Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Różnica między prawem jazdy T a B+E

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> HydePark -> HydePark TOP -> Różnica między prawem jazdy T a B+E
Autor
Wiadomość
Domin902
Poziom 10
Poziom 10

Post#1 Post autora tematu 21 Sty 2010 20:38   

Różnica między prawem jazdy T a B+E

Witam.Mam taki dylemat czy zdawać na ciągnik czy może zrobić prawko na auto plus laweta co wy na to????Kosz taki sam.
Jakie są plusy i minusy.Jakie uprawnienia przy tym prawku i tym drugim???
Proszę was jak nie jesteście pewni to lepiej nie piszcie po co robić zamieszanie!!

Może mnie wyśmiejecie ale muszę się upewnić.Mianowicie słyszałem od znajomego coś takiego:prawo jazdy B+E daje uprawnienia na jazdę ciągnikiem z dwoma przyczepami i u siebie w gospodarstwie mogę jeżdzić a gdy bym chciał u kogoś pracować jako traktorzysta to ponoć nie mogę.Chodzi mi oto że tak jak by mi te uprawnienia na ciągnik wygasały jak bym chciał u kogoś pracować na ciągniku???Piszcie jeżeli wiecie coś na ten temat???
I jeszcze jedno kat.T daje uprawnienia na jazdę z dwoma przyczepami czy jedną???
Powrót do góry

janusz27
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: to zależy

Post#2 21 Sty 2010 21:07   

Re: Różnica między prawem jazdy T a B+E

Kategoria B+E uprawnia Cię do prowadzenie jedynie samego ciągnika. Na tej kategorii nie możesz prowadzić ciągnika z przyczepą. Kategoria T uprawnia Cię do prowadzenia Ciągnika z przyczepami, ponieważ na egzaminie masz jazdę ciągnikiem z przyczepą na placu - parkowanie z przyczepą podpiętą z przodu i z tyłu. T uprawnia chyba do jazdy z dwoma przyczepami - trzeba by było zobaczyć w Kodeks Drogowy.
Nie wiem jak jest w przypadku kiedy masz T czy wtedy możesz jeździć na B z przyczepami powyżej dmc określonej w dowodzie - np. laweta - na nią na pewno trzeba mieć B+E.
Powrót do góry

Madrik
Moderator Robotyka
Moderator Robotyka

Miasto: Warszawa

Post#3 21 Sty 2010 21:40   

Domin902 napisał:
Witam.Mam taki dylemat czy zdawać na ciągnik czy może zrobić prawko na auto plus laweta co wy na to????Kosz taki sam.
Jakie są plusy i minusy.Jakie uprawnienia przy tym prawku i tym drugim???
Proszę was jak nie jesteście pewni to lepiej nie piszcie po co robić zamieszanie!!

Może mnie wyśmiejecie ale muszę się upewnić.Mianowicie słyszałem od znajomego coś takiego:prawo jazdy B+E daje uprawnienia na jazdę ciągnikiem z dwoma przyczepami i u siebie w gospodarstwie mogę jeżdzić a gdy bym chciał u kogoś pracować jako traktorzysta to ponoć nie mogę.Chodzi mi oto że tak jak by mi te uprawnienia na ciągnik wygasały jak bym chciał u kogoś pracować na ciągniku???Piszcie jeżeli wiecie coś na ten temat???
I jeszcze jedno kat.T daje uprawnienia na jazdę z dwoma przyczepami czy jedną???

Kolego, może zajrzyj do Kodeksu Drogowego... ;)
Prawo jazdy kategorii B uprawnia do prowadzenia KAŻDEGO pojazdu samochodowego, z wyjątkiem motoru, o ile nie przekracza masy całkowitej 3,5T.
Ta kategoria uprawnia także do prowadzenia samego ciągnika.
Masz natomaist podstawowe ograniczenie w kategorii B, dotyczące przyczep. Masa pojazdu z przyczepą, nie może przekraczać 3,5T, a sama przyczepa nie może przekraczać masy pojazdu ciągnącego. Nawet, mając kategorię B+E - obowiązuje cię to ograniczenie. Kategoria E to tylko rozszerzenie pozwalajće na holowanie innych przyczep niż lekkie.
W kategorii T, jesteś ograniczony tylko do ciągnika z przyczepą i pojazdów wolnobieżnych, ale nie masz ograniczeń tonażowych.
Krótko - Mając B+E możesz co najwyżej wozić pustą przyczepę za ciągnikiem. ;)
Mają T, nie możesz prowadzić innych pojazdów (chyba że masz inne kategorie).
Jeżeli więc chcesz być traktorzystą - musisz mieć T, bo samym ciągnikiem, to wiele nie zdziałasz, no chyba, że będzie wyciągał Matizy ze śniegu. :)

Oczywiście, możesz zrobić B, a potem C+E i nie będziesz już potrzebował T.
C nie ma ograniczeń tonażowych, co do masy zespołu.
Powrót do góry

Domin902
Poziom 10
Poziom 10

Post#4 Post autora tematu 21 Sty 2010 22:00   

"Madrik" dzięki za tak obszerne wyjaśnienie.
Zajrzałem przed chwilą do pierwszego lepszego kodeksu w necie i udało mi się wyczytałem że T upoważnia mnie do kierowania ciągnikiem z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym a B+E upoważnia mnie do tego samego oprucz pojazdu wolnobieżnego.Już nie wiem co o tym sądzić wszędzie inaczej-masakra.
Powrót do góry

1078231
Usunięty

Post#5 21 Sty 2010 23:31   

Zdobądź C+E i jesteś wtedy szycha. Traktory i cała reszta Ci nie straszne.
Ja mam, wpierw miałem C niż ukończyłem 20 lat:lol:
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Sty 2010 23:31   

Powrót do góry

Madrik
Moderator Robotyka
Moderator Robotyka

Post#6 22 Sty 2010 18:18   

Domin902 napisał:
"Madrik" dzięki za tak obszerne wyjaśnienie.
Zajrzałem przed chwilą do pierwszego lepszego kodeksu w necie i udało mi się wyczytałem że T upoważnia mnie do kierowania ciągnikiem z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym a B+E upoważnia mnie do tego samego oprucz pojazdu wolnobieżnego.Już nie wiem co o tym sądzić wszędzie inaczej-masakra.

Nie wiem, gdzie to wyczytałeś, ale na "B" możesz legalnie prowadzić pojazdy wolnobieżne po drogach publicznych (na pracowanie nimi, potrzebne są dodatkowe uprawnienia kwalifikacyjne, np. operator koparki).

Cały haczyk jest tylko w tych nieszczęsnych 3,5T oraz ograniczenie masy przyczepy do masy holownika, i całość nie może przekraczać tych 3,5T.
A jak sam sie domyślasz, przyczepa rolnicza z ładunkiem np. buraków, rzadko waży mniej.
Dlatego masz T - pojazdy ciężkie, ale bardzo wolne, nad którymi bardzo łatwo zapanować przy tych 25km/h. ;)

Oczywiście przepisy były robione pod Ursusa, bo dziś są koparki szybsze na drodze od Maluchów i traktory zdolne uruchomić fotoradar przy drodze, więc to rzecz względna.
Powrót do góry

1078231
Usunięty

Post#7 22 Sty 2010 18:21   

Jeżeli masz prawo jazdy kat. B to możesz prowadzić ciągnik rolniczy z przyczepą lekką.
Przyczepa lekka to taka przyczepa, której DMC nie przekracza 750 kg.
Powrót do góry

Madrik
Moderator Robotyka
Moderator Robotyka

Post#8 22 Sty 2010 20:59   

Tylko sam powiedz, jakie są te "lekkie" przyczepki. ;)
Dwa tuczniki lub snopek siana z kosą. Dodaj do tego, że taka przyczepka "lekka" nie może mieć więcej niż jedną oś, lub dwie osie, nie dalej niż metr od siebie. Te definicje są w kodeksie. Więc typowy wóz "drabiniasty", albo przyczepa na płody rolne, odpadają w przedbiegach.
Poza tym, był chyba kiedyś taki wyjątek, że posiadacz kategorii T mógł prowadzić traktor z przyczepą dostosowaną do transportu osób - jedyny przypadek, kiedy wolno wozić większą ilość osób, bez prawka "D". Nie wiem, czy to jeszcze obowiązuje, bo powstało to specjalnie na dowóz osób do pracy w PGR-ach lub na wsiach i może się jeszcze gdzieś taki transport uchował. Czegoś takiego nie może robić osoba B+E, a nawet C+E.

Poza tym, znalazłem takie info, że można robić dwie kategorie naraz np. T i B. Masz wtedy krótszy czas szkoleń i niższe opłaty, niż przy robieniu wszystkiego osobno.
T - przydałoby ci się do pracy traktorzysty i byłoby to najszybsze zdobycie wymaganych uprawnień, a B zawsze ci się przyda osobiście i daje więcej możliwości, bo możesz oprócz tarktora jeździć np. furgonem po zaopatrzenie, czy wozić szefa limuzyną ;)
B+E, nie ma sensu robić, chyba, że planujesz uprawiać caravaning w wakacje.
Powrót do góry

urke1224
Poziom 2
Poziom 2

Post#9 07 Sty 2011 15:30   

B+E = T i koniec, w przypadku ciągnika rolniczego nie ma żadnych ograniczeń tonażowych. Osobiście pracuję na gospodarstwie rolnym i w żniwa odwożę zboże z pola URSUSem 1634 z dwiema HL kami, całość zestawu z pełnymi przyczepami waży ok 28 ton i jeżdze na B+E.
Powrót do góry

Madrik
Moderator Robotyka
Moderator Robotyka

Post#10 07 Sty 2011 18:18   

A ja kiedyś prowadziłem TIR-a, na B. I co? Czy to znaczy, że wolno mi ciężarówką jeździć na B, czy nie? Oczywiście że nie.
Kategoria B ma ograniczenie tonażowe - 3,5T. Koniec. Nawet z przyczepą.
Jeżeli wozisz ładunek przekraczając ten limit - to robisz to do pierwszej kontroli.
Natomiast kategoria T nie ma ograniczeń tonażowych. i Wozić ładunek powinieneś właśnie pod tę kategorię.
Jeżeli robisz inaczej - robisz to do pierwszej kontroli dokumentów. ;)

I by nie była to czcza spekulacja, proszę:

Wymagania i warunki uzyskiwania prawa jazdy określonej kategorii, określa ustawa z dnia 20 czerwca 1997r. "Prawo o ruchu drogowym" (t.j. Dz. U. Nr 108 z 2005 r., poz. 908) oraz rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 14 grudnia 2001r. napisał:

kategoria B+E, C+E - uprawnia do kierowania pojazdem określonym odpowiednio w kategorii B lub C , łącznie z przyczepą,

Ponieważ nie możesz prowadzić na kategorię B, pojazdu o DMC powyżej 3,5T, wozisz żniwa bez posiadania wymaganych uprawnień. Jeżeli nie chcesz się dołożyć do budżetu województwa - Lepiej szybko dorób sobie T.
Powrót do góry

urke1224
Poziom 2
Poziom 2

Post#11 07 Sty 2011 19:55   

W woli wyjaśnienia kolego, PORD: DZIAŁ IV, rozdział 1, art 88, punkt 3 brzmi następująco:
3. Prawo jazdy:
1) kategorii B i C+E lub B i D+E - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii B+E;
2) kategorii C+E i D - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii D+E;
3) kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;
4) kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E - uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami).

Zanim zrobiłem B+E przeprowadziłem wywiad środowiskowy, z kierownikiem OSK, WORD, działem informacyjnym KWP w gdańsku : tonaż w tym przypadku odnosi się do pojazdów samochodowych
[(33) pojazd samochodowy - pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego;]
twoja ciężarówka i każda osobówka to pojazd samochodowy zaś ciągnik rolniczy nie. Pozatym nie ma podziału masowego ciągników. Dlatego twierdze że jadąc 28 tonowym zestawem złożonym z ciągnika rolniczego i dwóch przyczep nie łamię przepisów.

http://lex.pl/serwis/du/2005/0908.htm - polecam całą lekture

Dodano po 11 [minuty]:

A poza tym jeszcze art 88, punkt2
"2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:
...
9) kategorii T - ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym;"
punkt 3
"3. Prawo jazdy:
...
4) kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E - uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami)."

odnośnie ciągnika rolniczego definicja kat T i B+E brzmią identycznie. :!:
Powrót do góry

Madrik
Moderator Robotyka
Moderator Robotyka

Post#12 08 Sty 2011 21:49   

Częściowo masz rację.
B+E uprawnia cię do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą.... Ale z przytoczonego przepisu, który jest w tym samym artykule wynika, że prawo jazdy B + E choć uprawnia cię do prowadzenia ciągnika z przyczepą, nadal podlega ograniczeniom tonażowym.

Cytat:
b) pozwolenie do kierowania:
- kategorii B - pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t oraz zespołem pojazdów składających się z pojazdu specjalnego i używanego do celów specjalnych i przyczepy specjalnej oraz używanej do celów specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy przyczepy specjalnej oraz używanej do celów specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t oraz pojazdem specjalnym wolnobieżnym,

B + E uprawnia do prowadzenia pojazdu z przyczepą określonego w kategorii B,
Uprawnia cię też do prowadzenia ciągnika z przyczepą, ale - nie znosi to wcześniejszych ograniczeń, wynikających z samej kategorii B. Przepis mówi, że B + E, to pojazdy określone w kategorii B z dodatkową przyczepą. A Kategoria B mówi wyraźnie: 3,5T DMC i ani grama więcej.

Czyli możesz prowadzić ciągnik rolniczy z przyczepą pod warunkiem, że masa przyczepy nie przekracza masy ciągnika, a cały zestaw nie ma DMC większej niż 3,5T.

Gdyby było inaczej, byłby zapis, że Kategoria B + E uprawnia cię do prowadzenia pojazdów określonych w kategorii T. Takiego zapisu nie ma. Jest zapis, że wolno ci prowadzić konkretny pojazd (ciągnik z przyczepą), ale nie pozwala taki zapis przekroczyć ci wspomnianej DMC 3,5T. Bo ciągnik z przyczepą może mieć DMC poniżej 3,5T i taki zestaw ci wolno prowadzić. Zestaw powyżej - nie.

Kategoria B pozwala prowadzić pojazdy mieszczące się w kategorii B, z przyczepami, o ile spełniają warunki zapisane w tej kategorii p/w. Czyli DMC przyczepy nie może być wyższa niż pojazdu ciągnącego. Czyli pojazd 1,75T, może ciągnąć przyczepę o DMC 1,75T.
E pozwala, żebyś pojazdem o masie 1 T, ciągnął przyczepę o DMC 2,5T.
Koniec. Możesz prowadzić ciągnik z przyczepą, ale DMC ciągnika i przyczepy razem nie może być wyższa niż 3,5T.

I to jest ta różnica względem B + E i T. Nie ma zapisu zrównującego te kategorie.
Jest wymieniony pojazd, jaki wolno ci prowadzić, ale w ramach B + E. Kategoria B + E nie może zaś przekraczać uprawnień kategorii B. A ta ma ograniczenie DMC do 3,5T.
I dlatego jest właśnie dodatkowa kategoria T - Ciągnik z przyczepą ale BEZ ograniczeń tonażowych. Cały zysk z B + E, jest taki, że wolno ci ciągać za traktorem przyczepy o DMC większej od DMC traktora. Ale - masa zestawu nie może przekraczać 3,5T.

Jeżeli w twoim WORD-zie są tacy specjaliści, którzy tego nie rozumieją, to lepiej prawko na przyszłość rób w innym ośrodku. ;)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Sty 2011 21:49   

Powrót do góry

urke1224
Poziom 2
Poziom 2

Post#13 08 Sty 2011 23:41   

Człowieku nie denerwuj mnie, nie masz pojęcia o przepisach czego dowodem jest to ze nadal sie ze mną spierasz, jest dokładnie tak jak napisałem, odpuść bo nie masz racji.
wprawdzie nie miałem jeszcze kontroli jadąc na B+E z przyczepami, ale kiedy miałem jeszcze tylko B jechałem na pole ciągnikiem typu ursus 1224 z agregatem uprawowo siewnym (masa samego ciągnika to ok 6 ton co wyraźnie jest wbite w dowodzie) i nie zatrzymałem sie na przejeździe kolejowym co było obowiązkowe, z uliczki nieopodal dalej wychylił się policjant i zatrzymał mnie (mandatu za to nie dostałem bo to zadko uczęszczane tory przez pociągi były a widoczność też dobra) sprawdził dokumenty i do niczego sie nie przyczepił,
jak więc tylko do 3,5 tony skoro ciągnik którym jechałem ważył sporo więcej a o agregacie u-s nie wspomnę!
aby nie być gołosłownym przeczytaj to proszę ze zrozumieniem:

"3) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
b) pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
c) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;"

z definicji ciągnik rolniczy to nie pojazd samochodowy co już ci napisałem wcześniej

"33) pojazd samochodowy - pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego;"

a B+E jak również raczyłem zaznaczyć

"4) kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E - uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami)."

KONIEC I KROPKA
Powrót do góry

jehowy
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Nisko

Post#14 11 Sty 2011 23:50   

Tak na marginesie, gdzie jest napisane że B+E ma ograniczenie od 3,5t? Jak na moje oko to nie ma.
Powrót do góry

Przemo9826
Admin grupy Samochody
Admin grupy Samochody

Post#15 12 Sty 2011 00:19   

Madrik napisał:
B + E uprawnia do prowadzenia pojazdu z przyczepą określonego w kategorii B,
Uprawnia cię też do prowadzenia ciągnika z przyczepą, ale - nie znosi to wcześniejszych ograniczeń, wynikających z samej kategorii B. Przepis mówi, że B + E, to pojazdy określone w kategorii B z dodatkową przyczepą. A Kategoria B mówi wyraźnie: 3,5T DMC i ani grama więcej.

No to po jaką cholerę robić E, skoro według Ciebie kat. E nie znosi zapisów z kat. B?

Kat. B+E robią właśnie na lawety, co by samochodziki móc ciągać, a taki zestaw za Chiny ludowe w 3.5T się nie zmieści.

Zauważ że w tej kategorii jest mowa o masach przyczepy.

3.kategoria B:
1.pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
2.pojazdem, o którym mowa w pkt. 3.1, z przyczepą inną niż lekka o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
3.pojazdem, o którym mowa w pkt. 3.1 z przyczepą lekką,
4.mikrobusem, jeżeli posiada do 9 miejsc siedzących,
5.ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,

A w tej nie ma mowy o żadnych masach:

10.kategoria B+E, C+E lub D+E - pojazdem określonym odpowiednio w kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą,
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Sty 2011 00:19   

Powrót do góry

Duduś74
Moderator - Na Wesoło HydePark
Moderator - Na Wesoło HydePark

Miasto: ? nie, Wieś.

Post#16 12 Sty 2011 00:33   

Przemo9826 napisał:

A w tej nie ma mowy o żadnych masach:

10.kategoria B+E, C+E lub D+E - pojazdem określonym odpowiednio w kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą,

W tej kategorii masę przyczepy masz wbitą w dowodzie pojazdu.

Cytat:
Art. 62. 1. Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez:

1. samochód osobowy, samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobus - nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego;

Link

Cytat:
Kategoria

B przyczepka lekka – 3500 dmc poj. + max. 750 kg przyczepka = 4250kg

B przyczepka ciężka pow. 750kg – suma dmc poj. I przyczepki do 3500kg (przyczepka dmc mniejsze lub równe dmc pojazdu)

B+E dowolna przyczepka 3500 dmc poj.+ przyczepka= max 7000 (dmc przyczepki mniejsze lub równe dmc pojazdu)

Link
Powrót do góry

euzebiox
Poziom 9
Poziom 9

Post#17 19 Sty 2012 00:32   

Art 88 ust 3 punkt 4 kodeksu drogowego kat B+E daje pełen zakres kat T (na terytorium Rzeczpospolitej), ale na odwrót NIE tzn kat T nie daje uprawnień kat B+E. Prawko na ciągnik z przyczepami (T) to nie jest typowa kategoria prawa jazdy i w każdym kraju jest inaczej interpretowana, w Polsce akurat jest ściśle związana z prawem jazdy ale gdzie indziej może być różnie. Nie ma żadnych ograniczeń w masie zestawu z dwiema przyczepami. (kiedyś były ale już nie ma)

Dodano po 5 [minuty]:

jehowy napisał:
Tak na marginesie, gdzie jest napisane że B+E ma ograniczenie od 3,5t? Jak na moje oko to nie ma.

Na b+e rzeczywista masa przyczepy może być mniejsza bądź równa rzeczywistej masie pojazdu ciągnącego. przyczepa może mieć nawet większe DMC od pojazdu ciągnącego ale w rzeczywistości wraz z ładunkiem ma ważyć NIE WIĘCEJ niż pojazd ciągnący. Ale tylko przyczepa z hamulcem pneumatycznym, pojazd ciągnący przyczepę z hamulcem najazdowym ma stanowić 1,33 masy przyczepy, przyczepa lekka bez hamulca ma stanowić 50% masy własnej pojazdu ciągnącego jednak nie więcej niż 750kg ,wynika to z rozporządzenia ministra
Powrót do góry

TOMEKELE
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Staszów

Post#18 31 Mar 2014 12:45   

dzień dobry wszystkim.
Trochę od świeżę temat . ponieważ trafiłem tu przez przypadek a mam prawko na T .
Otóż w prawku mam również kat B. ale to nie ważne .
kiedyś się zastanawiałem czy nie powinno być w prawku T + E tak mi dawno temu znajomy zasugerował?(z tego co wiedziałem na tamte czasy, to mogę z przyczepami jeździć traktorem i koniec ...).

czyli chce się upewnić na 100% , mając w prawku kat T (podczas egzaminu jazda z przyczepą itd. ) to mogę jeździć z przyczepami i koniec kropka .

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

a przy okazji mając kat T jakimi pojazdami mogę jeździć ??
Powrót do góry

euzebiox
Poziom 9
Poziom 9

Post#19 31 Mar 2014 16:50   

mając kat T możesz jeździć pojazdami wolnobieżnymi + ciągnik z przyczepami dwiema na max bez ograniczeń w masie dostosowanej oczywiście do danego typu zestawu. To lekka głupota że B i T nie uprawniają do B+E no ale takie jest prawo obecne. Durne narzędzia prawne (przepisy) ale narzędzia prawne lekarz też powinien powiedzieć: zardzewiałe narzędzia chirurgiczne ale jednak narzędzia - zrobię nimi operacje.
Powrót do góry

zetorek
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Koszalin

Post#20 25 Sie 2014 22:36   

Witam.
Panowie na szkoleniu na prawko B+E w ten sposób wytłumaczono :
kat. B dopuszcza ciągnięcie pojazdem przyczepy takiej jaka DMC jest wpisana w dowód rejestracyjny przy czym DMC tego zespołu nie przekroczy 3,5 T.
Można jeździć ciągnikiem rolniczym bez przyczep.

kat. B+E pozwala na holowanie przyczepy pojazdem o DMC 3,5 T plus przyczepa o DMC jaka jest wpisana w jego dowód rejestracyjny czyli DMC całkowita takiego zespołu może wynosić nawet do ok. 6 T.
Jeśli chodzi o ciągnik rolniczy to można holować przyczepę ( przyczepy) o DMC jaka jest wpisana w dowód rejestracyjny ciągnika rolniczego np. mój Władimirec waży ok. 1800 kg ale w dowodzie rejestracyjnym jest wpisane , że moze holować przyczepę o DMC 5500 kg czyli 5,5 T . Tu nie wnikam w szczegóły techniczne zespołu jak np. hamulce itp.
Czytajmy wpisy w dowód rejestracyjny i przepisy dot. praw jazdy. Np C360 może holować przyczepę (przyczepy) o DMC 8 lub 9 T. Dokładnie nie pamiętam. Mam kat. B+E i mym Władimirkiem holuje przyczepę o ład. 3,5 T której DMC wynosi 5 T taki ma wpis w dowód rejestracyjny i jest to zgodne z przepisami.
Kat. B uprawniania mnie równiez do kierowania pojazdami wolnobieżnymi np. kombajnami zbożowymi czy tez innymi samobieznymi maszynami rolniczymi o dop. prędkości 15 km/h czyli pojazdami wolnobieznymi. (Wynika to z definicji)
Powrót do góry

Madrik
Moderator Robotyka
Moderator Robotyka

Post#21 26 Sie 2014 00:45   

Uprawnia do "kierowania" pojazdem wolnobieżnym, ale nie upoważnia do pracy taki pojazdem, ani nie daje dodatkowych uprawnień, z tymi pojazdami związanymi.

Możesz sobie walcem pojeździć, ale asfaltu ci nim układać nie wolno, bez odpowiednich uprawnień. Tak samo możesz prowadzić traktor, ale z ograniczeniami DMC, zapisanymi dla kategorii B i B+E. Kategoria T ma natomiast dodatkowe możliwości w tym zakresie. Dlatego są dwie, różne kategorie, a nie jedna.
Powrót do góry

zetorek
Poziom 5
Poziom 5

Post#22 26 Sie 2014 22:35   

Do Madrik.
Podaj podstawę prawną na Twoje wywody. W kilku postach użytkownicy podają (cytują) przepisy prawa o ruchu drogowym, miedzy innymi, że ciągnik rolniczy to nie jest pojazd samochodowy i inne dotyczące DMC z zakresu kat. B i B+E . Ty określając DMC zamykasz wszystko do 3500 kg. A tak nie jest. Na kat. B+E masz uprawnienia do kierowania pojazdem samochodowym o DMC do 3500 kg plus przyczepa o DMC ok. 3000 kg czyli możesz kierować takim zespołem pojazdów o DMC ok 6500 kg. Dokładnie to w dowodzie rejestracyjnym kazdego pojazdu masz napisane jaką przyczepę moze holować . Dowód rejestracyjny kazdego ciągnika ma też wpis o DMC przyczepy (przyczep) jakie może holować i ja mając prawko kat. B+E mogę prowadzić zespół taki jaki jest okreslony w kat. T. czyli i ciągnikami małej jak i dużej mocy.
Powrót do góry

Madrik
Moderator Robotyka
Moderator Robotyka

Post#23 27 Sie 2014 19:31   

Owszem, ale ciągniki są różne. Nie każdy to mały "Ursus". Napisałem, że mając B+E, masz też ograniczenia tonażowe wynikające z tej kategorii. Choćby ciągnik mógł ciągnąć 100 ton, tobie nie wolno przekroczyć tych 3500 kg dla przyczepy.
Gdyż to masz wyraźnie zapisane w warunkach tej kategorii: Przyczepa o DMC do 3500 kg. Nie ma tam zapisu o "całkowitej masie zespołu". B narzuca ograniczenia pojazdu, B+E - przyczepy. To o czym mówisz to "wykorzystanie na full" możliwości. Ale nie można tego zsumować i prowadzić ciągnika o DMC 1 T + przyczepy o DMC 5 T.

Ktoś z kategorią "T", nie ma takich ograniczeń. Wynikają one jedynie z homologacji danego typu ciągnika. Może się to wydawać masłem maślanym, ale naprawdę jest istotną różnicą.

Gdybyś np. chciał pracować jako traktorzysta, to lepiej zrobić sobie dodatkowo "T".
A przyczepy ciągnięte przez traktory, z reguły mają DMC dużo powyżej 3,5 tony.
Jak się taką "4-ro kołówkę" burakami na piramidkę zawali, to jednak trochę masy jest.

To, że ciągnik nie jest pojazdem samochodowym, nie ma nic do rzeczy, bo warunki "B+E" i "B" uprawniają do prowadzenia ciągnika rolniczego".

Po czym masz dodatkowy warunek - dla przyczepy, którą możesz holować. Tam już nie pisze "przyczepa rolnicza".
Możesz sobie np. dopiąć lawetę do traktora, ale przyczepę na ziarno, już niekoniecznie.

Pod tym względem dopiero "C+E" daje ci pełne możliwości kategorii "T".
Ale to drugie, jest łatwiejsze i tańsze do zrobienia.
Dlatego jak ktoś jest rolnikiem, to samo B+E niekoniecznie jest dla niego dobrym rozwiązaniem. Chyba, że wozi krowy na targ samochodem z przyczepą. Ale też warto rozszerzyć to o "T".
Powrót do góry

zetorek
Poziom 5
Poziom 5

Post#24 28 Sie 2014 22:26   

Jesteś w błedzie i innych wprowadzach w błąd. Jeśli chce pracowac w rolnictwie w Niemczech i kierowac tam traktorem rolniczym z przyczepa (przyczepami) to muszę miec polskie prawo jazdy kategorii B+E , gdyż kategoria polskiego T obowiązuje tylko na terenie Polski, za granicą jest nieważne. Nie obowiązuje żaden tonaż 3500 kg. Doucz sie bardziej i wiedz, że róznica między T a B+E jest taka , że prawo jazdy kat. T mozna zdobyć po ukończeniu 16 lat a pozostałe uprawnienia kat. T i kat. B+E są takie same.
Tworzysz nowe teorie co do ograniczeń DMC ciągników rolniczych i holowanych przez nie przyczep.
Powrót do góry

Kpc21
Poziom 18
Poziom 18

Post#25 29 Sie 2014 14:47   

Przede wszystkim kwestii uprawnień do kierowania pojazdami nie reguluje już PoRD, tylko osobna Ustawa o kierujących pojazdami. Czyli podane wcześniej cytaty są już nieważne, nie obowiązują, te przepisy zostały uchylone.

W taj chwili tak to wygląda:
Cytat:
Art. 6.
1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:
...
6) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprze-
kraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz
z przyczepy lekkiej,
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z
przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita ze-
społu tych pojazdów nie przekracza 4.250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,
d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
...
11) kategorii T:
a) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,
b) zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przy-
czepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami),
c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
12) kategorii B+E, C+E lub D+E – pojazdem określonym odpowiednio w pra-
wie jazdy kategorii B, C lub D /czyli, patrząc kilkanaście linijek wyżej -
pojazdem samochodowym, ciągników to w ogóle nie dotyczy/
,
łącznie z przyczepą (przyczepami), przy
czym w zakresie kategorii B+E dopuszczalna masa całkowita ciągniętej
przyczepy nie może przekraczać 3,5 t;
...
/o ciągnikach mowa jest dopiero tu:/
3. Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prawo jazdy:
1) kategorii B, C1, C, D1 i D uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym,
pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem złożonym z tego pojazdu i przy-
czepy lekkiej;
2) kategorii B+E, C1+E, C+E, D1+E i D+E uprawnia do kierowania zespołem
pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub
pojazdu wolnobieżnego z przyczepą (przyczepami);

I tu nie ma już limitu na masę przyczepy.
Powrót do góry

sb1956
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Zabrze

Post#26 11 Wrz 2014 21:11   

A ja mam pytanie:
Czy to prawda, gdzieś na jakimś forum internetowym wyczytałem, że mając prawo jazdy kategorii B - można prowadzić ciągniki rolnicze?
Powrót do góry

Kpc21
Poziom 18
Poziom 18

Post#27 11 Wrz 2014 21:16   

Może przeczytaj najpierw cały ten wątek, bo tu masz odpowiedź na to pytanie. :)
Powrót do góry

Madrik
Moderator Robotyka
Moderator Robotyka

Post#28 11 Wrz 2014 21:34   

sb1956 napisał:
A ja mam pytanie:
Czy to prawda, gdzieś na jakimś forum internetowym wyczytałem ,że mając prawo jazdy kategorii B - można prowadzć ciągniki rolnicze.

A przeczytałeś co pisze w opisie tej kategorii?
Ustawa o kierujących pojazdami - Dziennik Ustaw nr 30 z dn. 17 maja 2013, pozycja 151. Artykuł 6, paragraf 1, ustęp 6.
Powrót do góry

Kpc21
Poziom 18
Poziom 18

Post#29 11 Wrz 2014 21:35   

Dodam, że zacytowana 3 posty wcześniej. :)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Wrz 2014 21:35   

Powrót do góry

sb1956
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Zabrze

Post#30 11 Wrz 2014 23:36   

Po analizie art.6.1 punkt 6, mając prawo jazdy kategorii B, można prowadzić ciągnik rolniczy, granicą jest masa całkowita 4250kg.
I tu jest problem, bo prowadzić można właściwie tylko sam ciągnik bez przyczepy, bo z przyczepą (pustą) przekracza dozwoloną masę całkowitą.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> HydePark -> HydePark TOP -> Różnica między prawem jazdy T a B+E
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny