Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
 • #1 25 Jan 2010 18:40
  remik_l
  Level 29  
  Helpful post? (0)
  Witam

  Na załączonych schematach mamy rozdzielnię 1R4 z której zasilone są podrozdzielnie 1R4/1 oraz 1R4/2.

  Współczynniki jednoczesności urządzeń elektrycznych. Współczynniki jednoczesności urządzeń elektrycznych.

  Moce (Pi) i prądy (In) zainstalowane w tych rozdzielniach zostały skorygowane przez wsp. jednoczesności (kz) co pozwoliło uzyskać prąd obliczeniowy (Ib) i zmniejszyć przekroje przewodów zasilających je.

  Wiem że dane urządzenia posiadają wsp. jednoczesności ale nie wiem jaki. Wiecie lub gdzie szukać ?
  Jak obliczył kz dla danej rozdzielni?
 • #2 26 Jan 2010 10:43
  roks
  Spec od PLC
  Helpful post? (0)
  Witam

  Współczynnik jednoczesności określa możliwą pracę urządzeń w tym samym momencie , pojedyncze urządzenie nie ma współczynnika jednoczesności - ma go tylko cały układ zasilany z danego źródła .

  Na przykład w warsztacie są dwie piły o tych samych mocach , które nigdy nie pracują jednocześnie - dla takiego układu współczynnik jednoczesności będzie wynosił 0,5 , jeżeli istnieje możliwość załączenia obu naraz współczynnik będzie wynosił 1.

  Pozdrowienia
 • #3 26 Jan 2010 19:22
  remik_l
  Level 29  
  Topic author Helpful post? (0)
  A jak wytłumaczyć wsp. jednoczesności 0,5 rozdzielnicy 1R4 przecież zasila ona podrozdzielnice które pracują cały czas i mają różne moce.

  Gdzieś czytałem że są tabele, które określają wsp. jednoczesności w zależności o typu urządzeń (np. gniazda ogólnego przeznaczenia mają kz=0,2).

  Jak oblicza się ten wsp. całej rozdzielni jak mamy kilka typów urządzeń z różnymi kz ? Dodaje się wszystkie i dzieli przez ich ilość ?
 • #4 26 Jan 2010 19:32
  Removed
  Helpful post? (0)
  Nie wiem, czy i jak to się oblicza. Współczynniki są podane w różnych publikacjach, normach sepowskich, książkach. Jest to raczej wynik "obserwacji" mocy zainstalowanej, bo raczej ciężko przyjmować jednoczesność taką samą dla domu i warsztatu, czy to gniazd 1faz. lub 3faz. Z oświetleniem jest już całkiem porażka. Przyjęcie współczynnika to wiedza i doświadczenie projektanta, a także zlepek informacji, które dostał od inwestora. Na tej podstawie przyjmuje się taki lub inny współczynnik. Jak za mały, to duży problem, jak za duży, to trzeba więcej zapłacić za zamówioną moc.
 • #5 27 Jan 2010 21:28
  remik_l
  Level 29  
  Topic author Helpful post? (0)
  geguś wrote:
  Współczynniki są podane w różnych publikacjach, normach sepowskich, książkach.


  A znasz może konkretne tytuły, normy ?
 • Helpful post
  #6 28 Jan 2010 10:18
  Removed
  Helpful post? (0)
  N-SEP-02 i zeszyty INPE.
  Search 4 million + Products
Browse Products