Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Subwoofer w rogu w suficie - Boschmann SYLB 12 w Closed

[ + ] [ - ]
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> DIY Akustyka -> Subwoofer w rogu w suficie - Boschmann SYLB 12 w Closed
Autor
Wiadomość
Glokk55
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Radłów

Post#1 Post autora tematu 09 Sty 2010 20:25   

Witam,

jest to paka zamknięta o litrażu wynoszącym 30L, w kształcie ostrosłupa o podstawie trójkąta równobocznego. Boschmann jest zasilany z mostka 150W RMS'u z Magnata A4000 (Michael Schumacher Colection).
Fajnie puka, równie świetnie się tam prezentuje oraz wreszcie w pokoju mam wszędzie bass, z paczek B-R nie wszędzie był on jednolity. Koszty zerowe, wszystko miałem na stanie, praca 2 dni;) solidnie przykręcona do ścian jak i sufitu od wewnątrz. Podoba się?

Subwoofer w rogu w suficie - Boschmann SYLB 12 w Closed Subwoofer w rogu w suficie - Boschmann SYLB 12 w Closed Subwoofer w rogu w suficie - Boschmann SYLB 12 w Closed Subwoofer w rogu w suficie - Boschmann SYLB 12 w Closed Subwoofer w rogu w suficie - Boschmann SYLB 12 w ClosedSubwoofer w rogu w suficie - Boschmann SYLB 12 w Closed Subwoofer w rogu w suficie - Boschmann SYLB 12 w Closed Subwoofer w rogu w suficie - Boschmann SYLB 12 w Closed Subwoofer w rogu w suficie - Boschmann SYLB 12 w Closed Subwoofer w rogu w suficie - Boschmann SYLB 12 w ClosedSubwoofer w rogu w suficie - Boschmann SYLB 12 w ClosedSubwoofer w rogu w suficie - Boschmann SYLB 12 w Closed Subwoofer w rogu w suficie - Boschmann SYLB 12 w Closed
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Sty 2010 20:25   

Powrót do góry

inkognito09
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Lublin

Post#2 09 Sty 2010 20:41   

Re: Subwoofer w rogu w suficie - Boschmann SYLB 12 w Closed

Fenomenalny pomysł na obudowę. Co jak co, ale do oryginalności konstrukcji nie ma się jak przyczepić. Brak prostopadłych powierzchni też ma swoje plusy akustyczne.

Głośniczek średniej jakości. Jak ustaliłeś litraż pod niego?
Powrót do góry

.:Proxy:.
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Bielsko-B.

Post#3 09 Sty 2010 21:06   

Czy ktoś mieszka nad Tobą ? Jeśli tak to współczuje :D Wygląda ciekawie, ale... mnie się kompletnie nie podoba. Wiadomo od czego to zależy ;)

Pomysł naprawdę bardzo ciekawy :)
Zostały Ci jeszcze 3 kąty - co z nimi zrobisz? Też "wypełnisz" je basem? :D
Powrót do góry

Glokk55
Poziom 13
Poziom 13

Post#4 Post autora tematu 09 Sty 2010 21:25   

są wzory ;) długo i nie tylko kartka mi wystarczyła na obliczenie objętości. Mieszkam w domu tak że nikomu nie przeszkadzają drgania :D A jednak to prawda, że jak nie ma ścianki równoległej do głośnika to powietrze i fala akustyczna się nie odbija, dlatego wiele osób proponuje ukośne tylne ścianki w subach samochodowych;) Nie wiem czy usłyszę różnice w kształcie obódowy, możliwe że tak, bo całkiem inaczej gra ten głośnik niż w B-R ;) Zawsze to można poszukać jakiegoś 30cm do home audio któremu będzie odpowiadało 30L i zamknięta paka.

Tak po za tematem.. W przeciwległym kącie palnuje halogeny:D nic z subwoofera czy głośników sufitowych ;)
Powrót do góry

satan666
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Międzychód

Post#5 09 Sty 2010 22:31   

a czy od nadmiernych niskich tonów nie uszkodzisz tynku??
Jak to przymocowałeś??
Powrót do góry

chaka
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Wrocław

Post#6 09 Sty 2010 22:32   

Czy mógłbyś podać dokładne wymiary pokoju?
Powrót do góry

Urgon
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Garwolin

Post#7 09 Sty 2010 22:35   

AVE...

Wygląd świetny. Mi się podoba. Choć osobiście w rogach dałbym zwykłe głośniki, a bas na podłogę...
Mógłbyś dać jakieś maty izolacyjne na ścianki przylegające do ścian i sufitu...
Powrót do góry

mdm150
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Kol.Gajowniki

Post#8 09 Sty 2010 22:35   

Fajna konstrukcja, można wiedzieć jaki model tego basiku zastosowałeś? :)
Powrót do góry

Pokrentz
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Kraków & okolice

Post#9 09 Sty 2010 23:48   

No, wreszcie ktoś odważyl się na zrobienie suba zamkniętego. Oczywiście, że będzie grał inaczej, choćby z tego względu, że obudowa zamknięta ma o niebo lepszą odpowiedź impulsową od bas - refleks. Ma tylko jedną wadę. Musi być duża. Jak ktoś ma miejsce i chce mieć dobrze, to nie powinien w ogóle myśleć o obudowach typu bass-refleks. Ale kto dziś ma miejsce...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Sty 2010 23:48   

Powrót do góry

wladek83
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Lubuskie

Post#10 09 Sty 2010 23:52   

Czarny kolor na białej ścianie - wygląda jak gigantyczny nietoperz. Osobiście wolałbym, by był w kolorze ściany i nie rzucał się natarczywie w oczy.
Powrót do góry

zbychu80
Poziom 15
Poziom 15

Post#11 10 Sty 2010 00:05   

Genialna obudowa pod względem wizualnym, czarna dobrze się prezentuję. Wygląda niczym UFO. Myślałeś żeby zastosować 4 takie ?
Powrót do góry

Glokk55
Poziom 13
Poziom 13

Post#12 Post autora tematu 10 Sty 2010 01:44   

Każdą ściankę paki przykręciłem na śrubach 12mm, oczywiście w ścianie osadzone są kołki. Pokuj mam 4x5m a wysokość cos koło 2,5-3,5m.
Urgon, maty między paczkę a ściany i sufit? Choć cała obudowa drżała jak ją trzymałem luzem razem z głośnikiem (nie ścianki względem siebie, kształt nie pozwala na granie płyty mimo braku wzmocnień), to wisząc tam nie przeniosła ich tak bardzo na budynek ;)
Zaskoczyłem się, ponieważ zamocowana w rogu paczka grała dużo głośniej niż leżąc na podłodze. mdm150, napisałem w temacie - Boschmann SYLB-12, 4 Ohm ;) wladek83, ściany są koloru cappucino, czarna dlatego że w pokoju mam dużo wszystkiego w jednym odcieniu, nie dosłownie, nie wszystko jest takiego samego koloru, ale barwy sie zbliżają. zbychu80, z racji tego że fajnie gra w całym paśmie subwoofera, wybija się tylko kick, uderzenie jest świetne, czuć wszędzie, i z racji tego że jak siedzę przy biurku mam go po lewej stronie, zapragnąłem mieć drugi po prawej ;) Tnę go przy 80Hz, -12dB.

Pokrentz, jak to? Obudowa zamknięta przy takim samym przetworniku będzie większa od B-R ? Uznam to za pomyłkę, bo raczej wiesz że źle napisałeś ;) Miałem już kilka bass'ówek w B-R, dostałem obrzydzenia (że tak powiem) do zejścia i tych opóźnień. Chciałem mieć czysty bass i dobre uderzenie, mimo że ten głośnik woli H-H, w zamkniętej pace która spełniła moje marzenia gra tak jak pisałem ;)
Powrót do góry

inkognito09
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Lublin

Post#13 10 Sty 2010 09:28   

Glokk55 napisał:
są wzory ;) długo i nie tylko kartka mi wystarczyła na obliczenie objętości.)

Widać się nie zrozumieliśmy. Nie chodzi mi o obliczenie obudowy o zadanej objętości, bo to dziecko w podstawówce sobie poradzi jeśli zna ze 3 wzorki geometryczne. Chodzi mi o to jak ustaliłeś że akurat dla tego głośnika 30l będzie w sam raz. "Na oko", gdzieś przeczytałeś że tak, pomiary, symulacje??
Powrót do góry

Kucerman
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Gliwice

Post#14 10 Sty 2010 11:25   

ja raczej kołkom takiej mocy bym nie zawierzył - może zrób test - tak parę godzin na pełnej mocy i zobacz czy coś się nie poluzuje.
całość wygląda dość dziwnie - ale jak tobie się podoba to nie ma sprawy.

i tak btw. zaskoczyć można kogoś, a się to można zdziwić :)
Powrót do góry

Glokk55
Poziom 13
Poziom 13

Post#15 Post autora tematu 10 Sty 2010 12:46   

30L dlatego, że; głośnik jest do H-H, boschmann zaleca 42L, mi bardziej zależało na szybkości więc myślałem nad 30-35L. Im większa paczka tym głębszy bass, im mniejsza tym lepsza odpowiedź impulsowa, dlatego 30L, zrobiłem i przesłuchałem, dobrze wybrałem.

Nie, nowy nie jest, zbudowany z pustaków, gipsowane ściany, pokuj mam podatny na 39Hz które może być bliskie 'strojeniu' paki, więc to może być jedna przyczyna większego SPL, a druga to to, co pisałeś, może ściany sobie wibrują w nieznacznym stopniu, ale sie to słyszy.

Kupi się takie klamerki do mocowania przewodu, albo małe gwoździki murarskie i ten kabel przymocuje, bo sobie tak odstaje. No słucham sobie cały czas, na razie wszystko w porządku z mocowaniem.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Sty 2010 12:46   

Powrót do góry

MatBas07
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Ostrowite / Toruń

Post#16 10 Sty 2010 12:50   

Fajna konstrukcja ale ja zastosowałbym coś innego niz ten czarny koc, bo słabo wspólgra z kolorem scian i sufitu. To, że lepiej puka w rogu to normalka, u mnie jak subwoofer stoi w rogu pokoju to spokojanie ma podbicie +3dB jak nie wiecej :)
Powrót do góry

bodzio667
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: CK

Post#17 10 Sty 2010 14:04   

E tam czepiacie się. Czy coś się podoba komuś, to już osobisty gust tego człowieka ;]
widzę że to nie pierwsza samodzielna konstrukcja, kolumna pod subem też została własnoręcznie zrobiona. Zauważam podobny styl, ciekawi mnie tyko po co robiłeś podkładkę pod głośnik ? Na dodatek drewnianą, w kolumnie widzę to samo, tylko juz wykonanie gorsze. Mimo to gratuluje chęci, one z czasem usiekają wiem coś o tym,ale OT nie będę robił. Pozdrawiam
Powrót do góry

chaka
Poziom 23
Poziom 23

Post#18 10 Sty 2010 14:37   

Widzę, że tacy z Was akustycy jak ze mnie chirurg. Wszyscy zachwycają się pomysłem, ale nit nie wie, że narożnik jest najgorszym miejscem w jakim można umiejscowić subwoofer. Uzyskujemy 6dB zysku ale kosztem najgorszego pokrycia. Nierównomierności mogą sięgać nawet kilkunastu decybeli.

Policz sobie przy jakich częstotliwościach będą powstawały najsilniejsze osiowe i styczne fale stojące. Siądź w samym środku pokoju u posłuchaj:)

Subwoofer w rogu w suficie - Boschmann SYLB 12 w Closed Subwoofer w rogu w suficie - Boschmann SYLB 12 w Closed Subwoofer w rogu w suficie - Boschmann SYLB 12 w Closed
Powrót do góry

audiomaniak1984
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: bolesławiec

Post#19 10 Sty 2010 15:40   

Witam mam pytanie do chaka, z jakiej książki pochodzą te rysunki?
Powrót do góry

Pokrentz
Poziom 17
Poziom 17

Post#20 10 Sty 2010 17:58   

Glokk55: No, myślałem, że jak się chce zrobić obudowę zamkniętą "schodzącą" równie nisko, co b-r, to wychodzi sporawa. Liczylem kiedys to w winISD. Obudowy zamknięte rzędu 200 litrów z głośnikami 30 cm o przeciętnych parametrach "schodziły" nisko bardzo ładnie i na łeb biły jakiekolwiek kilkudziesięciolitrowe bas-refleksy.
Zresztą, dlaczego konstruuje sie obudowy bas-refleks, jeśli miałyby przy tym samym paśmie przenoszenia być większe, a dodatkowo jeszcze mają kiepski impuls?
Ja schodzę do podziemia konstruować dalej swoje labiryntówy. Jak się udadzą, to je opiszę, ale nie spodziewajcie się wykoczenia fornirem, frezowania i takich tam cudów. ;-) Nie mam na to czasu a robić je mogę tylko w niedziele. To ma grać, wygląd ma być estetyczny, ale nie musi być "odstrzelony". Taka jest moja filozofia. ;-)
Tytułem zajawki powiem, że to będą kolumny zamknięte, ca 68 l, trójdrożne na GDN 20/60 skombinowane z labiryntem na przetworniku tego samego typu i "ciętym" zwrotnicą aktywną w okolicach 100 Hz. Sam jestem ciekaw, jak to zagra...
Powrót do góry

tomek5678
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Racibórz

Post#21 10 Sty 2010 22:30   

Konstrukcja dobra,wygląda to super ale czy tak gra :cunning: no ale cóż,można poprosić o jakieś nagranie mniej więcej na środku pokoju ?

Z góry dzięki ;)
Powrót do góry

daxsior
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Krotoszyn

Post#22 10 Sty 2010 23:07   

Widzę, że wielu forumowiczom nawet spodobał się sub :) Wykonanie poprawne, chodź są niedociągnięte nie które detale (dopasowanie do ścian). W tym rogu wygląda jak jakiś mały potworek (wizualnie), bo jak gra to nie wiem. Czym zrobiłeś ten dystans pod głośnik ?
Powrót do góry

robson24-78
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Toruń

Post#23 11 Sty 2010 10:35   

Cytat:
Pokrentz, jak to? Obudowa zamknięta przy takim samym przetworniku będzie większa od B-R ? Uznam to za pomyłkę, bo raczej wiesz że źle napisałeś ;) Miałem już kilka bass'ówek w B-R, dostałem obrzydzenia (że tak powiem) do zejścia i tych opóźnień. Chciałem mieć czysty bass i dobre uderzenie, mimo że ten głośnik woli H-H, w zamkniętej pace która spełniła moje marzenia gra tak jak pisałem ;)

Nie uznawaj tego za pomyłkę tylko za fakt. Jeśli chcesz uzyskać identyczne parametry kolumny głośnikowej przy zadanych parametrach i tym samym głośniku, to obudowa bass-reflex zawsze wyjdzie mniejsza (i to sporo mniejsza) niż obudowa zamknięta, jednak okupione to jest gorszymi właściwościami impulsowymi.
Powrót do góry

Pokrentz
Poziom 17
Poziom 17

Post#24 11 Sty 2010 14:31   

@chaka: Teoretycznie masz rację i gdyby pokój był faktycznie wnęką prostopadłościenną, to wystarczy rozwiązać równanie falowe w pudle z odpowiednimi warunkami brzegowymi. Co zresztą zostało ładnie przedstawione za zamieszczonych przez Ciebie rysunkach. Ja się zastanawiam, jak na ten obrazek wpłynie obecnośc miękkich mebli, zasłon przy oknach, czy twardych, odbijających powierzchni w stylu choćby blatu biurka.
Na mojego nosa, to rachunki w przypadku idealnym mogą być wskazówką, ale ostateczne ustawienie i tak trzeba będzie robić doświadczalnie.
No i zasadniczo rzadko kiedy w takim pokoju słucha się muzyki jak w sali odsłuchowej, z reguły muzyka sobie gra w tle a człowiek albo siedzi przy biurku, albo się po prostu krząta. W takich warunkach (ruchomy odbiornik w przypadkowym miejscu) nie bardzo ma znaczenie, gdzie zostanie umieszczony subwoofer. A nawet - czy odtwarzanie będzie w trybie stereo, czy mono ;-).
Jeśli chodzi o sam dżwięk i jego wierność, to nic nie pobije słuchawek. Poza tym, że nie dają wibracji na "klate", jak mocny zestaw głośników, to odtwarzają dźwięki i efekt stereofoniczny z chirurgiczną precyzją.
Powrót do góry

chaka
Poziom 23
Poziom 23

Post#25 11 Sty 2010 20:01   

Miękkie elementy mebli, zasłony czy nawet szafa nie stanowią żadnej przeszkody dla długości fal jakie generuje subwoofer. Powstaną kolosalne podbicia pewnych częstotliwości.
Powrót do góry

Glokk55
Poziom 13
Poziom 13

Post#26 Post autora tematu 12 Sty 2010 00:39   

Ten pierścień zrobiłem z tego samego materiału, wyciąłem kółko i szlifowałem brzegi, najpierw pilnikiem, potem papierem ściernym. No ciężko jest wszytsko tak ustawić żeby nie było żadnego echa czy dziur, dlategow pokoju mam 6 kolumn szeroko pasmowych. Nagrywać próbowałem róznymi mikrofonami i nie łapią niestety bassu..
Powrót do góry

suse1
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Stolcowo

Post#27 12 Sty 2010 11:46   

Pomimo kilku słów krytyki pomysł dobry.
Nowe podejście do problemu subwoofera zasługuje na szacunek , tak ze względu na kształt skrzyni jak i jej usytuowanie i pozbycie się br.
Co do wykończenia to myślę że z czasem nabierze połysku.
Zawsze byłem entuzjastą nowości technicznych , a przede wszystkim w podejściu do wzornictwa i szukaniu nieodkrytych możliwości istniejących od dawna rozwiązań.
Usytuowanie suba w tym akurat miejscu napewno daje inne efekty niż podłoga a subiektywne odczucia odsłuchującego nie zawsze pokrywają się z suchą teorią i obliczeniami , które nie są wstanie odzwierciedlić wszystkich aspektów.
Osobiście gratuluję nowatorstwa i zachęcam do dalszych eksperymentów.
Szczególnie z martwymi strefami odsłuchu.
Powrót do góry

przemo-lukas
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Ostrów Mazowiecka

Post#28 12 Sty 2010 13:03   

Niewątpliwie wadą tego subwoofera jest to, że jest zamontowany akurat w tym miejscu, i na stałe. W zasadzie jestem przeciwnikiem montowania i zabudowywania każdego systemu. Brak możliwości optymalnego ustawienia sprzętu dla miejsca odsłuchu.

Jeśli nie jest to system wielokanałowy to nie widzę żadnych przesłanek aby stosować więcej niż jedną parę zestawów głośnikowych. Czemu? Nawet nie będę po raz kolejny się rozpisywał. W zasadzie są to podstawy akustyki.

Glokk55 napisał:
... jednak to prawda, że jak nie ma ścianki równoległej do głośnika to powietrze i fala akustyczna się nie odbija...

Nawet nie ma takiej możliwości. Podstawy fizyki. I co ma do tego "medium"?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Sty 2010 13:03   

Powrót do góry

core2quad
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: edinburgh

Post#29 13 Sty 2010 14:57   

Mi sie podoba ten projekt tylko powiedz czy wytlumiles to czyms w srodku?
Powrót do góry

Glokk55
Poziom 13
Poziom 13

Post#30 Post autora tematu 13 Sty 2010 23:28   

no closed robi swoje :D nie wytłumiałem, czekam na wełne.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu   [ + ] [ - ]    Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> DIY Akustyka -> Subwoofer w rogu w suficie - Boschmann SYLB 12 w Closed
Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Twitter
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny