Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwsze kolumny 3 drożne na STX-ach

żul 15 Sty 2010 19:07 10312 10
  • Pierwsze kolumny 3 drożne na STX-ach

Witam na zamówienie kolegi zbudowałem kolumny. Najważniejszym czynnikiem decydującym o wszystkim był niski koszt jak też wygląd. Po długim targowaniu między tonsilami a najtańszymi głośnikami z allegra za kilkanaście złoty doszliśmy do kompromisu stx.

Kolumny są wykonane z płyty wiórowej 18mm ich wymiary 1800x270x280 wys. szer. gł.

STX GDWK-10-200-8-PJ odcięty przy 4000Hz są tam kondensatory z stx 2,2Fµ i 2,7Fµ MKT planowo miał być odcięty przy 3900Hz ale nie można było dostać takich kondensatorów. Zwrotnice były obliczane w kalkulatorze.
    STX GDM-14-130-8-SC praktycznie wybrany przez pośpiech ma za niska skuteczność w stosunku do reszty głośników. Częstotliwość podziału 1000Hz między średnio i niosko tonowym głośnikiem.
    STX GDN-22-200-8-SC masakra może i zagra niskie częstotliwości ale ma marną wytrzymałość mocową. Po dwóch godzinach testowania coś luźnego latało w głośniku. Pewnie uzwojenie sie rozkleiło. Według symulacji przy 50Hz wytrzyma 36wat a przy 20Hz 4waty w 56L strojonych na 36Hz.
    Niżej w kolumnie jest atrapa głośnika obudowana wewnątrz płytą.
    Bas refleks jest z rury papierowej o wewnętrznej średnicy 76mm i długości całkowitej 130mm. Zewnętrzna zaokrąglenie jest zrobione z MDF-u na tokarce i doklejone do rury.

Kosztorys

głośniki 206
    elementy zwrotnicy 53,30
    atrapy głośników 24.60
    przesyłka 25
    terminale 11
    kable 10
    płyta i cięcie 62
    okleiny 13
    szpachlówka 7
    wkręty kołki 8
    kleje silikony 15

Razem za dwie sztuki kolumn 435

Pierwsze kolumny 3 drożne na STX-ach Pierwsze kolumny 3 drożne na STX-ach Pierwsze kolumny 3 drożne na STX-ach Pierwsze kolumny 3 drożne na STX-ach Pierwsze kolumny 3 drożne na STX-ach Pierwsze kolumny 3 drożne na STX-ach Pierwsze kolumny 3 drożne na STX-ach Pierwsze kolumny 3 drożne na STX-ach Pierwsze kolumny 3 drożne na STX-ach Pierwsze kolumny 3 drożne na STX-ach Pierwsze kolumny 3 drożne na STX-ach Pierwsze kolumny 3 drożne na STX-ach Pierwsze kolumny 3 drożne na STX-ach Pierwsze kolumny 3 drożne na STX-ach Pierwsze kolumny 3 drożne na STX-ach Pierwsze kolumny 3 drożne na STX-ach Pierwsze kolumny 3 drożne na STX-ach Pierwsze kolumny 3 drożne na STX-ach

Fajne!
  • #2 15 Sty 2010 21:15
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Z wyglądu mi się podobają. Jedna uwaga: zdjęcie gotowych kolumn daj na początek posta, by wyświetliło je na stronie głównej...

Jeśli chcesz się bawić, to możesz łączyć kondensatory różnych pojemności, aż zyskasz potrzebną pojemność sumaryczną. Ale pewnie byś ich za dużo potrzebował...

Rozumiem, że kolega chciał jakiekolwiek kolumny, byle ładne i tanie? Podejście głupawe troszkę...

Ode mnie masz +1 za wygląd - to są ładne kolumny...

• #3 16 Sty 2010 00:29
    199693
    Usunięty  
  • #4 16 Sty 2010 02:16
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Lepsze przetworniki można dodać później. Ale pewnie trza będzie wtedy wszystko liczyć od nowa. Skrzynię będzie można tylko zmniejszyć i tylko tuba BR da się wymienić, więc możliwości doboru głośnika niskotonowego są dość ograniczone...
    Mimo to warto się zastanowić nad innym zestawem przetworników. Nie ma sensu marnować ładnych kolumn na coś, co kiepsko zagra...

Lecz to nie wina autora tematu, lecz sknery, który złożył zamówienie na te kolumny. Wykonaniu nie można raczej nic zarzucić...

• #5 16 Sty 2010 12:13
    Skipior
    Poziom 20  

Kupowanie tanich zestawów mija się z celem, ponieważ zabiera satysfakcję i kupujemy kota w worku. Nie raz zdarzyło się, ze dopiero co dostarczone paczki trzeba reklamować. Dlaczego? Bo wielu producentów oszczędza i tylko klei obudowy. Niestety polskie standardy przewoźnictwa nie gwarantują dostarczenia towaru w całości...

Przy DIY mamy świetną zabawę, chodzi o hobby i zamiłowanie do majsterkowania a nie porównywanie dobrego DIY do gotowców zmontowanych przez małe ryżowe łapki...

Aha, no i Karol tam wspomniał o możliwości uzyskania słabej jakości w DIY. Hmm, to ciekawe...

Widziałeś kolumny od wewnątrz w tym przedziale cenowym? Śmieszą mnie komponenty zwrotnic hah... I jak tu mówić o jakości? W DIY możesz sobie nawet do STX'ów zastosować komponenty jantzen audio ;)

Mi się kolumienki podobają, ciekawie zmajstrowałeś tunele BR :)

• #6 16 Sty 2010 12:22
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Święte słowa, Skipiorze. Szczytem było, jak widziałem w sapermarkecie zestaw 5.1, w którym kolumny były sklecone z płyt 3mm klejonych tak kiepsko, że się same rozklejały bez niczyjej pomocy. Zestaw kosztował 300 złotych...

Przy DIY człowiek ma gwarancję takiej jakości, na jaką go stać i mu starcza umiejętności...

• #7 16 Sty 2010 15:11
    żul
    Poziom 16  

Witam ogólnie myślałem że będę mocno besztany za te kolumny. Ale jest fajnie. Bas refleks jest wklejony na stałe rozpadnie sie przy demontażu. Ciężko będzie znaleźć głośniki o odpowiednich parametrach i wymiarach pasujących do kolumny. Chyba że by wymienić całą ścianę frontową. A najlepiej by było jak by zamówił następne i by sie jeszcze z kimś zgadał kto by sie zgodził na takie same. Żeby robić serię przynajmniej dwa takie same komplety. Obniżyło by to koszty pracy i przesyłki głośników.

• #8 17 Sty 2010 22:33
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

A teraz postaraj się aby kolega tego nie przeczytał. :D
    Powiem tak. Przerost formy nad treścią.
    Minusy:
    -zwrotnica na kalkulatorze
    -dobór przetworników
    -strojenie i objętość (co Ciebie podkusiło aby aplikować go w 56l i stroić "na rezonans"?)
    -atrapa głośnika - śmieszne/żenujące (niepotrzebne skreślić)
    Pominę inne mniej znaczące sprawy.
    Plus:
    -gdybyśmy oceniali wyroby stolarskie to byś na niego zasłużył.

• #9 19 Sty 2010 15:05
    pan_kotek
    Poziom 20  

Estetycznie wyszło bardzo ładnie.Lepiej niż wynikałoby z przedziału cenowego :)
    Plusy +:
    koszt,wygląd
    Minusy-:
    Miejsce umieszczenia głośnika wyskotonowego sugeruje że zestawu trzeba słuchać na stojąco.

• #10 23 Sty 2010 01:49
    dabyl
    Poziom 11  

"Przy DIY człowiek ma gwarancję takiej jakości, na jaką go stać i mu starcza umiejętności..."

No niestety tutaj zabrakło tych umiejętności.

Zwrotnica jest policzona na kalkulatorze a to nie wróży nic dobrego - ba, wróży wiele złego. Nie wiadomo czy podziały dobrane prawidłowo (trochę jak kulą w płot), nie wiadomo czy faza głośników dobrze zgrana (znowu jak kulą w płot), nie wiadomo jak przebiega impedancja zestawu (tutaj nawet nie wiem jak to skwitować). Wszystkie te niewiadome mogą powodować (i z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że powodują) dziury w paśmie i, biorąc pod uwagę niewiadomą impedancję całości, ryzyko dla niektórych wzmacniaczy.

Co do "atrapy głośnika" - przemo-lukas już właściwie wszystko powiedział. Mnie jeszcze tylko interesuje jak to zrobiłeś i czym się kierowałeś? Kupiłeś membranę z koszem i to zaaplikowałeś? Po co, co to miało na celu? Względy wizualne tutaj przeważyły? Nie lepiej już było pobawić się w menbranę bierną? No nie wiem, dla mnie ten krok to jakaś zagadka...

Jedyne za co można tą konstrukcję pochwalić to BR i wykonanie "stolarskie". BR bo zrobiony dosyć niestandardowo (z tym, że nie oceniam już tutaj strojenia tylko technikę wykonania i wizualny efekt końcowy) i wykonanie całości bo jest całkiem estetyczne i dobrze dobrane kolorystycznie. Cała reszta akustyczno-elektroniczna to jakaś pomyłka.

Moim zdaniem zmarnowane (choć na szczęście nie tak duże) pieniądze. Za tą cenę można było zrobić jakieś sprawdzone (bo o zaprojektowaniu juz nie mówię) monitory, które może nie dawały by takiego czadu ale pod względem jakości dźwięku zjadły by "to coś" na śniadanie.

Nie obrażaj się ale taka jest prawda, może następnym razem będzie lepiej.

• #11 28 Sty 2010 20:01
    sopranos1
    Poziom 10  

Cytat:
    ich wymiary 1800x270x280 wys. szer. gł.

fajne kolumienki tylko zastanawia mnie czy one faktycznie mają 1800mm wysokości?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME