Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

odwrotnie akumulator, golf III

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Początkujący -> odwrotnie akumulator, golf III
Autor
Wiadomość
jaras1987
Poziom 10
Poziom 10

Post#1 Post autora tematu 17 Sty 2010 19:48   

odwrotnie akumulator, golf III

witam.
Było kilka tematów na ten temat (szukałem), ale nikt nie miał takiego przypadku.
Było ciemno, a ja się spieszyłem i katastrofa... podłączyłem odwrotnie klemy do akumulatora. Nie zdążyłem założyć drugiej klemy (tylko przyłożyłem) i coś się mocno iskrzyło przy klemie, więc po 3-4 sekundach odłączyłem. Po poprawnym podłączeniu okazało się, że nie działa mi oświetlenie w kabinie i immobilizer kodowany (dodatkowy - zainstalowany prawdopodobnie przez któregoś z poprzednich właścicieli autka). Po przekręceniu kluczyka wszystko świeci poprawnie, światła zewnętrzne działają, immobilizer też świeci, lecz nie reaguje na wciskanie liczb. Przepalił się też bezpiecznik 10A. Problem w tym, że jak wkładam nowy, to od razu go szlak trafia. Co może być tego przyczyną?
Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Sty 2010 19:48   

Powrót do góry

yaaro
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: -

Post#2 17 Sty 2010 19:54   

Re: odwotnie akumulator, golf III

wiec na poczatek alternator i wszytsko co ma diody :)
Powrót do góry

jaras1987
Poziom 10
Poziom 10

Post#3 Post autora tematu 17 Sty 2010 19:55   

Re: odwrotnie akumulator, golf III

myślisz, że to jest przyczyną wywalania bezpiecznika?
Powrót do góry

driver19810219
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: legnica

Post#4 17 Sty 2010 19:56   

od czego pali ci sie ten bezpiecznik prawdopodobnie mogl sie gdzies cienki kabelek przepalic i robi zwarcie
Powrót do góry

enauto
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Łódź

Post#5 17 Sty 2010 19:56   

Zdemontuj najpierw ten dokładany immobilizer
Powrót do góry

jaras1987
Poziom 10
Poziom 10

Post#6 Post autora tematu 17 Sty 2010 19:58   

nie wiem nawet jak i gdzie jest podłączony ten immobilizer. Nie mam do tego żadnych dokumentów ani schematów, ponieważ ktoś go sam zakładał. Odcina on pompę paliwa.
Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Oława

Post#7 17 Sty 2010 20:04   

Rozumiem, że w całym aucie jest tylko jeden bezpiecznik 10A.
Obawiam się, że z takim podejściem sam ie poradzisz sobie z tym problemem.
Powrót do góry

jaras1987
Poziom 10
Poziom 10

Post#8 Post autora tematu 17 Sty 2010 20:40   

Sam sobie nie poradzę, dlatego pytam się specjalistów na tym forum, co może być przyczyną tej usterki i ewentualnie powiem elektrykowi w czym tkwi problem. Może ktoś mi jeszcze pomoże?

Dodano po 33 [minuty]:

zbyt wiele elektroniki nie ma w tym samochodzie, więc coś jeszcze droższego oprócz alternatora mogło się zepsuć?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Sty 2010 20:40   

Powrót do góry

Staszek49
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Rzeszów

Post#9 17 Sty 2010 20:46   

Kolego zdemontuj imobilaizer, bo pewnie uszkodził się (zwykle odcina on kilka obwodów np. paliwo i rozrusznik. Mógł ulec zniszczeniu również radioodtwarzacz, zegar oraz sprawdź, czy nie uległy przepaleniu przewody - w razie konieczności przewody do wymiany. Odłącz od alternatora przewód zasilany od stacyjki oraz od akumulatora. Włącz stacyjkę, obserwuj co się dzieje z kontrolkami i czy nie palą się pali się instalacja, po czym spróbuj uruchomić silnik. Jeśli uda się uruchomić silnik i nie objawią się inne usterki, to możesz podłączyć zasilanie alternatora, najlepiej przez próbnik-żarówkę. W przypadku pozytywnym tj. gdy alternator nie wykaże zwarcia (uszkodzenia diod ) i będzie poprawnie ładował akumulator, można podłączyć również drugi przewód tj. biegnący do akumulatora.
Powrót do góry

jaras1987
Poziom 10
Poziom 10

Post#10 Post autora tematu 17 Sty 2010 20:52   

Nawet bez odłączania niczego, kontrolki po włączeniu stacyjki świecą się poprawnie, ale immobilizer kodowy odłącza prawdopodobnie jak napisałeś obwód paliwa i rozrusznik, dlatego nie mogę odpalić samochodu. Zastanawia mnie tylko, dlaczego bezpiecznik spala się bezpośrednio po włączeniu w układ, nawet gdy stacyjka jest wyłączona. Może ten bezpiecznik zasila też immo? Sprawdziłem bezpiecznik. Jest on odpowiedzialny za oświetlenie wnętrza i bagażnika, zegar, centralny zamek, zapalniczkę, MFA.
Powrót do góry

milejow
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Lublin

Post#11 17 Sty 2010 20:56   

jaras1987 napisał:
Nawet bez odłączania niczego, kontrolki po włączeniu stacyjki świecą się poprawnie, ale immobilizer kodowy odłącza prawdopodobnie jak napisałeś obwód paliwa i rozrusznik, dlatego nie mogę odpalić samochodu. Zastanawia mnie tylko, dlaczego bezpiecznik spala się bezpośrednio po włączeniu w układ, nawet gdy stacyjka jest wyłączona. Może ten bezpiecznik zasila też immo? Sprawdziłem bezpiecznik. Jest on odpowiedzialny za oświetlenie wnętrza i bagażnika, zegar, centralny zamek, zapalniczka, MFA.

Napiszesz wreszcie, który to bezpiecznik bo powoli twój problem zmierza do kosza???
Powrót do góry

jaras1987
Poziom 10
Poziom 10

Post#12 Post autora tematu 17 Sty 2010 20:57   

napisałem, który to bezpiecznik. Nr 21 na schemacie, jeśli o to chodzi.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Sty 2010 20:57   

Powrót do góry

enauto
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Łódź

Post#13 17 Sty 2010 21:07pomocny post - solucja   

enauto napisał:
Zdemontuj najpierw ten dokładany immobilizer

Prawdopodobnie jest zasilany z oswietlenia wnętrza
Powrót do góry

jaras1987
Poziom 10
Poziom 10

Post#14 Post autora tematu 17 Sty 2010 21:10   

Oświetlenie immo zapala się po przekręceniu kluczyka, ale nie reaguje na wciskanie klawiszy i to też jest dziwne. Jutro pojadę do elektryka i dowiem się dokładnie, co jest nie tak i jak będę wiedział, to napiszę. Dzięki wszystkim za pomoc.
Powrót do góry

krzysiek7
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Nibylandia

Post#15 17 Sty 2010 23:42   

Drodzy koledzy. Czytam niektóre wasze posty i mam mieszane uczucia, wybaczcie, ale wasze porady mnie trwożą. Cała elektronika w samochodzie jest wrażliwa na zmianę biegunowości, a próby napraw przez osoby niedoświadczone mogą zrobić więcej szkody jak pożytku. ja osobiście polecam natychmiast odłączyć akumulator i oddać samochód do fachowca, który zajmuje się tym zawodowo. Zrobisz jak będziesz uważał ale przemyśl moją radę. Nie wszystko da się naprawić samodzielnie i przychodzą chwile że za błąd trzeba zapłacić. Pozdrawiam.
Powrót do góry

jaras1987
Poziom 10
Poziom 10

Post#16 Post autora tematu 18 Sty 2010 00:08   

Nie tylko elektronika w samochodzie, ale każda elektronika jest wrażliwa na zmianę biegunowości. Trochę o tym wiem z racji mojego zawodu, no ale niestety "Gdzie się człowiek spieszy, tam się diabeł cieszy". Na jutro umówiłem się z elektromechanikiem i jak będę wiedział, co było nie tak, to dam wam znać :) pozdrawiam
Powrót do góry

BRYS_
Poziom 17
Poziom 17

Post#17 18 Sty 2010 02:24   

jaras1987 napisał:
Zastanawia mnie tylko, dlaczego bezpiecznik spala się bezpośrednio po włączeniu w układ, nawet gdy stacyjka jest wyłączona. Może ten bezpiecznik zasila też immo?

Rozetnij wszystkie kable dochodzące do immo(oczywiście je pooznaczaj,by je potem poprawnie połączyć)i wsadź bezpiecznik.Jeśli teraz go wywali szukaj zwarcia w innym miejscu.Może "coś innego" wywala bezpiecznik którym jest zasilany immobilizer.
Pamiętajmy że nowsze konstrukcje alarmów mają dość inteligentne zabezpieczenia przeciwzwarciowe,przeciprzepięciowe,ZMIANą BIEGUNOWOśCI,a także przed(swego czasu dość słynnym)"zabijaniem alarmu wysokim napięciem".
Powrót do góry

jaras1987
Poziom 10
Poziom 10

Post#18 Post autora tematu 19 Sty 2010 00:30   

Więc tak:
- zwarcie powodował dodatkowy immobilizer (wyrzuciłem go w ogóle, bo nie jest mi potrzebny)
- uszkodzone radio cd i radio cb (radio cd miało tylko bezpiecznik przepalony, jutro zajrzę do cb radia)
- uszkodzone diody w alternatorze (nie wiem, czy sterownik napięcia jeszcze działa, więc zakupię cały alternator na szrocie)

to chyba wszystko.
Dzięki za pomoc. pozdrawiam
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Początkujący -> odwrotnie akumulator, golf III
Strona 1 z 1