Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szlifierka kątowa jako mała pilarka stołowa

Bobo[PL] 09 Sty 2010 19:58 47929 44
  • Szlifierka kątowa jako mała pilarka stołowa

Urządzenie powstało z potrzeby chwili- potrzebowałem dość szybko i w miarę precyzyjnie ciąć laminaty na PCB, a miałem już dosyć piłki ramowej. Wszelkie stojaki do szlifierek kątowych są mało wygodne, bo można nimi ciąć jedynie niewielkich rozmiarów materiały, a do tego nie są precyzyjne (duże luzy na zawiasach).
    Wszystkie potrzebne materiały znalazłem w zasadzie w domu (po za kątownikami montażowymi). Użyłem taniej szlifierki kątowej 500W (w marketach około 30PLN) o średnicy tarczy 115mm. Jako blat- sklejka o grubości 9mm i wymiarach 250x400mm (może kiedyś doczeka się zabezpieczenia lakierem:)) Podłużny otwór wyciąłem przy pomocy szlifierki prostej umieszczonej w podstawce do frezowania.
    Do cięcia laminatu używam tarczy do stali, dodatkowo stosuję zewnętrzną regulację obrotów, bo bez tego brzegi są nadpalane (11000obr/min. to stanowczo za dużo). Widoczna na ostatnim zdjęciu wystająca długa śruba M6 jest niezbędna do odchylania szlifierki, w celu ustawienia kąta prostego pomiędzy tarczą a blatem.
    Mam nadzieję, że dołączone zdjęcia wystarczająco obrazują proces powstawania i szczegóły montażu urządzenia).

Szlifierka kątowa jako mała pilarka stołowa Szlifierka kątowa jako mała pilarka stołowa Szlifierka kątowa jako mała pilarka stołowa Szlifierka kątowa jako mała pilarka stołowa
    Szlifierka kątowa jako mała pilarka stołowa Szlifierka kątowa jako mała pilarka stołowa Szlifierka kątowa jako mała pilarka stołowa Szlifierka kątowa jako mała pilarka stołowa

Fajne!
  • #2 09 Sty 2010 20:25
    Bobo[PL]
    Poziom 12  

Zamieszczam schemat regulatora:

"W artykule opisano prosty układ regulacji prędko¬ści obrotowej silników szeregowych prądu zmien¬nego. W układzie zastosowano prądowe sprzęże¬nie zwrotne, co w zdecydowany spasób popra¬wia charakterystykę obciążenia silnika przy małtych prędkościach obrotowych. Układ może zna¬leźć zastosowanie w różnych urządzeniach domo¬wych: odkurzaczu, wiertarce, mikserze, itp. Wyko¬nanie regulatora jest proste i tanie ok. 10 zł, dla porównania można dodać, żę nowoczesny od¬kurzacz z elektronicznym regulatorem ciągu jest o ok. 100 zł droższy od tego samego modelu bez regulatora.

Wykaz elementów

Ty1 - BTP 129-750 (BT 151-650, BT 152-650 w zależności od mocy )
    T1 - BC307B T2, T3 - BC 237 B
    Dl - BAVP 17-21 (1N4841)
    PR1 - BR 64 6A/400 V
    R1 - 1 Mom/0,25 W
    R2 - 1 kom/0,125 VV
    R3 - 0,1-1 om/2 W
    R4 - 150om/0,125 W
    R5 - 5,6 kom/0,125 W
    R6 - 390 om/0,125 W
    R7 - 10 om/0,125 W
    R8 - 2,7 kom;/0,125
    R9 - 1 kom/0,125 w (zależnie od temp. wyłączenia silnika)
    P1 - 22 kom-A potencjometr typ SV 451 N, SVP 453 N
    NT - termistor NTC 4,7 kom; typ dowolny
    Cl - 220 nF/630 V MKSE-018-02
    C2 - 4,7 uF/40 V typ 04/U
    C3 - 2,2 uF/40 V typ 04/U
    CG - 0,1 uF-100 uF, MKSEG-010 (lub rez.100om z szeregowo połączonym kond. 0,1 uF/400V MKSE-018-02)"

Szlifierka kątowa jako mała pilarka stołowa Szlifierka kątowa jako mała pilarka stołowa
    Potencjometr powinien być chyba 100k.
    Dodatkowo mój wzór ścieżek dla Eagle:

Załączniki:
  • #3 09 Sty 2010 20:58
    manius89
    Poziom 10  

według mnie przydałoby się dodać jakąś osłonę, tak w celu zwiększenia BHP :)
    a i jeszcze włącznik, na jednym zdjęciu jest w pozycji ON a na drugim w OFF, czy Urządzenie włączasz za pomocą przycisku, czy też przez układ regulacji?
    poza tym super, pozdrawiam

• #4 09 Sty 2010 21:10
    Bobo[PL]
    Poziom 12  

manius89 napisał:
    Urządzenie włączasz za pomocą przycisku, czy też przez układ regulacji?

No właśnie:) Zapomniałem o tym napisać wcześniej. Układ regulacji mam na włączniku nożnym, tzn. nastawiam obroty potencjometrem, a stopą tylko ON/OFF.

• #5 09 Sty 2010 22:05
    scorpionn17
    Poziom 12  

konstrukcja ok, ale wymiana tarczy znacznie utrudniona.

• #6 09 Sty 2010 22:20
    61320
    Usunięty  
  • #7 09 Sty 2010 22:21
    zebro84
    Poziom 14  

Pomysł fajny, wykonanie też, ale widzę, że masz szlifierkę palcową ( pospolicie zwany dremel ).

Nie prościej było do niej dokupić małą tarczę? Są takie gadżety w sprzedarzy? wtedy tylko zaciskiem do stołu łapiesz płytkę i przycinasz dremelem.

Tak czy siak podoba mi się konstrukcja.

• #8 09 Sty 2010 22:54
    qba3
    Poziom 12  

dobrym narzędziem do ciecia laminatu są nożyce do blachy cicho szybko i oszczędnie, a co do samej płytki to lepiej ja przyciąć przed trawieniem bo lecisz w koszty

• #9 09 Sty 2010 23:10
    DaKKi
    Poziom 16  

Planuję już coś takiego zrobić od dłuższego czasu ze względu na to, że pożądne docięcie laminatu jest najtrudniejszym etapem wytwarzania PCB.
    Ja chciałem jednak oprzeć swoją konstrukcję o multiszlifierkę, taką jak u Ciebie na pierwszych zdjęciach.
    Problem mam jedynie ze znalezieniem odpowiedniej tarczy...

Co do twojej konstrukcji to gratuluję pomysłowości i świetnej realizacji.
    Mam pytanie - jaką szerokość ma rowek zrobiony za pomocą tej pilarki ?

• #10 09 Sty 2010 23:43
    Bobo[PL]
    Poziom 12  

gustaw66 napisał:

Sprytna nasadka do miniszlifierki.
    Zdobyłeś gdzieś gotową czy raczej sam robiłeś ?
    Od czego dopasowałeś obejmę ?

Sam zrobilem z pleksiglasu. Obejma to zwyczajny uchwyt do rur kanalizacyjnych PCV :))

zebro84 napisał:
    Pomysł fajny, wykonanie też, ale widzę, że masz szlifierkę palcową ( pospolicie zwany dremel ).

Nie prościej było do niej dokupić małą tarczę? Są takie gadżety w sprzedarzy? wtedy tylko zaciskiem do stołu łapiesz płytkę i przycinasz dremelem.

To nie dremel. Za drogi jest :) Znacznie dokładniejsze cięcie jest jak ruchoma jest płytka a nieruchoma maszyna, a nie na odwrót. Kroilem laminat na różne sposoby i ten właśnie wydaje się najlepszy.

DaKKi napisał:
    Mam pytanie - jaką szerokość ma rowek zrobiony za pomocą tej pilarki ?

Niecałe 4mm. Dałoby się wyciąć węższy, ale zamierzam też używać tarcz z naklejonym krążkiem papieru ściernego do doszlifowywania elementów.

• #11 10 Sty 2010 02:56
    lodzik1990
    Poziom 17  

Witam.
    Fajna szlifierka w sam raz do cięcia laminatu bo brzeszczot jest uciążliwym narzędziem. A co do regulacji prędkości obrotowej silnika to może poniższy układzik by się nadał:

• #12 10 Sty 2010 08:21
    voltbolt
    Poziom 12  

ja powyższego układu używam do wiertarki i spisuje się dobrze, pomimo tego, że polecany jest bardziej do obciążeń rezystancyjnych niż indukcyjnych.
    maxymalna moc odbiornika zależna jest od maxymalnego prądu triaka (np dla Bt-136 4A max RMS, więc będzie to 920 W, idealnie pod taką 500W szlifierkę z marketu)

• #13 10 Sty 2010 10:11
    1078231
    Usunięty  
  • #14 10 Sty 2010 11:06
    submariner
    Poziom 32  

Bardzo fajny pomysl i ta frezarka rowniez , co do takich prostych regulatorow to sie sprawdzaja pod warunkiem, ze zaczynamy od 0 startowac silnikiem , jesli natomiast tarcza sie zakleszczy i zalaczymy silnik to praktycznie triaki padaja , lepiej jest zastosowac uklad regulatora z powolnym startem U2008B nigdy mi sie nie zdarzylo uszkodzic regulatora z tym scalakiem natomiast wymiana nawet na bardzo potezne triaki w takich prostych z diakiem regulatorach praktycznie nic nie dawala po kilku zalaczeniach triaki padaly.

• #15 10 Sty 2010 11:44
    DziadzioMiecio
    Poziom 27  

Pomysł ciekawy i sam w sobie niezły jak na jakieś małe ilość prac wykonywanych tym narzędziem. Jednak jest kilka wad a mianowicie . Osłona mało skuteczna co z regulatorem podczas zacięć i hałas jaki generuje przekładnia kątowa plus tarcza tnąca.

• #16 10 Sty 2010 12:05
    UBL21
    Poziom 19  

Poważna wada, brak odsysania pyłu epoksydowo szklanego,
    zaleta , można ciąć dość precyzyjnie inne materiały.
    Ja używam nożyc do blachy, bezpyłowo i szybko.

• #17 10 Sty 2010 12:11
    miloszja
    Poziom 16  

@Bobo[PL]-dzięki za schemacik układu regulacji. Przetestuje go na starej zwykłej wiertarce.Jak załączasz układ przyciskiem na szlifierce czy regulatorem? Podzielam zdanie @submariner- triaki się nie nadają wymieniałem już trzykrotnie. Możesz wrzucić swój schemat regulatora z układem powolnego startu?

• #18 10 Sty 2010 12:22
    Bobo[PL]
    Poziom 12  

miloszja napisał:
    @Bobo[PL]-dzięki za schemacik układu regulacji. Przetestuje go na starej zwykłej wiertarce.Jak załączasz układ przyciskiem na szlifierce czy regulatorem? Podzielam zdanie @submariner- triaki się nie nadają wymieniałem już trzykrotnie. Możesz wrzucić swój schemat regulatora z układem powolnego startu?

Bobo[PL] napisał:
    Układ regulacji mam na włączniku nożnym, tzn. nastawiam obroty potencjometrem, a stopą tylko ON/OFF.

Używam tego regulatora do wiertarki i do szlifierki i jeszcze nie zdażyło mi się go zepsuć.

• #19 10 Sty 2010 12:28
    norahim
    Poziom 12  

co do szlifierki znalazłem na alledrogo za 13 zł zostało jeszcze sporo ^^, czy do ciecia nie lepsza będzie tarcza diamentowa segmentowa, pytam się ponieważ jeszcze nie ciałem taka tarcza ;)...

• #20 10 Sty 2010 12:49
    Bobo[PL]
    Poziom 12  

Im ciensza tarcza tym wieksza precyzja. Tarcza diamentowa jest troche grubsza od tych cienkich do stali.

• #21 10 Sty 2010 13:13
    Hokoczu
    Poziom 18  

Pomysł fajny, jednak te tanie szlifierki mają to do tego że potrafią nawalić w ważnym momencie, wiem coś o tym, ponieważ 3 takie posłałem na złom. Kiedyś wykonałem wiele podobnych projektów, ale z racji hałasu jaki wytwarza szlifierka i kilku awarii przestawiłem się na silnik, pasek, wałek.

• #22 10 Sty 2010 13:32
    Patryk987
    Poziom 17  

Sam mam używam takiej szlifierki w swoim warsztacie jest niezastąpiona przy cięciu płytek plastyków i blach. Tyle że w mojej używam silnika 350W/ 12V z samochodowego wentylatora chłodnicy podłączonego pod 24V. Silnik taki chodzi bardzo cicho w porównaniu do szlifierki kątowej jest pyło, wodoszczelny i praktycznie niezawodny no i nie muszę mówić chyba że prościej jest nim sterować. Pomysł super polecam!!

• #23 10 Sty 2010 14:57
    on117
    Poziom 27  

Brak osłony to podstawowa wada, taka tarcza, zbrojona, a jednak kilka razy rozleciała mi się przy cięciu metalu. Dobrze że miałem taka szlifierkę jak zastosowałeś tylko z osłoną.
    Są przecinarki do ceramiki, mają tarczę diamentową. Można by nimi ciąć takie rzeczy. Nie wiem jak z metalem, ale może pasuje tarcza do metalu, sam mam taką jak na zdjęciu i oczywiście też z osłoną:

• #24 10 Sty 2010 17:09
    nsbns
    Poziom 9  

Witam,

Konstrukcja bardzo ciekawa i zapewne niezwykle ułatwiająca życie gdy tniesz dużo laminatu.
    Mam kilka propozycji:
    1. Może warto znaleźć jakieś stałe miejsce dla konstrukcji? Chyba wygodniejsze było by korzystanie z urządzenia gdybyś zamocował to w miarę na stałe do jakiegoś stołu czy stelaża masywnego?
    2. Zamiast zbrojonej tarczy do metalu polecił bym używanie tarczy diamentowej tylko koniecznie pełnej (brzeg tarczy nie ma żadnych nacięć). Takie rozwiązanie ma swoje zalety:
    a)dużo mniejsze prawdopodobieństwo że diamentowa tarcza się rozpadnie
    b)tarcza do stali gdy się ściera zmniejsza swoją średnicę czyli po pewnym czasie będziesz musiał podnieść do góry szlifierkę względem blatu - diamentowa nie zużywa się w ten sposób.
    c)diamentowa zostawia ładniejszy ślad cięcia.

Oczywiście tak jak poprzednicy uważam, że koniecznością jest wykonanie osłony zarówno nad blatem jak i pod (rozpadająca się tarcza lub jakieś odłamki materiału mogą polecieć wszędzie, a spod stołu też można dostać niespodziankę). Warto także usprawnić konstrukcję tak aby łatwiejszy był dostęp do nakrętki w razie potrzeby wymiany tarczy.

Mimo wszystko gratuluję pomysłowości.

Pozdrawiam

• #25 10 Sty 2010 18:16
    pawelcb33
    Poziom 24  

Pomysł dobry. Widziałem kiedyś na jakieś stronie holenderskiej z cnc coś podobnego, tyle że zamiast szlifierki była tam wyrzynarka.

• #26 10 Sty 2010 18:25
    1078231
    Usunięty  
  • #27 10 Sty 2010 19:20
    gemiel
    Poziom 19  

Pomysł bardzo dobry. Ale z tymi ściskami to przegiąłeś. Mam nadzieję, że to tylko na próbę. Umocuj to wszystko stabilnie póki masz jeszcze palce. Świetnie zastosowane elementy mocujące: kątowniki uniwersalne i uchwyt do rur. Można się wysilać i zrobić specjalnie elementy konstrukcji, tylko po co? Też jestem zdania, że narzędzia pomocnicze należy wykonywać szybko i z jak najbardziej gotowych materiałów. W ten sposób zaoszczędzamy czas na właściwe prace konstrukcyjne. A czasu zawsze jest mało ;-)

• #28 10 Sty 2010 19:25
    Bobo[PL]
    Poziom 12  

Motronic napisał:
    Pomysł jak pomysł, ale wykonanie tego ze sklejki połączonej ściskiem stolarskim to harakiri. Cała to konstrukcja to raczej nie ma najmniejszych szans na uzyskanie ISO 9001. :lol:

Te ściski to tylko prowizora, żeby na szybko przeciąć małą płytkę :))

• #29 10 Sty 2010 19:26
    kazitor23
    Poziom 15  

nsbns tarcza diamentowa bez wypustów(gładka) topi laminat,przetestowalem,natomiaast dobrze radzi sobie tarcza widiowa,115mm albo 125mm, fakt że cięcie to około 3mm szerokości ale masz pewność że nic się nie rozsypie w trakcie pracy,przede wszystkim osłona.

• #30 11 Sty 2010 16:50
    smoukista
    Poziom 10  

niestety jestem na nie.
    po primo HAŁAS!!! wycinanie takiej płytki przykładowej jak na zdjęciu chwilę trwa i nie trzyma się przy tak precyzyjnej pracy głowy jak najdalej tylko jak najbliżej, żeby zrobić to jak najładniej.
    po drugie primo BHP!!! już pal licho rozpadająca się tarcza, ale jak wspomniałem wyżej głowa jak najbliżej, a co się dzieje z pyłem z płytki. Tarcza swoją grubość ma, więc i pyłu trochę jest.
    Moim zdaniem jeśli chodzi już o coś, co ma parę tysięcy obrotów to
    !!!PRZEDE WSZYSTKIM BHP!!!
    niesztuką jest skręcić parę kątowników, zacząłeś to skończ.
    Jeśli już ktoś musi sobie zrobić coś takiego bo nie stać go na oryginalną wyrzynarkę stołową. To ta sama konstrukcja z zastosowaniem wyrzynarki i małym brzeszczotem z drobnym zębem. Nie pyli na wszystkie strony a i kółko można na raz wyciąć. Sam osobiście używam dremel'a z przystawkami: frezarka stołowa, górno wrzecionowa, wiertarka pionowa no i oczywiście standardowe tarczki tnące i szlifujące. wiem że to kosztuje, ale jest dopracowane i tylo co mi życia ułatwiło to jest bezcenne

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme