Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Ogrzewanie klimatyzatorem małego mieszkania w kamienicy

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Wentylacja i Klimatyzacja -> Ogrzewanie klimatyzatorem małego mieszkania w kamienicy
Autor
Wiadomość
240sx
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Lublin

Post#1 Post autora tematu 13 Lut 2010 11:35   

Ogrzewanie klimatyzatorem małego mieszkania w kamienicy

Witam,

Stałem się właścicielem małego (24m) mieszkania w kamienicy. Mieszkanko mi się bardzo podoba, nowa instalacja CO i kaloryferki, tylko piec elektryczny (4kW). Podobno przy tej powierzchni można spokojnie ogrzewać klimatyzatorem. Wychodzi taniej, szybciej się robi cieplej i nie trzeba się martwić wodą w rurach.

Doczytałem, że takie ogrzewanie działa do -5'C. Nie jest to problem bo w razie czego mam się gdzie wynieść, ale zauważyłem, że kiedy na zewnatrz było -18'C to na klatce schodowej, na moim 3-cim piętrze, było +1'C.

Czy praktykuje się w ogóle coś takiego jak powieszenie jednostki zewnątrznej na klatce schodowej? Jedyny problem to pewnie hałas wiatraka i sprężarki. Jeśli by to jednak działało, to jedyny sąsiad z przeciwka pewnie sam by coś takiego zamontował (na razie nosi węgiel). W lecie, jeśli bym chciał chłodzić, to też byłoby lepiej bo łatwiej wypchnąć ciepło na klatkę gdzie jest +25'C niż na zewnątrz gdzie +32 i słońce. Czyli same plusy, tylko czy nie ma innych przeciwskazań, np. przepisy.

Ostatecznie jednostkę zewnętrzną można by zamontować u mnie w mieszkaniu i zrobić tylko kanały na powietrze z i do klatki.

Jeszcze inna możliwość to klimatyzatory "przenośne". Tylko czy to na pewno klimatyzator?

Pozdrawiam,
Marcin
Powrót do góry

interrk
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: lublin

Post#2 13 Lut 2010 18:24pomocny post - solucja   

Re: Ogrzewanie klimatyzatorem małego mieszkania w kamienicy

Generalnie klimatyzacja nie działa na zasadzie chłodzenia czy grzania lecz na zasadzie przenoszenia ciepła, nośnikiem którego jest czynnik chłodniczy więc klatka schodowa, na której chcesz umieścić jednostkę zewnętrzną (skraplacz) bardzo szybko osiągnie temperaturę grubo pow. 25 st.C. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w zimie, ponieważ klimatyzator pobiera ciepło z otoczenia jednostki zewn. i przenosi go do jednostki wewn. W prosty sposób można to wytłumaczyć na zasadzie lodówki - lodówka nie chłodzi tylko zabiera ciepło ze środka i i oddaje na zewnątrz.
Powrót do góry

240sx
Poziom 10
Poziom 10

Post#3 Post autora tematu 14 Lut 2010 12:53   

Zgadzam się w 100%. Ciepło gdzieś zabrane/oddane musi być gdzieś oddane/zabrane.

Z tym, że klatka w kamienicy to olbrzymia studnia (mieszkam na 3-cim piętrze, a schodów mam jak na 5-te w bloku) i wydaje mi się, że całkiem dobrze działa jako spory zasobnik ciepła. Tak jak pisałem - po 3 tyg. mrozów, kiedy na zewnątrz było -18'C , to przy moich drzwiach +1'C.

Wiadomo, że wszystko kosztem wcześniej nagromadzonej energii i dzięki palącym w piecach sąsiadom, ale czy ktoś próbował już takiego rozwiązania, tzn. jednostka zewnętrzna na klatce zamiast na zewnątrz?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 14 Lut 2010 12:53   

Powrót do góry

serwisant73
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Heilbronn

Post#4 15 Lut 2010 07:55   

Tego rozwiązania się nie praktykuje .
Powrót do góry

Poziom 23
Poziom 23

Miasto: NYC

Post#5 15 Lut 2010 08:47   

Ciekawe jak taka jednostka bedzie chalasowac ? W klatce czasem moze byc niezle wzmocnienie - co zapewne wkorzy innych wspolmieszkancow a to juz moze pociagnac za soba konsekwencje prawne

Popraw pisownię - regulamin !
mod.serwisant73

Powrót do góry

snoze
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: małopolska

Post#6 15 Lut 2010 21:45pomocny post - solucja   

Można zamontować pod warunkiem , ze administrator i inni użytkownicy budynku się na to zgodzą.
Generalnie chodzi tutaj o hałas i estetykę.
Jeszcze jedno jak nie będzie tam wymiany powietrza to latem szybko zrobi się tam ciepło i pogorszy warunki pracy. W okresie zimowym będzie odwrotnie.
Klimatyzatory inwerterowe pracują do -15*C.
Powrót do góry

radekklimat
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Warszawa

Post#7 17 Lut 2010 22:07pomocny post - solucja   

No i jeszcze jedna wazna sprawa, podczas grzania z jednostki zewnetrznej leciec bedzie woda a na klatke schodowa chyba jej nie bedziesz odprowadzał.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Lut 2010 22:07pomocny post - solucja   

Powrót do góry

240sx
Poziom 10
Poziom 10

Post#8 Post autora tematu 17 Lut 2010 23:23   

Z tą wodą żaden problem. ODprowadzę do jakiegoś zbiorniczka.

Inna sprawa, że można zrobić jeszcze inaczej: zawiesić jednostkę zewnętrzną na ścianie już u mnie w mieszkaniu i zrobić odpowiednie dziury - kanały na wlot i wylot powietrza z zewnątrz. Klimatyzator oczywiście w izolowanym pudełku. Teraz już nikt się nie powinien czepić - dziury - to jak wentylacja, a hałas i woda zostaje u mnie.

Czy ktoś coś takiego próbował/widział? Byłbym skłonny to zrobić chociażby żeby sprawdzić czy to działa i czy taki klimatyzator potrafi wymrozi c klatkę schodową (jak to ktoś pisał). Inna sprawa, że zawieszenie jednostki na zewnątrz też jest pewnym problemem - kamienica z 1905r (czyli jeszcze za cara - przynajmniej u nas w Lublinie:) i wymagana zgoda na wszystko co związane z elewacją zewnątrzną (wewnątrz można robić co się zechce).
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Lut 2010 23:23   

Powrót do góry

Czarlim87
Poziom 13
Poziom 13

Post#9 20 Lut 2010 20:28pomocny post - solucja   

To trochę dziwne rozwiązanie.Nie spotkałem się jeszcze z takim montażem.Montowałem jednostki zewnętrzne w garażach ale do serwerowni.A nie ma naprawdę możliwości tradycyjnego montażu??jedn. zewn. na zewnątrz budynku??A na jakiej ulicy mieszkasz w LBN??
Powrót do góry

240sx
Poziom 10
Poziom 10

Post#10 Post autora tematu 21 Lut 2010 09:08   

Nie da się na zewnątrz - to już wiem: nie można nic zawiesić za zewnątrz, ani na dachu. Ul. Niecała. Bardzo wychłodził się garaż po zamontowaniu tam jednostki zewnętrznej?
Powrót do góry

Czarlim87
Poziom 13
Poziom 13

Post#11 21 Lut 2010 10:59   

Tzn w serwerze potrzeba nam tylko chłodzić pomieszczenie więc skraplacz oddawał ciepło do garażu.ale powiem ze garaż też nie był na jeden samochód tylko na kilkadziesiąt więc miał duże pole manewru.W lecie się nie przegrzewał a w zimie miał w sam raz.A mówisz że nie da się powiesić czy nie ma na to zgody administratora??
Powrót do góry

gaav
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Lubelskie

Post#12 23 Lut 2010 03:53   

Zalezy jaka ma powierzchnie ten garaz
Powrót do góry

ganz1
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Wrocław

Post#13 02 Kwi 2010 22:52   

Konserwuję kilka urządzeń zainstalowanych w piwnicy (do serwerowni) no i w piwnicach jest makabrycznie gorąco pomimo dużych powierzchni i otwartych okien:(
Tak że myślę pomimo hałasu skroplin na pewno będziesz wychładzał klatkę

Jak nie masz balkonu to pomyśl może o okiennej (tylko w nich nie ma pompy ciepła)
Powrót do góry

240sx
Poziom 10
Poziom 10

Post#14 Post autora tematu 03 Kwi 2010 13:53   

Dzięki za odp!

Z tym wychładzaniem klatki to chyba najmniejszy problem - dopiero teraz poznaje zwyczaje miejscowych lokatorów, ale nie trudno zauważyć, że połowa z nich pali na klatce przy otwartych drzwiach i oknach nawet w największe mrozy. Tak wiec, na ciepłych klatach to im najmniej zależy.

Będę teraz miał też taką zamykną szafę-wnękę na klatce. Idealnie żeby schować tam jednostkę zewnętrzną tylko jak zorganiować jej przepływ powietrza?
Powrót do góry

ganz1
Poziom 12
Poziom 12

Post#15 04 Kwi 2010 20:22   

Skraplacz od tyłu zasysa powietrze i za pomocą wiatraka usuwa z urządzenia.
Musisz na maxa zapewnić jej przepływ powietrza (pamiętaj aby się powietrze zasysane i wypuszczane nie mieszało się).
Pamiętaj tez o wilgoci podczas grzania.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Kwi 2010 20:22   

Powrót do góry

240sx
Poziom 10
Poziom 10

Post#16 Post autora tematu 05 Kwi 2010 22:12   

Czyli jesli zapewnie przepyw powietrza przez zamknieta w szafie (w wlasciwie obudowanej drzwiami wnece) jedonstce zewnetrznej t oma to szanse zadzialac?

Jaka mniej wiecej powinna bys srednica kanalow dolotowego i wylotowego? Czy taka typowa rozsuwana rura wentylacyjna wystarczy? Dolot i wylot moze byc krotki - kilkanascie-kilkadziesiat cm, chyba, ze uzasadnione byloby jakos specjalnie rozmiescic otwory w pionie - np. wlot nizej, wylot wyzej, albo odwrotnie.

Pozdrawiam,
Marcin
Powrót do góry

serwisant73
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Heilbronn

Post#17 06 Kwi 2010 12:20   

Zwykła rura spiro ( inox) nie wystarczy . Będziesz musiał zastosować kanały wentylacyjne.
Powrót do góry

ganz1
Poziom 12
Poziom 12

Post#18 07 Kwi 2010 00:13   

najważniejsze abyś wylot wyprowadził/ odseparował tak aby nie zassał tego powietrza z powrotem.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Wentylacja i Klimatyzacja -> Ogrzewanie klimatyzatorem małego mieszkania w kamienicy
Strona 1 z 1