Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Ile prądu zużywa komputer i telewizor. Zmniejsz rachunek.

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Artykuły -> Ile prądu zużywa komputer i telewizor. Zmniejsz rachunek.
Autor
Wiadomość
inventco.eu
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: KIELCE

Post#1 Post autora tematu 21 Lut 2010 11:56   

Właśnie otrzymałeś rachunek za prąd i dziwisz się, że jest wysoki. Przecież wyłączasz na noc komputer, a telewizor oglądasz tylko przez kilka godzin wieczorem. Niemniej zakład energetyczny twierdzi, że zużywasz dużo więcej energii elektrycznej niż ci się wydaje. Czy na pewno? Sprawdzimy skąd biorą się duże rachunki za prąd i czy telewizor, laptop, bądź inne urządzenie elektryczne pozostające w trybie „standby”, czyli podczas czuwania, pobiera aż tyle energii? Wykażemy, na jakie straty w ciągu miesiąca i roku narażony jest użytkownik nie dbający o wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Przyrząd do mierzenia zużywanej energii i kilka wzorów.

Do naszych eksperymentów skonstruowaliśmy specyficzne urządzenie przypominające na pierwszy rzut oka zwykły przedłużacz, różni się jednak wyjściami, które zostaną podłączone w dalszej części eksperymentu do amperomierza prądu zmiennego. W naszym przypadku posłużymy się
multimetrem UNI-T UT70B (przy wyborze kierowaliśmy się jakością i przystępną ceną).

Do obliczeń zastosujemy następujący wzór matematyczny:

Zużycie prądu [kWh] = moc odbiornika [kW] * czas pracy [h]
gdzie
moc odbiornika [W] = U [V] * I [A]

Przypomnijmy - 1kW = 1000W

Opłata za 1kWh + opłata za usługę dystrybucyjną:
0,27zł+0,16zł = 0,43zł (wedle ostatniego rachunku za prąd)

Napięcie w sieci U = 228,9V

Ile prądu pobiera komputer?

Zanim przystąpiliśmy do poważnych pomiarów, postanowiliśmy zobaczyć, czy zasilacz laptopowy wpięty do gniazdka, ale nie zasilający laptopa, czerpie prąd. Niestety zostaliśmy niemile zaskoczeni. Multimetr wskazał zużywanie prądu, pamiętajmy zatem, aby odłączyć wszelkie ładowarki, zasilacze, które nie ładują telefonu, laptopa czy innego urządzenia wyposażonego w akumulator.

Badaniom poddaliśmy komputer klasy PC (dość stary technologicznie), który pełni funkcję serwera.

Dane komputera:
Procesor: Pentium III coppermine 1GHz
Dyski i napędy: HDD, napęd CD-RW
Karta grafiki: Riva TNT
Pamięć RAM: 384MB
Zasilacz: 300W (niemarkowy)
Z pomiaru wyłączyliśmy monitor.

1) Ile prądu pobiera komputer w trybie standby? (komputer wyłączony, ale wpięty do gniazda sieciowego )

Istanby =0,0446A
P=U*I,
Pstandby = 0,0446 * 228,9 = 10,2 W = 0,0102 kW

24 godziny P= 0,2448 kWh,
Miesiąc (31 dni): P = 7,59 kWh
Rok (365 dni): P = 89,352 kWh

Rachunek za rok: 89,352*0,43zł = 38,42zł

2) Ile prądu pobiera komputer po załadowaniu systemu bez uruchamiania aplikacji?

Iidle = 0,23A
P=U*I,
Piidle = 0,23 * 228,9 = 52,65 W = 0,0526 kW

24 godziny P= 1,2624 kWh,
Miesiąc (31 dni) : P = 39,1344 kWh
Rok (365 dni): P = 460,776 kWh

Rachunek za rok: 460,776*0,43zł = 198,13zł

3) Ile prądu pobiera komputer z obciążonym procesorem?

Imax= 0,34A
P=U*I,
Pmax = 0,34 * 228,9 = 77,83 W = 0,0778 kW
24 godziny P= 1,8672 kWh,
Miesiąc (31 dni) : P = 57,8832 kWh
Rok (365 dni): P = 681,528 kWh

Rachunek za rok: 681,528*0,43zł = 293,06zł

Ile prądu pobiera access point?

Do pomiarów użyliśmy access point'a firmy Gigabyte zasilanego zasilaczem sieciowym transformatorowym. Przy napięciu 228,9V, wskaźnik zużycia prądu na amperomierzu wskazał 0,0509A. Z tego wynika, że:

Pap = 0,0509 * 228,9 = 11,65 W = 0,01165 kW
24 godziny P= 0,2796 kWh,
Miesiąc (31 dni) : P = 8,6676 kWh
Rok (365 dni): P = 102,054 kWh

Rachunek za rok: 102,054*0,43zł = 43,88zł

Można założyć, że podobne pomiary będą towarzyszyły domowym routerom.

Ile prądu pobiera telewizor?

Podobnie jak w przypadku komputera dokonaliśmy pomiaru na wyłączonym i włączonym sprzęcie. Należy pamiętać, ze telewizor potrzebuje do pracy różnych wartości prądu. Wszystko zależy od ustawień ekranu, np. im większa jasność, tym większy pobór prądu, podobnie z ustawieniem nasycenia barw. W przykładzie wykorzystano TV Daewoo 25" CRT.

1) Ile prądu pobiera telewizor w trybie standby

35,41 mA = 0,03541A

P=U*I,
Ptv= 0,03541 * 228,9 = 8,105349W = 0,00811 kW
24 godziny P= 0,19464 kWh,
Miesiąc (31 dni) : P = 6,03384 kWh
Rok (365 dni): P = 71,0436 kWh

Rachunek za rok: 71,0436*0,43zł = 30,55zł

2) Ile prądu zużywa telewizor w trybie pracy?

Prąd płynący w obwodzie wyniósł 0,35 A .

Korzystając z wcześniejszych wzorów wychodzi, że :
Ptvon = 0,35 * 228,9 = 80,115 W = 0,080115 kW
24 godziny P= 1,9476 kWh,
Miesiąc (31 dni) : P = 60,3756kWh
Rok (365 dni): P = 710,874 kWh

Rachunek za rok: 710,874*0,43zł = 305,67zł

3) Jakie jest przeciętne zużycie prądu przez telewizor?

Załóżmy, że mamy w domu dziecko. Ogląda ono do południa trochę bajek (powiedzmy, 4 godziny), a my zasiadamy przed telewizorem około 19:00 i oglądamy programy do 23:00. Telewizor pracuje w sumie przez 8 godzin na dobę, przy czym przez całą pozostałą część pozostaje w trybie czuwania. Zachowując wcześniejsze obliczenia możemy łatwo wyznaczyć, że zużycie prądu wyniesie:

8 * 0,080115kWh + 16 * 0,00811 kWh = 0,64092kWh + 0,12976kWh = 0,77068kWh /dobę
W skali miesiąca daje nam to 23,89108kWh, a w skali roku – 281,2982kWh. Za sam telewizor zakład energetyczny dostarczy nam rachunek na 120,96zł.

Jakie wnioski?

Wykonane przez nas obliczenia jasno pokazują, że włączony do prądu telewizor, czy komputer, nawet w trybie czuwania, zużywa prąd. Dodajmy do tego cały szereg urządzeń domowych, takich jak lodówka, która pracuje 24h/dobę, mikrofalówkę, wieżę, radio kuchenne, pralkę, monitor, czy w końcu pospolite żarówki. Szczególnie warto wyłączyć oświetlenie w pomieszczeniach, w których nie przebywamy. Zastanówmy się również, czy wiele pracy kosztuje nas wyjęcie wtyczki od telewizora czy komputera na noc. Pamiętaj, że zużywanie energii elektrycznej ma również wpływ na środowisko naturalne, ale jeśli nawet jesteś zupełnie obojętny na skutki środowiskowe, być może do oszczędzania energii przekona cię twój własny portfel.
Oczywistym jest, że są urządzenia, których praca jest niezbędna przez 24 godziny na dobę. Nie wyłączymy przecież lodówki. Jednak komputer, który w trybie czuwania zasila przez gniazda USB wszelkie urządzenia peryferyjne (drukarki, myszkę, klawiaturę itp.) ma znaczący wpływ na rachunek za prąd, zatem nie zapomnijmy wyłączyć wtyczki z gniazdka, kiedy go nie używamy. Zauważmy, że zasilacz komputerowy ma wejście również na zasilanie monitora. Warto pomyśleć o tym, aby zasilić monitor w ten sposób. Zamiast dwóch zasilaczy, prąd będzie pobierał tylko jeden. Wyłącz również wtyczkę od wieży. Jeśli słuchasz jej tylko przez godzinę dziennie, czy jest sens, żeby zużywała prąd? Pozostaje jeszcze do rozpatrzenia kwestia urządzeń sieciowych i żarówek. Jeśli posiadasz więcej niż jedno urządzenie sieciowe, pomyśl o podpięciu go pod jeden mocniejszy zasilacz. Doskonale do tego zabiegu nada się zasilacz impulsowy 12V / 4A, który charakteryzuje się większą sprawnością niż transformatorowy. W pomieszczeniach, gdzie niezbędne jest długotrwałe oświetlenie wymień żarówki na energooszczędne świetlówki. Coraz bardziej popularne jest także oświetlenie typu LED, które jest lżejsze dla naszego portfela niż klasyczne żarówki.
Zachęcamy do oszczędzania energii. Być może w skali miesiąca nie zauważysz różnicy, ale w skali roku wyjęcie wtyczki z gniazdka, czy wkręcenie żarówki energooszczędnej zamiast klasycznej, to duża i odczuwalna oszczędność.

A może masz swoje własne sposoby na zmniejszenie rachunku za prąd? Podziel się z innymi.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Lut 2010 11:56   

Powrót do góry

skaktus
Poziom 24
Poziom 24

Post#2 21 Lut 2010 14:12   

Re: Ile prądu zużywa komputer i telewizor. Zmniejsz rachunek

Niektóre TV nie mają wyłącznika, podobnie zasilacze do komputerów. Rozwiązanie jest proste - albo główny wyłącznik na listwie, albo zrobić jak ja to mam - zwykły wyłącznik jak w ścianie do światła.

PS-Kolega posiada TV, Samsung, stary CRT, który w trybie SB pobiera 14 W....
Powrót do góry

Urgon
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Garwolin

Post#3 21 Lut 2010 15:04   

AVE...

Zmniejszyłem swój miesięczny rachunek o 100 złotych poprzez zastąpienie kompa stacjonarnego laptopem i wyłączenie wszystkich nieużywanych sprzętów: telewizora, dekodera i wieży. Również sprzęty kuchenne(mikrofalówka i zmywarka) nie są podłączone do prądu. Zmniejszę go o kolejne 50 złotych poprzez wyłączanie listwy zasilającej. Nie mogłem tego robić z powodu gadów, których terraria miały oświetlenie i ogrzewanie zasilane z tej samej listwy...
Powrót do góry

grabek_radek
Poziom 18
Poziom 18

Post#4 21 Lut 2010 16:20   

ale w obliczeniach zapomnielismy o cos fi
Powrót do góry

badworm
Poziom 16
Poziom 16

Post#5 21 Lut 2010 16:43   

Cóż, kłania się elementarny brak wiedzy z zakresu miernictwa w obwodach prądu przemiennego. P=U*I*cos(fi), to raz. A dwa, że prąd pobierany przez urządzenia z zasilaczami impulsowymi nie ma charakteru sinusoidalnego, więc mierzenie go miernikiem bez funkcji True RMS powoduje, że pomiar taki jest obarczony bliżej nieokreślonym błędem. Jeśli ktoś chciałby kupować taki miernik jak w opisie tylko do pomiarów mocy pobieranej przez urządzenia z sieci to lepiej już kupić najprostszy elektroniczny licznik energii elektrycznej.
Powrót do góry

inventco.eu
Poziom 22
Poziom 22

Post#6 Post autora tematu 21 Lut 2010 17:21   

Skoro koledzy są tak obeznani to zapraszam do pomiarów własnych i stworzenia artykułu poprawnego pod względem pomiarów.
Ja zrobiłem to co tu widać i o dziwo pomiary według tego "złego" miernika zgadzają się z tym co comiesięcznie oddaję energetykowi.

Co do zasilaczy impulsowych i cos zgadzam się pominąłem te 2 aspekty celowo.
Przy tym co mierzyłem, nie są aż tak istotne :-)

Poza tym pomiar jest chwilowy i też nie odda całokształtu badania ani poboru prądu.

Jeżeli chodzi o RMS ... miernik z tą funkcją (przemysłowy z rs485 itd.) pokazywał pomijalne różnice w stosunku do tego mojego UNI-T tyle, że na miernik za 2000zł niewiele osób sobie pozwoli.

Pozdrawiam
Marek
Powrót do góry

Mje3sław
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Dębica

Post#7 21 Lut 2010 18:01   

inventco.eu napisał:

Co do zasilaczy impulsowych i cos zgadzam się pominąłem te 2 aspekty celowo.

To trzeba było wspomnieć o tym w opisie to by się nikt nie czepiał.
Zresztą - użyty tutaj miernik uniwersalny kosztuje koło 200zł, podczas gdy regenerowany elektromechaniczny licznik energii można kupić za 40-60zł - a przecież takie liczniki liczą to, za co płacimy.
Powrót do góry

grendel123
Poziom 15
Poziom 15

Post#8 21 Lut 2010 18:03   

Nie możesz traktować każdego odbiornika jako czystej rezystancji (a tak to robisz w obliczeniach). To co wyliczysz to tylko moc pozorna, natomiast ty płacisz tylko za moc czynną. W zasilaczach impulsowych może i dużej różnicy nie znalazłeś, ale np. w przypadku świetlówek w układzie klasycznym bez kompensacji twój pomiar będzie obarczony dużym błędem (tak jak przy silnikach). Jedno jest pewne: wyliczasz najbardziej niekorzystny wariant, czyli będziesz co najwyżej mile zaskoczony przy okazji płacenia rachunku. Zerknij w internecie jak wygląda trójkąt mocy.
Ta metoda jest dobra dla np. grzałek elektrycznych.

Cytat:
Zauważmy, że zasilacz komputerowy ma wejście również na zasilanie monitora. Warto pomyśleć o tym, aby zasilić monitor w ten sposób. Zamiast dwóch zasilaczy, prąd będzie pobierał tylko jeden.

Czy masz na myśli żeńskie gniazdo IEC w zasilaczu komputera? :)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Lut 2010 18:03   

Powrót do góry

inventco.eu
Poziom 22
Poziom 22

Post#9 Post autora tematu 21 Lut 2010 18:10   

Ok. Pierwsza sprawa i moje usprawiedliwienie. Każdy się myli mogłem wspomnieć w tekście o cosinusie :-)
Z drugiej strony nie było by wtedy ekscytujących dyskusji :-)
Inna sprawa, że jako elektronik z wykształcenia wałkowałem tyle czasu moce bierne, czynne, pozorne, że trochę się orientuję :-)

Po prostu artykuł miał być wskazówką nie przewodem doktorskim :-)

Z drugiej strony załatwię sobie na dłużej miernik z przetwarzaniem TrueRMS i zrobię pomiary elementów "bardziej" indukcyjnych ... może kilka silników, świetlówek ... może uda się zmierzyć pobór pralki w cyklu prania ... tu użyję licznika energii elektrycznej :-)

Dzięki za pomysły.
Marek

p.s.
Zerkajcie proszę na aktualizacje wątku.
Powrót do góry

brofran
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Ruda Slaska

Post#10 21 Lut 2010 18:43   

W popularnych sieciach sklepowych np. Lidl są mierniki mocy czynnej ( przynajmniej tak na wyswietlaczu pisze ) za nieduże pieniadze. Mają dodatkowo szereg innych funkcjii : pomiar pradu . napiecia , cosφ , zużycia energii .. Nawet policzą ile zapłacimy za zużytą energie. Wadą jest to że mierzą wszystko to co jest podłaczone do miernika ( gniazdka miernika ) - nie można zatem pomierzyć np. oświetlenia . Robiłem pomiary i najbardziej zaskoczyl mnie pobór mocy tunera satelitarnego : czy w stanie stb , czy załączony , jednakowe zużycie :17 W.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Lut 2010 18:43   

Powrót do góry

badworm
Poziom 16
Poziom 16

Post#11 21 Lut 2010 19:43   

inventco.eu napisał:
Jeżeli chodzi o RMS ... miernik z tą funkcją (przemysłowy z rs485 itd.) pokazywał pomijalne różnice w stosunku do tego mojego UNI-T tyle, że na miernik za 2000zł niewiele osób sobie pozwoli.

Nie popadajmy w paranoję. Za 2000zł można mieć dobry trójfazowy elektroniczny licznik energii elektrycznej (czynnej i biernej, pobór i oddawanie) z wieloma funkcjami (w tym wyświetlanie na bieżąco mocy czynnej i biernej w każdej fazie, rejestracja mocy maksymalnej) i prawdopodobnie klasy 0,5.
Powrót do góry

piterek-23
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Wołów

Post#12 21 Lut 2010 19:56   

Urgon napisał:
AVE...

Zmniejszyłem swój miesięczny rachunek o 100 złotych poprzez zastąpienie kompa stacjonarnego laptopem i wyłączenie wszystkich nieużywanych sprzętów: telewizora, dekodera i wieży. Również sprzęty kuchenne(mikrofalówka i zmywarka) nie są podłączone do prądu. Zmniejszę go o kolejne 50 złotych poprzez wyłączanie listwy zasilającej. Nie mogłem tego robić z powodu gadów, których terraria miały oświetlenie i ogrzewanie zasilane z tej samej listwy...

Tak z ciekawości, ile kolega płacił za rachunki energetyce przed oszczędnościami ?
Powrót do góry

parafka
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Olsztyn

Post#13 21 Lut 2010 20:09   

brofran napisał:
..Robiłem pomiary i najbardziej zaskoczyl mnie pobór mocy tunera satelitarnego : czy w stanie stb , czy załączony , jednakowe zużycie :17 W.
Tak też podejżewałem mój tuner od N-ki. Z drugiej strony konwerter SAT trzeba stale suszyć prądem.
Jeżeli chodzi o wyłączanie sprzętu na noc to zauważyłem, że takim osobom statystycznie częściej uszkadzają się zasilacze w sprzętach co nie wpływa na oszczędną eksploatację.
Mam plazmę Panasonic z wyłącznikiem i....
Po wyłączeniu go zauważyłem, że wtyczka robi pstryk przy wkładaniu do gniazdka.
Po gwarancji sprawdzę co w trawie piszczy.
Powrót do góry

Samuraj
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Szczecin

Post#14 21 Lut 2010 20:43   

Co prawda odejdę trochę od tematu lecz:
swojego czasu wyrzuciłem wszystkie żarówki na rzecz energooszczędnych, zmieniłem cały sprzęt w kuchni na klasy A+ czy AA już nie pamiętam. Komputer zamieniłem na laptopa, TV praktycznie przestałem oglądać, podobnie żona. A rachunki jakie przychodziły takie przychodzą :)
Powód prosty - im bardziej oszczędzamy tym 1kWh kosztuje nas więcej, każdy ma apetyt na lepsze życie a do wygód człowiek się szybko przyzwyczaja. Cała ta ekologia i oszczędności wyglądają jak zaklęty krąg, co nie zwalnia nas do oszczędności.
Powrót do góry

Urgon
Poziom 23
Poziom 23

Post#15 21 Lut 2010 20:44   

AVE...

A z 300 złotych miesięcznie z kawałkiem...

EDIT:
Zdałem sobie sprawę, że się machnąłem. Zapomniałem o sposobie rozliczania się - płacę rachunki co dwa miesiące...
Powrót do góry

inventco.eu
Poziom 22
Poziom 22

Post#16 Post autora tematu 21 Lut 2010 20:51   

Prawie wszystkie urządzenia elektryczne posiadające zasilacz transformatorowy (nie mające oczywiście wyłącznika sieciowego) pracujące w standby pobierają tyle samo prądu co w trybie "normalnej" pracy.

Mowa oczywiście o małych urządzeniach takich jak między innymi tunery, zasilacze do komórek (te "ciężkie") itp...

badworm - właśnie takowy profesjonalny miernik użyłem do porównania, niestety nie miałem go do dłuższej dyspozycji :-(

parafka - w zasilaczach stosowane są dość duże pojemności zaraz za mostkiem prostowniczym. Prawdopodobnie dlatego wkładając wtyczkę masz specyficzny "trzask" powstaje on przez to, że ładują się kondensatory w zasilaczu TV (no i pracą kilku innych elementów) jest to normalny efekt. Natomiast jeżeli wtyk siedzi w gnieździe cały czas i go nie wyjmujesz i słyszysz jakieś dziwne odgłosy z niej (z wtyczki) to lepiej nie czekaj na koniec gwarancji tylko sprawdź czy kabel gdzieś nie przerywa. Bo możesz mieć niemiłą niespodziankę w postaci dymu i ognia.
Powrót do góry

JohnySpZOO
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Częstochowa/Gliwice

Post#17 21 Lut 2010 21:07   

Witam.
Czytając ten artykuł widzę sprzeczkę pomiędzy Panami elektrykami. Artykuł ten będzie ciekawy dla osób nie mających wiedzy na temat ogólnej elektrotechniki. Mogą one sobie zobaczyć podstawowe wartości parametrów przy jakich pracują badane urządzenia (mowa tutaj o prądzie i napięciu ewentualnie cos(fi)) w chwili dokonywani pomiaru w zależności od aparatury jaką posiadają. Na ich podstawie można z dużym błędem określić pobór energii elektrycznej jaka jest potrzebna do zasilania np radia. Należy pamiętać że odbiorniki w zależności od charakteru pracy będą pobierały różną wartość energii a co za tym idzie i potocznie prądu. Przykładem może być rozruch silnika gdzie pobierany prąd podczas rozruchu jest nawet kilkanaście razy większy od wartości prądu pobieranego w normalnym stanie pracy a co za tym idzie tarcza obrotowa licznika kręci się znacznie szybciej.
Innym aspektem jest dokonywanie pomiarów z odpowiednim osprzętem z jakim powinno się dokonywać pomiarów w warunkach laboratoryjnych, gdzie sprzęt nie kosztuje 200pln tylko znacznie więcej, przy zachowaniu odpowiednich standardów.
Sądząc po formie, artykuł ten miał za zadanie pokazać jakie wartości prądu pobierają poszczególne urządzenia. Ich zsumowanie pomnożone przez jednostkę czasu i wartość kosztów jednostkowych energii elektrycznej miało dać przybliżony koszt jaki w danym okresie rozliczeniowym będziemy musieli zapłacić.
Dla przeciętnego obywatela przekazanie tych informacji będzie (w przybliżeniu) w jakimś stopniu zrozumiałe (i niebezpieczne jeżeli nie zna się nawet na obsłudze najtańszego przyrządu pomiarowego za 10pln), lecz dla osób które mają jakieś doświadczenie czy staż w zawodzie elektryka ocena tego artykułu będzie śmieszna.
Liczą się chęci bo nie każdy z nas urodził się z obecnie posiadaną wiedzą. 'Badania' jakie przeprowadził autor są obecnie przeprowadzane w laboratoriach w początkowych etapach nauczania przyszłej elity intelektualnej Polski. Kto wie, czy za jakiś czas przeglądając ten i ucząc się podstaw nie wyrośnie jakiś geniusz.
Pozdrawiam :)
Powrót do góry

parafka
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Olsztyn

Post#18 21 Lut 2010 21:25   

inventco.eu napisał:
...parafka - w zasilaczach stosowane są dość duże pojemności zaraz za mostkiem prostowniczym. Prawdopodobnie dlatego wkładając wtyczkę masz specyficzny "trzask" powstaje on przez to, że ładują się kondensatory w zasilaczu TV (no i pracą kilku innych elementów) jest to normalny efekt. Natomiast jeżeli wtyk siedzi w gnieździe cały czas i go nie wyjmujesz i słyszysz jakieś dziwne odgłosy z niej (z wtyczki) to lepiej nie czekaj na koniec gwarancji tylko sprawdź czy kabel gdzieś nie przerywa. Bo możesz mieć niemiłą niespodziankę w postaci dymu i ognia.
Nie zrozumiałeś mnie.
Wkładając wtyczkę przy przycisku na Off był trzask jakby ten wyłącznik nie był w obwodzie pierwotnym tyko gdzieś dalej.
Dlatego zobaczę organoleptycznie czy producent nie oszukuje.
A może ktoś ma schemat Panasonica TX-P42S10E?
Powrót do góry

blendzik86
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Szczecin, Stargard Szczeciński, Świnoujście

Post#19 21 Lut 2010 22:08   

Tak można taniej : http://www.enea.pl/page_print.php?page_id=727 Zmienić taryfe na bardziej przystępną
Powrót do góry

brofran
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Ruda Slaska

Post#20 21 Lut 2010 22:12   

parafka napisał:

Wkładając wtyczkę przy przycisku na Off był trzask jakby ten wyłącznik nie był w obwodzie pierwotnym tyko gdzieś dalej.

Ten TV , a myslę że i wiele podobnych nie ma wyłącznika " sieciowego " . Mimo że dioda stb gasnie po wyłaczeniu, to prąd jest pobierany nadal - ale minimalny ok 1 W. Tak jak pisał inventco ładują sie pojemnosci przy wkładaniu wtyczki.
Powrót do góry

PIKN
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: "-"

Post#21 21 Lut 2010 22:44   

brofran napisał:
W popularnych sieciach sklepowych np. Lidl są mierniki mocy czynnej ( przynajmniej tak na wyswietlaczu pisze ) za nieduże pieniadze. Mają dodatkowo szereg innych funkcjii : pomiar pradu . napiecia , cosφ , zużycia energii .. Nawet policzą ile zapłacimy za zużytą energie. Wadą jest to że mierzą wszystko to co jest podłaczone do miernika ( gniazdka miernika ) - nie można zatem pomierzyć np. oświetlenia . Robiłem pomiary i najbardziej zaskoczyl mnie pobór mocy tunera satelitarnego : czy w stanie stb , czy załączony , jednakowe zużycie :17 W.

ten licznik na dodatek ma możliwość wpisanie ceny kilowata i nie trzeba nic przeliczać bo od razu mamy koszt. Jedyną jego wadą jest możliwość ustawienia niby dwóch taryf ale w praktyce to możemy ustawić tylko dwa przedziały czasowe z różną ceną.
Powrót do góry

jarekgol
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Warszawa

Post#22 21 Lut 2010 23:12   

Apropos, jak ma się dokładność licznika elektromechanicznego (czyli klasyczny jednofazowy prądopław w szklanej bańce) do impulsowych poborów? Czyli wszech obecne dzisiaj prostowniki bez dławików. Czy bezwładność tarczy jest na tyle duża że "wychodzimy na swoje" jako użytkownicy, czy może od takich szpilek nabiera pędu i przepłacamy, czy zjawisko ma pomijalny wpływ na wskazanie? (zużycia kWh)
Powrót do góry

MichalKl
Poziom 15
Poziom 15

Post#23 22 Lut 2010 07:25   

Cytat:

Prawie wszystkie urządzenia elektryczne posiadające zasilacz transformatorowy (nie mające oczywiście wyłącznika sieciowego) pracujące w standby pobierają tyle samo prądu co w trybie "normalnej" pracy.

Coś Kolega chyba nie do końca prawdę mówi... :)
Powrót do góry

Urgon
Poziom 23
Poziom 23

Post#24 22 Lut 2010 08:41   

AVE...

O ile mnie pamięć nie myli, to nieobciążony transformator jedynie ma nieduże straty w rdzeniu. W przypadku trybu standby trza doliczyć jeszcze prąd zasilania elektroniki takiego sprzętu: mikrokontrolera i odbiornika podczerwieni oraz kontrolki. Zależnie od urządzenia może to być kilka-kilkanaście watów. Dla przykładu mój monitor zużywa ponad 100W w czasie pracy, ale około 5-10W w trybie standby. Miałem też telewizor, który zużywał 35W w czasie czuwania i 85W w czasie pracy...
Powrót do góry

sobieraj_100
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Kongo :-)

Post#25 22 Lut 2010 09:23   

Twoje obliczenia są niesamowite ;-). Uśmiałem się po pachy. Musisz się jeszcze wiele nauczyć o pomiarach :-). A tak poza tematem. Zasada jest jedna : im mniej zużywasz tym więcej zapłacisz. Stare i żelazne prawo ekonomi ;-). Nie ma to jak rozpocząć poniedziałek z uśmiechem na twarzy :-). Przypomniała mi się propaganda z czasów prl-u.

P.S. Na drugi raz jak będziesz chciał pokazać swój miernik to go umyj :-)
Powrót do góry

inventco.eu
Poziom 22
Poziom 22

Post#26 Post autora tematu 22 Lut 2010 12:06   

Witam
sobieraj_100 - no comment :-)

urgon - czytaj całość a nie fragment tekstu - napisałem, że mowa o urządzeniach małych mocy. Monitor może, ale nie musi, mieć mały zasilaczyk do standby a odpalany drugi duży do zasilania całej "reszty" w trybie normalnym.

MichalKl - proszę czytać całość a nie tylko fragment tekstu. Pisałem o małych zasilaczach.

Pozdrawiam.
Powrót do góry

reaven22
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Milanówek

Post#27 22 Lut 2010 12:59   

Temat dobry :) sam podchodziłem do problemu urządzeń w stand-by i wyposażony we wtyczkowy miernik energii za kilkadziesiąt PLN-ów obmierzyłem wszystko co jest na stałe podpięte do zasilania.
Niechlubną rekordzistką okazała się całkiem świeża wieża marki SONY. W trybie stand-by pobierała 25W ( daje to ~9PLN/miesiąc = 2 dobre PIWA :) )

Reasumując nauczyliśmy się z małżowinką wyłączać listwy zasilające urządzeń które pracować nie muszą, przełożyło się to na mniejsze rachunki c/a 50pln (12 dobrych PIW) miesięcznie. Ktoś powie niedużo, ale po co płacić jak zaoszczędzenie nie jest kłopotliwe.
Powrót do góry

Macosmail
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Polska

Post#28 22 Lut 2010 15:26   

parafka napisał:
inventco.eu napisał:
...parafka - w zasilaczach stosowane są dość duże pojemności zaraz za mostkiem prostowniczym. Prawdopodobnie dlatego wkładając wtyczkę masz specyficzny "trzask" powstaje on przez to, że ładują się kondensatory w zasilaczu TV (no i pracą kilku innych elementów) jest to normalny efekt. Natomiast jeżeli wtyk siedzi w gnieździe cały czas i go nie wyjmujesz i słyszysz jakieś dziwne odgłosy z niej (z wtyczki) to lepiej nie czekaj na koniec gwarancji tylko sprawdź czy kabel gdzieś nie przerywa. Bo możesz mieć niemiłą niespodziankę w postaci dymu i ognia.
Nie zrozumiałeś mnie.
Dlatego zobaczę organoleptycznie czy producent nie oszukuje.

Witam. Trzask powstaje bo ładują się pojemności w filtrze sieciowym zintegrowanym z gniazdem. Wyłącznik z boku jest faktycznie "sieciowym". Coraz częściej pojawia się taki wyłącznik w nowych TV. Pozdrawiam.
Powrót do góry

Frog_Qmak
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Rydułtowy

Post#29 22 Lut 2010 16:42   

a ile zużywają włączane do gniazdka "programatory"? Na wiadomym portalu są za dwie dychy, można by sobie kilka kupić [te elektroniczne, bo mechaniczny za kilka PLN na stałe bym się bał] i wpiąć np po komputer i telewizor, ustawić na wyłączanie urządzeń między 24 a 7 + godziny, kiedy wszyscy są w szole/w pracy i tak niewielkim kosztem mielibyśmy sporo godzin zaoszczędzonych. Tylko, czy takie non-stop załączanie/wyłączenie nie skróci życia elektronice? Przecież idą tam bardzo duże prądy?
Powrót do góry

Urgon
Poziom 23
Poziom 23

Post#30 22 Lut 2010 21:18   

AVE...

Przetwornice impulsowe sobie z tym poradzą, trafa też. Gorzej będzie z zasilaczami laptopów - zazwyczaj każde przyłączenie laptopa do prądu jest traktowane jako ładowanie i zliczane przez kontroler baterii skracając jej wirtualną żywotność(maksymalny czas używania niezwiązany z faktycznym zużyciem ogniw)...
Przełączniki czasowe elektromechaniczne są dobre, ale z czasem wymagają regulacji. Jak zegarki.
Przełączniki elektroniczne zużywają energię tak samo, jak elektromechaniczne. W zamian jednak pozwalają na lepszą kontrolę czasu(ustawienia godzin dla różnych dni)...
Stosowałem oba typy do kontroli oświetlenia terrariów...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Lut 2010 21:18   

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Artykuły -> Ile prądu zużywa komputer i telewizor. Zmniejsz rachunek.
Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Twitter
Strona 1 z 6 Idź do strony 123456  Następny