Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Elektroniczny miarkownik ciągu do pieca C.O- siłownik

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Automatyka- Automatyka Ogólna -> Elektroniczny miarkownik ciągu do pieca C.O- siłownik
Autor
Wiadomość
leon1313
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: warszawa

Post#1 Post autora tematu 23 Sty 2010 13:00   

Elektroniczny miarkownik ciągu do pieca C.O- siłownik

Witam;
Od 2 lat jestem szczęśliwym posiadaczem pieca C.O , typowego węglaka.
Z założenia utrzymanie właściwej temperatury miało się odbywać poprzez przedmuchanie paleniska wentylatorem sterowanym elektronicznie. Wszystko byłoby cacy-pięknie, gdyby nie komin, który ma ok 15m. Naturalny ciąg powietrza jest tam na tyle duży, że - pomimo zastosowania tłumika z ciężarkiem na wlocie - temperatura znacznie przekracza zadaną wartość.
Logicznym rozwiązaniem wydaje się tu zastosowanie miarkownika ciągu. Wersja mechaniczna jest niestety nietrwała (ok 2 lata) oraz wymaga przeróbki. Wybór padł więc na wersję elektroniczną.
Poszukuję więc siłownika zasilanego napięciem - do wyboru jedno z :5,12,220V, najlepiej ze skokiem ok 3-5 cm i udźwigiem min 1 kg.
Ma on podciągać klapę przy wlocie powietrza, gdy temperatura będzie za niska, i opuszczać, gdy za wysoka.
Czy ktoś posiada namiary na takie urządzenie? Kwestię sterowania zostawiam sobie...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Sty 2010 13:00   

Powrót do góry

S.A.
Poziom 14
Poziom 14

Post#2 23 Sty 2010 21:15pomocny post - solucja   

Re: Elektroniczny miarkownik ciągu do pieca C.O- siłownik

Walcze z piecem od jasieni zeszłego roku z podobnym tematem. Zainstalowałem wentylator podmuchowy w popielnik. Staruję go najprostrzym ternostatem. Komin też mam galanty -około 12-15 m wys. i przekroju 25 na 25 cm. Przekraczanie temperatury jest spowodowane samym zjawiaskiem palenia węgla. W momencie zapalenia się całej objętości węgala temperatura rośnie sporo poza zadaną. Stwierdzam ,że jest to spowodowane nieszczelnością drzwiczek pieca (u mnie niedokładnie wspawane kołnierze drzwiowe). Nieszczelność powoduje zasysanie lewego powietrza i rozbieg temperatury. Też zastanawiałem się nad miarownikiem ciągu , ale stwierdziłem (po konsultacjach z osobami dysponujacymi tym urządzeniem na piecu) , że będę maił jeszcze większą bezwładność w układzie. Nadmuch ma jedną niepodważlną zaletę : spalanie do końca i używanie gorszego jakościowo paliwa. Obecnie spalam nawet miał. Dopiero na przyszły sezon grzewczy postaram się idealnie uszczelnić drzwiczki i myślę o impulsowym załączaniem wentylatora aby zmniejszyć wahania temperatury. To chyba tyle. Pozdrawiam.
Powrót do góry

skuras
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Połaniec

Post#3 24 Sty 2010 07:49pomocny post - solucja   

Witam,
Ja może troszkę z innej beczki, miarkownik ciągu jest wg mnie lepszy niż wentylator. Nadmuch powoduje tylko chłodzenie pieca a komin jest czerwony. Miarkownik podaje tyle powietrza ile trzeba. Dodatkowo jak piszecie macie dobry ciąg naturalny. Proponuję miarkownik ciągu, wsypać całą porcję węglai zapalić od góry. Oczywiście dzrwiczki muszą być szczelne.
I teraz na temat.Ja myslałem o silnikach np.co sąstosowane w rejestratorach staego typu - silnik +przekładnia.Jest tylkojeden problem są jednokierunkowe. Ale jak patrzyłemto są silniki z przekłądnią na 230 V
Powrót do góry

S.A.
Poziom 14
Poziom 14

Post#4 24 Sty 2010 10:09pomocny post - solucja   

Nie zgodzę się ze wszystkimi stwierdzeniami przedmówcy.-Nadmuch powoduje tylko chłodzenie pieca a komin jest czerwony-a jak to się dzieje?Wentylator pracuje cały czas w czasie rozpalania aż do osiągnięcia temperatury zadanej (dlatego wspomniałem o pracy impulsowej ,którą mam wykonać. Powiedzmy 1 min nadmuchu i 3 min przerwy.Testy praktyczne pokażą jakie czasy.Gdy już się pali to wentylator chodzi około 1 do 2 min (temperatura na termostacie).Gdy temperatura spadnie o powiedzmy 10° nadmuch stop bo w piecu brakuje opału. Pompka cyrkulacyjna również jest wyłączana przy określonej temperatury. Rozpalanie od góry to dobry sposób ,o którym nie wszyscy wiedzą. Tylko jest jedno -ale-.Ja nie mam czasu po każdym spaleniu opału rozpalać. Przeważnie mój piec pracuje około 9h na pełnym zasypie. Rano rusztuje ,usuwam grubszy żużel (teraz palę miałem) zasypuję piec na żar jaki mi w piecu został i wentylator to rozpala.Łatwo wyliczyć ,ze moje wizyty przy piecu ograniczają się do trzech (nie Czech-żarcik). Chyba cała sprawa to jak najmniej wizyt przy piecu i w miarę stała temperatura w domu.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 24 Sty 2010 10:09pomocny post - solucja   

Powrót do góry

sq9jjh
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Miasto: Wodzisław Śląski

Post#5 24 Sty 2010 11:44pomocny post - solucja   

Witam. A co powiecie na gotowca: Link
Powrót do góry

leon1313
Poziom 13
Poziom 13

Post#6 Post autora tematu 24 Sty 2010 18:51   

Wydać 200 zł lub więcej na nowy sterownik, w przypadku, gdy sam mogę oprogramować stary- dla mnie bez sensu.
Zastanawiam się nad siłownikiem do zamka centralnego, tylko ( szczerze mówiąc) , nie wiem , jak on działa: czy jest bistabilny. Udźwig, jaki podają, byłby wystarczający, ale zależy mi na tym, aby nie zasilać go ciągle, a jedynie podawać impuls w momencie, kiedy chcę otworzyć lub zamknąć.

Rewelacją byłby Liniowy siłownik elektryczny zasilany napięciem 5 V z enkoderem: umożliwiałby płynna regulację ciągu ( coś w rodzaju tego )
Powrót do góry

Jurek007
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Lubsko

Post#7 24 Sty 2010 19:20pomocny post - solucja   

A może obrotnica od anteny SAT ?
Siłowniki były dość mocne i miały wbudowany enkoder.
Gdzieś w moim garażu leży taki sterownik zawierający: zasilacz, mikroprocesor oraz dwa przekaźniki do sterowania kierunkiem obrotów silnika i to po zaprogramowaniu samo ustawiało się na ASTRĘ, HotBirda, i wiele innych pozycji.
Trochę mnie ten link poniżej oświećił :)

Cytat:
W związku że jest niebezpieczeństwo zagotowania pieca, przy braku prądu, piec MUSI mieć zamkniętą klapkę jak wyłączą prąd. Więc klapka musi opaść. W rachubę wchodzą tylko (chyba) elektromagnesy, ale:
1-musi być odpowiednio silny (choć klapka nie jest ciężka)
2-musi być przystosowany do długotrwałej pracy (nie może się przegrzać)
3-musi być cichy (wiadomo dlaczego Smile

To może siłownik SAT + elektromagnes ?
Ale najprostszy i nie wymagający prądu byłby termostat - coś na podobieństwo regulatora temperatury przy kaloryferach.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

MARIUSZ R
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Ozorków

Post#8 24 Sty 2010 19:28pomocny post - solucja   

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1154057-0.html
Powrót do góry

leon1313
Poziom 13
Poziom 13

Post#9 Post autora tematu 24 Sty 2010 21:16   

SIC! Ten patent ze stycznikiem nawet mi nie przeszedł przez głowę! Jedyne, co w tym przypadku będę musiał przerobić, to ustawić moc wentylatora stale na 100% (bez rozruchu) i podpiąć zamiast niego elektromagnes. Mam kilka styczników w domu, wiec w najbliższych dniach sprawdzę.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 24 Sty 2010 21:16   

Powrót do góry

dste5
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Łodź

Post#10 25 Sty 2010 08:36pomocny post - solucja   

Ja mam miarkownik zrobiony na silniku z przekładnią SMUN-1. Pracuje juz kilkanaście lat bezawaryjnie.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Automatyka- Automatyka Ogólna -> Elektroniczny miarkownik ciągu do pieca C.O- siłownik
Strona 1 z 1