Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Najważniejsze ciśnienie w instalacji

mirrzo 03 Mar 2010 22:33 38603 7
 • #2 14 Lis 2010 21:10
  hydro-man
  Poziom 17  

  Niestety najważniejsza jest sprawna pompa - ciśnienie stanowi warunek mniej istotny aczkolwiek ważny w zależności od systemu - otwarty czy zamknięty?

 • #3 07 Gru 2010 22:05
  zadario
  Poziom 11  

  Niestety ale zgadzam się z hydro-man.
  Bez odpowiedniego doboru pompy ciśnienie możemy sobie darować. Bez odpowiednich parametrów (wydajności czy też wysokości podnoszenia) mimo odpowiedniego ciśnienia nie jesteśmy w stanie dostarczyć tego ciepła do urządzeń zlokalizowanych dużo powyżej naszego pieca, kotła. Wystarczy aby ciśnienie w kolektorze było wystarczające dla czujnika zładu, jednak to nie wystarczy do zapewnienia odpowiedniej temperatury dla wysoko umieszczonych urządzeń.

 • #5 06 Sty 2011 22:29
  mirrzo

  Moderator - Systemy Grzewcze

  1 mb = 0,1 bara
  Można też (powinno się) zainstalować manometr. Wtedy wystarczy odczytać :D

 • #6 19 Sty 2011 14:30
  LeeRoz
  Poziom 13  

  No zadane cisneinie tez ma wazne znaczenie 1m wysokosci to 0,1bara

 • #7 09 Lut 2011 04:56
  das160
  Poziom 15  

  Witam kolega Mirrzo napisał :Najważniejsze ciśnienie w instalacji
  rozwijając temat uściślę że :ciśnienie w instalacji jest ważne ,ale dla czego ? Ciśnienie w systemach otwartych jest to słup wody od najwyższego punktu instalacji (górny poziom w naczyniu przelewowym) a punkt wpięcia manometru, mierzony w metrach w lini prostej pionowej np manometr został zamontowany 1m nad posadzką w kotłowni ( w piwnicy ) a najwyższy punkt instalacji znajduje się 1,5m nad posadzką strychu, pomiędzy strychem a piwnicą są dwie kondygnacje każda kondygnacja ma wysokości 2,8m razem z stropem = 8,9m co daje 0,89 bara. Należy zamontować manometr o skali do 1,5 bara i oznaczyć czerwonym punktem 0,89, pozwoli to na prawidłową ocenę ilości wody w układzie oraz ułatwi dolewanie ubytków.
  Ciśnienie w układzie zamkniętym to już inna bajka, Najważniejszą częścią układu jest naczynie przeponowe oraz zawór bezpieczeństwa. Zawór bezpieczeństwa to proste urządzenie należy przynajmniej raz w sezonie obrócić pokrętło zaworu co spowoduje chwilowy wypływ wody, jeżeli wypływ nie nastąpi lub spowoduje to kapanie ciągłe należy zawór wymienić ( odradzam próbę udrożnienia lub doszczelnienia ). Naczynie przeponowe ma dwa zadania 1 zabezpieczyć układ przed wzrostem ciśnienia w skutek rozszerzalności wody pod wpływem wzrostu temperatury 2 zapewnić zapas wody wystarczający do utrzymania nadciśnienia woda w układzie krążąc uderza o krawędzie co powoduje wytrącanie powietrza jest ono usuwane przez automatyczne odpowietrzniki, jednak powoduje to ubytek objętości wody, jest on niwelowany przez zapas w postaci nadciśnienia lub powoduje otwarcie zaworów odpowietrzających ,a w dalszym stopniu zapowietrzeniu układu. Ciśnienie w układach Co na ogół jest wymuszone przez producenta pieca, ustawione na 1bar w naczyniu powinniśmy zastosować ciśnienie 1,3bar ( dotyczy układów nie wyższych niż 10m ), nie należy sprawdzać ciśnienia na słuch to znaczy naciskać na wentyl w celu sprawdzenia czy jest ale zastosować najzwyklejszy manometr do opon samochodowych, jeżeli podczas kontroli pojawi się woda oznacza to że membrana jest uszkodzona i naczynie należy wymienić.
  Podsumowując : ciśnienie w układzie jest rzeczą ważną , jednak nie znam elementu układu który jest nie ważny, awaria jednego z elementów układu powoduje wadliwą pracę całej reszty lub ją całkowicie uniemożliwia. Jednym z najważniejszych elementów jest nadzór i konserwacja układu, pozwala to zaoszczędzić pieniądze na paliwie i naprawach.
  Pozdrawiam Darek

 • #8 02 Sty 2012 20:42
  piotrb14
  Poziom 7  

  Ciśnienie nigdy nie powinno spadać poniżej 1 bara ( optymalne jest 1,4 - 1,8 bara przy nagrzanej wodzie. W takich tmp. ogrzewanie jest najsprawniejsze. Jeżeli ma się zawory zabezpieczające to trzeba pilnować żeby nie dopuścić aby ciśnienie nie przekroczyło 2,5 bara bo wtedy zawory otworzą się.

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME