Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikowane 3 way STX - na zamówienie.

Tomq 16 Sty 2010 14:05 24140 41
  • Modyfikowane 3 way STX - na zamówienie.

Głośniki
    Gdn 22-140-8 scx, gdm 14-150-8 scx, gdwk 10-250-8 akx

Założenia
    Kolumny wraz ze wzmacniaczem miały stanowić alternatywę dla pierdziawek Creative za 1500 zł. Kolejnym warunkiem miała być niska cena zestawu. Wybór padł na popularne 3 drożne stxy. Rozważałem jeszcze AWXy, Kepa i peerlesy, o wyborze polskich głośników zadecydowała jednak chęć posiadania przez zleceniodawce dużych GDNów. Jako, że w tej cenie nic innego sensowniejszego się nie zrobi, powstała kolejna konstrukcja tego typu. Wspomniana w tytule modyfikacja to wymiana PJ na Akxa.

Czytając niepochlebne opinie o najtańszym gdwk stxa wolałem nie ryzykować i zamówiłem Akxa. Początkującym nie radze bawić się w ten sposób, bo musiałem nieco pokombinować, żeby zestaw zagrał sensownie. Po konsultacjach z Yoshim i Parish12 stanęło na tłumiku -4 dB dla wielotonówki. Kolumny zaczęły grać tak jak tego oczekiwałem. Podmiana rezystorów i kondensatorów tak psuła działanie filtrów, że średnie tony były zbyt krzykliwe. Na oryginalnym schemacie (projekt IRKA w którym siedział PJ) również nie było ciekawie.

Obudowa i wytłumeinie.
    Całość wykonana z płyty wiórowej 18 mm zakupionej i dociętej w OBI. Planowałem front z 19 mm MDFu, ale nie mieli na stanie wymaganej grubości. Pod głośniki zostały wykonane tzw "fałszywe frezy" - tzn na front została naklejona 3 mm płyta HDF z wyciętymi otworami na głośniki. Podfrezowanie pod GDNa zostało wykonane nożem w płycie wiórowej.
    Głośnik średniotonowy w jednej kolumnie nie został jeszcze wciśnięty do końca, więc lekko wystaje. Wkrętów również proszę się nie czepiać, w poniedziałek kupie odpowiednie śruby. Komora GDNa nie jest niczym wytłumiona, zmniejszona został nieco jej objętość (do 33L) styropianowym klinem. Podobne zbicie objętości występuje w komorze dla pozostałych głośników, bo ze względu na dość nisko umieszczoną przegrodę początkowo wynosiła ona 12 litrów (obecnie około 5L). GDM ma za sobą wytłumienie w postaci przytwierdzonego do ścianki koca (a raczej materiału o strukturze koca), ponadto cała objętość wypełniona jest wełną owczą. Z doświadczenia wiem, że takie wytłumienie obudów zamkniętych jest niemal idealne. Komora dla GDNa została wzmocniona poprzecznymi listewkami łączącymi przeciwległe ścianki.

Wykończenie.

Kolumny zostały wykończone okleiną, kolor miodowa olcha(?). Sposób wykończenia został wybrany przez zleceniodawcę. Jeśli więc ktoś napisze "czemu nie fornir?" to osobiście powieszę na suchej gałęzi.

Strojenie.

BR stroiłem pod indywidualne preferencje odsłuchowe. Przed strojeniem sprawdziłem kilkanaście piosenek na 32 pozycyjnym equalizerze, by orientować się jaki charakter basu w nich występuje. Po kilku próbach z różnymi długościami rurki zastosowałem tunel o długości 22 cm. Jest to bardzo dużo jak na tego GDNa, więc nie zalecam tego fanom mocy - jeśli ktoś chce pompować kilowaty w ten głośnik, to niech zestroi go nieco wyżej (czyli zastosuje krótszą rurkę). Mi zależało na zejściu m.in dlatego, że zestaw bdzie często używany do filmów.Przy aktualnym strojeniu na 55 W amplitunerze stereo Freekey Zekey - Hater What You Lookin' At generowało bardzo niskie ciśnienie akustyczne i to w dużej ilości, beż żadnego podbijania basu.. Wybuchy w najnowszym Rambo sprawiały wrażenie, że pokój się trzęsie. Bas jest dość zróżnicowany i oczywiście lekko spowolniony, choć nie czuć takiego typowego "zamulenia".

Reszta systemu.

Odsłuchów dokonywałem na starym odtwarzaczu CD, laptopie, komputerze (w obu karta dźwiękowa to integra) do tego amplituner onkyo tx-20 i wzmacniacz na LMach 38886. Docelowo będzie Yamaha a520, jak tylko się u mnie pojawi, to dopisze jeszcze o wrażeniach odsłuchowych. Materiał - mp3, cd-audio, flac. Muzyka - rock, HH, elektroniczna.

Wrażenia odsłuchowe.
    Cel został osiągnięty. Kolumny nie męczą, co więcej słuchanie muzyki z nich sprawia przyjemność, można powiedzieć, że wręcz wciąga ("przesłucham jeszcze jedną i idę"). Kolumny tworzą dość dobra scenę, nie może w nich takiej lekkości i "powietrza", ale nie rozmywają konturów instrumentów (jak poilperynowa 16' tonsila). Wysokie tony są delikatne i dość szczegółowe. AKX wypada lepiej od visatona, ale nic dziwnego - kosztuje ponad powołowe więcej. Średnie może nie aż tak piękne, perkusja brzmi nieco słabiej niż na w/w gtc 16, ale za to wokale są wyraźniejsze, mógłby zaryzykować stwierdzenie, że nawet ładniejsze. Jeśli ktoś uważa, że kupi w tej cenie lepsze kolumny w sklepie, to powodzenia. Z drugiej strony zestaw 2 drożny za te pieniądze zagrałby jeszcze lepiej pod względem średnich i wysokich tonów.

Wieczorem dodam schemat obudowy wraz z wymiarami płyt (własny projekt) oraz schemat zwrotnicy po modyfikacji. BTW, mam jeszcze komplet części do zwrotnic do tego zestawu, więc jak ktoś jest chętny to niech pisze.

Zdjęcia.
    Modyfikowane 3 way STX - na zamówienie. Modyfikowane 3 way STX - na zamówienie. Modyfikowane 3 way STX - na zamówienie. Modyfikowane 3 way STX - na zamówienie.
    Modyfikowane 3 way STX - na zamówienie. Modyfikowane 3 way STX - na zamówienie. Modyfikowane 3 way STX - na zamówienie.

Koszty:

Głośniki i br - 450 zł
    Płyty wiórowe - ok 50 zł
    Okleina - ok 50 zł
    Zwrotnice - ok 170 zł
    Kable, szpachla, wkręty, etc - 40zł
    Razem - ok 760 zł.

Fajne!
  • #2 16 Sty 2010 17:16
    Erni90
    Poziom 20  

Powiedz co to za okleina którą to obkleiłeś. Osobiście kolumny bardzo mi się podobają.

• #4 16 Sty 2010 21:15
    Erni90
    Poziom 20  

Czyli to jest zwykła okleina PCV?

• #7 17 Sty 2010 15:01
    Tomq
    Poziom 38  

Nie wiem :D Zresztą, jakie to ma znaczenie? Przecież 20 kHz nie usłyszysz, a głośniki na pewno przenoszą poza ten zakres. Jeśli chodzi o początek pasma, to pisałem, że bas jest strojony bardzo nisko, a na ile dokładnie to nie sprawdzałem.

• #8 18 Sty 2010 17:08
    Marcin G.
    Poziom 18  

Tomq Czym dokładniej różnią się twoje kolumny zaprezentowane tu od zestawu: Stx gdn 22-140-8 scx stx gdm 14-150-8 scx stx gdwk 10-200-8 Pj. Wiem że różni się wysoko tonówką, jest lepszej jakości i właśnie czegoś takiego szukałem:) Ale jakich zmian dokonałeś w zwrotnicy?? Bo domyślam się że modyfikowałeś zwrotnicę poruszoną w tym temacie:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1423128&highlight=

• #9 18 Sty 2010 17:36
    Tomq
    Poziom 38  

Projekt Ireneusza Powirskiego z naniesionymi przeze mnie zmianami. Zamiast tych wartości rezystorów tworzących tłumik -4 dB można dać takie by stłumić wysokiego o 3 dB, to już kwestia indywidualnych preferencji. Bez tłumienia IMHO nie da się tego słuchać, czuć, że coś "nie halo" jest z dźwiękiem. Nie wiem jakby to się miało do PJ, może ona też zagrałby lepiej z tłumikiem, bo niektórzy narzekali na jej krzykliwość.

Jak pisałem inne modyfikacje dokonywane na słuch były chybione, takie najprostsze rozwiązanie zagrało najlepiej. Oczywiście robiąc pomiary do tych głośników można zwrotnice zaprojektować wg innej koncepcji - np Misomor w przypadku stx fx200 zrobił o wiele niższy podział między GDN, a GDM, a to przecież te same głośniki.

O wyborze AKXa zdecydowało kilka względów:
    -nie chciałem brać PJ,
    -chciałem coś z Stxa żeby nie płacić za dużo za przesyłkę,
    -byłem ciekawy tego głośnika,
    -spotkałem się z opinią, że akx 250 gra lepiej od akxa 200,
    -nie chciałem brać awxa, bo zrobił się popularny ostatnio, a tak jest coś nieco innego niż wszyscy mają,
    -nie uśmiechało mi się wywalać 300 zł na zwrotnice wg projektu z fx 200, a robiąc z awxem, mogłoby mnie potem dręczyć przekonanie, że zamiast projektu Irka powinienem zrobić wg projektu ze strony stxa. A tak to ani jeden ani drugi projekt nie był pod ten głośnik, więc mam spokojne sumienie.

Co do schematu odbudowy zginęła mi gdzieś kartka z nim, muszę go od nowa rozpisać, a chwilowo nie mam na to czasu. Wymiary kolumn to 105 x 23,5 x 27 cm.

BTW, widzę, że kolega całkiem blisko mieszka :D

Schemat kolumn:

• #10 10 Sty 2011 22:58
    kepke87
    Poziom 1  

Mógłby mi ktoś wyjaśnić jakie mam zastosować te dodatkowe rezystory do schematu Irka, gdyż jestem zupełnym nowicjuszem. Mam dylemat pomiędzy metalizowanym 10 watt, a metalizowanym 5 watt. Drugie pytanie polega na tym, że nie widzę na stronach polinku rezystora 13,7R i czy mam go zrobić poprzez połączenie 10R, 2,7R i 1R, czy jakoś inaczej (oczywiście prosiłbym o podanie czy to mają być 5 czy 10 watowe)?

• #11 10 Sty 2011 23:13
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    Mógłby mi ktoś wyjaśnić jakie mam zastosować te dodatkowe rezystory do schematu Irka, gdyż jestem zupełnym nowicjuszem. Mam dylemat pomiędzy metalizowanym 10 watt, a metalizowanym 5 watt. Drugie pytanie polega na tym, że nie widzę na stronach polinku rezystora 13,7R i czy mam go zrobić poprzez połączenie 10R, 2,7R i 1R, czy jakoś inaczej (oczywiście prosiłbym o podanie czy to mają być 5 czy 10 watowe)?

5 W wystarczą. Nie musi być dokładnie 13 ohm, może być wartość zbliżona.

• #12 12 Lip 2011 13:41
    Staz27
    Poziom 8  

Witam
    Mam pytanko do TOMQ co myśli o zastosowaniu 2 zwrotnic w jednej kolumnie i co za tym idzie podwojenie ilości głośników w niej?
    Czy litraż kolumny pozwoli na takie zastosowanie czy musiałaby być to 2 razy większa kolumna niż twoja?
    Bawiłem się i chodzi mi o coś takiego (to twoje zdjęcie po modyfikacjach :D)

• #14 12 Lip 2011 18:29
    Staz27
    Poziom 8  

Tak naprawde to mój kolega sie chciał zapytać i nie wiem co on chce tym osiągnąć ale ja nie potrafiłem mu tego wytłumaczyć gdyż jest upierdliwy i ciągle pyta ''czemu''?
    A więc chciałbym odp. prostą i zrozumiałą aby wiedział że takie zastosowanie nie przejdzie.

• #15 12 Lip 2011 19:53
    Tomq
    Poziom 38  

A więc informacja dla "kolegi": taki zabieg podwoi koszt wykonania kolumn (więc można kupić za te pieniądze 2 x lepsze głośniki), a jedynym zyskiem byłoby +3 dB głośności i problemy ze zgraniem fazowym głośników (zbyt duże odległości przetworników od siebie).

Więcej nie znaczy lepiej. Do pokoju o metrażu poniżej 30m2 te kolumny są wystarczające, a jeżeli ktoś jest fanem basu to niech kupi dobry subwoofer - na pewno będzie to o wiele bardziej zadowalające rozwiązanie.

Przy okazji dodam, że z perspektywy czasu widzę, że ta modyfikacja nie była najlepszym pomysłem, teraz wszystko bym pomierzył i przeprojektował podział między gdm, a gdwk.

• #16 22 Gru 2016 11:54
    myszczu
    Poziom 7  

Witam, napisz proszę jaką dokładnie zwrotnice zastosowałeś?

czy dla głośników:
    GDN 22-140-8-SCX
    GDM 14-150-8-SCX
    GDWK 10-250-8-AWX

wystarczy zwrotnica STX 3D 200W 8ohm 3 drożna GW aby osiągnąć efekt jak w fx-200 czy to daremny trud?

• #17 23 Gru 2016 22:50
    Shu3
    Poziom 6  

Powiem tak krótko Robota wspaniałą gratuluję głośników. Za jakiś czas może też coś zbuduję lecz jestem jednak laikiem i musiałbym mieć mentora który by prowadził mnie za rękę.

• #18 23 Gru 2016 23:59
    marian133
    Poziom 36  

myszczu napisał:
    wystarczy zwrotnica STX 3D 200W 8ohm 3 drożna GW aby osiągnąć efekt jak w fx-200 czy to daremny trud?

Tutaj masz dobry projekt: http://diyaudio.pl/showthread.php/24374-quot-...ie-do-wyboru-do-koloru-)-projekt-by-raven1985

AWX to lepszy głośnik od PCX, ale jeśli zastosujesz tą zwrotnicę (pod głośnik PCX, czyli ostatni projekt), nawet przy takim ułożeniu głośników na froncie, to będzie lepiej niż jak byś użył tej uniwersalnej STX 3D.

W tym temacie masz nawet opisaną zwrotnicę Pana Irka, która to jest zastosowana w tych kolumnach z tego tematu.

• #19 01 Sty 2017 13:00
    Bucefal76
    Poziom 8  

Z doświadczenia wiem, że nie można bezkarnie zmieniać tłumienia gdwk, spowoduje to utratę zgodności faz przy podziale. Dla każdego nowego tłumienia trzeba korygować zgodność faz, np. przez drobne zmiany inkucyjności w filtrze gdwk.
    Dodatkowo zastosowanie innego gdwk o innej chakteryatyce (nawet minimalne innej), przekreśla możliwość otrzymania zgodnych faz.
    Polecam wyjąć zwrotnicę, podłączyć na długich kablach, zorganizować mikrofon, HolmeImpulse i zacząć mierzyć (1m w osi gdwk). Mając poprawny wstępny projekt powinieneś szybko dojść do ładu z charakterystyką w fazie i przeciwfazie dla gdn i gdwk. Najprościej manipulować indukcyjnościami wkręcając tymczasowy rdzeń w postaci śruby.

Ewentualnie znaleźć w okolicy kogoś kto pomierzy i zaprojektuje zwrotnice.Lepiej zapłacić te parę stówek ale mieć dobrze grające kolumny....

Dodano po 4 [minuty]:

AWX to lepszy głośnik od PCX, ale jeśli zastosujesz tą zwrotnicę (pod głośnik PCX, czyli ostatni projekt), nawet przy takim ułożeniu głośników na froncie, to będzie lepiej niż jak byś użył tej uniwersalnej STX 3D.

Możesz mi podać namiary na też AWX, powiadasz, że lepszy niż Stx serii PCX?

• #21 01 Sty 2017 21:06
    Bucefal76
    Poziom 8  

Aaaaa, Ok, trochę się boję tego głośnika, dość drogi, a ma membranę z miękkiego materiału. Boję się, że zabrzmi podobnie lekko piaszczysto jak PCX (ten za 70PLN, nie mylić z PC za 40PLN). A za 80 PLN jest pewniak ALX.
    Użyłem ALX np tu
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3289042&highlight=

Dodano po 7 [minuty]:

Ps. Z tego co widzę w projekcie z tego wątku jest zainstalowany jakiś inny głośnik gdwk, nie stx, ewentualne ten najtańszy faktycznie nie najlepszy. Średnie i najlepsze stx mają charakterystyczną srebrna obwódkę wokół kopułki.

• #22 02 Sty 2017 13:47
    sylwek1980
    Poziom 13  

Dołączę do rozmowy.

Obecnie posiadam amplituner Sony STR-DE197 oraz kolumny DIY 2xARN188/05+ARV104 z BR w pokoju 27m2.
    Ze względu na długi czas eksploatacji i znudzenie chciałbym zmienić sprzęt. Jeżeli chodzi o kolumny to tylko DIY. Po zapoznaniu się z lekturą w oko wpadły mi kolumny STX FX-200.

1. Czy FX-200 będzie brzmieć lepiej niż te, które obecnie posiadam?
    2. Czy ilość basu będzie porównywalna do stanu obecnego (zastanawiam się nad 2xgdn, ale tylko w ostateczności)?
    3. Jaką zwrotnicę wybrać?

Amplituner też chcę wymienić i zastanawiam się nad HK 3490 lub 3390. Zależy mi też na tym aby mieć dobrą podstawę basową, zwartą i dynamiczną. Słucham głównie metalu i rocka czasami pop mojej małżonki. W takiej muzyce ARN-y się trochę gubią z basem, przy dance i techno jest ok. Wydaje mi się też że środek jest trochę matowy i przyciemniony.
    Bardzo proszę o podpowiedź czy to dobry kierunek.

• #23 02 Sty 2017 14:59
    marian133
    Poziom 36  

sylwek1980 napisał:
    Obecnie posiadam kolumny DIY 2xARN188/05+ARV104

sylwek1980 napisał:

1. Czy FX-200 będzie brzmieć lepiej niż te, które obecnie posiadam?
    2. Czy ilość basu będzie porównywalna do stanu obecnego ?

Wszystko zależy od tego jak zostały wykonane te kolumny na Teslach. Te tesle mają sporo basu jak na takie "słabe" głośniki, ale czy kolumna ma na tyle basu aby dorównać większemu STX-owi, to już zależy od filtracji. Nie wiem co tam siedzi za zwrotnica więc na to pytanie nie odpowiem.

Te FX200 mają wyrównaną charakterystykę.
    Zalecane jest pochylenie charakterystyki w dół aby wyciągnąć więcej basu, i wtedy na pewno ten STX zjadł by te dwie tesle.
    Na pewno jakość basu będzie lepsza u STX-a.
    Przy dobrym wzmacniaczu basu powinno być sporo, a jak się podkręci na EQ to ten STX nie zaprotestuje tak jak te tesle.

sylwek1980 napisał:
    (zastanawiam się nad 2xgdn, ale tylko w ostateczności)?

sylwek1980 napisał:
    3. Jaką zwrotnicę wybrać?

Ne można do tej konstrukcji dać drugiego głośnika od tak sobie, trzeba by było przerobić zwrotnicę.

• #24 02 Sty 2017 15:09
    Bucefal76
    Poziom 8  

Skopiowałbym istniejącą konstrukcję, bez żadnego kombinowania z przypadkowymi zwrotnicami. Widzę, że na necie są projekty i obudowy i zwrotnicy.
    Obudowę proponuję wykonać z dokładnie identycznym rozmieszczeniem głośników we wszystkich trzech osiach (X,YiZ).
    Zwrotnice kupić w STX bo jest dość skomplikowana i raczej nie wyjdzie taniej zrobić samemu.

Ps. Niczego bym nie kombinował przy zwrotnicy, jeśli nie masz jak kolega Marian możliwości pomierzenia 3d kolumny (samo mierzenie to dopiero wstęp do sukcesu, trzeba jeszcze wiedzieć jak projektować filtry)

• #25 02 Sty 2017 23:15
    sylwek1980
    Poziom 13  

W moich kolumnach wykonałem zwrotnicę zgodnie z poniższym schematem w obudowie netto 39L z BR strojonym na 42Hz. Grają fajnie ale przy rockowej muzyce bas się trochę gubi. (być może to znudzenie lub osłuchanie się)

Jeżeli chodzi o FX-200 (z wysokotonowym T.10.250.8.PCX) to zwrotnica przedstawiona w tym temacie (zwrotnica p.Irka z dodatkowym tłumikiem)
    trochę różni się od oryginalnej STX. W wielu produkcjach FX-200 DIY widziałem tą zwrotnicę. Stąd moje pytanie: którą wybrać?

Obudowę zamierzam skopiować z oryginalnym rozmieszczeniem głośników bez kombinowania. Ale jak widac w tym temacie z tym też bywa różnie.

Jeżeli chodzi o zakup oryginalnej to STX nie ma już dostępnej takiej w sprzedaży.

• #26 03 Sty 2017 08:56
    Bucefal76
    Poziom 8  

sylwek1980 napisał:
    W moich kolumnach wykonałem zwrotnicę zgodnie z poniższym schematem w obudowie netto 39L z BR strojonym na 42Hz. Grają fajnie ale przy rockowej muzyce bas się trochę gubi. (być może to znudzenie lub osłuchanie się)

Pomiary, pomiary, pomiary.... bez tego nic nie da się powiedzieć,

• #27 03 Sty 2017 09:07
    sylwek1980
    Poziom 13  

Bucefal76 napisał:
    sylwek1980 napisał:

Odchodzimy chyba od tematu. Moja zwrotka jest oryginalnie zaprojektowana przez TVM Tesla pod te głośniki. Ten temat był wałkowany na forum ok 10 lat temu i rozwiązanie na tamten czas było znane i oklepane.
    Może niepotrzebnie podałem zbyt wiele szczegółów bo to zaciemnia rozmowę. Skupmy się na STX.
    Głównie chodzi mi tylko o to czy te kolumny FX-200 są warte i będą lepsze niż moje obecne. Dużo ludzi się zachwyca FX-200 i FX-300 więc postanowiłem zadać pytanie bo może akurat ktoś z tamtych lat zna te kolumny i zna te o które pytam. Ot tak.

• #28 03 Sty 2017 11:18
    marian133
    Poziom 36  

Bucefal76 napisał:

Po samych charakterystykach głośników i po schemacie zwrotnic widać że FX-200 (na zwrotnicy z tematu który zalinkowałem) zagra lepiej.
    Raz że głośniki lepsze, dwa że filtracja lepsza, trzy kompensacja BS (mogła by być większa, ale i tak jest lepiej niż w przypadku kolumn na Teslach... można powiedzieć że w przypadku Tesli jej nie ma, taką małą cewką to się tnie średniaka w 3way).
    Zapewne było to podyktowane jak największym SPL oraz słabą wysokotonówką której nie można było nisko ciąć.

sylwek1980 napisał:
    Jeżeli chodzi o FX-200 (z wysokotonowym T.10.250.8.PCX) to zwrotnica przedstawiona w tym temacie (zwrotnica p.Irka z dodatkowym tłumikiem)
    trochę różni się od oryginalnej STX. W wielu produkcjach FX-200 DIY widziałem tą zwrotnicę. Stąd moje pytanie: którą wybrać?

Oczywiście że tą z tego tematu: http://diyaudio.pl/showthread.php/24374-quot-...ie-do-wyboru-do-koloru-)-projekt-by-raven1985 (wersja z PCX)

Raven wyraźnie napisał odnośnie tej zwrotnicy Pana Irka:
    "Gra to mniej więcej tak jak się mierzy .
    Jasno . Wysokie zagłuszają średnie a całe pasmo jest w dodatku powyżej basu .
    Średniak gra breakupem , gdn też jest za słabo filtrowany .
    Podsumowując: dla mnie darcie japy
    Ale początkującym może się podobać".

Tu oczywiście chciał bym sprostować, że Pan Irek to bardzo uzdolniony człowiek jak i spoko gość.
    Jego zwrotnica jest "niedopracowana" ponieważ była projektowana bardzo dawno temu.

• #29 03 Sty 2017 13:22
    sylwek1980
    Poziom 13  

Dzięki za klarowną odpowiedź. To zwrotnice już mam wybraną. :)

Cały czas chodzi mi po głowie zastosowanie 2xgdn. Tylko musiałyby być 4 ohm. Na stronie STX takich nie widzę. Kiedyś był wybór pomiądzy 4 i 8 prawie dla każdego głośnika (zrobiłem kiedyś tak 3-way dla siostry ale na zwrotnicy uniwersalnej 3D z stx).
    Hipotetycznie gdybym zastosował dwa to czy muszę zmieniać coś w filtrze czy tylko wystarczy dopasować SPL tłumikami?
    Albo może wystrugać subwoofer aktywny (głośnik W.22.200.8.MCX) na specjalne okazje?

Cały czas też zastanawiam się nad dobrym napędem. Myślę o HK3490 lub Yamaha R-S500 (nowy model). Może jakieś sugestie?

• #30 03 Sty 2017 14:10
    marian133
    Poziom 36  

sylwek1980 napisał:
    Hipotetycznie gdybym zastosował dwa to czy muszę zmieniać coś w filtrze czy tylko wystarczy dopasować SPL tłumikami?

Zmieniając nawet same rezystory, zmieniamy tym samym filtrację głośnika, co powoduje gorszą charakterystykę całego zestawu jak i brak zgrania fazowego między nimi.

W 2way to jeszcze by jakoś przeszło, w 3way już nie z racji umiejscowienia rezystorów przed filtrem lub za filtrem.

Trzeba jeszcze wspomnieć o impedancji głośników połączonych równolegle. Zmiana impedancji spowoduje zmianę filtracji w sekcji basowej, a tego już rezystorami w sekcji średnio i wysokotonowej nie skorygujesz, bo to tak nie działa.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME