Forum Index

Rules  | Points  | Add...  | Recent posts  | Search | Register | Log inPomiar oporu (rezystancji) miernikiem cyfrowym


  Main Page -> Forum Index -> Beginners Sandbox ->Pomiar oporu (rezystancji) miernikiem cyfrowym Post new topic  Reply to topic 
Author
Hide the left column
Show left column Message
lichu10
Level 9
Joined: 29 Jun 2004
Posts: 35
lichu10
Level 9
Post#1 23 Jan 2010 18:44  Topic author   

Pomiar oporu (rezystancji) miernikiem cyfrowym


Witam,

Korzystam z miernika cyfrowego sporadycznie i mam pytanie o pomiar rezystancji. Od razu napiszę że przeszukałem google i nie znalazłem odpowiedzi na mój problem (pewnie tam gdzieś jest ale nie znalazłem).

Będę musiał dokonać pomiaru rezystancji w aucie (jakiś tam czujnik i później połączenia między komputerem sterującym pracą skrzyni automatycznej TCM a stykami tegoż czujnika, wszystko w celu wyeliminowania lub potwierdzenia awarii w tym obwodzie).

Otóż przechodzę do sedna. Przy próbie mierzenia oporu różnych przewodników natykam się na taki problem że przy różnych zakresach (200 Ω, 2000 Ω, 20 kΩ, 200 kΩ, 20 MΩ, 200 MΩ) dostaję zupełnie różne odczyty, nie adekwatne do zakresu. Tak przynajmniej myślę. Mam miernik o symbolu UT33D (link do instrukcji).

Wydaje mi się że gdy opór jest rzędu danego zakresu to na taki zakres ustawiam i mierzę, ale gdy mieści się w dwóch zakresach (np. spodziewam się 50 kΩ to wynik powinienem z większą lub mniejszą dokładnością dostać w przedziale 20 kΩ i 200 kΩ). Czy ja coś źle rozumiem czy coś pomieszałem czy jak?

Poza tym gdy mierzę opór w zakresie np. 200 kΩ to ja to rozumiem tak, że wynik jest podany w kΩ, tak?

Tak na prawdę jeszcze nie wykonałem żadnego konkretnego pomiaru (mierzyłam jakieś elementy metalowe, wodę, pomarańcze :D - nie wiem czy to stosowne przykłady). Pomiar elementu który mam mierzyć powinien mieścić się w zakresie 400-600 Ω. W/g mnie powinienem ustawić pokrętło na pozycję 200 Ω lub 2000 Ω, czy tak?

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
krzycho123
Level 31
Location: Poznań
Joined: 28 Dec 2004
Posts: 1907
Helped: 133
Post rating: 22
krzycho123
Level 31
Post#2 23 Jan 2010 19:06    

Re: Pomiar oporu (rezystancji) miernikiem cyfrowym


Mierząc zakres 400-600 Ω musisz ustawić miernik na 2000 Ω a raczej 2kΩ bo taki występuje w miernikach .
W pomiarach często wybiera się zakres w ciemno ,gdy nie wyświetla się odczyt trzeba przełączyć na niższy lub wyższ zakres.
Jeśli wartość odczytywana poprzedzona jest kropką to zmniejszamy zakres.

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
Paweł Es.
Pomocny dla użytkowników
Location: Warszawa
Joined: 14 Sep 2004
Posts: 7072
Helped: 1232
Post rating: 165
Paweł Es.
Pomocny dla użytkowników
Post#3 25 Jan 2010 03:04    

Re: Pomiar oporu (rezystancji) miernikiem cyfrowym


Wartości podane na przełączniku zakresów miernika są wartościami MAKSYMALNEGO wskazania na danym zakresie czyli wybrany zakres nie może być mniejszy niż mierzona rezystancja. Dla uzyskania największej dokładności wskazania należy wybrać najniższy możliwy zakres obejmujący daną mierzoną rezystancję (jeżeli nie znamy w przybliżeniu wartości rezystancji to ustawiamy na najniższy zakres i sprawdzamy czy miernik wyświetli jakąś wartość różną od symbolu przekroczenia zakresu, jeżeli nie to zwiększamy zakres aż do uzyskania wskazania <- to dotyczy pomiaru rezystancj, przy pomiarach napięcia i prądu zaczynamy od najwyższego zakresu).

Przykładowo:

Rx≈50kΩ -> ustawiamy zakres 200kΩ

Rx≈150Ω -> ustawiamy zakres 200Ω

Rx≈400-600Ω -> ustawiamy zakres 2kΩ

Uwaga: mierzone elementy nie mogą być pod jakimkolwiek napięciem ponieważ wskazanie będzie nieprawidłowe (miernik sam zasila badany obwód i to musi być jedyne źródło prądu w obwodzie).

Badanie rezystancji na należy przeprowadzić dla obu polaryzacji (zamiana końcówek miernika miejscami) dla stwierdzenia czy mamy do czynienia z czystym obwodem rezystancyjnym (wskazania dla obu połączeń powinny być bardzo zbliżone) czy też np. obwód ma własności kierunkowe (diodowe, jakkolwiek ten efekt jest uzyskany: fizycznym elementem czy też prostującymi własnościami danego styku elementów).

Element mierzony powinien być odłączony od reszty obwodu (przynajmniej z jednej strony) aby mieć pewność, że to jego mierzymy a nie wypadkową rezystancję wynikającą z szeregowego, równoległego czy mieszanego połączenia rezystancji elementu, który chcemy mierzyć i innych elementów obwodu, o których nic nie wiemy (wartości czy sposobu włączenia względem tego badanego).

Pomiar przy pomiarze rezystancji cieczy wskazanie będzie zależeć od powierzchni końcówek stykających się z nią (czyli od ich głębokości zanurzenia).

Przy pomiarze płynów kwaśnych (np. sok pomarańczy) lub zasadowych należy się liczyć z tym, że końcówki pomiarowe i płyn utworzą proste ogniwo elektryczne, którego polaryzacja i wartość napięcie będą zależne od składu chemicznego powłoki końcówek pomiarowych i składu płynu. Spowoduje to zafałszowanie odczytu.
Przy większych stężeniach należy się liczyć z uszkodzeniem powłoki a nawet całych końcówek, więc należy unikać takich eksperymentów.

Helpful post? + +2
Back to top
Post new topic  Reply to topic     Main Page -> Forum Index -> Beginners Sandbox -> Pomiar oporu (rezystancji) miernikiem cyfrowym
Page 1 of 1

Similar topics to pomiar oporu (rezystancji) miernikiem cyfrowym

Pomiar miernikiem cyfrowym. (2)
pomiar częstotliwości miernikiem cyfrowym (3)
Pomiar prądu ładowania miernikiem cyfrowym (5)
Liczenie rezystancji/ oporu zastępczego. (9)
jak mierzyć cyfrowym uniwersalnym miernikiem? (4)
Pomiar pojemności kondensatora, pomiar rezystancji. Pytania. (4)
Pomiar oporu - wyliczanie wartości oporników w mostku pomiarowym (1)
Pomiar tranzystorów bipolarnych miernikiem. (4)
Pomiar prądu miernikiem analogowym lumel (7)
polaryzacja glosnikow manual a pomiar miernikiem (7)


Switch to mobile version Switch to version for desktops

Administrator || Moderators || Forum Rules || General Rules || Cookies information || Editors || Contact for companies || Contact

Page generation time: 0.073 seconds