X

Sonda różnicowa do oscyloskopu.

KJ 26 Jan 2010 16:16
  • #1 26 Jan 2010 16:16
    KJ
    Level 31  
    Helpful post? (0)
    Witam. Mam pytanie na ile waszym zdaniem realna jest samodzielna budowa tego typu sondy o w miarę sensownych parametrach albo inaczej o jakich parametrach sondę da radę zrobić mając do dyspozycji około 150zł ? Patrząc ma ceny fabrycznych sond tego typu doszedłem do wniosku ze warto spróbować samodzielnej budowy. Sonda jest mi potrzebna do w miarę bezpiecznych pomiarów w układach pracujących w obwodach sieci - mostki tranzystorowe głównie w urządzeniach typu półprzewodnikowe cewki tesli - częstotliwości 50 - 200kHz napięcia do 320V. Jako taka sonda różnicowa wydaje się być prostym wzmacniaczem różnicowym tylko (i aż) o szerokim paśmie przenoszenia i małych zniekształceniach. Czy ktoś próbował coś takiego budować i ma sprawdzone schematy ?
  • #2 26 Jan 2010 19:50
    lechoo
    Level 39  
    Helpful post? (0)
    Każdy oscyloskop 2-kanałowy ma możliwość pracy różnicowej z wykorzystaniem standardowych sond, niestety kosztem "utraty" jednego kanału. Czy Ci to nie wystarcza?
  • #3 26 Jan 2010 20:09
    KJ
    Level 31  
    Topic author Helpful post? (0)
    No właśnie to jest podstawowy problem. Ponieważ potrzebuje różnicowo oglądać napięcie na mostku jednocześnie obserwując (drugim kanałem) prąd w pierwotnym. Tak więc nie mogę zająć obu kanałów obserwacją różnicową :(
  • #4 28 Jan 2010 13:32
    kulmar
    Level 24  
    Helpful post? (0)
    Przy tych napięciach bezpiecznym rozwiązaniem byłyby dwie sondy pomiarowe o podziale 1:100 każda dołączone do wejścia wzmacniacza róznicowego. Przy założeniu, ze napięcia wejściowe wzmacniacza mieszczą się w przedziale +/- kilku woltów można znaleźć sporo gotowych aplikacji.

Pozdrawiam

Mariusz
  Search 4 million + Products
Browse Products