X

Sporządzenie wykresu funkcji w excelu 2007

11 Jan 2010 21:36 TUTuning Marek
  • #1 11 Jan 2010 21:36
    Tuning Marek
    Level 20  
    Helpful post? (0)
    Witam kolegów.
    Dostałem zadanie w szkole ale nie wiem jak ruszyć ponieważ mamy offica 2003 a ja mam w domu 2007 i mam takie zadanie Sporządzić wykres funkcji: y = a °x5 + b °x + c . a ,b i c powinny być skojarzone z pokrętłami. x zmienia się od − 2 do 2 . ,,te ktopki to znak razy ,, a ta ,,5 to potęga,, chodzi mi o to by tylko po kroku poprowadzić mnie jak i gdzie i co mam wpisać nie chodzi mi koniecznie by mieć gotowe rozwiązanie ale jak to zrobić poprostu rozkładam ręcę dzięki
  • Helpful post
    #2 12 Jan 2010 00:59
    Januszf777
    Level 26  
    Helpful post? (0)
    Witaj
    Może byś podał jakiś zakres zmian tych "pokręteł" i ew. skok wartości przy regulacji (mam nadzieję, że chodzi o zwykłe suwaki dostępne w excel'u).

Przy okazji Twoje równanie :

y=a*x^5 +b*x +c wygląda nieco czytelniej nawet bez opisu.

Pozdro.
  • Helpful post
    #3 12 Jan 2010 01:39
    szmiroslaw
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    Z Excel 2007 też odrobisz pracę domową :).
    Krótkie objaśnienie:
    - w komórkach z żółtym tłem zakres x od -2 do 2 z skokiem 0,2 (może być inny, dowolny);
    - w komórkach z beżowym tłem wpisuje się dane a, b i c , to tzw. suwaki;
    - w komórkach z tłem zielonym wynik funkcji;
    - wykres: oś X to zakres x od -2 do 2; na osi Y wartości podawane są automatycznie w zależności od wyniku funkcji.
    Tak widzę rozwiązanie Twoje zadania. :)

Sporządzenie wykresu funkcji w excelu 2007

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Twoje równanie to y=a*x^5 +b*x +c. Założenie: x zmienne w przedziale od -2 do 2 oraz np. a= -2, b=1 i c=4. Podstawiamy do wzoru przyjęte dane, za x = -2, to otrzymamy y=66. Teraz te wartości nanosimy na układ współrzędnych. Prostopadle do osi X w punkcie = -2 rysujemy prostą, a na osi Y rysujemy prostopadłą w punkcie 66. Zaznaczamy punkt przecięcia. Następnie liczymy postępując tak samo, lecz zmieniamy wartość x na np. x= -1,8, aż dojdziemy do x=2. Utworzone w ten sposób punkty na wykresie łączymy linią i otrzymamy taki wykres jak przedstawiony na zdjęciu. To opis jak wykonać zadanie na kartce papieru (na piechotę). Tak jak pisałem im większa ilość zmiennych x w zadanym zakresie od -2 do 2, tym kształt linii odpowiadającej przebiegowi funkcji dokładniejszy. Wykres pokazuje przebieg funkcji w zadanym zakresie zmiennej x przy założonych wartościach a, b i c. Jeżeli jak piszesz zmieniać się mają wartości a, b i c w jakiś zakresach, a zmienną x ustawiać pokrętłem z zakresie -2 do 2 to otrzymasz funkcję liniową. Jeżeli np. pokrętłem ustawisz wartość 1,4 to zmieniając np. wartość a, b i c otrzymywać będziesz na wykresie linię prostą (przykład Arkusz2). Tak jak opisałem wstawiając w pola z beżowym tłem (a, b, c) inne wartości będzie można obserwować zmiany na wykresie lecz w zadanym zakresie dla zmiennej x. Dla lepszego zobrazowania w pliku „rozwiązanie(2)” wstawiłem suwaki by zmieniać wartości a, b, c.
  • #4 12 Jan 2010 16:21
    Tuning Marek
    Level 20  
    Topic author Helpful post? (0)
    tzn z tego co niby wykładowca tłumaczył to w komórkach A i B wpisac trzeba np jakieś liczy powiedzmy od - 5.5 i skok co pół czyli 0.5 do np 0.0 i w B tak samo ale dodatnie a jesli chodzi o te pokrętła to mam ustawić -2 i 2 czyli jak on robił w komórkach np: G i H tam zaznaczały sie te pokrętła i właśnie wg tych pokręteł ustawionych na -2 i 2 wyskakiwała funkcja jesli zmieniało się pokrętła czyli inne cyfry to i wykres się zmieniał ale nie wiem czy to nie była parabola ale to było na prostszym wzorze funkcji czyli nie madruję się bo poprostu nie wiem i tu pytanie czy w czymś pomogłem dzieki kolego szmirosław ale które rozwiązanie jest dobre i jesli można i masz czas napiszesz poprostu po kroku jak to zrobić ? dzięki
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products