Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sub caraudio, GDN-30-500-2x4-AA. Do Sierry.

JanekWalski 04 Mar 2010 16:05 8300 24
  • Sub caraudio, GDN-30-500-2x4-AA. Do Sierry.

Witam.

Po przeczytaniu testu Pawła S. na diy audio postanowiłem sobie zrobić takiego subka. Jako że wcześniej w bagażniku sierry jeździła cała kolumna stx'a z gdn'em 32-150-8-ss jako tymczasowe rozwiązanie, prawie przez rok, zmotywowałem się do zrobienia. Można uznać za rozrywkę w czasie przedmaturalnym. ;)

Zacząłem od kupienia płyt, nie mieli szarych i musiałem kupic najdroższe, wyszło niestety prawie 50pln. Trudno, jeździć i szukać to też koszt..

Sub caraudio, GDN-30-500-2x4-AA. Do Sierry. Sub caraudio, GDN-30-500-2x4-AA. Do Sierry. Sub caraudio, GDN-30-500-2x4-AA. Do Sierry.

Pierwsze testy zamkniętej budy na gdn'nie. Ładnie wchodzi w bagażnik, gra jak gra. Średnio.
    Aż przyszedł AA. Wsadzony, odpalony żeby sprawdzić jak zagra w zamkniętej budzie, mały szok, ale szybko go wykręciłem i polecialem do garażu rezać dziurę na BR. Br został przedłużony kibelrurką o średnicy 10,5cm, rurka br ma 9,5 na końcu, trzeba było kupić redukcję gumową, dzięki temu trzyma się ładnie.

Sub caraudio, GDN-30-500-2x4-AA. Do Sierry. Sub caraudio, GDN-30-500-2x4-AA. Do Sierry. Sub caraudio, GDN-30-500-2x4-AA. Do Sierry. Sub caraudio, GDN-30-500-2x4-AA. Do Sierry. Sub caraudio, GDN-30-500-2x4-AA. Do Sierry.

Wszystko jest skręcane na konfirmanty, więcej roboty, ale za to jak sie dociśnie, to trzyma się, nie tak jak na wkrętach. I można dowolnie rozbierać i składać i nadal trzyma. Dodatkowo każdy wklejony na klej, płyty ze sobą również sklejone. Przednia ścianka podwójna, głośnik schowany w głąb.

Obiłem ciemnym kocem z praktikera, pierwszy raz to robiłem, chyba nie wyszło najgorzej.
    Sub caraudio, GDN-30-500-2x4-AA. Do Sierry. Sub caraudio, GDN-30-500-2x4-AA. Do Sierry.

I cały sub, juz gotowy.
    Sub caraudio, GDN-30-500-2x4-AA. Do Sierry. Sub caraudio, GDN-30-500-2x4-AA. Do Sierry. Sub caraudio, GDN-30-500-2x4-AA. Do Sierry. Sub caraudio, GDN-30-500-2x4-AA. Do Sierry. Sub caraudio, GDN-30-500-2x4-AA. Do Sierry.

Dodam że jest to moja pierwsza konstrukcja, przydała by się frezarka jakaś, bo rzeźbić wszystko ręcznie to istna masakra. Chyba nie wyszło najgorzej? Ja jestem z siebie zadowolony przynajmniej. Na sam koniec schrzaniłem wklejenie dywanu w podfrezowanie, widać na wcześniejszej fotce, wyszła przerwa. :/ Dół tylnej ścianki jest dosyć krzywo spiłowany, ale tego akurat nie widać w żaden sposób, następnym razem zrobie lepiej.

Teraz nie wiem czy wygłuszać w środku, przez remont nie mam dostępu do tapczanu w którym jest gąbka, także kiedyś na próbę może sprawdzę. Na razie środek jest pusty.

Dodam że w środku jest 54litry, br 10cm strojony na 35Hz. Powinno być -3dB przy 30Hz.

Koszt konstrukcji:
    Głośnik 149 + 25 przesyłka
    Płyta mdf - 48pln
    Terminal - 12pln
    BR - 8pln
    Kibel rurka 0,5m -5pln
    Gumowe przejście ze 110mm na 100 - 3,5pln
    klej - mialem, ale można liczyć z 5pln
    konfirmanty około 30x0,2pln= 6pln
    kocyk - 20pln
    Razem około 280pln.
    Doliczyć kleje do koca i do drewna i wyjdzie ze 300pln.

Odsłuch:
    Nie mam doświadczenia w słuchaniu tego typu konstrukcji, wcześniej słyszałem AP, jakiegoś alpharda, sklepowe suby i różne inne, ale ten mnie zaskoczył strasznie. Gra od samego doołu, potężnym basem.
    Gdy odpali się spokojniejszą muzykę, on również sie uspokaja i gra nawet szybko, gdy trzeba.
    Co mnie zaskoczyło, w piosence erica claptona ( http://sheki.wrzuta.pl/audio/9496Qfc4Ina/eric_clapton_-_layla_unplugged ) na samym początku słychać stopkę perkusji jakby stała koło mnie. Uderzenia są piękne :D. Z ciekawości podłączałem gdn'a i na nim za cholere tego nie słychać, jest tam jakis bas, ale nie jest to to samo... Bez porównania.

W domu zasilam go dwoma końcówkami gainclone(LM 3886), czyli 2x60 wat @8ohm i potrafi zatrząść całym domem.
    W samochodzie zasilam go blaupunktem gta 470, dwa mostki po 2x210 W, niby nie jest to mocny wzmak, ale do grania mi wystarcza. Inni nie musza mnie słuchać. ;)

Mi się podoba strasznie, może dlatego że nigdy nie słyszałem nic lepszego, nie wiem, ale sam Paweł S. go zachwalał, więc może i jest dobry. ;)

Żeby nie było, sub jeździ w prawie zabytkowym d***wozie którego namiętnie reanimuje i doprowadzam do stanu perfekto. Z racji napędu na tył, może mieć cięzkie życie w bagażniku. ;)
    Sub caraudio, GDN-30-500-2x4-AA. Do Sierry. Sub caraudio, GDN-30-500-2x4-AA. Do Sierry.

Chyba o niczym nie zapomniałem, jak coś, to dopiszę.

Pozdrawiam,
    Paweł B.

Fajne!
  • #2 04 Mar 2010 18:53
    Mihas66
    Poziom 22  

Ooo widzę że tu opublikowałeś oficjalnie koniec swojej produkcji http://diyaudio.pl/viewtopic.php?p=237543#237543 ... Fajna kopia mojego suba wykonanego przez Pawła S http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=17611
    U mnie BR jest po przeciwnej stronie niż terminal, ogólnie konstrukcja bardzo udana, głośnik mimo dosyć śmiesznej ceny jak by się mogło wszystkim wydawać gra bardzo poprawnie i jestem z niego bardzo zadowolony na razie bardzo dobrze spełnia swoja rolę w domu...

• #3 04 Mar 2010 22:14
    Soho
    Poziom 12  

Myślałeś nad jakąś maskownicą lub pierścieniem na głośnik coby przykryć mocowanie? Zabieram się od jakiegoś czasu za ten projekt i brakuje mi do niego jakiegoś wykończenia, obręcz kosza nie wygląda generalnie zbyt ciekawie.

• #4 04 Mar 2010 23:12
    JanekWalski
    Poziom 16  

Mihas66, konstrucja na której sie wzorowałem, choć taki sub od dawna chodził mi po głowie, gdy go zobaczyłem, powiedziałem sobie ze musze mieć podobny.
    Co prawda zmodyfikowałem jego wymiary, bo mój jest 4 litry większy. Niższy a szerszy, wszystko żeby zmieścił się pod półkę w sedanie. ;)

BR z tej strony co terminal, bo subek stoi z lewej strony bagażnika i wylot dałem od strony wolnej. ;)

W domu gra fajnie, czy w muzyce, czy w kinie domowym. Niskie zejście powoduje ze miło się ogląda filmy.

Soho, osobiście maskownice mi się nie podobają, ale myślałem nad pierścieniem. Gotowego raczej nie kupie, a wykonać nie mam jak... Więc na razie odpuścilem.
    Fakt, przydało by się zakryć obręcz i wkręty.

• #5 04 Mar 2010 23:33
    Greg1702
    Poziom 20  

fajna robota. Załóż maskownice albo grilla, bo niechcący któś albo Ty uszkodzi Ci głośnik.

• #6 04 Mar 2010 23:34
    JanekWalski
    Poziom 16  

Rzadko wożę ludzi w bagazniku, a jak juz wiozę, to nie machają raczej kończynami.

;)

• #7 04 Mar 2010 23:41
    skaktus
    Poziom 37  

Wnętrze możesz wypełnić watoliną - wypełnieniem do kurtek. Cena ok 6 zł za metr kwadratowy, przy grubości ok 2 cm.

• #8 05 Mar 2010 15:57
    Mitur23
    Poziom 23  

Witam Dawno mnie nie było na Diy i tutaj Taka Gratka czekałem aż ktoś zastosuje ten głośnik do Br.. Powiedz jak odpowiedz impulsowa tego głosnika? Ile idzie wyciagnac Max Spl ?

• #9 05 Mar 2010 16:59
    JanekWalski
    Poziom 16  

Dziękuję.

Wypełenienie pewnie kupię tak jak napisaliście, te do kurtek. Nie wywieje go przez br? ;)

Max spl to tylko wedle symulacji, zmierzyć nie mam jak. Czyli mam 90dB przy 35Hz, 93dB przy 50Hz i 92dB przy 70Hz.

Jak to Paweł S. pisał, nie ma co się przejmować tym podbiciem, tylko więcej basu jest. I słychać wyraźnie że jest głosniejszy od zestawu kody. Trzeba go przyciszać lekko.

• #10 05 Mar 2010 17:40
    rucin_
    Poziom 21  

Symulacja pokazuje 115 dB max spl.Ale w samochodzie będzie więcej trochę bo się podbije także kolo 120 powinno być.

• #11 05 Mar 2010 17:47
    Mihas66
    Poziom 22  

U mnie w domu to podbicie słychać, początkowo trochę biło po uszach, ale teraz jak np. oglądam film na laptopie czy siostra na nim puści muzykę to normalnie szoki ile obcina ten głośnik w laptopie.

• #12 05 Mar 2010 19:31
    Mitur23
    Poziom 23  

Nie masz możliwosci porównania Stxa Z Lanzarem max 12 ?? lanzarem można ponoc wiecej Spl max wyciagnac

• #13 06 Mar 2010 00:03
    Mihas66
    Poziom 22  

Panowie stx to nie głośnik na dBdrag owszem mocy ma trochę ale to jest po części konieczne aby głośnik miał jakieś sensowne parametry jakościowe a nie przy 50w rms wołał dość... Jak bym chciał łupanie to droga przetarta, bierzemy 2 yakuzy alpharda do tego min 600rms na jedna i mamy 140dB w aucie ale ten głośnik wbrew pozorom jest dosyć jakościowy w porównaniu do alphardów i buszmenów...

• #14 06 Mar 2010 14:57
    Shadowek
    Poziom 31  

Mitur23
    Pewnie będzie więcej spl'u, tylko co z tego jak imho ten głośnik nie gra, on buczy! Dosłownie, tzn. hałasu można narobić, ale do słuchania muzyki to on się nie nadaje...

• #15 06 Mar 2010 15:03
    maxxx222
    Poziom 14  

Shadowek miales go ze tak piszesz??

• #16 06 Mar 2010 15:32
    JanekWalski
    Poziom 16  

Z racji że brakuje mi kasy, miałem sprzedawać tego subka, ale sie okazało że stx wszystkie juz sprzedał :o Więc wole sobie go zostawić.

Aż szkoda, bo pranowałem kupić drugiego do domu, bo ciężko go nosić co chwile z auta do samochodu i odwrotnie...

Co do spl'a, to jak na moje uszy gra wystarczająco głośno. Jak się rozkręci na tym moim nędznym wzmaku, robi niesamowity hałas, uszy zatyka i ciężko oddychać :D

• #17 06 Mar 2010 15:41
    Shadowek
    Poziom 31  

maxxx222
    Lanzara miałem, dlatego go tak opisuje, możesz zobaczyć nawet moją konstrukcję na tym lanzarze w dziale diy audio,w ogóle to głośnik do narobienia hałasu, i nic poza tym, nooo może nawet szybki w miarę jest, ale to takie moje odczucia.

• #18 06 Mar 2010 15:46
    maxxx222
    Poziom 14  

Shadowek sorki myslalem ze mowisz o tym STX

• #19 06 Mar 2010 23:32
    oczko85
    Poziom 12  

Witam!

Jak dla mnie 54 litry to troszkę dużo do samochodu, w 45 litrach nabrałby jeszcze większej dynamiki. Konstrukcja jak typowe samochodówki - jak na pierwszą konstrukcje całkiem nieźle:)

• #20 06 Mar 2010 23:39
    JanekWalski
    Poziom 16  

Hmm, no możliwe ze przesadziłem, zawsze można coś do środka wsadzić. ;) A tak pasuje idealnie do bagażnika. Wchodzi pod półkę na wcisk i sie nie przesuwa. ;)

Dzięki ze sie podoba, mam nadzieje ze to nie ostatnia konstrukcja. ;)

• #21 15 Mar 2010 16:40
    Marcin G.
    Poziom 18  

Posiadam MAC AUDIO MACABSOLUTE 300 jest na tym samym koszu co ten STX. Teraz gra w 60L BR. Jego Brzmienie mi się nie podoba. Prawdopodobnie przerzucę się na tego stx-a. Zobaczymy jak on zagra.
    JanekWalski jakiego kleju użyłeś do obklejenia tym kocem?

• #22 26 Maj 2010 23:45
    JanekWalski
    Poziom 16  

Kolejny sub do sierry na tym przetworniku mojej produkcji. Tym razem było mało miejsca, czyli butla-rulon w bagażniku. Szybkie pomiary, musi być kwadraciak 35x35x35. Trochę mało miejsca w środku dla AA... Ale sam stx podaje taką możliwość, więc sprawdzamy.
    Brzydki kwadraciak, ale cóż. Ma grać. ;)

Szybka produkcja, wygłuszenie w środek konretne. Tj gruba gąbka na dno, na ścianki cieńsza, ale nie na całe.

Gra na razie w domu pod dwoma gainclonami. Gra ładnie, nie tak jak wersja z BR, bo wyraźnie brakuje mu dołu, ale gra poprawnie. Potrafi zatrząść domem, zagrać głośno. Zobaczymy jutro jak w samochodzie.

• #23 27 Maj 2010 23:53
    Greg1702
    Poziom 20  

Szkoda, że nie zrobiłeś bass reflexu. Efekt byłby dużo lepszy.

• #24 30 Maj 2010 14:14
    Mitur23
    Poziom 23  

a Jak odpowiedz impulsowa w Closed? Lepsza niż w br ?

• #25 30 Maj 2010 17:35
    Greg1702
    Poziom 20  

W tym wypadku byłaby lepsza.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme