Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przester gitarowy - Kopia MXR Dist+ i paczka 2x8"

derytrus 30 Sty 2010 22:54 13104 25
  • Przester gitarowy - Kopia MXR Dist+ i paczka 2x8"

Witam!
    Przedstawiam swój przester gitarowy będący kopią efektu MXR Distortion Plus.

Wstęp
    Na gitarze gram już od pewnego czasu. Choć to elektryk, nie ma pieca i grałem "na sucho" lub podłączony do starego wzmacniacza Unitry i kolumny, którą pokrótce przestawię poniżej. Stwierdziłem, że przyda się jakiś prosty efekt. Choć mam już na koncie jednego MXR i kopię Marshall Guv'Nor (zrobione dla znajomych), zdecydowałem się na kopię MXRa - w sieci można znaleźć sporo modyfikacji tego układu.

Budowa
    Płytkę wykonałem przy okazji budowy poprzedniego MXRa, oczywiście metodą termotransferu (proszę za nią nie bić, zbyt mało toneru na wydruku było, ale działa). Efekt ruszył prawie, że od razu (jedynie musiałem poprawić jeden lut, którym przypadkowo zwarłem dwie nogi opampa). Z drobnych usprawnień można wymienić poprowadzoną mniejszą ilość przewodów do potencjometrów, a także wyprowadzenie sygnału na wyjście prosto z potencjometru głośności. Różnica w szumach nie powinna być duża, ale jest znacznie mniej lutowania.
    Obudowa jest moim autorskim pomysłem. Wykorzystałem dwie blaszki, które Inpost dokleja do listów. Przeszlifowana drobnym papierem pod wodą wygląda całkiem ładnie. Boki wykonane ze sklejki 4mm, narożniki wzmocnione (patrz: zdjęcie). Klejona Pattex'em do drewna i polakierowana. Gniazda umieszczone na górze obudowy (oszczędność miejsca na pedalboardzie). Przełącznik to dwusekcyjny isostat. Efekt został wyposażony w nie-truebypass, gdyż przełączane jest tylko wyjście (drugą sekcję zajmuje dioda sygnalizacyjna). Zostanie poprawione, gdy kupię przełącznik nożny.

Schemat
    Schemat pochodzi ze strony tonepad.com .
    Bateria jest odcinana przez wyjęcie wtyku z gniazda wejściowego lub przez podłączenie zasilacza.

Podsumowanie
    Gra bardzo ładnie. Montaż diod na podstawkach pozwala na wypróbowanie różnych (na razie siedzi para 1N4148, które trochę chrypią na niskich dźwiękach). W porównaniu do tanich przesterów (Koda, Exar) brzmi o niebo lepiej. Szum na baterii jest niewiele mniejszy niż na zasilaczu (też DIY, 9V/440mA, transformatorowy, filtrowany i stabilizowany 7809).
    Koszt: ok. 20zł i dwa popołudnia.

Plany modyfikacji:
    - przełącznik nożny 3PDT
    - przełącznik i wyłącznik diod obcinających sygnał (różne pary i bez obcinania)
    - przełącznik włączający równolegle do diod kondensator obcinający wysokie częstotliwości.

Przester gitarowy - Kopia MXR Dist+ i paczka 2x8" Przester gitarowy - Kopia MXR Dist+ i paczka 2x8" Przester gitarowy - Kopia MXR Dist+ i paczka 2x8" Przester gitarowy - Kopia MXR Dist+ i paczka 2x8" Przester gitarowy - Kopia MXR Dist+ i paczka 2x8" Przester gitarowy - Kopia MXR Dist+ i paczka 2x8" Przester gitarowy - Kopia MXR Dist+ i paczka 2x8"

==========================

Przester gitarowy - Kopia MXR Dist+ i paczka 2x8"
    Kolumna gitarowa
    Zamknięta kolumna na dwóch szeregowo połączonych ARZ 6604. Znamionowe 60W. Co dużo mówić, jak na koszta (80zł) gra świetnie. Uszczelniona wikolem i klejem na ciepło oraz wytłumiona gąbką z materaca.
    Zrobiona z płyty wiórowej 18mm.
    Wymiary: 300x600x260 (~33 litry).
    Podłączona do małego wzmacniacza stereo Unitry o nieznanej mocy (chyba 2x15W). Jak na mieszkanie w bloku gra aż zbyt głośno.

Fajne!
  • #2 31 Sty 2010 09:40
    Kucerman
    Poziom 12  

Ciekawy pomysł wykorzystania płytek, tylko jestem ciekaw, czy jak położysz efekt gdzieś blisko głośników/wzmacniacza to czy nie będzie sprzęgać.
    Mam również złożony ten efekt i testowałem diody.
    Na germanowych brzmi bardziej ala lata 70 te, wysoko i bardzo chrypiąco, do tego duże szumy, na ledach uzyskuje się bardzo delikatny przester (zielone).

Co do wyglądu, ja jak zwykle się nie czepiam, tylko trochę te kable w środku niepoukładane, ale jak Ci to nie przeszkadza to ok.
    Nie wiem jak masz połączone zasilanie z baterią, ale może warto by to jakoś przerobić i dać akumlatorek?

• #3 31 Sty 2010 12:41
    byk251
    Poziom 13  

A co kalafonia przeszkadza? Ja mam rozpuszczoną w denaturacie i maluje płytki tym roztworem.Zabezpiecza to przed utlenianiem.Może się mylę, a co Wy na to?

• #4 31 Sty 2010 13:17
    derytrus
    Poziom 10  

byk251:
    Tak, kalafonia jest zabezpieczeniem. Fakt, mało estetycznym, ale nie widać tego.

Kucerman:
    Minus baterii jest podłączony do ringa gniazda wejściowego, więc po wsadzeniu wtyku mono jest zamykany obwód zasilania. Po wsadzeniu wtyku zasilacza na gnieździe rozwiera się plus baterii, co ją odłącza od układu.
    Odnośnie akumulatora - planuję zrobić pedalboarda z wbudowanym akumulatorem żelowym, który zasilałby wszystkie efekty naraz. Teraz mam baterię lub zewnętrzny zasilacz.
    Dzięki za zasugerowanie zielonych, sprawdzałem tylko czerwone LEDy.
    Nie powinno sprzęgać, i tak gram tylko w domu. Może jednak pokuszę się o wyłożenie środka folią miedzianą.

• #5 31 Sty 2010 18:40
    tomekk_nt
    Poziom 9  

Jakieś próbki dałoby radę zamieścić?

• #6 31 Sty 2010 19:25
    KubeqZ
    Poziom 16  

Super wykonanie :) Tez kiedys myslalem jak tu wykorzystac te blaszki od InPost, dzieki za pomysl :D

Zastanawiam sie tylko czy te blaszki nie będą korodować po zeszlifowaniu, wszak jest to zwykła blacha.. może pomaluj ?

ps. z czego zrobiłeś nóżki ?

• #7 31 Sty 2010 20:33
    lukawar
    Poziom 11  

Plus za pomysł na obudowę, trzy minusy za płytkę - nie chciało Ci się jej dokładniej wykończyć?
    Drażnią mnie też opinie ludzi grających na Kodach i Exarach podłączonych do Eltronów, którzy po zakupie jakiegoś Bossa od razu cuda słyszą. Co prawda Kody były robione na kiepskich podzespołach i szumiały, to stare Exary ustępowały Bossom tylko mechanicznie. Te nowe ponoć już w niczym nie ustępują.

• #8 01 Lut 2010 08:06
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Widzę, że kolega ma bardzo małe wymagania co do brzmienia jak zastosował do przesteru szerokopasmowe głosniki bez ograniczenia ich pasma poprzez wycięcie tubek...

• #9 01 Lut 2010 21:51
    derytrus
    Poziom 10  

Tomekk_nt: niestety, na razie nie mam czym nagrać (ani line-in karty dźwiękowej, ani sensownego mikrofonu).

KubeqZ: nóżki są fabryczne, samoprzylepne gumowe stopki. Kiedyś znalazłem w rupieciach ojca ;) Na razie nic z obudową nie robię - jak zacznie rdzewieć, wtedy przeszlifuję i polakieruję.

Lukawar: płytka robiona na szybko dawno temu; stwierdziłem, że trzeba by coś z nią zrobić, więc polutowałem i zostawiłem, jak była. Wygląda średnio, ale chyba nie tylko o to tu chodzi?

Painlust:
    tubek już nie ma, i szczerze przyznam - różnica jest naprawdę słyszalna. Mniej piachu, dźwięk jest wyraźniejszy. Mam wrażenie, że jest mniejszy szum przy wysokim gainie (ale możliwe, że to tylko złudzenie).
    Czy ma sens wklejenie kopułek?

Przy okazji spytam, czy nie byłoby sensowniejsze wsadzenie ich w otwartą paczkę (1/3 tyłu) o podobnym (bądź zmienionym) litrażu?
    I drugie - czy (w przypadku zamkniętej) głośniki mogą być w jednej komorze, czy lepiej je rozdzielić?

• #10 02 Lut 2010 08:53
    painlust

To nie jest złudzenie, wycięcie tubek zawężyło znacznie pasmo przenoszenia (choć i tak prawdopodobnie za mało, ale tu już się nic nie da zrobić), dlatego też zmniejszyły się szumy. To czy będzie to paczka otwarta czy zamknięta to przy tych głośnikach raczej bym się nie spodziewał jakichś zmian. Proponuję wyjąć wygłuszenie - gitarowe paczki nie posiadają wygłuszeń. Otworzyć do eksperymentów też pewnie ją można...

• #11 02 Lut 2010 10:39
    lukawar
    Poziom 11  

Co do głośników - zamiast tych dwóch arz znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby zainwestowanie w jednego tonsila gd 30/80.
    W konstrukcjach gitarowych paczek często stosuje się konstrukcje półotwarte oraz różne konfiguracje (np: na dole i górze 1/3, środek otwarty), warto sobie potestować, wszystko zależy od preferencji, czasami producenci to umożliwiają przez zastosowanie dzielonej tylnej ścianki przyczepianej na rzepy.

• #12 10 Lut 2010 19:06
    quinty
    Poziom 28  

Derytrus, gdzie kupiłeś te tesle? Ostatnio nigdzie nie mogę ich znaleźć, a jak już sa na allegro to po 55 zł/szt.....

• #13 10 Lut 2010 20:18
    derytrus
    Poziom 10  

Trafiłem na aukcję na allegro - przyznam, że miałem sporo szczęścia, bo za 50zł dostałem dwa z przesyłką. Wyprzedaż z magazynów, czy jakoś tak.

• #14 25 Lut 2010 22:45
    piniuch
    Poziom 9  

Witam. Chciałem podziękować autorowi postu za opisanie jak to działa. Mam Turbo Over Drive Exara i przestał mi działać na bateryjkę. Ponieważ nie mam zasilacza podłączałem sobie bateryjkę poprzez gniazdo zasilania, ale ileż można. W końcu trafiłem na ten topick i znalazłem przerwę w obwodzie. Nie jestem elektronikiem, ale dałem radę.

Pytanie : czy mogę zmieniać właściwości mojego Exara wymieniając diody czy co innego? Jeżeli tak to za jakimi częściami się rozglądać? A może można by dorobic sobie jeszcze kilka małych układów, które byłyby dołączane na wejściu lub wyjściu, które by nieco zmieniały barwę?

• #15 29 Cze 2010 09:23
    admirators
    Poziom 18  

Witam
    Jaki stosujecie potencjometr zamiast 1M reverse log, liniowy o takiej samej wartości.
    Pozdrawiam

• #17 02 Sie 2010 10:30
    Woytek130
    Poziom 16  

Hah, ja blaszki inposta stosuję na portale głośnikowe - świetnie się mieszczą dwa jacki ,ew.przełącznik mono/stereo a'la marshall.
    Piszesz o stosowaniu 3pdt , Przecież mogłeś uzyskać na tym izostacie TB + Led.. Do tego dodatkowa sprężyna i jakiś sensowny klawiszek .. :) Mój dist+ też jest na "elce" - też zrobiłem na izostacie z nakładką Normalnego footswitcha.

Przydałoby Ci się zaekranować to drewno , przy okazji ma ktoś sugestię jak zerwać miedź z laminatu całymi połaciami ? Mam spore ilości ,a przydałoby się do ekranowania gitar z lepszymi wynikami niż Alufolia podebrana mamie z kuchni.

• #19 02 Sie 2010 11:57
    Woytek130
    Poziom 16  

a co powiesz o miedzi z laminatu ? To nie czasem Ty pisałeś jak ją zerwać z laminatu ? Mam kłopoty z pamięcią, przepraszam moderatora za OT

• #21 02 Sie 2010 12:35
    Woytek130
    Poziom 16  

Ale miedziany lepszy od Aluminiowego,hmm.
    Więc stalowe puszki po piwie się nadadzą ?

...// Ot

• #22 02 Sie 2010 12:49
    painlust

puszki są z obu stron powlekane. Już ci napisałem, że najlepsza jest blacha z form do ciasta. Idziesz do hipermarketu i kupujesz blachę taką do pieczenia sernika. Już bigbitowcy robili ekrany właśnie z blach od ciasta. Podobno jest bezkonkurencyjna :)

• #23 02 Sie 2010 12:53
    Woytek130
    Poziom 16  

No dzięki ,chciałem tylko wykorzystać laminat dwustronny :) Będę szukał dalej,jeśli ktoś ma jakieś propozycje to niech pisze:)

Kończę OT

• #24 02 Sie 2010 13:30
    painlust

Nie warto marnować dwustronnego laminatu. Szkoda. Blacha na ciasto pewnie z 5PLN kosztuje.

• #25 02 Sie 2010 14:01
    Woytek130
    Poziom 16  

a gdzieś w sieci napotkałeś jak wygląda tak wykonane ekranowanie ? Chodzi też o łatwiejsze kształtowanie i łączenie miedzi..

• #26 02 Sie 2010 14:53
    painlust

Przecież tu nic nie trzeba łączyć... wycinasz kształt tzw siatkę i zaginasz. Kleiłeś w przedszkolu sześcian? To wyglada podobnie.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme