Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

różnicówka w starej instalacji

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Początkujący -> różnicówka w starej instalacji
Autor
Wiadomość
patryczakowy
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Kraków

Post#1 Post autora tematu 03 Mar 2010 21:16   

różnicówka w starej instalacji

Witam mam taki problem:
mam starą instalację w mieszkaniu dwu żyłową do mieszkania doprowadzone są dwa przewody czarny i niebieski położyłem przy okazji remontu trzy żyłowy kabel do kuchni i chciał bym położyć na nim różnicówkę postudiowałem trochę forum i wiem że można z dwóch żył zrobić trzy zrobiłem taki mini schemat jak ja widzę to połączenie jak możecie to rzućcie okiem czy jest poprawny na niebieskim robię dwa mostki jeden puszczam na bolce drugi na listwę trzeci do różnicówki przepraszam za niefachowe słownictwo na schemacie z resztą chyba lepiej będzie to widać niż ja będę potrafił opisać z góry wielkie dzięki za rady i sugestie.różnicówka w starej instalacji
Powrót do góry

Miwhoo
Specjalista - Instalacje Elektryczne

Miasto: Leśniewo k. Pucka

Post#2 03 Mar 2010 21:43pomocny post - solucja   

Re: różnicówka w starej instalacji

To jest instalacja w mieszkaniu w bloku?? czy podrozdzielnia?

Nie ma tam N, tylko PEN. Zostaw tak, jak jest, to układ TN-C-S. Punkt podziału musi być przed różnicówką, czyli jest OK.

Jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce w rozdzielni, to kup różnicówkę z nadmiarowoprądowym B.

Jakie było zabezpieczenie do kuchni przed przebudową rozdzielni, jaki przekrój przewodu jest na zasilaniu rozdzielni i jakie jest zabezpieczenie przedlicznikowe?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Mar 2010 21:43pomocny post - solucja   

Powrót do góry

35mario1
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Oświęcim

Post#3 03 Mar 2010 21:44pomocny post - solucja   

Pamiętaj że nie wolno łączyć przewodu N za "różnicówką" z przewodem PEN (nazwanym na twoim schemacie "N") przed nią, nie wolno również przewodu "N" za "różnicówką" uziemiać. Funkcję przewodu ochronnego w sieciach TN-S pełni przewód PE .
Powrót do góry

patryczakowy
Poziom 2
Poziom 2

Post#4 Post autora tematu 03 Mar 2010 22:08   

J est to instalacja w bloku tak że uziemić to chyba niema jak. Za licznikiem mam 25 A zabezpieczenie przewody do skrzynki aluminiowe 2.5. do kuchni puściłem miedziane 2.5 przed przebudową wszystko było na jednym bezpieczniku 25 A czyli mogę przyjąć że w/g schematu będzie działać ok czy koniecznie muszę to jeszcze w jakiś sposób uziemić? A reszta instalacji jest aluminiowa 1,5
Powrót do góry

Miwhoo

Post#5 03 Mar 2010 23:13pomocny post - solucja   

Nic nie uziemiaj. Pamiętaj tylko, żeby rozdział zrobić przed różnicówką i później nie łączyć PE z N, oraz nie uziemiać PE.

ALE:
Kabel 2x2,5mm^2 Al można obciążyć długotrwale prądem 20A, jeśli mnie pamięć nie myli, przy wykorzystaniu jako przyłącze - może być zabezpieczenie 25A. Przy zasilaniu jednofazowym daje to 5750W. Dużo odbiorników planujesz w kuchni i całym domu?

Bo wygląda mi to na przygotowanie pod kuchenkę elektryczną, lub gazowo-elektryczną.

A idąc w tym kierunku skłaniałbym się do dokładnego obejrzenia przyłącza, ze wskazaniem na wymianę na Cu.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Mar 2010 23:13pomocny post - solucja   

Powrót do góry

wojtek60
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Bielefeld

Post#6 03 Mar 2010 23:40pomocny post - solucja   

Wszyscy udzielaja rad zapominajac o istnieniu ukladu TT.
Radzil bym zaczac od zorientowania sie jakiego typu instalacja jest w bloku.
http://obrazki.elektroda.net/10_1267652507.gif
Powrót do góry

Bronek22
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Stalinogród

Post#7 04 Mar 2010 00:11pomocny post - solucja   

patryczakowy napisał:
jest to instalacja w bloku tak że uziemić to chyba niema jak za licznikiem mam 25 A.....czyli mogę przyjąć że w/g schematu będzie działać ok czy koniecznie muszę to jeszcze w jakiś sposób uziemić? A reszta instalacji jest aluminiowa 1,5

Bardzo dobrze pomyślałeś . Schemat jest prawidłowy. Będzie dobrze działać.
Nic nie trzeba uziemiać.
Koledzy zaczęli robić z tego habilitacje, i tylko niepotrzebnie mącą ci w głowie.
Dobrze ,że kupiłeś RCD bez nadmiarówki, bo taki RCD jest bardziej niezawodny.

Czego nie wolno robić ? To podłączać N za twoim RCD do jakiejkolwiek rury.
Bo wtedy RCD nie da się załączyć. Biorąc pod uwagę schemat, ta uwaga jest zbędna, wyjaśnia tylko,co koledzy rozumieli pod pojęciem uziemienie.
Uziomu w instalacji choćbyś chciał, nawet nie znajdziesz, i wykonanie nie jest realizowalne w budynku wielorodzinnym.
Bronek

Moderowano przez Łukasz-O:
Post był raportowany, w przypadku układu TT porada szkodliwa.

Powrót do góry

kortyleski
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Warszawa

Post#8 04 Mar 2010 00:38pomocny post - solucja   

Oczywiście cholera mnóstwo fachowców ale tylko jeden mądry... Mówię o koledze wojtek60.
Warunkiem prawidłowości schematu przedstawionego w pierwszym poście jest posiadanie układu sieci TN-C. a ponieważ są dwa przewody to może być to TN-C lub TT. W przypadku tej drugiej struktury nie wolno traktować N jako ochrony.
Pomijam już fakt że czasami nieuziemiony punkt podziału ( zwłaszcza w bloku) potrafi więcej szkody zrobić niż brak RCD
Powrót do góry

Łukasz-O
Moderator Elektrycy
Moderator Elektrycy

Miasto: Warszawa

Post#9 04 Mar 2010 00:56pomocny post - solucja   

kortyleski napisał:

Pomijam już fakt że czasami nieuziemiony punkt podziału ( zwłaszcza w bloku) potrafi więcej szkody zrobić niż brak RCD

I po co bić piane, ile można pisać o uziemieniu rozdziału w bloku. Widzę, że niektórzy wciąż nie mogą się z tym pogodzić, lub nie rozumieją tego.

Wracając do tematu, pierwsze pytanie powinno być o rodzaj sieci. Jeśli autor tego nie sprecyzuje, dalsze dywagacje nie mają sensu.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Mar 2010 00:56pomocny post - solucja   

Powrót do góry

patryczakowy
Poziom 2
Poziom 2

Post#10 Post autora tematu 04 Mar 2010 09:38   

A po czym ja poznam jaka sieć jest w bloku do energetyki dzwonić ?
Blok z lat 80 albo końcówka lat 70 .
Na nowy przewód który idzie do kuchni planuje tylko zmywarka plus piekarnik w kuchence gazowej.
Obwód z zabezpieczeniem 16A to duży pokój + łazienka + przedpokój czyli przy dobrym układzie może być podłączony komputer +telewizor + pralka + plus np odkurzacz.
kolejny 10 A oświetlenie w mieszkaniu
następne 10 A mały pokój + stare gniazdka w kuchni czyli powiedzmy telewizor + komputer + mikrofala.

Proszę poprawić pisownię p. 15 regulaminu forum. [retrofood]
Poprawione :)
---------EDIT-----------
Dzwoniłem i dowiadywałem się w bloku jest TN-C czyli rozumiem że w takim wypadku to co planuje jest jak najbardziej poprawne ponadto zaproponowali mi napisanie pisma i poprowadzenie trzech przewodów do mieszkania.
Powrót do góry

Miwhoo

Post#11 04 Mar 2010 15:30pomocny post - solucja   

Skoro proponują wymianę przyłącza, to na twoim miejscu bym pisał, Cu lepsze niż Al. Fakt jest taki, że od licznika instalacja jest Twoja i będziesz musiał za wymianę zapłacić.
Powrót do góry

yugo25
Poziom 8
Poziom 8

Post#12 09 Mar 2010 03:48   

Miwhoo napisał:
Pamiętaj tylko, żeby rozdział zrobić przed różnicówką i później nie łączyć PE z N, oraz nie uziemiać PE

Każdy chłopiec interesujący się różnicówkami wie jak nalezy podzielic N z przed różnicówką i po. Wytłumacz tylko dlaczego nie należy uziemiać PE?
Powrót do góry

slawekx
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Łódź

Post#13 09 Mar 2010 07:31   

yugo25 napisał:
Miwhoo napisał:
Pamiętaj tylko, żeby rozdział zrobić przed różnicówką i później nie łączyć PE z N, oraz nie uziemiać PE

Każdy chłopiec interesujący się różnicówkami wie jak nalezy podzielic N z przed różnicówką i po. Wytłumacz tylko dlaczego nie należy uziemiać PE?

Jeżeli przed różnicówką jest N to i tego dzielić chłopiec nie może, a o uziemianiu PE to chodziło autorowi o uziemianie już w dalszej części instalacji a nie w miejscu podziału.

Instalacja w starej kamienicy zawsze kryje niespodzianki i nazywanie tego TN-C na zapewnienie przez telefon mnie nie daje pewności że to jest TN-C. Lepiej upewnić się na 100% z czym mamy do czynienia i co przerabiamy. Wizyta osobista w ZE i administracji wskazana.
Powrót do góry

Bronek22
Poziom 24
Poziom 24

Post#14 09 Mar 2010 10:43   

yugo25 napisał:
Miwhoo napisał:

Jak uziemisz PE to to nic a nic nie zmieni, nie zwiększy bezpieczeństwa.
Gorszy problem będziesz miał kolego,żeby wykombinować uziom. Bo w sklepie uziomu nie kupisz. Możesz jeszcze uziemić do ziemi w doniczce od kwiatka.
Bo rura pomimo, że wychodzi z ziemi nie jest uziomem.
Bronek
Powrót do góry

Miwhoo

Post#15 09 Mar 2010 11:50   

Poza tym, jak kolega przyłączy żółto-zielony do rury, może przywlec do swojego mieszkania jakieś obce potencjały, bo kto wie, co sąsiedzi mają do rur poprzyłączane...
Powrót do góry

kkas12
Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Miasto: Oborniki Śl, Dublin

Post#16 09 Mar 2010 22:55   

Witam!

Cytat:
Każdy chłopiec interesujący się różnicówkami wie jak nalezy podzielic N z przed różnicówką i po.

Chłopcom tylko się wydaje, że można z przewodu N wydzielić żyłę ochronną PE.
Jak sama nazwa przewodu PEN wskazuje, że jest to przewód ochronno-neutralny, czyli najpierw ma chronić a później zasilać. Nie można więc pisać o podzieleniu przewodu N w układzie TN ponieważ jest to łączenie ponowne raz już rozdzielonych żył PE i N czego czynić nie wolno pod żadnym pozorem.
Cytat:
Poza tym, jak kolega przyłączy żółto-zielony do rury, może przywlec do swojego mieszkania jakieś obce potencjały, bo kto wie, co sąsiedzi mają do rur poprzyłączane.
Tu należy zrozumieć rolę połączeń wyrównawczych głównych i połączeń miejscowych, których nie należy wykonywać gdy nie ma w obiekcie wykonanych połączeń głównych. Nie wolno też wykorzystywać rurociągów jako zastępczych przewodów wyrównawczych lub jako uziomów.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Mar 2010 22:55   

Powrót do góry

yugo25
Poziom 8
Poziom 8

Post#17 10 Mar 2010 22:48   

Cytat:
kkas12
Chłopcom tylko się wydaje, że można z przewodu N wydzielić żyłę ochronną PE.
Jak sama nazwa przewodu PEN wskazuje, że jest to przewód ochronno-neutralny, czyli najpierw ma chronić a później zasilać. Nie można więc pisać o podzieleniu przewodu N w układzie TN ponieważ jest to łączenie ponowne raz już rozdzielonych żył PE i N czego czynić nie wolno pod żadnym pozorem.

Mądrze piszesz, ale wytłumacz jak biedny Kowalski ma u siebie zastosować różnicówkę, by chronić życie np. nieprzewidywalnej żony, która uwielbia kąpać się i suszyc nad wanną włosy.

Ps. Pisałem tylko o potrzebie uziemienia PE gdy wydzielamy dla ochrony z przed różnicówki N.

Co zatem proponujesz? Chyba nie wkopanie bednarki pod balkonem i ciągnięcie po elewacji grubego żółto-zielonego kabla np. na 2, 4 czy 10 piętro?

Moderowano przez Łukasz-O:
Kolega chyba dalej nic nie rozumie - przewodu N się nie rozdziela! Ani przed RCD, ani za. Tak trudno przeanalizować ogólnodostępne rysunki układów sieciowych?

Powrót do góry

Bronek22
Poziom 24
Poziom 24

Post#18 11 Mar 2010 01:13   

Należy zrobić tak. Jeżeli WK jest z Fe, i bateria na wannie to dać wstawki izolacyjne z PCV, jeżeli jest to technicznie możliwe.
Należy zadbać o to, żeby nie było "ziemi" w łazience.
Postąpić z zaleceniami doktora Musiała, i nie robić żadnych połączeń wyrównawczych. Do PE dołączyć tylko to, na co może wejść napięcie z zewnątrz.
Ja takich elementów w łazience nie nie znam.
Powinno być RCD, ale RCD też nie załatwia sprawy. Nawet jeżeli wanna i armatura jest z PCV, to "żywa faza" wrzucona do wanny z woda nie da zrzutu RCD.
Ja robiłem takie próby. Nie zabije kobiety od razu, ale będzie ja piećcić.
Nie wiadomo, jak długo to wytrzyma.

Dobrym rozwiązaniem byłby czujnik "wrzasku". na krzyk porażonej kobiety wyłączy się napięcie. To brzmi żartobliwie, ale ma sens.
Bronek
Powrót do góry

cranky
Poziom 21
Poziom 21

Post#19 12 Mar 2010 14:59   

Bronek22 napisał:
"żywa faza" wrzucona do wanny z woda nie da zrzutu RCD.
Ja robiłem takie próby. Nie zabije kobiety od razu, ale będzie ja piećcić.
Nie wiadomo, jak długo to wytrzyma.

Dobrym rozwiązaniem byłby czujnik "wrzasku". na krzyk porażonej kobiety wyłączy się napięcie. To brzmi żartobliwie, ale ma sens.
Bronek

Kolega żartuje mam nadzieję. Jaki był prąd w tym "teście żywej fazy" jeśli to prawda że to robiłeś?
Nie sądzę żeby człowiek rażony w wannie zdążył wiele wyrzyczeć - nawet niewielki prąd płynący przez okolice serca idealnie przyłączonego (woda) do obwodu zabije szybko, a przepływ prąd wywołuje skurcz mięśni - może nie dać się krzyknąć.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Początkujący -> różnicówka w starej instalacji
Strona 1 z 1