Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj | Rejestracja | ZalogujPomiar oporu (rezystancji) miernikiem cyfrowym


  Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Naprawy ->Pomiar oporu (rezystancji) miernikiem cyfrowym Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu 
Autor
Schowaj lewą kolumnę
Pokaż lewą kolumnę Wiadomość
lichu10
Poziom 9
Dołączył: 29 Cze 2004
Posty: 35
lichu10
Poziom 9
Post#1 23 Sty 2010 18:44  Autor tematu   

Pomiar oporu (rezystancji) miernikiem cyfrowym


Witam,

Korzystam z miernika cyfrowego sporadycznie i mam pytanie o pomiar rezystancji. Od razu napiszę że przeszukałem google i nie znalazłem odpowiedzi na mój problem (pewnie tam gdzieś jest ale nie znalazłem).

Będę musiał dokonać pomiaru rezystancji w aucie (jakiś tam czujnik i później połączenia między komputerem sterującym pracą skrzyni automatycznej TCM a stykami tegoż czujnika, wszystko w celu wyeliminowania lub potwierdzenia awarii w tym obwodzie).

Otóż przechodzę do sedna. Przy próbie mierzenia oporu różnych przewodników natykam się na taki problem że przy różnych zakresach (200 Ω, 2000 Ω, 20 kΩ, 200 kΩ, 20 MΩ, 200 MΩ) dostaję zupełnie różne odczyty, nie adekwatne do zakresu. Tak przynajmniej myślę. Mam miernik o symbolu UT33D (link do instrukcji).

Wydaje mi się że gdy opór jest rzędu danego zakresu to na taki zakres ustawiam i mierzę, ale gdy mieści się w dwóch zakresach (np. spodziewam się 50 kΩ to wynik powinienem z większą lub mniejszą dokładnością dostać w przedziale 20 kΩ i 200 kΩ). Czy ja coś źle rozumiem czy coś pomieszałem czy jak?

Poza tym gdy mierzę opór w zakresie np. 200 kΩ to ja to rozumiem tak, że wynik jest podany w kΩ, tak?

Tak na prawdę jeszcze nie wykonałem żadnego konkretnego pomiaru (mierzyłam jakieś elementy metalowe, wodę, pomarańcze :D - nie wiem czy to stosowne przykłady). Pomiar elementu który mam mierzyć powinien mieścić się w zakresie 400-600 Ω. W/g mnie powinienem ustawić pokrętło na pozycję 200 Ω lub 2000 Ω, czy tak?

Pomocny post? + 0
Powrót do góry

Google Adsense
Google


Powrót do góry
krzycho123
Poziom 31
Miasto: Poznań
Dołączył: 28 Gru 2004
Posty: 1907
Pomógł: 133
Ocena postów: 19
krzycho123
Poziom 31
Post#2 23 Sty 2010 19:06    

Re: Pomiar oporu (rezystancji) miernikiem cyfrowym


Mierząc zakres 400-600 Ω musisz ustawić miernik na 2000 Ω a raczej 2kΩ bo taki występuje w miernikach .
W pomiarach często wybiera się zakres w ciemno ,gdy nie wyświetla się odczyt trzeba przełączyć na niższy lub wyższ zakres.
Jeśli wartość odczytywana poprzedzona jest kropką to zmniejszamy zakres.

Pomocny post? + 0
Powrót do góry

Google Adsense
Google


Powrót do góry
Paweł Es.
Pomocny dla użytkowników
Miasto: Warszawa
Dołączył: 14 Wrz 2004
Posty: 7070
Pomógł: 1232
Ocena postów: 134
Paweł Es.
Pomocny dla użytkowników
Post#3 25 Sty 2010 03:04    

Re: Pomiar oporu (rezystancji) miernikiem cyfrowym


Wartości podane na przełączniku zakresów miernika są wartościami MAKSYMALNEGO wskazania na danym zakresie czyli wybrany zakres nie może być mniejszy niż mierzona rezystancja. Dla uzyskania największej dokładności wskazania należy wybrać najniższy możliwy zakres obejmujący daną mierzoną rezystancję (jeżeli nie znamy w przybliżeniu wartości rezystancji to ustawiamy na najniższy zakres i sprawdzamy czy miernik wyświetli jakąś wartość różną od symbolu przekroczenia zakresu, jeżeli nie to zwiększamy zakres aż do uzyskania wskazania <- to dotyczy pomiaru rezystancj, przy pomiarach napięcia i prądu zaczynamy od najwyższego zakresu).

Przykładowo:

Rx≈50kΩ -> ustawiamy zakres 200kΩ

Rx≈150Ω -> ustawiamy zakres 200Ω

Rx≈400-600Ω -> ustawiamy zakres 2kΩ

Uwaga: mierzone elementy nie mogą być pod jakimkolwiek napięciem ponieważ wskazanie będzie nieprawidłowe (miernik sam zasila badany obwód i to musi być jedyne źródło prądu w obwodzie).

Badanie rezystancji na należy przeprowadzić dla obu polaryzacji (zamiana końcówek miernika miejscami) dla stwierdzenia czy mamy do czynienia z czystym obwodem rezystancyjnym (wskazania dla obu połączeń powinny być bardzo zbliżone) czy też np. obwód ma własności kierunkowe (diodowe, jakkolwiek ten efekt jest uzyskany: fizycznym elementem czy też prostującymi własnościami danego styku elementów).

Element mierzony powinien być odłączony od reszty obwodu (przynajmniej z jednej strony) aby mieć pewność, że to jego mierzymy a nie wypadkową rezystancję wynikającą z szeregowego, równoległego czy mieszanego połączenia rezystancji elementu, który chcemy mierzyć i innych elementów obwodu, o których nic nie wiemy (wartości czy sposobu włączenia względem tego badanego).

Pomiar przy pomiarze rezystancji cieczy wskazanie będzie zależeć od powierzchni końcówek stykających się z nią (czyli od ich głębokości zanurzenia).

Przy pomiarze płynów kwaśnych (np. sok pomarańczy) lub zasadowych należy się liczyć z tym, że końcówki pomiarowe i płyn utworzą proste ogniwo elektryczne, którego polaryzacja i wartość napięcie będą zależne od składu chemicznego powłoki końcówek pomiarowych i składu płynu. Spowoduje to zafałszowanie odczytu.
Przy większych stężeniach należy się liczyć z uszkodzeniem powłoki a nawet całych końcówek, więc należy unikać takich eksperymentów.

Pomocny post? + +2
Powrót do góry
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu     Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Naprawy -> Pomiar oporu (rezystancji) miernikiem cyfrowym
Strona 1 z 1
Podobne tematy
Pomiar miernikiem cyfrowym. (2)
pomiar częstotliwości miernikiem cyfrowym (3)
Pomiar prądu ładowania miernikiem cyfrowym (5)
Liczenie rezystancji/ oporu zastępczego. (9)
jak mierzyć cyfrowym uniwersalnym miernikiem? (4)
Pomiar pojemności kondensatora, pomiar rezystancji. Pytania. (4)
Pomiar oporu - wyliczanie wartości oporników w mostku pomiarowym (1)
Pomiar tranzystorów bipolarnych miernikiem. (4)
Pomiar prądu miernikiem analogowym lumel (7)
polaryzacja glosnikow manual a pomiar miernikiem (7)


Przełącz wygląd na komórki Przełącz wygląd na komputery desktop

Administrator || Moderatorzy || Regulamin forum || Regulamin ogólny || Informacja o cookies || Redaktorzy || Reklama || Kontakt

Page generation time: 0.101 seconds

elektroda.pl temat RSS