Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer - konstrukcja izobaryczna - która najlepsza?

MartinusMaximus 12 Sty 2010 14:18 7771 20
  • #1 12 Sty 2010 14:18
    MartinusMaximus
    Poziom 13  

Witam,

mam zamiar zbudować kolumnę basową (subwoofer).

Otoczenie: Pokój w bloku, 15 mkw.

Skrzynia: Prostopadłościan o wymiarach 30cmx30cm (podstawa) x 45cm (wysokość).

Posiadam dwa budżetowe przetworniki Alphard LW 100 A4 4Ohm, średnica 25cm (10")
    Jako zasilanie - stereofoniczny wzmacniacz Grundig (ok. 2x70 W RMS) z aktywnym filtrem dolnoprzepustowym i subsonicznym na wejściu, działający oczywiście w trybie dual mono.

Ze względu na zamiłowania muzyczne (rock, jazz) preferuję szybki i liniowy bas. Stąd - obudowa zamknięta.

Ze względu na to, że wg wyliczeń wychodziła mi konieczność zrobienia obudowy 80 l - zainteresowałem się kolumnami izobarycznymi, czyli o stałym ciśnieniu wewnątrz obudowy.

Pytania:
    1. Czy ustawienie głośników magnesami do siebie (war. 1., odległość między magnesami wyniesie ok 10 cm) będzie miało jakiś wpływ na dźwięk?
    2. Czy dla uniknięcia fal stojących lepiej dać ścianę działową między głośnikami (war. 2)?
    3. Czy przesunięcie głośników względem siebie (war. 3) da zauważalną różnicę w stos. do war. 1?
    4. Czy zastosowanie mieszanej obudowy (zamknięta 20l + izobaryczna 20l, wariant E) ma sens? Tu oczywiście głośniki w jednej fazie.
    5. Czy wariant F ma w ogóle sens? W sensie wypromieniowywania energii na zewnątrz? Ten wariant raczej rozpatruję tylko jako teorię.
    6. Który wariant byście wybrali i dlaczego?

• #2 12 Sty 2010 15:05
    benek25
    Poziom 10  

Cześć.
    Tak mala obudowa do dwóch 10 calowych głośników i jeszcze szybki i liniowy bas z alphardów cieżko bedzie . Ja bym doradzal band pass 4th ewentualnie 6th .

• #3 12 Sty 2010 15:49
    MartinusMaximus
    Poziom 13  

No, nie jest taka mała.

80 litrów to idealna obudowa (wg wyliczeń) do dwóch takich głośników w jednej fazie. Skoro więc konstruuję obudowę izobaryczną push-pull - jej objętość wg tego co czytałem należy podzielić przez dwa. Band pass'u - ze względu na skomplikowanie i dużą szansę popełnienia błędu - nie biorę pod uwagę.

Która wg Was propozycja jest najlepsza?

• Pomocny post
    #4 12 Sty 2010 16:06
    cefaloid
    Poziom 28  

MartinusMaximus napisał:
    Ze względu na to, że wg wyliczeń wychodziła mi konieczność zrobienia obudowy 80 l - zainteresowałem się kolumnami izobarycznymi, czyli o stałym ciśnieniu wewnątrz obudowy.

To nie są konstrukcje izobaryczne. Żadna z nich nie jest izobaryczna!!!
    A-D powiększają objętość obudowy do 160l jeśli głośniki grają w fazie. W przeciwfazie to nie zagra nijak.

E będzie obudową izobaryczną o ile komora między głośnikami będzie możliwie malutka (max kilka litrów) a komora za głośnikiem "wewnętrznym będzie mieć 40l.

Wariant F - no nie wiem jak to ma grać?? Przecież piszesz że to obudowa zamknięta ma być. Będzie grało jak od sąsiada zza ściany skoro nie pozwolisz dźwiękowi wyjść z pudła.

Obudowa izobaryczna wygląda tak:

Cała koncepcja konstrukcji izobarycznej polega na tym że dwoma głośnikami zastępujesz jeden, a nie, że instalujesz dwa głośniki obok czy naprzeciw siebie w różnych otworach obudowy.
    Oba głośniki powinny być zamontowane tak by między nimi było jak najmniej objętości - bo to nie wchodzi w litraż projektowanej obudowy. Ja w swoim wybrałem wariant 3. Głośniki są tak blisko siebie by drugi nie uderzał membraną w magnes pierwszego - czyli magnes wchodzi w drugi głośnik. I nic złego się nie dzieje. Gra ładnie jak na swoje rozmiary.

Acha - w subwooferze nie ma fal stojących. Długośc fali dźwięku wielokrotnie przewyższa rozmiary obudowy. Ale wytłumienie daj mimo to. Unikniesz drgań itp.

• #5 12 Sty 2010 16:27
    MartinusMaximus
    Poziom 13  

No tak, a więc źle zrozumiałem ideę. Sądziłem, że "równe ciśnienia" mają dotyczyć wnętrza obudowy (a więc i przestrzeni między głośnikami) i ciśnienia atmosferycznego w otoczeniu. I szczerze mówiąc dziwiłem się, że głosniki w przeciwfazie mają dobrze grać - bo niby jak?

W takim razie tylko WARIANT E jest obudową izobaryczną. Dzięki za pomoc

• #6 12 Sty 2010 16:46
    cefaloid
    Poziom 28  

MartinusMaximus napisał:
    W takim razie tylko WARIANT E jest obudową izobaryczną.

Dokładnie tak.

Jak już masz te głośniki to OK, jakie by nie były te głośniki 25cm (a raczej za swoją cenę złe nie będą zwłaszcza w obudowie zamkniętej) to w takim subie i 14m2 pokoju powinny łatwo wprawić we wściekłość sąsiada :D

• #7 13 Sty 2010 04:38
    benek25
    Poziom 10  

A co mialeś namyśli jak napisaleś skrzynia 30x30x45 przecież to 40 litrów. Mając do dyspozycji 80l można coś zrobić. Ja bym polączyl te głośniki izobarycznie czyli jak na rysunku membranami do siebie pierwsza komora 55litrów strojona do 40hz druga 25 litrów stojona do 65 hertzów . Bas bedzie naprawde niski nawet z tych alphardów.http://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/bp_6th_isobaric_202.jpg

• #8 13 Sty 2010 11:19
    MartinusMaximus
    Poziom 13  

benek25, chyba źle się zrozumieliśmy.

Objętości 80l to teoretycznie wymagana objętość przy dwóch takich głośnikach w fazie (czyli "normalna" kolumna basowa).
    Zamierzam zastosować konstrukcję izobaryczną ze względu na to, że wówczas wymagana objętość spada o połowę, a ja posiadam właśnie skrzynię o objętości 40litrów.

Co do sytuowania głośników membranami do siebie to chcę tego uniknąć, bo nie chcę by głośnik wystawał poza obrys kolumny (ze względów użytkowych).

Wybieram więc wariant E, oczywiście ze zmniejszoną do minimum przestrzenią między głośnikami.

Jeśli ktos ma jeszcze jakieś sugestie albo pomysły to proszę bardzo.

• #9 13 Sty 2010 16:34
    cefaloid
    Poziom 28  

Jest o wiele ciekawiej! Otóż konstrukcja izobaryczna powoduje że objętość spada dwa razy ale w stosunku do pojedynczego głośnika. Czyli w przypadku 2 głośników obok to objętość spada ale 4 razy. Wrzuć parametry do WinISD a zobaczysz :)

A to już będzie naprawdę małe - jeśli dla dwu głośników umieszczonych w obudowie obok siebie wyszło 80 litrów to "izobaryk" potrzebuje 20l.

benek25 napisał:
    Ja bym polączyl te głośniki izobarycznie czyli jak na rysunku membranami do siebie pierwsza komora 55litrów strojona do 40hz druga 25 litrów strojona do 65 hertzów.

Budowanie subwofera 4th albo 6th (głośniki w środku) odradzam chyba że zrobiłeś taki dokładnie na tych dokładnie głośnikach i się udało że ładnie gra. To tak. Ale Alphardy mają dość fikcyjne parametry na papierze i to nie wyjdzie, bo obudowa 6th jest bardzo ale to bardzo trudna w wykonaniu nawet jeśli jesteśmy 100% pewni parametrów głośnika. W efekcie zwykle zamiast szybkiego subwoofera mamy co prawda 2x mocniejszy i niżej schodzący ale ociężały "rozpędzający się" ze słyszalnym opóźnieniem.

Obudowa zamknięta da co prawda najmniej basu ale będzie on najszybszy i najładniej brzmiący, tyle go będzie że do pokoju 15m2 w zupełności wystarczy. I taka obudowa wybacza błędy projektowe czy zafałszowane parametry głośnika. Jak basu nie wystarczy to bass reflex też nie jest trudny w wykonaniu a już na pewno zadowoli autora wątku.

• #10 13 Sty 2010 22:44
    MartinusMaximus
    Poziom 13  

cefaloid napisał:
    Jest o wiele ciekawiej! Otóż konstrukcja izobaryczna powoduje że objętość spada dwa razy ale w stosunku do pojedynczego głośnika. Czyli w przypadku 2 głośników obok to objętość spada ale 4 razy. Wrzuć parametry do WinISD a zobaczysz :)

A to już będzie naprawdę małe - jeśli dla dwu głośników umieszczonych w obudowie obok siebie wyszło 80 litrów to "izobaryk" potrzebuje 20l.

O, to ciekawostka :) O tym również nie wiedziałem, a kilka kolumn już zbudowałem (tyle że bardziej "klasycznych"). Z "izobarykami" dopiero zaczynam.
    To by się nawet dobrze składało, bo głośniki jeden za drugim zajmą trochę miejsca więc z pierwotnych 40 litrów zrobi się na pewno co najmniej z 5l mniej. Czy przestrzeń którą zajmuje wytłumienie (gąbka, wata etc) też należy odjąć od V obudowy?

cefaloid napisał:

Budowanie subwofera 4th albo 6th (głośniki w środku) odradzam chyba że zrobiłeś taki dokładnie na tych dokładnie głośnikach i się udało że ładnie gra.(...)

Obudowa zamknięta da co prawda najmniej basu ale będzie on najszybszy i najładniej brzmiący, tyle go będzie że do pokoju 15m2 w zupełności wystarczy. I taka obudowa wybacza błędy projektowe czy zafałszowane parametry głośnika. Jak basu nie wystarczy to bass reflex też nie jest trudny w wykonaniu a już na pewno zadowoli autora wątku.

Właśnie dlatego zupełnie nie rozpatrywałem takiej obudowy. Bardzo duża szansa na popełnienie błędu. Zamknięta skrzynia ma wg mnie same zalety - od jakości brzmienia, przez prostotę konstrukcji do dużej tolerancji błędów obliczeniowych.

• #11 13 Sty 2010 23:16
    cefaloid
    Poziom 28  

MartinusMaximus napisał:
    Czy przestrzeń którą zajmuje wytłumienie (gąbka, wata etc) też należy odjąć od V obudowy?

Nie, wytłumienie nawet powiększa objętość akustyczną o kilka - kilkanaście procent.
    Nie należy natomiast wytłumiać komory między głośnikami.

• #12 14 Sty 2010 03:55
    benek25
    Poziom 10  

Cefaloid a jak można zrobić izobaric na jednym głośniku. MartinusMaximus zrób wariant E w 40 litrach odsluchaj a pożniej zwykly bass reflex strojony do rezonansu głośnika na jednym głośniku jestem w 100 procentach pewien ze zagra on lepiej.

• #13 14 Sty 2010 07:52
    cefaloid
    Poziom 28  

benek25 napisał:
    Cefaloid a jak można zrobić izobaric na jednym głośniku.

Ja gdzieś zasugerowałem że można (nie widzę takiego sformułowania), czy pytasz o to czy można? To chyba oczywiste że nie można zrobić pary głośników na jednym głośniku.

benek25 napisał:
    MartinusMaximus zrób wariant E w 40 litrach odsluchaj a pożniej zwykly bass reflex strojony do rezonansu głośnika na jednym głośniku jestem w 100 procentach pewien ze zagra on lepiej.

Skąd te 40 litrów? Ale może i masz rację :) Z obliczeń wychodzi 20l ale parametry głośnika na stronie producenta są abstrakcyjnie podkręcone do rewelacyjnego wręcz poziomu więc z nich to nic nie wynika i eksperymenty wskazane :)

A serio różnie bywa i jest to bardzo możliwe że jeden w bass-reflex będzie brzmiał lepiej. Jeden głośnik lubi obudowę bass reflex inny lepiej gra w compact. Tak samo jeden ładnie gra w tandemie inny nie. Jak robiłeś coś na tym głośniku to po prostu napisz o doświadczeniach żeby nikt nie tracił czasu i pieniędzy na niepotrzebne eksperymenty.

• #14 14 Sty 2010 10:18
    MartinusMaximus
    Poziom 13  

Ponieważ:
    1. Nie ufam za bardzo danym ze specyfikacji Alpharda
    2. Męczy mnie brzmienie bass reflexu
    3. Jak kilkakrotnie pisałem - cenię szybki i liniowy bas
    4. Chcę uniknąć tematu "strojenia" kolumny
    5. Chcę zachować jak największy margines dopuszczalnego błędu przy budowie konstrukcji
    na 100% będzie to obudowa zamknięta. Ma ona dla mnie same zalety.

Oczywiście opiszę jak to już zrobię.

Cefaloid - zaciekawiło mnie powiększanie objętości akustycznej obudowy poprzez jej wytłumienie. Jak to możliwe? Przeciez wytłumienie zajmuje fizycznie przestrzeń w obudowie - czyli pomniejsza ją. Wiem, że wytłumienie poprawia brzmienie kolumny zamkniętej, że jest niezbędne - ale jakim sposobem "powiększa" jej litraż?

• #15 14 Sty 2010 18:02
    benek25
    Poziom 10  

Otóż konstrukcja izobaryczna powoduje że objętość spada dwa razy ale w stosunku do pojedynczego głośnika. Czyli w przypadku 2 głośników obok to objętość spada ale 4 razy to sa twoje slowa celefoid.Jak można to naczej zrozumieć. Robilem już subwoofer taki jak w wariancie E tylko zastosowalem wtedy cw 1002C w 50 litrach bas byl tragiczny. Dlatego odradzam zachwalalem obudowe band pass 6th bo jak narazie jak dlamnie bass z takiej obudowy jest najlepszy może tylko TL jest lepszy.

Dodano po 9 [minuty]:

A co do powiekszenia objętości akustycznej jest to tylko subiektywne wrażenie bo poprzez dodanie wytłumienia zmniejszamy efektywność wyższego basu co w efekcie daje lepiej slyszalne niższe tony. Mierzylem w speaker workshop.

• #16 14 Sty 2010 19:22
    cefaloid
    Poziom 28  

benek25 napisał:
    Otóż konstrukcja izobaryczna powoduje że objętość spada dwa razy ale w stosunku do pojedynczego głośnika. Czyli w przypadku 2 głośników obok to objętość spada ale 4 razy to sa twoje slowa celefoid.Jak można to naczej zrozumieć

No właśnie!!! Jak można to inaczej zrozumieć??
    Zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia:
    w stosunku do = jeden wariant w porównaniu do drugiego

Czyli cytując sam siebie:
    konstrukcja izobaryczna w porównaniu do pojedynczego głośnika -> objętość obudowy spada dwa razy

konstrukcja izobaryczna w porównaniu do dwu głośników umieszczonych obok -> objętość obudowy spada cztery razy

i jeszcze jedno wyjaśnienie: dwa głośniki umieszczone w kolumnie obok siebie wymagają dwa razy większej obudowy jak pojedynczy głośnik stąd czterokrotne zmniejszenie wymiarów jeśli te 2 głośniki zmontujemy w tandemie a nie obok siebie.

benek25 napisał:
    Robilem już subwoofer taki jak w wariancie E tylko zastosowalem wtedy cw 1002C w 50 litrach bas byl tragiczny. Dlatego odradzam zachwalalem obudowe band pass 6th bo jak narazie jak dlamnie bass z takiej obudowy jest najlepszy może tylko TL jest lepszy.

Chyba nie ma sztywnej reguły. Mi tandem na LW800 B-R wyszedł bardzo dobrze jak na cenę głośników. Porównywałem z subem na jednym głośniku LW800 i gra po prostu ładniej. Pierwotnie miał iść do auta ale pozostał w pokoju bo ładnie uzupełnia głośniki Jamo E670 a to są przecież kolumny 2x większe od niego. Wszystko zależy od głośnika. A ten LW100 A4 konstrukcyjnie wydaje się być większym bratem LW800.

benek25 napisał:
    A co do powiekszenia objętości akustycznej jest to tylko subiektywne wrażenie bo poprzez dodanie wytłumienia zmniejszamy efektywność wyższego basu co w efekcie daje lepiej slyszalne niższe tony. Mierzylem w speaker workshop.

Dokładnie tak to jest. To jest pozorne zwiększenie litrażu. Fizycznie chodzi o to że gąbka tłumi energię akustyczną i do głośnika powracają fale dźwiękowe "tak jakby pochodziły" z niewytłumionej obudowy o większej pojemności.
    I tak jak piszesz obniża to efektywność wyższego basu. Czyli głośnik gra nieco ciszej ale charakterystyka jest płaska do niższych basów niż bez wytłumienia.

• #17 14 Sty 2010 21:16
    benek25
    Poziom 10  

Sory cefaloid zwracam godność .Mam pytanie czy niewydaje wam się ze głośniki alphard zawszą brzmią tak samo czy to Techno czy rock brakuje zróżnicowania na basie.Ostatnio slyszalem subwoofer bosa acustismass 10 jest on zrobiony na jedym 16cm przetworniku w lini transmisyjnej i to byl bass.

• #18 19 Sty 2010 00:46
    benek25
    Poziom 10  

MartinusMaxsimus mam nadzieje że pochwalisz sie na łamach tego forum swoją konstrukcją i spostrze zeniami z odsluchów .Czy dokonaleś już wyboru którą konstrukcję zastosujesz .

• #19 22 Sty 2013 17:55
    gobeGT
    Poziom 8  

[quote="cefaloid"]

MartinusMaximus napisał:

Obudowa izobaryczna wygląda tak:

Cała koncepcja konstrukcji izobarycznej polega na tym że dwoma głośnikami zastępujesz jeden, a nie, że instalujesz dwa głośniki obok czy naprzeciw siebie w różnych otworach obudowy.
    Oba głośniki powinny być zamontowane tak by między nimi było jak najmniej objętości - bo to nie wchodzi w litraż projektowanej obudowy. Ja w swoim wybrałem wariant 3. Głośniki są tak blisko siebie by drugi nie uderzał membraną w magnes pierwszego - czyli magnes wchodzi w drugi głośnik. I nic złego się nie dzieje. Gra ładnie jak na swoje rozmiary.

Acha - w subwooferze nie ma fal stojących. Długośc fali dźwięku wielokrotnie przewyższa rozmiary obudowy. Ale wytłumienie daj mimo to. Unikniesz drgań itp.

Witam!

Dzięki temu co wyczytałem na forum, opracowałem projekt i skonstruowałem skrzynie izobaryczną (nr 3 z obrazka). Mam pytanie, może głupie, ale wolałbym się upewnić przed podłączeniem. Głośniki powinny być podłączone w tych samych fazach czy w przeciwnych fazach?

Z góry dzięki za pomoc!

• #20 24 Sty 2013 13:41
    Arkadyo
    Poziom 29  

W trzecim wariancie muszą być w fazie zgodnej - to tzw tandem i muszą pracować tak samo.
    W dwóch pierwszych powinny być podłączone w przeciwfazie

• #21 24 Sty 2013 16:51
    gobeGT
    Poziom 8  

ok dziękuję, tak też je podłączyłem.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME