Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Sonda różnicowa do oscyloskopu.

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Projektowanie Układów Elektronicznych -> Sonda różnicowa do oscyloskopu.
Autor
Wiadomość
KJ
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Mikołów

Post#1 Post autora tematu 26 Sty 2010 17:16   

Sonda różnicowa do oscyloskopu.

Witam. Mam pytanie na ile waszym zdaniem realna jest samodzielna budowa tego typu sondy o w miarę sensownych parametrach albo inaczej o jakich parametrach sondę da radę zrobić mając do dyspozycji około 150zł ? Patrząc ma ceny fabrycznych sond tego typu doszedłem do wniosku ze warto spróbować samodzielnej budowy. Sonda jest mi potrzebna do w miarę bezpiecznych pomiarów w układach pracujących w obwodach sieci - mostki tranzystorowe głównie w urządzeniach typu półprzewodnikowe cewki tesli - częstotliwości 50 - 200kHz napięcia do 320V. Jako taka sonda różnicowa wydaje się być prostym wzmacniaczem różnicowym tylko (i aż) o szerokim paśmie przenoszenia i małych zniekształceniach. Czy ktoś próbował coś takiego budować i ma sprawdzone schematy ?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Sty 2010 17:16   

Powrót do góry

lechoo
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: łódzkie

Post#2 26 Sty 2010 20:50   

Re: Sonda różnicowa do oscyloskopu.

Każdy oscyloskop 2-kanałowy ma możliwość pracy różnicowej z wykorzystaniem standardowych sond, niestety kosztem "utraty" jednego kanału. Czy Ci to nie wystarcza?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Sty 2010 20:50   

Powrót do góry

KJ
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Mikołów

Post#3 Post autora tematu 26 Sty 2010 21:09   

No właśnie to jest podstawowy problem. Ponieważ potrzebuje różnicowo oglądać napięcie na mostku jednocześnie obserwując (drugim kanałem) prąd w pierwotnym. Tak więc nie mogę zająć obu kanałów obserwacją różnicową :(
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Sty 2010 21:09   

Powrót do góry

kulmar
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Łódź

Post#4 28 Sty 2010 14:32   

Przy tych napięciach bezpiecznym rozwiązaniem byłyby dwie sondy pomiarowe o podziale 1:100 każda dołączone do wejścia wzmacniacza róznicowego. Przy założeniu, ze napięcia wejściowe wzmacniacza mieszczą się w przedziale +/- kilku woltów można znaleźć sporo gotowych aplikacji.

Pozdrawiam

Mariusz
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Projektowanie Układów Elektronicznych -> Sonda różnicowa do oscyloskopu.
Strona 1 z 1