczenie potencjometru, włącznika itd. Zwykle takie rzeczy umieszcza się na płycie czołowej, ale tutaj z wiadomych przyczyn takie rozwiązanie jest niemożliwe. Zdecydowałem się umieścić wszystko na górze-symetrycznie, estetycznie i w miarę wygodnie.
    Niemało problemu miałem też z obmyśleniem dostępu do baterii. W obudowie nie mogło być nieszczelności, a musiałem mieć dostęp do kabli prądowych i złącza serwisowego baterii. Musiałem mieć też możliwość rozłączenia zasilania bez rozkręcania-wiadomo, że nawet wyłączona końcówka bierze trochę prądu, a ogniwa Li-xx są niezwykle wrażliwe na nadmierne rozładowanie, trochę niestabilne i dość drogie. Na razie rozwiązałem to wyjmowaną plastikową "zatyczką"-widać na zdjęciach z tyłu u dołu obudowy, gdzie wcześniej podłączało się przewody od wzmacniacza.

Schemat:
    Kilka zdjęć:
    Wzmacniacz:
    Radiator jest mały(ok. 2dm² powierzchni), ale okazał się wystarczający. Podczas pracy nie przekracza 40°C
    Przepraszam za jakość fotek ze środka, ale dobre oświetlenie zamkniętej skrzynki jest dość trudne, a ze mnie fotograf jeszcze gorszy niż elektronik ;)
    Kolumna aktywna z własnym zasilaniem Kolumna aktywna z własnym zasilaniem
    Brak napisów-nie znalazłem jeszcze żadnej techniki nanoszenia ich w domowych warunkach. Jedynie pokusiłem się o wygrawerowanie i zamalowanie kropek wokół potencjometru.
    Kolumna aktywna z własnym zasilaniem Kolumna aktywna z własnym zasilaniem Kolumna aktywna z własnym zasilaniem

Kosztorys:
    Skrzynka-0zł-z rozbiórki
    Przedłużacz jack-5zł
    Przełącznik dźwigniowy-2zł
    potencjometr 10Kb-5zł
    kostka TDA1554q-15zł
    głośnik GDN13/50/1-20zł
    głośnik hannsen -z demontażu(cena sklepowa 10zł)
    zwrotnica 12dB-20zł
    bateria 11.1V 2.2Ah(z własnych zapasów)-0zł(cena sklepowa 40zł)
    Drobnica-rezystory kondensatory, pcb, przewody-nie liczę, pewnie poniżej złotówki

Wrażenia jak najbardziej pozytywne. Brakuje mi tylko wysokich tonów, ale właśnie szukam odpowiedniego głośnika. Za to tony niskie są doskonałe. Wiedziałem, że tonsil będzie dobrze grał, ale nie sądziłem, że aż tak. Głośność zadowalająca, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia :) Planuję w przyszłości zasilać je baterią 4S(14,8V), wiec może wtedy osiągnie katalogowe 22W.Kolejny wielki plus od strony użytkownika-dzięki zasilaniu bateryjnemu nie słychać żadnego buczenia, bzyczenia itd.-praktycznie niemożliwe jest ocenić słuchowo, czy głośnik jest włączony, czy wyłączony.
    Tę kolumnę mogę uznać za ukończoną, ale to bynajmniej nie koniec rozwoju tej koncepcji. Mam kilka scalaków i kanciastych diod led-idealne na wskaźnik wysterowania lub napięcia baterii. W kostce zostały jeszcze dwie końcówki po 11W możliwe do zmostkowania, więc mógłbym przerobić na zestaw 2.1 dodając dwie satelitki po 11W, albo drugą kolumnę 22W. Wpadło mi też do głowy wstawić moduł bluetooth czyniąc kolumnę 100% bezprzewodową(chociaż to już chyba przesada :) ).

edit:tytuł

Fajne!
  • #2 08 Sty 2010 23:22
    FastProject
    Poziom 28  

Cytat:
    Brak napisów-nie znalazłem jeszcze żadnej techniki nanoszenia ich w domowych warunkach. Jedynie pokusiłem się o wygrawerowanie i zamalowanie kropek wokół potencjometru.

Możesz to zrobić za pomocą termotransferu(tak jak się robi PCB) i folii lub papieru kredowego i wydruku lustra opisu.

Co do konstrukcji to ważne żę spełnia twoje wymagania. Jak na pierwszy wzmacniacz w miarę poprawnie..widziałem o wiele gorsze konstrukcje.

• #3 09 Sty 2010 09:30
    1047476
    Usunięty  
  • #4 09 Sty 2010 12:19
    skaktus
    Poziom 37  

Konstrukcja jest ładna, ale raczej nie przenośna...

Całość już trochę waży, jak i małą nie jest. Na małą wycieczkę za miasto to tak, ale jeśli miał bym z tym jechać jak na tych wakacjach w trasę liczącą ponad 5 000 km w upale po 35 st to tam każdy kg się bardzo liczy i wówczas malutkie głośniki dużo lepiej się sprawdzają.

Ogólnie mi się podoba, ale przenośne to to nie jest na dłuższą metę.

• #5 09 Sty 2010 16:43
    nanab
    Poziom 26  

Cytat:

Możesz to zrobić za pomocą termotransferu(tak jak się robi PCB) i folii lub papieru kredowego i wydruku lustra opisu.

Muszę spróbować z papierem kredowym, bo z folią(tak zwykle robię płytki, więc to był pierwszy pomysł) mimo dobrego przygotowania powierzchni i eksperymentowania z różnymi temperaturami to był kompletny niewypał.
    Cytat:
    Jak na pierwszy wzmacniacz w miarę poprawnie..widziałem o wiele gorsze konstrukcje.

Cytat:
    Konstrukcja jest ładna,

Dzięki, trochę bałem się przyjęcia na forum :) Spokojnie możecie pisać, co spaprałem-przyda się w następnych konstrukcjach.
    Cytat:
    Na małą wycieczkę za miasto to tak, ale jeśli miał bym z tym jechać jak na tych wakacjach w trasę liczącą ponad 5 000 km w upale po 35 st to tam każdy kg się bardzo liczy i wówczas malutkie głośniki dużo lepiej się sprawdzają.

Aż tak daleko nie jeżdżę :) Prawda, całość waży 3,5kg(bez wzmacniacza i baterii 3,2kg) i ma wymiary przeciętnej kolumny do miniwieży, ale "przenośność" miała polegać głównie na możliwości przeniesienia jej bez wyłączania i biegania w poszukiwaniu gniazdka.
    Cytat:
    Proponowałbym ci jeszcze zmianę zwrotnicy na aktywną wtedy wzmacniacz będzie tracił mniej mocy na wysterowanie głośników i baterie ci na dłuzej starca.

Dobry pomysł, zajme się tym.

• #6 09 Sty 2010 17:28
    skaktus
    Poziom 37  

W takim razie proponuję zmienić nazwę tematu na :

"Kolumna z własnym wzmacniaczem i zasilaniem" bo to do niej bardziej pasuje. ;)

Polecam ci teraz zabrać się za konstrukcję jak najmniejszych głośników w systemie 2.1 o niewielkiej mocy, ale również o niewielkiej wadze itp.

• #7 09 Sty 2010 21:02
    Usunięty
  • #8 10 Sty 2010 00:15
    kospanlo
    Poziom 11  

Kolego Telefon TDA1554Q jest już zmostkowane i nie da się jeszcze raz zmostkować a to dlatego że TDA1554 ma 4x 11w a to TDA1554q jest następcą TDA1554

• #9 10 Sty 2010 11:10
    Usunięty
  • #10 10 Sty 2010 19:20
    nanab
    Poziom 26  

Tytuł już zmieniony :)

Cytat:

Jeśli chodzi o niewykorzystany wzmacniacz to zmostkuj go tak, by miał chociaż 30-35W (nie czytałem datasheet, nie znam kości więc piszę na oko). W końcu tonsil 50W to nie byle co!

Nie chce przekraczać zalecanej mocy(1/2 max mocy czyli 25W), ale może kiedyś podmienię kostkę na TDA1562(max 70W) ustawiony na te 30-35W
    Cytat:

Ja bym to jeszcze materiałem obiciowym obłożył oraz dał metalowe narożniki.

Materiał to chyba kiepski pomysł na ognisko, piknik itd.-ciężko to wyczyścić. Z narożnikami byłoby ciężko-patrz maskownicę. Maskownicy nie wywalę, bo już jeden kolega zdążył mi wgnieść kopułkę od tonsila.
    Cytat:
    jeśli chodzi o przenoszenie to dorób jakąś rączkę, najlepiej taką jak tu tylko czarną:

Uchwyt właśnie się robi :)

• #11 11 Sty 2010 11:33
    skaktus
    Poziom 37  

Kolego konstruktorze, gdzie i za ile kupiłeś Tonsila ? Tzn piszesz za ile, ale gdzie tak tanio ? U mnie w mieście za tego tonsilka krzyczą 90 - 120 zł :/

Aktualnie jestem w trakcie produkcji podobnego zestawu na wyjazdy do laptopa i chętnie bym podpytał jak z głośnikiem itp.

Pozdrawiam

• #12 11 Sty 2010 14:10
    nanab
    Poziom 26  

Kupiony na allegro jako używany, ale nówka nawet nie lutowany. Najśmieszniejsze jest to, że mogłem mieć drugiego za 10zł, ale niestety wiadomość z propozycją sprzedawcy przeczytałem już po wysyłce :( Kiedy go kupowałem były dwie aukcje po 6szt i nie cieszyły się wielkim zainteresowaniem, więc może niedługo znowu wystawią.

• #13 11 Sty 2010 14:41
    xerxes931
    Poziom 10  

Kolumna bardzo fajna, estetyczne wykonanie i podejrzewam że jakość dźwięku też jest dobra. Mam tylko dwa pytanie odnośnie schematu - czy te małe poziome kreski odchodzące od schematu m.in przy nóżkach nr. 11, 7 i 3 to uziemienie oraz która nóżka potencjometra to ta na schemacie oznaczona strzałką? Proszę o odpowiedź, bo bardzo chciałbym wykonać kolumny na tym schemacie.

• #14 12 Sty 2010 16:19
    nanab
    Poziom 26  

Poziome kreski to masa, suwak potencjometru(o to pytasz) to zwykle środkowe wyprowadzenie.

• #15 03 Cze 2014 10:12
    q120m0c0d3
    Uczeń

A czy w kolumnie aktywnej zwrotnica nie powinna być przed osobnym wzmacniaczym do głośnika nisko tonowego i wysoko tonowego?

• #16 03 Cze 2014 17:37
    Freddy
    Poziom 43  

q120m0c0d3 napisał:
    A czy w kolumnie aktywnej zwrotnica nie powinna być przed osobnym wzmacniaczym do głośnika nisko tonowego i wysoko tonowego?
    Może być tak i tak

• #17 04 Cze 2014 19:29
    djfarad02
    Poziom 17  

Zmień ten kondensator 6,8n na 100p (rozumiem że miał zabezpieczać przed zakłóceniami RF). Jego wartość jest za duża i obcina Ci wysokie tony.

• #18 10 Lip 2014 11:25
    montertb
    Poziom 22  

Kiedyś rozpocząłem prace nad aktywnym monitorkiem, klonem FOSTEX 6301, troche dokumentacji jest tutaj, gotowe PCB i schematy, wystarczy wytrawić, podkładać i gotowe. Moduł tego wzmacniacza ma wejście symetreczne i niesymetryczne. Tak więc jest taki trochę pro.. ;-)

http://www.monterdiy.net/projekt-mini-aktywny-monitor-fostex-6301b-clone/

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme