X

Piec sławex nie osiąga temp.

d_o_r_k_a 19 Jan 2010 00:30
  • #1 19 Jan 2010 00:30
    d_o_r_k_a
    Level 8  
    Helpful post? (+1)
    Hej, proszę was o pomoc od dwóch lat mam piec z podajnikiem firmy SŁAWEX 35 kw ze sterownikiem TE-130. Jak był na gwarancji to panowie przyjeżdżali a teraz wypieli się na mnie. Piec nie osiąga temperatury spala tonę na 3tyg. Mój piec oszalał opału nie zmieniałam piec jest czyszczony co miesiąc. Nie mam pojęcia co się dzieje :( Proszę o pomoc.
  • #2 22 Jan 2010 02:02
    obituary77
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    Witam,
    Podstawowe pytanie jaka jest temperatura na piecu, a jaka w pomieszczeniach?
  • #3 22 Jan 2010 15:36
    d_o_r_k_a
    Level 8  
    Topic author Helpful post? (0)
    Na piecu miałam temperature zadana 60 st. a w mieszkaniu 19-20 teraz ustawiony jest na 50 a w mieszkaniu mamy ok 17. Wponiedziałek ma przyjechać gość z serwisu sprawdzić przyczynę. Ale teraz mamy najzimniejsze dni i troje małych dzieci koszmar. Dzięki za odp.
  • #4 22 Jan 2010 15:38
    obituary77
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    Następne pytanie jaka powierzchnia domu jest ogrzewana?
    Jakie grzejniki, i ile w poprzednim sezonie wynosiło zuzycie ekogroszku?
  • #5 22 Jan 2010 15:39
    d_o_r_k_a
    Level 8  
    Topic author Helpful post? (+1)
    Wchwili obecnej on nie osiagnie wyzszej tem niz 50 dlatego z 60 dałam na 50.
  • #6 22 Jan 2010 15:42
    obituary77
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    ile dom ma powierzchni, bo ten piec ma 35kw tylko na papierku i mała pojemność wodną
  • #7 22 Jan 2010 16:00
    d_o_r_k_a
    Level 8  
    W tamtym roku ogrzewane było 100 m teraz mamy ok 180 m. Piec kupiliśmy duży bo to na cały dom a ma mieć ok 400 m. Grzejniki mamy nowe CIĄGNIĘTE RURKAMI plastykowymi 16 lub 18 nie pamietam i ogrzewanie podłogowe w kuchniach, łazienkach i korytarzach.

Dodano po 5 [minuty]:

W tamtym roku wynosiło Tona na ok 1,5 mies. Ale nie było takiej zimy :(
    SERWIS MÓWI ŻE TO WIELKI PIEC NA DWA RAZY TAKA KUBATURE JAKA MAM W CHWILI OBECNEJ to wydaje mi się że on powinien w mig się rozgrzać nawet do 80 jak mi zadam a tu tak nie jest :(
    Od grudnia idzie nam Tona na dwa tygodnie
    Na rurach mam ciśnienie wody 1 atmosferę może z tym cos nie tak.
  • #8 22 Jan 2010 16:17
    obituary77
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    ten piec nie jest wcale duży palnik to on i moze ma 35kW , ale wymiennik za mały max. około 20kW, piec poradziłby sobie na pewno do 150 mkw. powierzchni, po za tym jego pojemność wodna, to tylko 90l wg producenta, a na tą moc 35kW to przynajmniej 190litrów powinno być
    Po prostu piec jest za mały jak na dom 200mkw bo tyle liczę razem z bojlerem, nawet gdyby non stop podajnik chodził i spalał opał nie dogrzeje się domu przy temperaturach takich jak mamy teraz na zewnątrz,

Dodano po 8 [minuty]:

dla porównania przytoczę parametry kotła 38kW jednego z producentów z Pleszewa:
    powierzchnia grzewcza kotła 4m - wasz kocioł 3.13m
    pojemność wodna 200 litrów - u was 90 litrów
    wymiary kotła szer.x dł.x wys. 1150 x 1210 x 1420 u was tylko 1200 x 1100 x 1200 Różnica chyba mówi za siebie

Zawsze stosujemy zasady pisowni polskiej; patrz p.15 regulaminu; patrz i stosuj
    mod - mirrzo
  • #9 22 Jan 2010 21:55
    d_o_r_k_a
    Level 8  
    Czyli co 35 kw to za mało czy twierdzisz że mnie oszukali...?
    Co proponujesz???

Dodano po 19 [minuty]:

Takie oznaczenia mam w karcie gwarancyjnej :
    Typ KWK-P-35 z automatycznym podajnikiem opału
    Wydajność nominalna (moc) 35 kw

To co opisałeś dla porównania to dlamnie czarna magia ;(
  • #10 22 Jan 2010 21:58
    obituary77
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    Nie oszukali Cię, tak samo jak nie oszukują producenci samochodów. Podając spalanie benzyny w katalogach, mierzone w warunkach laboratoryjnych, a w rzeczywistości pala o wiele więcej.
    Zawsze trzeba brać poprawkę.

Zawsze stosujemy zasady pisowni polskiej; patrz p.15 regulaminu; patrz i stosuj
    mod - mirrzo
  • #11 22 Jan 2010 22:32
    mirrzo

Moderator - Systemy Grzewcze
    Helpful post? (0)
    Myślę jednak, że za bardzo straszysz kobietę. Skoro producent pisze na tabliczce 35 kW, to tyle spoko wyciąga. Co do pojemności wodnej, też przesadzasz; i to bardzo.
    Policz przepływy w instalacji i kotle, a potem coś "mów"
    d_o_r_k_a wrote:
    Grzejniki mamy nowe CIĄGNIĘTE RURKAMI plastykowymi 16 lub 18

To może być problem :(
  • #12 22 Jan 2010 22:46
    obituary77
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    Do Mirrzo - średnica rur nie ma nic do rzeczy, ponieważ ludzie mają takie piece podłączone do starszych instalacji z większymi przekrojami i z grzejnikami żeberkowymi, a z piecem nie maja problemów.
    Po za tym, jak mieliby rozwiązać ogrzewanie podłogowe, jak nie za pomocą rur plastikowych o właśnie takiej średnicy jak podała d_o_r_k_a???
  • #13 22 Jan 2010 22:53
    Removed
    Helpful post? (0)
    Dla ΔT = 20'C , obciążeniu 35 kW i prędkości przepływu w okolicach 0,8 m/s śrenice rur (stalowych) powinny być 1" przy samym kotle.(średnica wewnętrzna wynosi 27 mm)
    Z tego wynika że miedziana rura 1" nie nadaje się do tego.(wewnętrzna średnica jest za mała)
    Przy poszczególnych "rozgałęzieniach" można średnice zmniejszać ale trzeba nadal brać pod uwagę potrzebną moc , którą trzeba zasilić pozostałe grzejniki.
    Przy dużych "pętlach" podłogowych należy koniecznie stosować oddzielną pompę z mieszaczem.
  • #14 22 Jan 2010 22:57
    mirrzo

Helpful post? (0)
    obituary77 wrote:
    średnica rur nie ma nic do rzeczy, ponieważ ludzie mają takie piece podłączone do starszych instalacji z większymi przekrojami i z grzejnikami żeberkowymi, a z piecem nie maja problemów.

Sama prawda, a tutaj:

Wybacz, ale średnica rur o której tu pisze d_o_r_k_a jest "nieco" za mała. Wyobraź sobie, że fi 16, to średnica ZEWNĘTRZNA. A jaka będzie wewnątrz ?
    Do podłogówki owszem, ale z rozdzielacza i w układzie zamkniętym. A tutaj Ona pisze o kotle stałopalnym, prawdopodobnie w układzie otwartym
  • #15 22 Jan 2010 23:15
    obituary77
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    Panowie d_o_r_k_a nie ma problemu z tym że grzejniki nie grzeją, tylko nie może podnieś temperatury o więcej niż 50 stopni na piecu.
    Gdy miała na 60 st. to i tak piec nie dogrzewał do tej temperatury zadanej.
    Liczenie nic tu nie da, piec ma za mały wymiennik i w ten sposób jego sprawność jest mniejsza.

Dodano po 4 [minuty]:

Dodam jeszcze, że problem się pojawił jak przyszła taka zima jak teraz. bo rok temu nie miała problemu.
  • #16 22 Jan 2010 23:33
    mirrzo

Helpful post? (0)
    Bo przepływ mocy przez te rurki był wystarczający.
    Teraz, jak potrzeba więcej mocy, to się po prostu nie może przecisnąć przez te sznurówki
  • #17 22 Jan 2010 23:41
    obituary77
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    Jeżeli teraz nie może się przedostać wystarczająca ilość energii do odbiorników(grzejników), to można byłoby łatwo podnosić temperaturę na piecu do 60, 70 i większej(aż do zagotowania wody) - skoro nie ma zwiększonego odbioru ciepła z winy małego przekroju rur.
  • #18 23 Jan 2010 10:53
    Removed
    Helpful post? (0)
    Na wielu stronach internetowych można znaleźć tabele z objawem i "receptą" na takie objawy.
    I np. Dla hasła "Nie można uzyskać wysokiej temperatury na kotle".
    Odpowiedzi są następujące:

Przyczyn może być kilka:
    * brak ciągu kominowego
    * niewłaściwa regulacja kotła
    * źle dobrany kocioł do instalacji lub wadliwie zaprojektowana instalacja
    * niewłaściwe paliwo
    * zbyt duża ilość popiołu na rusztach - proszę przeczyścić kocioł
    * nie zastosowanie się do instrukcji obsługi

Proszę również sprawdzić czy klapka wentylatora otwiera się podczas jego pracy oraz czy przysłona wentylatora jest Odkręcona (dotyczy kotłów nadmuchowych).

Dla dociekliwych podaję linka:
    http://www.seko.pl/kotly_eksploatacja.html

ps. Wśród objawów jest między innymi "wadliwie zaprojektowana instalacja" a rurki "PEX" (w dodatku cieniutkie) chyba nie należą do zalet instalacji z kotłem na paliwo stałe.
  • #19 23 Jan 2010 11:21
    obituary77
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    Jednym słowem możemy sobie tak polemizować w nieskończoność, najprostszym sposobem i najszybszym na stwierdzenie usterki i niedomagań jest zobaczenie tego na własne oczy(przydałyby się chociaż fotki i więcej danych).
    Z braku informacji, a raczej ich znikomej ilości, nie można jednoznacznie przecież stwierdzić co jest przyczyną niedomagań.
    Co do tych"PEX"-ów, to wątpię aby bezpośrednio były podłączone do pieca, raczej od pieca jest pociągnięte zasilanie grubszym przekrojem do jakiegoś rozdzielacza, a później od niego "PEX"-ami do różnych odbiorników.
    Pozdrawiam
  • #20 23 Jan 2010 14:47
    Removed
    Helpful post? (0)
    obituary77 jeżeli wszystko negujesz , to napisz nam jakie średnice rur wystarczą do oddania 35 kW mocy.
    Możliwe że masz rację a my tu się z Tobą kłócimy.
    Przecież wyliczenia to jakaś "stara" i "abstrakcyjna" metoda.
  • #21 23 Jan 2010 20:20
    obituary77
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    krzysio_sr
    Ja nie neguje wszystkiego(sorrki jeżeli uraziłem kogoś).
    Co mam liczyć, ja nie projektuję, a jeżeli liczę , to na pewno nie średnice i przepływy, bo mi wystarczy doświadczenie i praktyka(choć każdy może się mylić).
    Powiedz mi który instalator liczy te wartości zakładając instalacje c.o. w normalnym (ok.200mkw. pow.) domu? Nie musi bo, jeżeli robi to od jakiegoś czasu, to wie jakie i gdzie przekroje zastosować itp.
    Jeżeli możesz to oblicz mi, czy mam wystarczające średnice rur w takiej oto kotłowni:
    -piec 19kW:
    -pion rura ocynk 1" tylko do pierwszego rozgałęzienia
    -podejścia do grzejników rura ocynk 1/2"
    -powierzchnia ogrzewana 100 mkw
    Będę wdzięczny :)
    Pozdrawiam
  • #22 23 Jan 2010 20:24
    Removed
    Helpful post? (0)
    Nie ma sprawy.
    Podeślij mi schemat - to Ci zrobię "rozpiskę".
    Co się tyczy Twojego pytania to masz rację , na tym forum robi to niewielu.
    Za to zbyt "wielu" potem "płacze" że mu nie grzeje lub "gwiżdże jak lądujący samolot F-16"

ps. Napisałeś że nie projektujesz instalacji - eee ... szkoda , tutaj prawie wszyscy to robią.
    "pobędziesz" z nami to zaczniesz projektować :-)
    Rozbawiłeś mnie to i zapomniałem się odnieść do tej rury ocynkowanej przy centralnym.
    Pokazałeś "klasę" samą w sobie - brawo.
  • #23 23 Jan 2010 20:51
    obituary77
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    Oto schemacik:

Piec w piwnicy, wszystkie grzejniki na parterze, pompa na powrocie przy piecu.
    Co do ocynku, to co 14 lat temu miałem zastosować?
  • #24 23 Jan 2010 20:55
    Removed
    Helpful post? (0)
    Myślałem że żartujesz (z tymi rurami ocynkowanymi).
    A Ty jesteś niebezpieczny - ludzie , a ja myślałem że to ja jestem "dziwakiem".
    Miło że jest ktoś "lepszy" ode mnie.

ps. podaj moce grzejników.
    Już nie musisz :
    przepływ z kotła na poziomie 817 l/h z nomogramu wynika że dla tego przepływu wystarczy rura 3/4" a więc 1" nie jest błędem.
    Jeżeli moc grzejników rozkłada się po równo (lewa strona i prawa strona) to przepływy powinny wynosić po 408,5 l/h.
    Tutaj wystarczy 1/2" .(sprawdziłem dla rur stalowych)
    Rurę "czarną" ludzkość już wymyśliła dawniej niż 14 lat temu.
  • #25 23 Jan 2010 21:00
    obituary77
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    A jak ma się to do tych , co instalują kocioł z wymiennikiem stalowym, rury miedziane i grzejniki aluminiowe:), a jeszcze lepiej jak miedź do instalacji wody pitnej.
    Wytłumacz mi o co ci chodzi z rurami ocynkowanymi?

Grzejniki mam płytowe, nie chce mi się szukać katalogów, wymiary wystarcza i typ?
    chyba że masz link bezpośredni do grzejników radson

No to wiem ze czarne ludzkość wymyśliła wcześniej, ale czarną musiałbym kupić, a ocynk miałem prawie za darmo:) [czyt. za symboliczną flaszkę]
  • #26 23 Jan 2010 21:14
    Removed
    Helpful post? (0)
    obituary77 wrote:
    A jak ma się to do tych , co instalują kocioł z wymiennikiem stalowym, rury miedziane i grzejniki aluminiowe

Ci co tak robią biją na głowę Ciebie - Ty z kolei bijesz mnie a potem dopiero są inni.
    Jednym słowem jesteś "srebrnym" medalistą.
    Ja ledwo łapię się na pudło.
    Bardzo możliwe że już się nie łapię.(w rankingu osobliwości)
  • #27 23 Jan 2010 21:58
    obituary77
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    Nie mnie oceniać moją osobowość:)
    Rur użyłem takich, które mnie kosztowały taniej(czyt. poprzedni mój post).
    P.s. Który palnik jest bardziej uniwersalny wg Ciebie do spalania węgla, miału, zbóż itd.: retortowy z uwzględnieniem palnika Ardeo , kieszeniowy? Pytam bo będę budował.
  • #28 23 Jan 2010 22:27
    d_o_r_k_a
    Level 8  
    Czyli co panowie mam źle poprowadzona instalację która mrozów -15 nie przetrzyma :( Kurka wodna rozpisaliście się na maxa ale ja dalej jestem w kropce.
    Tak jak mysleliście cienkimi rurkami mam prowadzone do rozdzielacza a potem miedź i stalówka. Jeśli chcecie to jutro moge przesłać kilka fotek.
    Panowie jeszcze jedno nad głową mam strop który jest nie ocieplony a tylko przykryty papą.
  • #29 23 Jan 2010 23:22
    obituary77
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    Domyślam się, że strop taki jak na tym rysunku ze stratami ciepła(czyli betonowy i pokryty papą)?
  • #30 24 Jan 2010 23:14
    d_o_r_k_a
    Level 8  
    Nie do końca tak. Mój dom to przyziemie,strop betonowy i papa oraz wyciągnięte ściany na parter domu.

Dodano po 5 [minuty]:

Ale czy ten strop to ma coś wspólnego z niską temperatura w domu i piecem który wyciąga max. 50 st. ????????????

Dodano po 2 [minuty]:

Panowie proszę was napiszcie mi jakich teraz sterowników do pieca z podajnikiem automatycznym się używa???
    Jam mam EKO-TOM 130 BYĆ MOŻE ON MI NAWALIŁ :(

Dodano po 55 [sekundy]:

d_o_r_k_a wrote:
    Nie do końca tak. Mój dom to przyziemie,strop betonowy i papa oraz wyciągnięte ściany na parter domu. Wyskoki Parter.

Dodano po 5 [minuty]:

Ale czy ten strop to ma coś wspólnego z niską temperatura w domu i piecem który wyciąga max. 50 st. ????????????

Dodano po 2 [minuty]:

Panowie proszę was napiszcie mi jakich teraz sterowników do pieca z podajnikiem automatycznym się używa???
    Jam mam EKO-TOM 130 BYĆ MOŻE ON MI NAWALIŁ :(
  Search 4 million + Products
Browse Products