Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Montaż dmuchawy i sterownika do 10 letniego pieca c.o

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Montaż dmuchawy i sterownika do 10 letniego pieca c.o
Autor
Wiadomość
ferguson6600
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: GARWOLIN

Post#1 Post autora tematu 28 Sty 2010 19:21   

Witam, mam mały problemik, kupiłem 10 lat temu taki piec od tego producenta, ten z dołu bez sterownika http://www.kolmetal.olsztyn.pl/oferta.html ,ma na górze zaślepkę przykręconą na 2 śruby 10 klucz 13, po odkręceniu pokazuje się otwór 14x6cm, ponoć miało to być do czyszczenia sadzy, moje pytanie brzmi; czy można tam zamontować jedną z takich dmuchaw http://www.sklepdomer.netvision.com.pl/c,pl,9,2,1,0,long,dmuchawy+do+kotlow.html i taki sterownik http://www.sklepdomer.netvision.com.pl/p,pl,3930,regulator+temperatury+plomyk.html czy to będzie chodziło na 10 letnim piecu, dodam że piec jest jeszcze w bdb stanie, aha to zaślepka trafia na środek gardzieli jak na fotce niżej .
http://obrazki.elektroda.net/62_1264702763.jpg
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Sty 2010 19:21   

Powrót do góry

rob_iw
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Świdnik

Post#2 03 Lut 2010 20:50pomocny post - solucja   

Re: Montaż dmuchawy i sterownika do 10 letniego pieca c.o

Podejrzewam, że zaślepione miejsce jest faktycznie wyczystką kanałów spalinowych w tym modelu kotła i wtedy nie należy tam montować wentylatora nadmuchowego! Być może, w tym samym modelu kotła, oferowanym fabrycznie z nadmuchem wentylator jest zamontowany w omawianym miejscu, ale wtedy też producent wspawał tam kanał nawiewny, który kieruje nadmuchiwane powietrze w określone miejsce w pobliżu rusztu, gdzie następuje usprawnienie spalania paliwa. Jestem pewien że taki kocioł da się wyposażyć w nadmuch i sterownik co usprawni jego pracę i częściowo umożliwi kontrolę nad zużyciem paliwa i temperaturą wyjściową kotła. Osobiście próbowałbym zamontować wentylator w obrębie drzwiczek obecnego nawiewu "grawitacyjnego", jednak z uwagi na konstrukcję kotła, myślę że przy takiej opcji korzystnie byłoby skierować strumień powietrza nawiewanego w bezpośrednie pobliże rusztu (dodając np. jakiś kanał nawiewny...). Pozwoli to uniknąć "rozdmuchiwania" opadającego do szuflady popielnicowej popiołu.
Życzę miłej przeróbki i pozdrawiam.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Lut 2010 20:50pomocny post - solucja   

Powrót do góry

ferguson6600
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: GARWOLIN

Post#3 Post autora tematu 03 Lut 2010 21:40   

Dzięki za odpowiedź, dzwoniłem do producenta kotła i powiedział mi że można zamontować dmuchawę w drzwiczkach dolnych jak kolega wyżej napisał, tylko trzeba dobrze uszczelnić kocioł żeby czad się nie wydostawał, mam jeszcze jedno pytanie, czy można zamontować tunel strumieniowy 10cm skierowany prosto na ruszt czy może dłuższy jak na fotce niżej, i czy tunel ma być taki jak narysowałem czy trzeba takiego ślimaka zakręconego żeby czad się przez dmuchawę w spoczynku nie cofał na zewnątrz,pozdrawiam.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Lut 2010 21:40   

Powrót do góry

rob_iw
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Świdnik

Post#4 03 Lut 2010 22:36   

Osobiście zastosowałbym tunel nieco dłuższy niż 10cm. Co do cofania się czadu w przerwach pracy wentylatora to jestem zdania, że sprawę załatwia właściwy ciąg kominowy, tzn. właściwa wysokość komina, oraz czysty przewód o właściwym przekroju (np. dla kotła o mocy np. 23kW często podaje się 20x20cm, dla kotłów mniejszych czasami 14x20cm). Przy dobrym ciągu kominowym niepracujący wentylator z kanałem nawiewnym powinien działać (w wielkim uproszczeniu oczywiście) trochę tak jak nawiew grawitacyjny powietrza do kotła. Należy jednak pamiętać aby w eksploatowanej kotłowni zastosować nawiew powietrza świeżego do spalania o przekroju co najmniej 20x10cm. W takich warunkach czad nie powinien się cofać przez dolną część kotła. Pozdrawiam.
Powrót do góry

ogi4
Poziom 14
Poziom 14

Post#5 05 Lut 2010 23:01   

Zastosowanie dmuchawy pogarsza sprawność urządzenia dlatego że w bardzo dużym stopniu wyrzuca ciepłe powietrze do komina. Pomaga rozpalić ognisko w piecu i tyle.

Pozdrawiam
Powrót do góry

adamm666
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Cieszyn

Post#6 10 Lut 2010 19:03   

ogi4 napisał:
Zastosowanie dmuchawy pogarsza sprawność urządzenia dlatego że w bardzo dużym stopniu wyrzuca ciepłe powietrze do komina. Pomaga rozpalić ognisko w piecu i tyle.

Pozdrawiam

Dokładnie dmuchawa powoduje że proces spalania przebiega za szybko przez co duża ilość ciepła ucieka do komina.
Jest bardzo dobra przy rozpalaniu pieca.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Montaż dmuchawy i sterownika do 10 letniego pieca c.o
Strona 1 z 1