Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Estradowe nadstawki na GDWT i CPA 12/300

Pabcio 05 Lut 2010 17:17 5370 16
  • Estradowe nadstawki na GDWT i CPA 12/300

Witam.

Mam do zaprezentowania estradowe głośniki oparte na tonsilowskim GDWT 10/80 i mało znanym Conrad Audio Professional CPA 12/300 30 cm. Kolumny zbudowałem w 2007 roku gdy rozpoczynałem zabawę z tematyką audio a dokładniej DIY. Od tamtego czasu przeszły wiele zmian i ostatecznie ukończyłem konstrukcję niedawno. W końcowym efekcie zdecydowałem, że kolumny mają nagłaśniać małe imprezy.

Ogólnie nagłośniły dwie 18nastki i spisały się bardzo dobrze już przy 100W na jedną kolumnę. Niektóre starsze osoby prosiły nawet o ściszenie bo było dla nich za głośno. Basu o dziwo było dość sporo chociaż wiadomo, że nie był zbyt niski. Z kolumn jestem zadowolony, ale niestety muszę je sprzedać ponieważ nie nagłaśniam już imprez i pieniądze mi są bardzo potrzebne.

Przetworniki:

Tak jak napisałem wcześniej Tonsil GDWT 10/80 i Conrad Audio Professional CPA 12/300. Podobny głośnik średnio-niskotonowy pojawia się często na Allegro pod nazwą IMG Stage Line (jest to importer tych głośników) w cenie ok. 250 zł za nową sztukę. Waga jednego głośnika to 8,5 kg. Mój ma nieco inne parametry:

Fs = 35, Hz
    Qms = 3,907
    Vas = 82 liters
    Qes = 0,279
    Pe = 300, watts
    Qts = 0,26
    1-W SPL = 97 dB

Do GDWT zastosowałem jedynie kondensator 1uF. Nie stosowałem cewek ponieważ w pobliżu mojego miejsca zamieszkania nigdzie nie można ich dostać, a na kupno przez internet zabrakło chęci, czasu i funduszy. Mimo to wytrzymują te 100W. Po zastosowaniu odpowiedniej cewki i żarówki zabezpieczającej oraz przy spadku 18 dB na oktawę powinny wytrzymać te 300W jeśli nikt nie będzie podkręcał sopranów na mikserze (co i tak jest bez sensu bo sopranów jest dość).

Obudowa:

Płyta wiórowa 18mm. Wymiary to: 64cm x 41cm x 26 cm = 68 litrów netto.
    Strojenie aktualnie jest na 40 Hz.
    Rurka BR 7 cm x 4,7 cm.

Przy imprezach jednak rurę wyciągałem by uzyskać wyższy SPL. Strojenie wtedy było na 50 Hz czyli standardowe dla estradowych nadstawek. Brak wygłuszenia (niepotrzebne). Całość trochę waży (ok. 30 kg jedna kolumna).

Z tyłu przyklejone są dwie blaszki gdyby ktoś chciał w przyszłości wyprowadzić sobie żarówkę w celu informacji że wysokotonowy ma już dość. Wystarczy wtedy tylko wiartarka i parę minut roboty.

Dźwięk:

Bardzo czyste, metaliczne wysokie, nieco wycofana średnica (nic dziwnego) i bardzo szybki bas. Słucha się tego naprawdę miło i długo miałem je podłączone pod wzmacniacz Yamahy Hi-Fi. Wokale są czyste i wyraźne, chociaż wiadomo, że brakuje nieco detali, ale gwarantuję, że głośniki potrafią mile zaskoczyć. Mi osobiście spodobało się ich brzmienie.

Kosztorys:

Obudowy z terminalem i filcem (na zamówienie): 240 zł
    2 szt. GDWT: 40 zł
    2 szt. CPA 30/300: 512 zł

Nie pamiętam ile zapłaciłem za uchwyty, narożniki, grille, łapki, klej i śruby, ale łącznie ok 130 zł. Kondensatory i kable już miałem.

Suma: ok. 922 zł

Estradowe nadstawki na GDWT i CPA 12/300 Estradowe nadstawki na GDWT i CPA 12/300 Estradowe nadstawki na GDWT i CPA 12/300 Estradowe nadstawki na GDWT i CPA 12/300 Estradowe nadstawki na GDWT i CPA 12/300
    Estradowe nadstawki na GDWT i CPA 12/300 Estradowe nadstawki na GDWT i CPA 12/300

Nie jest to konstrukcja bardzo dopracowana, ale dzięki niej nauczyłem się większości rzeczy i można powiedzieć, że był to mój zestaw "treningowy" ;) Na elektrodzie kiedyś założyłem temat odnośnie basowych itd. więc dzięki niektórym użytkownikom nauczyłem się wiele i pozwoliło mi to ukończyć konstrukcję. Mam nadzieję, że podobają się kolumny :)

Pozdrawiam.

Fajne!
  • #2 05 Lut 2010 18:28
    Mitur23
    Poziom 23  

Witam.. Dawno nie widziałem tych przetworników jak zaczynałem z Audio estradowym (troche dawno) to też miałe mte głośniki pamiętam jak na 12'' miały przyzwoity bas o ile dobrze pamiętam chodizły w 60 litrach brutto.. Dobre głosniki..

• #3 05 Lut 2010 21:14
    bibi717
    Poziom 21  

Przyznam się że nie znam tych przetworników ale wyglądają ciekawie.
    Czy masz zamiar wstawić jakiś głośnik średniotonowy, bo zauważyłem sporo miejsca nad głośnikiem niskotonowym.

• #4 05 Lut 2010 21:16
    Pabcio
    Poziom 15  

Średniotonowy kiedyś był, ale Hi-Fi Pioneera :) Kompletnie się to nie zgrywało z resztą, ale wtedy dopiero zaczynałem zabawę z DIY. Właśnie całą przednią ściankę musiałem przerabiać bo była podziurawiona jak ser szwajcarski. Średnich tonów nie brakuje na szczęście i wokale są delikatne.

• #5 06 Lut 2010 00:47
    Mitur23
    Poziom 23  

Podłączyłeś te kolumny pod domową integrę? dobrze zrozumiałem?

• #6 06 Lut 2010 01:10
    Pabcio
    Poziom 15  

Tzn. przez jakiś czas miałem tylko te kolumny do odsłuchu w domu i miałem podłączone pod Yamahę RX 450, ale nigdy na domowym wzmacniaczu nie rozegrałem imprezy. Na 18 nastkach grały pod końcówką mono 200W przy 4 Ohm.

• #7 07 Lut 2010 13:28
    robert1
    Poziom 16  

I co im by się stało gdyby zagrały na jak to nazywacie "domowym" wzmacniaczu ? Może tylko to że każda dostałaby swój wzmacniacz a nie tak jak grały .Byłoby stereo :D . Nie mówie tu o jakimś plastikowym chińczyku ale jak widzę niektore wzmacniacze "estradowe" to niejeden "domowy" byłby lepszy .Pisałeś że chcesz sprzedać te kolumny .Proszę o info na PRV .

• #8 07 Lut 2010 20:39
    Pabcio
    Poziom 15  

Jeśli chodzi o te stare, duże klocki o wadze czołgu to tak. Pewnie lepsze to od tych "chińskich" z alledrogo. PW już poszło ;)

• #9 12 Lut 2010 18:56
    mateusz885
    Poziom 23  

Jak dla mnie porażka, praktycznie 1000zł wydane na jakieś śmieci, midbas chinol, praktycznie bez jakiś potwierdzonych parametrów, charki... GDWT który pierwszy raz widzę na oczy, w dodatku prezentujesz obudowy które były kupione, mogłeś przynajmniej je prawidłowo zaprojektować, za duży odstęp pomiędzy głośnikami. GDWT cięty bardzo wysoko, a cała zwrotnica to jeden kondensator :D który filtruje GDWT pewnie od jakiś kilkunastu kHz więc pozdrawiam... TF1225 stoi 200-240zł z tego co się ostatnio orientowałem przy sprzedaży detalicznej, a d800 98zł i takie nadstawki miały by sens. Na domowe bibki i grile można odwalić gardzoną 15"nastkę stxa która właściwie średnio nadaje się do kolumny pełnopasmowej czyli GDN 38-550 (czy jak kto woli 38-300). Ewentualnie używane beymy 15T100N które sa starą konstrukcją ale z driverem typu d800 powinny łądnie zagadać a używaną PARKĘ w dobrym stanie można pewnie wyrwać za jakieś 200-300zł. Zamiast tego chinola wolałbym już nawet poszukać używanych emi serii delta lub kappa. Istnieją pojedyncze modele 12" które można dać z 1" tweeterami np GD tonsila 30/50, 30/100 czy GDSy jak i "gitarowa" GD30/80, spotkałem się również z pewnym modelem 12" beymy który był niemal, że kpią GD 30/100, ale chyba miał nieco większy SPL (ta sama moc, identyczna membrana). Reasumując konstrukcja jest przykładem jak wydać pieniądze i zrobić syf. Może powiesz coś więcej na temat Tonsil GDWT 10/80? Tak jak wspominał nie znam go, ale zakładam, że siedzi ten sam napęd czyli ferrytowy magnesik i 1" ceweczka.

• #10 12 Lut 2010 19:01
    Pabcio
    Poziom 15  

No i widzisz? Napisałeś się, napisałeś, a chyba nie przeczytałeś dokładnie tego co chciałem przekazać. To były moje PIERWSZE kolumny które wykończyłem jako-tako bo przedtem była porażka. Zacząłem je budować jak miałem jakieś 16 lat. Teraz wiadomo, że inaczej bym zaprojektował wszystko i budy zrobił sam tym bardziej, że mam warsztat. Kondensator dałem taki a nie inny żeby GDWT wytrzymał te 100W przynajmniej. Niemniej te CPA to nie chinole i jeśli nie miałeś z nimi doczynienia to dlaczego je krytykujesz? 250 zł to nie tak tanio za "chinola" a więc jakościowo też musi być nienajgorzej. Prawda jest taka, że za basowce dałem 100 zł tylko tam jest błąd bo tyle kosztują nowe. Całości słuchałem przez niemal 3 lata i wg. mnie grała conajmniej poprawnie i nie było problemów żeby sprzedać paczki ;) Pozdrawiam.

• #11 13 Lut 2010 01:08
    mateusz885
    Poziom 23  

Może nie było problemów bo pelikanów nie brak? znajomy sprzedał 13cm+piezo za 300zł parę <lol2>. Kieeeeedyś twierdziłem, że 12"+12/19 to bóstwo, aktualnie żaden tweeter tonsila mnie w pełni nie satysfakcjonuje.

• #12 13 Lut 2010 02:37
    Pabcio
    Poziom 15  

Nie wiem czy to pelikan czy jeleń, ale głośniki na pewno dobrze zareklamowałem + dorzuciłem za dopłatą końcówkę mocy mono i kable. Ogólnie wyszedłem mniej-więcej na zero, ale przynajmniej głupio wydane pieniądze z młodości się zwróciły ;)

Co do wysokich tonsila - przy pewnych poziomach głośności trudno doszukiwać się detali i można nie odróżnić jednego głośnika od drugiego. Wg. mnie Tonsil to nasza chluba narodowa tylko te zawieszenia piankowe i midbasowe niskotonowce... :|

• #13 13 Lut 2010 11:47
    mateusz885
    Poziom 23  

Pabcio napisał:
    . Wg. mnie Tonsil to nasza chluba narodowa tylko te zawieszenia piankowe i midbasowe niskotonowce... :|
    Ktoś zaprojektował je tak aby pracowały na lekkich piankach bo widocznie miało tak być... Zauważ, że głośniki generalnie o dość wysokiej efektywności, między innymi ze względu na lekkie układy drgające. Ale, że większość produktów to stare konstrukcje, w dodatku drogie to efekt mamy jaki mamy. Zrobił się mały OFF top.

• #14 13 Lut 2010 13:26
    Pabcio
    Poziom 15  

Zgadza się, ale jakoś inni producenci potrafili zrobić głośniki na innych zawieszeniach niż pianki o równie dużej skuteczności i jakoś nie rozpadają się pod upływem czasu. Dobra, koniec offtopa bo zaraz będzie pozamiatane :)

• #15 14 Lut 2010 16:52
    mm88
    Poziom 13  

Tak jak już pisano wyżej za duże odstępy pomiędzy głośnikami, co psuje znacząco efekt końcowy. W miejsce tej wolnej przestrzenie proponuje dać jakiegoś średniotonowca. Poprawi to wygląd i uzupełni brzmienie.

• #16 14 Lut 2010 17:14
    DJKompot
    Poziom 26  

Witam

Hmmm co do tonsil'ów to mam dobre opinie ale nigdy nie pchałbym niektórych na estradę (takich typowo domowych) :P.
    Kolego wyobraź sobie że jestem tylko troszkę starszy (po co ma ktoś wiedzieć ile mam lat ;) ) a wykonałem o niebo lepsze kolumny które może wystawie na elektrodzie bo coś zastój w akustyce widzę ;). Nie twierdze ze ideałem jestem bo np. rączki za nisko zrobiłem :P.
    Ogólnie średnio przemyślana konstrukcja. Okleina rzecz gustu.... mi się nie podoba, rączki okrągłe i spore jak na takie kolumienki. Przetworniki... też nie dałeś popisu ;). GDWT może i tonsil ale dla mnie to wygląda jak podróba, no i te CPA ;|. Jak się wypowiedział poprzednik; za tą cenę spokojnie mógłbyś kupić GD 38/300 estradowy od Tonsil'a.

Aha jeden BR to na moje oko dla estrady za mało ;).

Pozdrawiam

• #17 14 Lut 2010 19:22
    Pabcio
    Poziom 15  

mm8, głośniki zostały sprzedane więc nie ma jak poprawić. Odległość nie jest za duża bo wynosi akceptowalne 20 cm. Średniotonowca nie potrzeba bo wokal słychać bardzo dobrze.

DJKompot, te tonsile to na pewno nie podróby. Kupiłem kiedyś 4 sztuki za 80 zł. Z tyłu na magnesie pisze Tonsil i model. W ogóle nie wygląda to na podróbę. Może jakiś mało znany model. Co do CPA - no cóż, faktycznie głośniki mało znane, ale niektórzy chcą je zgnoić. Gdyby było więcej parametrów (charka) to może inaczej by ludzie patrzyli na nie. Ja obsłuchałem je dobrze i mogę tylko napisać, że głośniki niczego sobie. Cewka tam miała ze 4 cale. Wadą ich była skuteczność i przetwarzanie raczej niższej średnicy.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme