X

Obliczanie transformatorów

28 Jul 2004 01:11 KJKJ
  • #1 28 Jul 2004 01:11
    KJ
    Level 31  
    Helpful post? (0)
    Swego czasu miałem bardzo ładny arkusz w excelu pozwalający obliczyć ilości zwojów na pierwotnym i wtórnym uzwojeniu transformatora, grubości drutu i przekrój rdzenia na podstawie podanej mocy i napięcia wtórnego lub napięcia i prądu. Nawinąłem na podstawie tego arkusza sporo transformatorów i wszystkie chodzą bez zarzutu. Niestety arkusz przepadł gdzieś na polu walki :/ Szukałem na elektrodzie, ale niestety nigdzie niema :cry: Jeżeli ktoś posiada coś podobnego najlepiej testowanego w praktyce :) to bardzo proszę o wysłanie na email lub wrzucenie na forum.
  • #2 28 Jul 2004 01:27
    milik
    Level 23  
    Helpful post? (+4)
    Witam

Myślę, że to jest to.
  • #3 28 Jul 2004 02:28
    k24
    Level 23  
    Helpful post? (+2)
    najpierw obliczamy sumaryczą moc uzwojeń wtórnych:
    gdzie P=U*I
    Pw=P1+P2+ itd.
    następnie obliczamy moc uzwojenia pierwotnego:
    Pp=Pw:n (eta)
    gdzie n-oznacza sprawność transformatora,przeważnie przyjmuje się wartość 0,7
    obliczamy przekrój rdzenia:
    S=1,1*pierwiastekPp
    obliczamy ilość zwojów na 1 V
    n=450000:(B*S)
    gdzie B-oznacza indukcyjność rdzenia,przeważnie przyjmuje się wartość 7000-8000 lub gdy jest znana
    n1=n*U1
    n2=n*U2 itd.
    gdzie U1-oznacza wartość napięcia pierwotnego(np.230V)
    U2-oznacza napięcie wtórne
    obliczamy prąd płynący w uzwojeniu pierwotnym:
    I1=1,2*(Pp:U1)
    obliczamy średnicę drutu uzwojenia pierwotnego:
    d1=0,8*pierwiastek I1
    pozostałe prądy w uzwojeniach wtórnych są znane z założeń projektowych danego trafa, pozwolą one na obliczenie pozostałych średnic drutów.
  • #4 28 Jul 2004 11:43
    janek11389
    Level 42  
    Helpful post? (+5)
    Witam kolego K24! Doceniam twoją wiedzę na temat obliczania transformatorów, bowiem jest bardzo mądra, tylko w praktyce nie użyteczna, powiem, że wręcz zbędna.
    Jest to wiedza książkowa, którą należy się wykazać w szkole przed tablicą, przerabiałem to ze 30 lat temu i choć nawinąłem masę transformatorów, to tego typu obliczenia nigdy nie znalazły zastosowania, i gdyby w szkole podeszli do tego z drugiej strony, to myślę, że o wiele więcej osób by to zrozumiało i zapamiętało.
    W praktyce nikt nie dopasowuje transformatora do swojej mocy, tylko odwrotnie, zdobywszy jakiś rdzeń jesteśmy skazani na jego, Q.
    Po drugie: nikt nie sprawdza indukcyjności zdobytego rdzenia, jest to nie realne.
    Po trzecie:, po co utrudniać obliczenia rozbijając ilość zwoi na jeden wolt, jak można od razu obliczyć na dane napięcie, tym samym upraszczając sobie obliczenia.
    Myślę, że podejście w ten sposób do sprawy wykorzystują tylko fabryki budujące od podstaw te transformatory.
    W amatorskich warunkach wystarczają trzy krótkie wzory i transformator obliczony.
    Amator wystarczy ze zmierzy okno rdzenia A X B= Q i to jest wystarczające do naszych obliczeń.
    U1 X 50 jest to współczynnik stały, w dzisiejszych czasach ze względów oszczędnościowych został mocno zaniżony, nawet, do 35 co jest powodem zbyt dużej gęstości prądu, w prawdzie do oświetlenia może być, ale do budowy wzmacniaczy nie polecam, więc: U1x50 podzielone przez nasze Q = ilość zwoi na pierwotnym uzwojeniu, dla uzwojenia wtórnego ten współczynnik wynosi 56.
    U2x56 dzielone przez Q= ilość zwoi na uzwojeniu wtórnym.
    Obliczenie średnicy drutu, dla danego prądu jest najłatwiejsze: I x 0,7= średnica drutu.
    Q x Q = maksymalna moc naszego transformatora.
    Reszta to już tylko prawo oma, co pozwoli nam wyliczyć, jaki prąd popłynie w stosunku do naszej mocy transformatora w pierwotnym uzwojeniu, z czego obliczymy średnicę drutu, a w uzwojeniu wtórnym ta sama sytuacja.
    Tak jest o wiele prościej, co w cale nie znaczy ze gorzej.
    Obliczenia Kolegi K24 są na pewno prawidłowe i wynik końcowy powinien być ten sam.
    Pozdrawiam.
  • #5 28 Jul 2004 11:55
    k24
    Level 23  
    Helpful post? (+1)
    kolego janku 11389 był też wzór warsztatowy,niezbyt dokładny ale skuteczny na obliczenie ilości zwojów
    z=45:s2
    gdzie s2-przekrój rdzenia
    a uwaga,że moja wiedza jest zbędna jest co najmniej niestosowna
  • #6 28 Jul 2004 12:29
    janek11389
    Level 42  
    Helpful post? (0)
    Kolego! Nie miałem najmniejszego zamiaru Cię urazić, wręcz przeciwnie podziwiam twoja wiedzę i dokładność, to się naprawdę ceni, bo to jest zaleta, jeżeli czujesz się urażony, to oficjalnie Cię przepraszam, chciałem tylko podać prostszy sposób, nic więcej.
    Pozdrawiam.
  • #7 03 Aug 2004 16:21
    KJ
    Level 31  
    Topic author Helpful post? (0)
    Arkusz to dokładnie ten sam co miałem :D ale czytając dalsze posty nasuneła mi sie myśl. Mam rdzeń o przekroju 18,5cm kw. według arkusza mogę z tego wycisnąć 200W ale jak na moje potrzeby to troszke za mało trafo ma zasilać lampe halogenową 24V/250W i tu pytanie czy zwiększając gęstośc prądu mogę zwiększyć moc trafa ?? jeśli tak to o ile ? Jakie niekożystne skutki przynosi zwiększanie gęstości prądu ??
  • #8 03 Aug 2004 17:45
    janek11389
    Level 42  
    Helpful post? (0)
    Q x Q: 0,8 = maksymalna moc, to będzie 273W śmiało możesz zastosować na te 250W.
    Przy dużej gęstości prądu trafo się będzie grzać, ale do lamp faktycznie stosują mniejsze współczynniki.
  • #9 03 Aug 2004 18:31
    KJ
    Level 31  
    Topic author Helpful post? (0)
    Czyli mogę poprostu nawinąć trafo według arkusza i nie przejmować się mniejszą mocą tam podaną czy lepiej ręcznie przeliczyć ??
  • #10 03 Aug 2004 18:43
    janek11389
    Level 42  
    Helpful post? (0)
    Jak potrzebujesz do wzmacniacza, to proponuję wyliczyć samemu, ale jak to ma święcić, to możesz wykorzystać arkusz?
  • #11 04 Aug 2004 15:33
    milik
    Level 23  
    Helpful post? (0)
    No to w taki razie jaki program lub arkusz do obliczania polecacie ?
  • #12 04 Aug 2004 15:38
    k24
    Level 23  
    Helpful post? (0)
    z tego rdzenia można taką moc uzyskać
  • #13 27 Jan 2006 18:02
    wueska
    Level 16  
    Helpful post? (+1)
    dlaczego ten plik nie czodzi do obliczania zwojów w transformatorze
  • #14 27 Jan 2006 22:45
    bogdand
    Level 17  
    Helpful post? (+1)
    Witam. Naco komu jakieś programy do liczenia trafa. To się powinno mieć w głowie. w poniższym załączniku podaję wzory na obliczanie transformatorków do 400VA.Są to wzory uproszczone bo założono w nich pewne wielkości i stosowanie ich w wyższych mocach daje przekłamanie w otrzymywanych praktycznie napięciach.
    Według nich nawijam już od paru dobrych lat zresztą wzorki te dostałem od isntruktora na praktyce jeszcze w technikum. On operował na nich przez cały czas. sprubójcie według nich nawinąć bo warto.
  • #15 06 Mar 2006 10:18
    krzysiekosw
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    czesc bogdand , mam takie pytanie otuz mam trafo 220v/12v 50W , jest to halogenowe trafo ale ma nietypowy chyba rdzen , a potrzebuje policzyc moc rdzenia i teraz czy moc trafa 50W to jest to samo co moc rdzenia ??
  • #16 06 Mar 2006 14:10
    bogdand
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    Witam szanowne grono. Moc rdzenia trafa jest nieco większa niż moc jaką można z niego pobrać. Wiadomo zawsze mamy doczynienia ze stratami.
    Do Kszysiekosw: z tego co na zdjęciu widać to napięcie tego trafa to 12V a prąd 4,17A, mnożąc to wychodzi w przybliżeniu 50VA. Jesli chcesz dokładnie znać moc rdzenia to musisz go zmierzyć bo producent napewno pozostawił jakiś zapas mocy.
  • #17 06 Mar 2006 19:28
    krzysiekosw
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    dzeki za pomoc , moze jakos uda mi sie policzyc ten przekruj :) pozdrawiam
  • #18 13 Mar 2006 21:52
    cjbobo10
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    obliczenia te sie potwierdzily sa bardzo dobre
  • #19 19 Mar 2006 21:20
    DJ Davi
    Level 21  
    Helpful post? (0)
    Co muszę wiedzieć i jak obliczyć moc transformatora?
  • #20 19 Mar 2006 22:54
    Piotrek15
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    Witam, może się komuś przyda program do obliczania transformatora. Program oblicza trafo z takich samych wzorów jakie zamieścił Bogdand.
  • #21 20 Mar 2006 13:15
    bogdand
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    Spoko programik tylko że ja bym go poprawił. Przy bodajze czwartym kroku program chce aby podać mu prąd jaki będzie płynął w uzwojeniu pierwotnym a potem we wtórnym. Dobrze by było aby program sam sobie to wyliczył bo niewiemy jaki może popłynąć, a czcąc to określić musimy go sami wyliczyć.

Dodano po 2 [minuty]:

Do DJDavi:przeczytaj uważnie mój post z załącznikiem to się dowiesz jak policzyć moc transformatora
  • #22 20 Mar 2006 15:24
    DJ Davi
    Level 21  
    Helpful post? (0)
    Jakie natężenie na uzwojeniu pierwotnym mam wpisać Piotrek15
    jeśli napięcie jest 230V.
  • #23 20 Mar 2006 19:03
    Piotrek15
    Level 16  
    Helpful post? (+1)
    Poprawiana wersja....
  • #24 20 Mar 2006 20:11
    DJ Davi
    Level 21  
    Helpful post? (0)
    Znalazłem w piwnicy kilka transformatorów. Jak sprawdić czy sa sprawne, a jeśli nie to czy da się jakoś miernikiem sprawdzić, które uzwojenie jest uszkodzone?
  • #25 20 Mar 2006 23:09
    bogdand
    Level 17  
    Helpful post? (+2)
    Teraz programik wygląda lepiej tylko że wkradł się błąd w obliczeniach średnicy drutu. policzyłem na kalkulatorze i tak: dla przekroju rdzenia 9mm2 i napięciu wtórnym 15V prąd wynosi 3,726A a średnica 1,54mm a nie jak wyliczył mi program 0,869mm, to o połowe mniej. Proszę Pana Piotrka o poprawienie. A za program nagradzam punktami.

Dodano po 5 [minuty]:

Aby sprawdzić czy uzwojenia trafa są dobre wystarczy je zmierzyć omomierzem. Można również ustawić multimetr w pozycji gdzie miarzy się diody.Jeśli miernik wydaje sygnał dzwiękowy lub pokazuje jakieś wartości to znaczy że uzwojenie jest sprawne.
  • #26 22 Mar 2006 20:17
    Piotrek15
    Level 16  
    Helpful post? (+2)
    Błąd w programie poprawilem... Teraz powinno byc ok. Dziękuję za zwrócenie uwagi na błąd....
  • #27 23 Mar 2006 22:07
    bogdand
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    Jednym zdaniem to ujmę: zrobiłeś to pięknie.
  • #28 23 Mar 2006 23:49
    gurbolek
    Level 9  
    Helpful post? (+2)
    zalaczam tutaj plik do obliczen w srodowisku Mathlab do obliczania parametrow transformatora dzialajacy prawie w 100 % ...
  • #29 30 Mar 2006 14:19
    elektronik_lol
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    Witam ja nie czaje o co w tym chodzi przyzytałem to 2 razy i dalej nic. kiedyś na fizyce liczylem ale teraz juz qrde niepamietam jak to się robiło. Chodzi mi o trafo 2x28v 200VA co do tego potrzebuje mógłby mi ktoś pomóc wszystkie elementy. Dzięki bardzo:)
  • #30 30 Mar 2006 17:23
    pawem1
    Level 25  
    Helpful post? (0)
    elektronik_lol
    przeczytaj to:

Andrzej Kiełkiewicz, "Praktyczne sposoby określania danych nieznanych transformatorów i dławików"
    Radioamator 4/1952
    http://www.fonar.com.pl/audio/porady/art4/art.htm

Jak naprawić i obliczyć transformator sieciowy
    Radioamator 3/1953
    http://www.fonar.com.pl/audio/projekty/trafa/trans1/trans.htm

K.W., "Transformator sieciowy"
    Radioamator i Krótkofalowiec 11/1962
    http://www.fonar.com.pl/audio/projekty/teoria/trafs/trafs.htm

A.W. "Nomogram do obliczania transformatorów sieciowych o mocy do 1000VA"
    Radioamator i Krótkofalowiec 3/1964
    http://www.fonar.com.pl/audio/projekty/trafa/trans6/trans.htm

dodatkowo przeczytaj o bezpieczniku