Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Budowa Amatorskiego Studia Nagrań

toudi29 30 Jan 2010 20:20
 • #1 30 Jan 2010 20:20
  toudi29
  Level 14  
  Helpful post? (0)
  Witam
  Wiem, że takich tematów jest tu pełno ale każdy czegoś dotyczy. A więc przechodząc do sedna. Mam piwnice a raczej suszarnie w której chciałbym zrobić studio, z jednej strony amatorsko a z drugiej profesjonalnie czyli tanim kosztem a dobrym efektem. Żyje zasadą polak potrafi więc im więcej osób coś napisze tym lepszy efekt w budowie.

  A więc będę potrzebował:
  1. Pomieszczenia do nagrywania samego wokalu
  2.dobry rozstaw sprzętu by wszystko dobrze ze sobą współpracowało i dawało wyśmienity efekt końcowy.
  3. Jaki sprzęt by się przydał studia
  (posiadam laptopa + kartę dźwiękową pod usb sb live 5.1)

  Chciałbym zakupić mixer, głośniki, jaśkom końcówkę i mikrofony. Tylko tyle tego jest że nie wiem co kupić by było dobre ale nie za drogie. chciałbym nagrywać do laptopa więc w grę wszedłby jakiś program do kompa.

  A pisząc ten temat na forum potrzebowałbym programu lub dobrego syntezatora żeby dźwięk z MIDI np do karaoke był lepszy znaczy nie taki jaki z gry tetris.
  chciałbym np. puszczać jakiegoś mida z programu do karaoke dźwięk był bardzo rzeczywistym i podobny do oryginalnego.

  Myślę że wyraziłem się jasno do tego co chciałbym osiągnąć i mam nadzieje, że koledzy z doświadczeniem mi pomogą osiągnąć mój cel pozdrawiam.
 • #2 30 Jan 2010 21:03
  528649
  Removed  
  Helpful post? (0)
  toudi29 wrote:
  (posiadam (...) kartę dźwiękową pod usb sb live 5.1)


  Wyrzuć to badziewie i kup przynajmniej E-mu 0202 na USB albo jakąs E-Mu na PCMCIA.
  Do słuchania to się nadaje, przyzwoity dźwięk jest, ale nie do nagrywania.

  Profesjonalne czy półprofesjonalne interfejsy takie jak E-mu mają porządne przedwzmacniacze mikrofonowe. Tym się różnią od zwykłych kart dźwiękowych. E-mu to też produkt Creative'a, ale o dziwo - przyzwoity i nie zalatuje chińszczyzną. I jeszcze jedna ogromna zaleta - można używać do tych kart (tak jak do kart creative) alternatywnych sterowników kX Drivers które pozwalają w pełni zapanować nad DSP, wejściami, wyjściami i efektami.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Jeżeli chodzi o programowy syntezator - Edirol Orchestral jest na prawdę niezły (ma tylko prawdziwe instrumenty typu pianino, fortepian, skrzypce, nie ma sztucznych). Działa jako plugin VST i DXI (w Cubase czy Fruity Loopsie można zmapować na niego midi) ale chyba jest zbyt kosmicznie drogi na domowe studio.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Program do edycji, nagrywania i masteringu - WaveLab. Można nakładać na nim dużo ścieżek (funkcja się nazywa audio montage). Cena ok 400-500zł za najtańszą wersję z funkcjami "audio montage". Tańszej (bez audio montage) nie ma sensu kupować, bo te można zastąpić byle jakim darmowym programem open source.

  Ew. możesz korzystać z softu dołączonego do karty dźwiękowej. Wszystkie przyzwoite karty mają dołączonego jakiegoś Cubase LE (trochę okrojona wersja, ale można miksować midi + wav, używać pluginów VST itd.).
 • #3 30 Jan 2010 21:47
  toudi29
  Level 14  
  Topic author Helpful post? (0)
  Dzięki co do programów to już jakiś plus. Co do karty to ja ją dostałem od znajomego więc koszty = zero ale fakt lepiej kupić coś porządnego teraz tylko została reszta.
 • #4 31 Jan 2010 18:41
  adambyw
  Moderator Akustyka
  Helpful post? (0)
  Jeżeli chcesz studio do nagrywania, mikser jest raczej niepotrzebny. Najwygodniej kupić interfejs audio z przedwzmacniaczami mikrofonowymi, i do tego odsłuchy aktywne.
  Z tańszych mogą być odsłuchy alesis. Przyzwoita niska półka.
  Może być karta EMU lub M-Audio, Lexicon. Mam interfejs Behringer BCA2000, i jak nie przepadam za tą firmą, jest to świetny, tani i elastyczny interfejs, z ogromnymi możliwościami odsłuchowymi. Typowo do studia domowego. Ma 2 wejścia mikrofonowe, wyjście na głośniki i 2x słuchawki - każde z osobną regulacją, do tego 8 wyjść analogowych - 7.1 jak kto lubi, wejścia i wyjścia cyfrowe, midi itd. 96kHz/24Bit A można kupić za 200-400zł.

  Do tego 2 mikrofony i studio jak znalazł.

  Do tego dostaniesz Cubase LE - na początek wystarcza. A możliwości ogromne.
 • #5 31 Jan 2010 21:30
  toudi29
  Level 14  
  Topic author Helpful post? (0)
  Niby racja ale wiadomo, może będzie potrzebna jakieś wejście sygnałowe albo coś . Wole zostać przy kwestii mixera ale dzięki za rade o tym nie pomyślałem
 • #6 01 Feb 2010 12:33
  adambyw
  Moderator Akustyka
  Helpful post? (0)
  W teraźniejszych studiach odchodzi się od mikserów, na rzecz wielośladowych interfejsów, lub mikserów z interfejsem wielośladowym. Na takim nagrywam np koncerty, jednocześnie go realizując.

  Dlatego lepiej jest kupić lepszy interfejs, niż mikser i słabszy interfejs. A w domowym studio naprawdę rzadko kiedy nagrywa się więcej niż 2 mikrofony.
 • #7 01 Feb 2010 17:50
  rzeznik105
  Level 7  
  Helpful post? (0)
  Mam pytanie. czy do tekiego mixera:

  http://www.tapcoworld.com/products/mixfxseries/index.html

  byłby dobry taki interface

  http://rolandpolska.pl/Power_Studio_660

  Chodzi mi o to że ma dodatkowo oprogramowanie
 • #8 02 Feb 2010 09:57
  adambyw
  Moderator Akustyka
  Helpful post? (0)
  Mikser jest przeciętny. Tapco to budżetowa firma Mackiego.

  Interfejs jest fajny. Niezłe parametry i możliwości - zobacz czy masz w komputerze firewire. 4 wejścia i 4 wyjścia + ADAT. Niezłe rozwiązanie. Możesz go używać bez miksera, więc sugeruję w pierwszej kolejności zakup takiego interfejsu, a później zobaczysz czy faktycznie potrzebujesz mikser.

  Co do programu, zobacz czy faktycznie ma pełne możliwości. Praktycznie do każdego interfejsu dodawany jest program, ale często w wersji Light, czyli okrojonej. W przypadku cubase LE jest to możliwość jednoczesnego nagrywania 4 śladów i obsługi 4 wyjść + mniejsza liczba możliwych wtyczek użytych jednocześnie. Tego interfejsu to nie ogranicza, ale to mało przyszłościowe. A kupując interfejs 8 czy 16 kanałowy zmuszony jesteś i tak zakupić program w pełniejszej wersji.
 • #9 06 Feb 2010 22:49
  toudi29
  Level 14  
  Topic author Helpful post? (0)
  Witam mam dość duży problem mianowicie ma fl9 i przy każdej wtyczce wyskakuje mi błąd the plugin doesn;t support... prosze o pomoc
  Search 4 million + Products
Browse Products