Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw subwooferowy do domu - wygląd estradowy

lampowiec 01 Lut 2010 19:04 7037 24
  • Zestaw subwooferowy do domu - wygląd estradowy

Witam!
    Przedstawiam Wam moją drugą <wow> konstrukcję audio.
    Drżenie CHAŁUPY:D, czyli subwoofer w domu:P
    W zestaw wchodzą: skrzynia z 2 GDN Tonsila oraz wzmacniacz całkowicie tranzystorowy na 2n3055 o mocy 2x100W <teoria> na 4 Ohmach. Ponieważ użyte głośniki są 8 Ohmowe w związku z tym moc maleje, dlatego mogłem użyć wzmacniacza o takiej mocy.
    SKRZYNIA:
    Skrzynia wykonana została z blatów "po biurku", następnie obita "dywanikiem" - tkaniną obiciową - trochę grubszą, dlatego mówię dywanik:).
    W środku 2x GDN 25/60 Tonsila z wymienionymi membranami <niestety>, oddzielone wytłumioną ścianą, przez co otrzymujemy 2 niezależne subwoofery. Skrzynia oczywiście Bass Reflex – projektowana na piechotę i sprawdzona programem.
    Na zewnątrz wyprowadzone zostały zaciski głośników dla każdego osobno, przez co można mieć 2x60W/8 Ohm lub 1x około 120W<100W> 4 Ohm. – wystarczy na zewnątrz zmostkować głośniki.
    WZMACNIACZ:
    Obudowa- tak samo jak skrzynia do suba :)
    Co w środku?
    Padło na zestaw J-35 firmy Jabel. Co do tego zestawu to nie będę się wypowiadać :) użyte zostały dwie końcówki, nieco je przerobiłem – inne tranzystory oraz własna płytka – w oryginalnej coś było nie tak. Do tego 2x analogowy podświetlany wskaźnik mocy + układ sterujący oczywiście. Potem wskaźnik przesterowania na LED czerwonych <może zbędny ale zawsze jest dodatkowy efekt:)> , miniaturowe czerwone LED wskazują napięcie dodatnie zasilające końcówki <po 1 diodzie dla każdej z osobna> , a zielone LED wskazują ujemne napięcie zasilające. Dodałem jeszcze dwa nie zależne potencjometry dla ustalenia głośności oraz przełącznik wejść na kontaktronach <przełączniki sterują LED oraz kontaktronami> no i oczywiście ten piękny OGROMNY włącznik zasilania na czole wzmacniacza. Ponieważ „bałem” się przegrzania wzmacniacza umieściłem więc 2 wentylatory z tyłu obudowy – trochę przeszkadzają, wiadomo. Muszę je usunąć, bo są wnet zbędne, radiatory też są spore.
    Kolejnym „zabezpieczeniem” jest zabezpieczenie przed DC na wyjściu oraz opóźnione złączanie głośników i soft start do transformatora zasilającego.
    Trafo zasilające to toroid o napięciu wyjściowym 2x28V~ oraz mocy 300W, lepiej więcej niż mniej:).
    Dodatkowe wyjście <wtórnik emiterowy – OC> pozwala na dołączenie kolejnego wzmacniacza bez straty sygnału <prawie:)>.Bezpieczniki – 2 na prawy kanał i 2 na lewy kanał oraz 1 główny na 230V~.
    Dźwięk: bardziej estrada niż dom :)
    Co do zdjęć, niestety nie robiłem ich , gdy składałem całość… chociaż może? Jeśli znajdę to zapodam:).
    Pozdrawiam, Lampowiec <na tranzystorach:)>:P

Zestaw subwooferowy do domu - wygląd estradowy Zestaw subwooferowy do domu - wygląd estradowy Zestaw subwooferowy do domu - wygląd estradowy Zestaw subwooferowy do domu - wygląd estradowy

Fajne!
  • #2 01 Lut 2010 21:09
    henryxxl
    Poziom 26  

Zrób zdjęcia ze środka wzmacniacza.

• #3 01 Lut 2010 21:23
    lampowiec
    Poziom 14  

w najbliższym czasie postaram sie zrobic. chwilowo nie mam czasu na rozkręcenie go...

• #4 02 Lut 2010 02:14
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Osobiście nie podoba mi się tylko użycie tych osłon na głośniki. Z czarnymi lub bez jakichkolwiek by wyglądał lepiej...

Podoba mi się obudowa wzmacniacza. Wygląda jak jakiś stary piecyk gitarowy. Całość ładnie się prezentuje. Drobny minusik za to, że z kitów, ale odkryłem niedawno, że większość zestawów do samodzielnego montażu bierze się z not katalogowych i aplikacyjnych, więc to nie jest aż tak duży grzech...

• #5 02 Lut 2010 11:47
    basstec
    Poziom 34  

Jakie zastosowales przetworniki, jak strojony BR?

• #6 02 Lut 2010 12:37
    lampowiec
    Poziom 14  

"W środku 2x GDN 25/60 Tonsila z wymienionymi membranami <niestety>."
    Co do BR to można powiedzieć że "na oko" , w programie na około 37Hz <z tego co pamiętam> ale i tak została wsadzona oryginalna rura BR <ze sklepu>. Dźwięk jest "ładny" jak na naprawiane głośniki, jak dla mnie to schodzi za nisko ;D, rekord to nie jest i mocy tez dużej nie ma <do 120W:P>:P ale prawdę mówiąc w domu się trzęsie... <zapewne mniej niż przy kupnym subie z jakimś Alphardem 250W:P, ale czego się nie robi dla przyjemności:P>

• #7 02 Lut 2010 13:04
    basstec
    Poziom 34  

Faktycznie nie doczytalem, sorry.

Calkiem niezle to wyglada tylko ta srednica br, troche psuje. Ladnie by wygladala szczelina np. na dole.

• #8 02 Lut 2010 13:47
    drowning_man
    Poziom 15  

Średnica BR wydaje się trochę mała jak na głośnik 25cm... W swoim subwooferze na tonsilu gnd 20/100/3 (w trakcie budowy) mam juz zamontowaną rurkę BR o fi=75mm.

• #9 02 Lut 2010 16:12
    TOMI
    Serwisant

Jak dla tonsila to za nisko zestrojona. Po za tym gratuluje produkcji i pomysłowości.

• #10 02 Lut 2010 17:56
    Mitur23
    Poziom 23  

Te Br są zdecydowanie za małe jak dla średnicy 10'' optymalnie powinieneś dac 7,5 cm z zaokrąglonymi końcami tunelu.. a strojenie.. hmmm 45 to bym zastosowal minimalnie..
    To że To obliczyles w programie 37hz to widac że tego nie zastsowales.. wsadzileś oryginalnie zrobiony Br.. którego nawet nie masz pojęcia jakie daje strojenie.. popraw to!

• #11 02 Lut 2010 19:04
    398216
    Usunięty  
  • #12 02 Lut 2010 19:17
    lampowiec
    Poziom 14  

"No i te grille na głośniki... wygląda to jakby były opalone nad ogniskiem, i poleżały później trochę na deszczu... "

HAHAHA:P gdybyś się dopatrywał to byś ujrzał że to cień tak pada :) "grile" srebrzyście czyste i nowe...

Dodano po 1 [minuty]:

Re:
    jesli chodzi o przełącznik wejść to wzmacniacz pierwotnie miał napędzać 3 drożne kolumny < miał być przy tym uniwersalny- podpięty kopm , keyboard, itp>

• #13 03 Lut 2010 12:04
    kamil bula
    Poziom 18  

Fakt, grille są srebrne. Widziałem kiedyś takie w sklepie, ale osobiście wolę czarne. Tu też bardziej pasowałyby czarne. Strojenie trochę za niskie, no i powierzchnie otworów stratnych są za małe jak na głośniki 10''. Większe by były lepsze nie tylko od strony techniczno - akustycznej, że tak powiem, ale również od strony wizualnej.

Ogólnie zestaw mi się podoba, choć jest kilka niedociągnięć, np. niedokładnie przyklejony ''kocyk'', czy też nierówna obudowa. [?] A może to tylko krzywo przykręcony narożnik.

Nie wiem dlaczego każdy pisze same negatywy o kitach Jabela - mam 3 kity J-35 i żaden nie sprawił mi problemu ani z uruchomieniem, ani z rzekomymi wadami ścieżek na płytce. U mnie nic takiego się nie przytrafiło. A czemu piszesz, że nie wypowiadasz się na temat tego wzmacniacza? Bo? Kiepsko gra? Nie powiedziałbym. Poza tym gdyby był taki kiepski to wymieniłbyś go na inny, choćby na lampę :D

Ps. Fajnie wyszedł Ci ten wzmacniacz.

• #14 03 Lut 2010 13:43
    lampowiec
    Poziom 14  

zapewniam że obudowa jest prosta:P co do "kocyka" no to rzeczywiście dzisiaj go przykleiłem :P bo się odkleił:P
    co do j-35 to fajnie się dymił przy uruchamianiu:P dlatego nie przepadam za nim, co nie oznacza że teraz źle gra:P

• #15 03 Lut 2010 17:13
    Mihas66
    Poziom 22  

Bez obrazy ale co to jest?!?! BR niby liczony ale z daleka widać że to jakiś świstek... Podaj średnice i długość to ci policzę twoje aktualne strojenie... Obudowa to jakaś porażka, mógł był mi wytłumaczyć po co każdy głośnik ma oddzielna obudowę bo tego nie rozumiem... Wygląd 2+ z tonsile a nie alphardy ale resztę zwaliłeś zresztą poczytaj ile ma naprawdę ten j35 bo jak jest na jednej parze to te 100w na 2n3055 bardzo zalatuje PMPO...

• #16 03 Lut 2010 19:23
    lampowiec
    Poziom 14  

Ludzie i Ludziska!
    Teraz Podam coś na obronę swojej osoby i tego "całego" projektu...
    Przecież każdy z Was wykonując swój pierwszy poważny projekt chciał coś zrobić jak najlepiej, ale wiadomo nie miał jeszcze doświadczenia.
    Po pierwsze dokładnie nie interesuje mnie ile ma ten cały "jabel" czy to rms czy to niepowtarzalny impuls, pmpo? Jest to mój pierwszy wzmacniacz "większej mocy". Czy kolega "XXX" od razu konstruował zaawansowane projekty wykorzystujące najnowsze technologie?
    hmmm?
    nie sądzę. również i Twój pierwszy projekt był niczym w porównaniu do tego co zapewne teraz potrafisz zdziałać!!!
    Wg mnie obudowa jest przyzwoita <patrząc na "drapaki" innych>, co do głośników - leżały i zalegały więc czemu by ich nie wpakować? co? co do br może i za mały, na pewno, wiem o tym, wyliczony był inny ale nie było takiego w sklepie , ten mi się podobał:P. pisząc że obudowa to porażka co miałeś na myśli? wygląd? rozumiem że jesteś zaawansowanym stolarzem...:) reszta "zwalona"? tak ? sprecyzuj wypowiedź...
    po za tym chętnie poznalibyśmy Twoje projekty oraz "uzdolnienia"...
    PS nie czuję się "jeszcze" urażony:) po prostu bronię projektu:)

• #17 03 Lut 2010 22:22
    kamil bula
    Poziom 18  

Mihas66 napisał:
    Bez obrazy ale co to jest?!?! BR niby liczony ale z daleka widać że to jakiś świstek... Podaj średnice i długość to ci policzę twoje aktualne strojenie... Obudowa to jakaś porażka, mógł był mi wytłumaczyć po co każdy głośnik ma oddzielna obudowę bo tego nie rozumiem... Wygląd 2+ z tonsile a nie alphardy ale resztę zwaliłeś zresztą poczytaj ile ma naprawdę ten j35 bo jak jest na jednej parze to te 100w na 2n3055 bardzo zalatuje PMPO...

Może to Ty kolego lepiej poczytaj o tej końcówce. Oświadczam Ci, że ma ona 100W sin Power. Tak, właśnie na jednej parze 2N3055. Więc jeśli nie wiesz o czym mówisz, albo nie jesteś tego pewien, to lepiej się na dany temat nie wypowiadaj. To taka mała rada na przyszłość ode mnie dla Ciebie.

• #18 04 Lut 2010 13:45
    fenders
    Poziom 15  

Witam.
    Ile waży ta paczka ? i jakich jest wymiarów ? nie potrzeba rączek ;] ?
    Dziwny jest ten BR , ja bym zrobił 2 głośniki 10" w jednej komorze i BR szczelinowy jak do odpowiednika 15 ". Krzywo poprzykręcałeś mocowania na grille i po za tym jak chciałeś mieć je w ukos to prawy grill jest krzywo przykręcony ;)

Pozdrawiam

• #19 04 Lut 2010 16:56
    lampowiec
    Poziom 14  

waga około 30 kg
    krzywo?:P przekręcony jest jeden bo go na szybko musiałem zdjąć na chwilkę:)
    rączki?:P będą takie ładne "z dywanika" <tak tak made in ja:)>

• #20 05 Lut 2010 10:34
    machacz102
    Poziom 14  

Pierwsza konstrukcja większej mocy? Pamiętam swój pierwszy wzmacniacz na lampach, z resztą nie do końca udany i nie tak dawno temu... Myślę, że nawet jeśli koledzy mają rację doczepiając się do pewnych mniej i bardziej istotnych kwestii, to Twoja obrona jest trafiona.

Do czepialskich: wiem że toto na tranzystorach; ja jeszcze własnego audio na krzemie nie robiłem, a projekty na płytce stykowej się nie liczą.

Niestety trzeba, oj trzeba zapodać zdjęcia ze środka, może projekty płytek jeśli są. Wtedy można podyskutować nie tylko o obudowie.

Co do wskaźników wysterowania, przesterowania itp - nie sądzisz że to leciutki przerost formy ?? ;) Z drugiej strony dla mnie ideałem jest wzmacniacz z idealnie gładką płytą czołową, z której wystaje jedynie pokrętło głośności i włącznik... No i kontrolka zasilania, ale maluutka... Maluutka..

• #21 06 Lut 2010 20:08
    lampowiec
    Poziom 14  

Witajcie ponownie:P
    teraz to będzie dopiero ostra krytyka:P
    ale cóż:P wrzucam obiecane fotki wnętrza...

Zestaw subwooferowy do domu - wygląd estradowy

• #22 13 Lut 2010 17:51
    398216
    Usunięty  
  • #23 14 Lut 2010 21:00
    kamil bula
    Poziom 18  

A ja mam takie pytanie - gdzie kolega kupował nakrętki wbijane, albo jak kto woli pazurkowe ??

• #25 14 Lut 2010 22:29
    lampowiec
    Poziom 14  

mały składzik w warsztacie :P

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME