X

Jakie są objawy uszkodzonej sondy lambda?

radiowiec1988 21 Jan 2010 17:19
  • #1 21 Jan 2010 17:19
    radiowiec1988
    Level 13  
    Helpful post? (+3)
    Witam. Znajomy ma zamiar kupić auto astra I , rocznik 1995 , z silnikiem 1,4 benzyna.
    Sprzedawca twierdzi że uszkodzona jest sonda lambda a orientuje się ktoś ile kosztuje nowa i założenie jej ?
    Jakie są objawy uszkodzonej sondy?
    i czy wogule można jeździć autem z uszkodzoną sondą?
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    #2 21 Jan 2010 17:32
    Ireneo
    Level 39  
    Helpful post? (-4)
    Świeci się kontrolka silnika jak jest uszkodzona,po sprawdzeniu błędów masz większą pewność że to ona.Na allegro możesz sprawdzić cenę samej sondy.
  • Helpful post
    #3 21 Jan 2010 17:33
    jsah
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    radiowiec1988 wrote:
    Witam. Znajomy ma zamiar kupić auto astra I , rocznik 1995 , z silnikiem 1,4 benzyna.
    Sprzedawca twierdzi że uszkodzona jest sonda lambda a orientuje się ktoś ile kosztuje nowa i założenie jej ?
    Jakie są objawy uszkodzonej sondy?
    i czy wogule można jeździć autem z uszkodzoną sondą?
    Pozdrawiam

Nowa sonda lambda-zamiennik kosztuje ok. 100-200 zł.
    Objawy uszkodzonej sondy to: zwiększone zużycie paliwa, mniejsza moc i osiągi silnika, wyższa toksyczność spalin, itd.
    Zbyt długo nie pojeździsz z uszkodzoną sondą lambda.
  • #4 21 Jan 2010 17:40
    radiowiec1988
    Level 13  
    Topic author Helpful post? (+4)
    A samemu ciężko wymienić sondę?
    Może mi ktoś napisać jak to zrobić?
    Wystarczy starą odkręcić i w jej miejsce przykręcić nową i wtyczkę podłączyć?
    Czy jeszcze jest coś do zrobienia przy wymianie?
  • #5 21 Jan 2010 17:47
    jsah
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    radiowiec1988 wrote:
    A samemu ciężko wymienić sondę?
    Może mi ktoś napisać jak to zrobić?
    Wystarczy starą odkręcić i w jej miejsce przykręcić nową i wtyczkę podłączyć?
    Czy jeszcze jest coś do zrobienia przy wymianie?

Sondy-zamienniki nie mają wtyczek. Trzeba samemu podłączyć wtyczkę. Mogą też być problemy z odkręceniem starej sondy lambda. Myślę, że poradzisz. Powodzenia.
  • #6 21 Jan 2010 17:57
    lukasz530
    Level 13  
    Helpful post? (+2)
    Sonda powoduje głównie większe spalanie, czasem nawet o 2-5l więcej (w zależności jaki silnik)
  • #7 21 Jan 2010 19:44
    j.amator
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    Witam. W starszych samochodach jest jedna sonda i znajduje się zaraz przy kolektorze ,ona załącza się wtedy jak temperatura osiągnie 300stopni to jej czujniki zmieniają bogatą mieszankę i w ten sposób ograniczają zużycie benzyny.Sonda feler-uje wtedy jak niedomaga w silniku spalanie ,nie spalona mieszanka robi nagar na głównych częściach sondy ,na tej części która jest wkręcona w kolektorze .W moim Puncie silnik po zapaleniu zachowywał się nieprzewidywalnie ,sam sobie przyśpieszał to znowu obroty spadały.Postawiłem na jedno że jak zabieg się nie uda to kupię nową sondę . Samą tą czapę koniec sondy zanurzyłem w kwasie fosforowym na jakieś dwie godzony ,a późnej wypłukałem koniec sondy w wodzie dystylowanej i wygrzałem na zwykłym palniku kuchenki gazowej ,o moje zdziwienie silnik chodzi już z trzy lata pięknie i tak zaoszczędziłem kilkaset złotych, zaznaczam że każdy kto oprze się na tej opinii to bierze to na swoją odpowiedzialność ,w moim przypadku pomogło.
  • #8 21 Jan 2010 20:34
    TESMEN
    Level 18  
    Helpful post? (+2)
    pamietaj że jak komputer diagnostyczny wyżyga jakieś kody błędów związane z sondą to nie zawsze oznacza wymiane sondy...
  • #9 22 Jan 2010 00:05
    rutek16
    Level 11  
    Helpful post? (+1)
    poczytaj to:
    Link
    A to opis działania sondy lambda:
    Link
    Ten link na temat sondy .... jest warty uwagi:
    Link
  • #10 22 Jan 2010 15:43
    sebasta
    Level 11  
    Helpful post? (0)
    Jednoprzewodową 1 voltową sondę kupisz w cenie do 100 zł (z wtyczką).
    Przy wykręcaniu starej najlepiej nagrzać rurę wydechowa - klucz 22 i wykręcać. Nowa sonda powinna mieć gwint nasmarowany specjalnym smarem (grafit ze szkłem) i wkręcać z odpowiednim momentem.
  • #11 22 Jan 2010 16:55
    radiowiec1988
    Level 13  
    Topic author Helpful post? (0)
    dzięki wszystkim za pomoc :)
    Pozdrawiam
  Search 4 million + Products
Browse Products