X

Jaki wyłącznik termiczny?

29 Jan 2010 20:20 STstragismus8
  • #1 29 Jan 2010 20:20
    stragismus8
    Level 11  
    Helpful post? (0)
    Wyjaśniam pokrotce.
    Odkurzacz przywieziony z Anglii ,nowy z b.małym przebiegiem.
    Filtry czyste,rury i wszelkie przewody powiertrzne czyściutkie,drożne.
    Szczotki nie iskrzą ponad miarę ot tak jak w poprawnie działającym silniku.
    Wirnik obraca się bez nadmiernych oporow/tylko szczotki/, nie piszczy ,nie wyje.
    Przy nastawionym potencjometrze mocy do 3/4 można odkurzac i caly dzień ,niezależnie od oporow ssania/szsawka-parkiet,chodnik,dywan/
    Przy 100 % mocy jest już problem.Po 20 min pracy /generującej duże opory ssania dywan -ssawka/,przewód zasilający dł.5 m.b. ciepły a przy silniku gorący,po dalszych 3 min ,silnik zdechł..
    Po rozebraniu odkurzacza stwierdzilem ,iż przewody zakończone mini konektorami a łączące podzespoly odkurzacza /mechanizm zwijający,układ sterujacy,silnik /mają przekroj 0.75 A.,konektor na przewodzie zasilającym przy silniku ulamany,
    Moc odkurzacza 1600W ,prąd pobierany przy tej mocy -7,3 A .Przewody te muszą się grzac nie mowiąc o oporze na zlączach konektorowych.
    Wszystkie przewody i konektory wymienilem ,poprawilem luty na plytce regulatora mocy i skoro wszystko mam na wierzchu ,widząc błędy konstrukcyjne pomyślałem sobie ot zalożę termik aby zabezpieczyc silnik przed przegrzaniem.Koszt termika 3 PLN a odkurzacza niewspołmierny.
    NIe mając doświadczenia i informacji odnośnie orientacyjnej max. temp do jakiej może nagrzac się stojan silnika ,zadałem to pytanie.
    NIe wiem nawet o jakiej granicznej temperaturze wyłączniki umieszcza sie w uzwojeniach pierwotnych transformatorow i uzwojeniach silników -urządzeń AGD.
    Przepraszam ,iż od razu w pełni nie naświetliłem tematu.
    Proszę o wskazowki.
    Pozdrawiam-Wieslaw.
  • Helpful post
    #2 29 Jan 2010 20:39
    Femen
    Level 16  
    Helpful post? (+1)
    110-140° Celsjusza, termik na kleju termo-przewodzącym umieść przy uzwojeniu silnika.
  • Helpful post
    #3 29 Jan 2010 21:10
    Ricardo290366
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    Sprawdź tabliczkę znamionową ,tam jest max. czas pracy "KB" .Np.mój Philips ma 10 minut, blender -1 min.Domowy nie markowy sprzęt (przekroje przewodów o tym świadczą )nie jest do sprzątania 1/2 hotelu po remoncie , do tego jest sprzęt profesjonalny cena 50 razy wyższa .Zamiast termików i 20 minut pracy ciągłej , 2 x 10 minut z przerwą 30minut .
  • #4 29 Jan 2010 21:31
    stragismus8
    Level 11  
    Topic author Helpful post? (0)
    Kolega Femen napisał:

Quote:
    110-140° Celsjusza, termik na kleju termo-przewodzącym umieść przy uzwojeniu silnika.

Dziekuje serdecznie Koledze za konkretną odpowiedż ,zawierająca parametry i wskazowki dotyczące montarzu wyłącznika.Jutro wcielam je w życie ,o wynikach poinformuję.

Pozdrawiam--Wieław.
  • #5 02 Mar 2010 00:48
    stragismus8
    Level 11  
    Topic author Helpful post? (0)
    Witam.
    Po wymianie przewodów 0,75 mm2 ,,, na 2 mm2 w okablowaniu wewn.odkurzacza i dodaniu termika 130 OC na uzwojeniu --jako zabezpieczenia termicznego przed przegrzaniem --odkurzacz pracuje bez problemowo w cyklu 45 min. Dłużej nie sprawdzalem,tyle trwa odkurzanie mego mieszkania.
    Za porady serdecznie dziękukję ..
    Pozdrawiam-- Str-8
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products