Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Czujnik grzania swiec żarowych

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Maszyny Rolnicze, Sprzęt Ciężki -> Czujnik grzania swiec żarowych
Autor
Wiadomość
urbens
Poziom 9
Poziom 9

Post#1 Post autora tematu 28 Lut 2010 22:39   

Czujnik grzania swiec żarowych

Witam chciałbym zamontować do swojego t-25 sterownik grzania świec żarowych, tj. w samochodach z dieslem, kiedyś słyszałem o takim patencie w c-330. prosze o opinie. Dziękuje i pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Lut 2010 22:39   

Powrót do góry

ftp.kowal
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Ż-in

Post#2 28 Lut 2010 22:48   

Re: Czujnik grzania swiec żarowych

jeżeli masz dużo czasu i cierpliwości możesz to zrobić ale czy nie łatwiej i szybciej byłoby założenia oddzielnego przełącznika na świece przy 30 jest tak ze najpierw wciskasz delikatnie dźwignie od startera w celu podgrzania świec a później ja przekręcasz w celu odpalenia może coś takiego lepsze by było i łatwiejsze do zamontowania
Powrót do góry

skorpion1272
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Nowe Miasto Lubawskie

Post#3 01 Mar 2010 16:38   

Zależy na jakiej zasadzie miało by to działać. Jeśli miało to by być sterowane zależnie od temperatury to według mnie za dużo roboty by było z tym ponieważ trzeba by było kombinować z czujnikami itd. Można by natomiast pomyśleć np. nad tym aby założyć przekaźnik który dawał by prąd przez określony czas i wtedy nie trzeba by było trzymać przełącznika, tylko wystarczyło by wcisnąć go raz i świece by się same grzały.
Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Oława

Post#4 01 Mar 2010 16:43   

Najprościej to mocny wyłącznik, i dodatkowa świeca w kabinie i na jej podstawie wyłączać (tak, jak "solniczka" w mercedesie 115). Albo zastosować coś gotowego z mercedesa 123, forda, opla, lublina, poloneza... Możliwe, że trzeba będzie podłączyć jakiś dodatkowy czujnik lub oszukać przekaźnik. Albo faktycznie najprostsza czasówka.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 01 Mar 2010 16:43   

Powrót do góry

skorpion1272
Poziom 17
Poziom 17

Post#5 01 Mar 2010 17:32   

Ja też uważam że układ z czasówka jest bardzo prosty a przy tym tani. Ale najlepiej niech autor napisze czego oczekuje dokładnie; czy ma to być właśnie układ z czasówką tak jak w samochodzie że grzeje przez kilka sekund po włączeniu zapłonu, czy układ który by regulował długość grzania zależnie od różnych czynników np.; temperatury nagrzania silnika, czy temperatury zasysanego powietrza, czy jeszcze coś innego. Wtedy będziemy mogli dokładnie coś powiedzieć i doradzić.
Powrót do góry

pio102201
Poziom 15
Poziom 15

Post#6 01 Mar 2010 19:58   

witam
W ursusie c 330 padł mi włącznik od rozrusznik i świec żarowych i teraz chciałbym zanotować nowy układ i nie wiem czy zastosować same przyciski czy lepiej jak zamontuje układ na przekaźnikach . Ilu amperowy przycisk/przekaźnik zastosować ?
skorpion1272
układ z czasówką świetny pomysł muszę nad tym pomyśleć ale czy są to jakieś specjalne przekaźniki z funkcją ustawiania czasu czy trzeb zrobić układ przekaźnik /czasówka ?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 01 Mar 2010 19:58   

Powrót do góry

skorpion1272
Poziom 17
Poziom 17

Post#7 02 Mar 2010 12:15   

Kolego pio102201
Z twojego postu wnioskuje że chcesz zrobić odpalanie i grzanie świec na oddzielnych włącznikach. Tak więc do opalania wystarczy typowy przycisk rozruchu do Ursusa np C-360, który można kupić w każdym sklepie z częściami do maszyn rolniczych. Jeśli chodzi o świece to każda pobiera 300W co daje razem ok. 50A. Przełącznik na taki prąd będzie trudno kupić, więc lepiej jest zastosować dowolny przycisk chwilowy i dwa zwykłe przekaźniki, po jednym na każdą świece. Jeśli chce kolega zrobić układ czasowy to można zastosować dowolny przekaźnik czasowy np. taki
http://www.allegro.pl/item943194485_przekaznik_czasowy_zwloczny_uniwersalny.html
lub można by poszukać gdzieś na złomie z samochodu, ale trzeba pamiętać żeby podtrzymywał napięcie przez odpowiedni czas. Przy montowaniu przekaźnika czasowego trzeba także zastosować dwa przekaźniki zwierne ponieważ on sam nie wytrzyma takiego natężenia prądu.

Moderowano przez Błażej:
Regulamin 10.11, 12. Ostrzeżenie. Wystarczy spojrzeć na prąd proponowanego przekaźnika i widać, że jet on nieodpowiedni.

Powrót do góry

urbens
Poziom 9
Poziom 9

Post#8 Post autora tematu 03 Mar 2010 13:26   

Ja myślałem o takim najprostrzym sposobie grzania świec, czyli bez zadnych czujników temperatury, tylko takim, co jest np w polonezie 1,9. Normalnie nie wiem ile trzeba czekać na rozgrzanie świec żarowych w samochodzie, ale swiece w T-25 grzeja sie długo tak ok 40.50 sek do czerwoności i nie chcę, zeby mi świe cnie dogrzewało
Powrót do góry

skorpion1272
Poziom 17
Poziom 17

Post#9 03 Mar 2010 15:35   

Do moderatora Błażej: Przecież napisałem że przy użyciu przekaźnika czasowego trzeba także zastosować dwa przekaźniki zwierne, więc chyba wszystko jest jasne.
Do kolegi urbens: Musisz zastosować przekaźniki czasowy który by podtrzymywał prąd przez odpowiedni czas oraz dodatkowo w tym układzie zastosować dwa przekaźniki zwierne. Tzn trzeba podłączyć tak aby przekaźnik czasowy włącząc przełącznikiem lub zapłonem, a przekaźniki zwierne sterowane byłyby przekaźnikiem czasowym.
Powrót do góry

urbens
Poziom 9
Poziom 9

Post#10 Post autora tematu 03 Mar 2010 18:44   

A ten przekaźnik zwierny to jest taki jak w obwodzie świateł, np. w Fiacie 126p, tylko o większym amperażu. A przekaźnik czasowy ile może kosztować? Może się ktoś orientuje, bo robocizna to się zajmę sam.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Mar 2010 18:44   

Powrót do góry

skorpion1272
Poziom 17
Poziom 17

Post#11 03 Mar 2010 19:18   

Tak przekaźnik zwierny to taki jak od świateł w Fiacie 126p, mają one przeważnie obciążalność 30A i wtedy trzeba zastosować po jednym na świece. Można by zastosować taki o większym amperażu, ale raczej wyjdzie drożej niż dwa standardowe. Jeśli chodzi o ceny, niech kolega zobaczy orientacyjne na Allegro, albo w sklepach elektronicznych lub motoryzacyjnych
Powrót do góry

adam0369
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Poznań

Post#12 04 Mar 2010 09:32   

Osobiście uważam że układ z czasowym grzaniem świeć jest troche nie trafiony ponieważ dłużej się świece grzeją zimą gdy jest -20 a krócej jesiennym porankiem jak jest np +2 st , ja bym proponował zastosować przekaźnik od jakiegoś samochodu z silnikiem diesla bo czas podgrzewania jest zależny od prądu jakie pobierają świece , im bardziej świeca cieplejsza to pobiera mniejszy prąd , i na tej zasadzie działa taki przekaźnik .
Powrót do góry

Grzegorz_madera
Poziom 21
Poziom 21

Post#13 07 Mar 2010 10:10   

@urbens napisał, że świece grzeją się w ciągu 50 sekund i właśnie na taki czas można ustawić przekaźnik czasowy. I nie ma tu już większego znaczenia jaka będzie temperatura otoczenia. Chodzi mi o to żeby nie komplikować zbytnio układu. Rozwiązanie z przekaźnikiem czasowym i dwoma przekaźnikami zwiernymi np. typu 541 jest najprostsze z możliwych.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Maszyny Rolnicze, Sprzęt Ciężki -> Czujnik grzania swiec żarowych
Strona 1 z 1