Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jeszcze jeden zestaw 2,5 drożny z labiryntem

wiwix 10 Mar 2010 10:55 7312 7
  • Jeszcze jeden zestaw 2,5 drożny z labiryntem
    Szósty i ostatni zestaw wykonany samodzielnie. Gra od 16 lat wyśmienicie i pogra jeszcze jakiś czas, bo nie zamienię go na nic innego. Dziś gra pod technicsem SA-EX 100 i choć sprzęt ten nie ma Loudness, to powala ludzi, którzy zapłacili nawet 3000 za swój sprzęt. Oczywiście dla fanów "ciśnienia" subwooferów nie przedstawia dużej wartości, ale dla mnie jest nie pokonany w swojej klasie. Nie mam możliwości sprawdzenia parametrów elektrycznych więc nie pytajcie o nie. Wiem tylko że impedencja jest 6 ohm, moc około 140W. Zbudowane są jako linia transmisyjna około 2,6m co z wytłumieniem daje rezonans ćwierćfalowy około 30Hz. Charakterystykę "wyobrażam" sobie jako wolno opadającą z wyraźnym podbiciem w zakresie 40Hz. Oczywiście to jest subiektywne odczucie wynikające z mojego doświadczenia oraz charakteru ogólnego linii transmisyjnej. Z tego samego charakteru LT wynika też brak dudnienia jakie ma miejsce w bass-reflex, co było powodem wyboru takiej właśnie konstrukcji. Głównym założeniem wynikającym z braku kasy było zbudowanie możliwie tanio możliwie dobrego i względnie ładnie wyglądającego zestawu, a to że jeszcze ładnie gra jest zasługą wlaśnie LT.
    Polecam eksperyment z LT bo warto, choć można się spotkać z opiniami że to trudna konstrukcja.

Jeszcze jeden zestaw 2,5 drożny z labiryntem Jeszcze jeden zestaw 2,5 drożny z labiryntem Jeszcze jeden zestaw 2,5 drożny z labiryntem Jeszcze jeden zestaw 2,5 drożny z labiryntem Jeszcze jeden zestaw 2,5 drożny z labiryntem

Fajne!
  • #2 10 Mar 2010 14:32
    vorlog
    Poziom 32  

Bardzo interesujący projekt, coś takiego właśnie chodzi mi po głowie od dawna, ale czas daje popalić.
    Czy możesz podać bliższe informacje nt obudów (może zachowałeś rysunki, wymiary) oraz typy głośników i układ zwrotnicy?
    V.

• #3 10 Mar 2010 14:55
    marian133
    Poziom 37  

Spoko konstrukcja,też bym prosił o szkic ideowy.

wiwix napisał:

Polecam eksperyment z LT bo warto, choć można się spotkać z opiniami że to trudna konstrukcja.

Tak,na prawdę warto. Nie zgodzę się jednak z trudnością tej konstrukcji,ona jest łatwa tylko trzeba trochę obliczeń wykonać biorąc pod uwagę wymiary obudów,ilość załamań,konstrukcję z off setem lub bez,umiejscowienie wylotu,wytłumienie w raz z obliczeniem długości tunelu i skrócenie go do kilkunastu procent. Pamiętajmy jednak że nie które głośniki nie grają tak ładnie w TL jak inne o prawie tych samych parametrach,zaledwie 2Hz różnicy FS to różnica 13cm długości tunelu. Wybranie odpowiedniego głośnika jest kluczowe,może się okazać że dany głośnik lepiej gra w BR niż w TL.

Jednak TL jest na prawdę dobrą konstrukcją,głośnik schodzi w niej na prawdę nisko. Ta konstrukcja jest łatwiejsza do zaprojektowania i do wykonania od odwrotek a nawet BP,nie trzeba używać żadnych programów,jedynie logiczne myślenie się przyda i przewidywalność.

• #4 10 Mar 2010 17:52
    Michal_WWL
    Poziom 19  

Witam,
    Konstrukcja też i mnie interesuje. Szczególnie w jaki sposób wykonałeś obliczenia, czy korzystałeś z gotowych rozwiązań, czy tylko zaczerpnąłeś jakieś elementy od innych... Na zdjęcia wnętrza, podczas budowy nie można pewnie liczyć, a szkoda. Mało jest takich kolumn na elektrodzie. Estetyka znakomita.

• #5 10 Mar 2010 23:31
    stefan1967
    Poziom 11  

Też bardzo chciałbym poznać parametry konstrukcyjne tego zestawu i zastanawiam się jaki jest cel pokazania po tylu latach tej konstrukcji bez dodatkowych danych??

• #6 11 Mar 2010 09:38
    wiwix
    Poziom 9  

Cieszy to, że jest zainteresowanie taką konstrukcją. Projekt ma swoje pochodzenie z Elektroniki Praktycznej z listopada lub grudnia 94`. Były tam przez około 6 miesięcy projekty różnych systemów. W tym zestawie miały pracować głośniki Skanspick ale ostatecznie zostały zamontowane ARNy z uwagi na koszty. Okazało się ze radzą sobie dość dobrze i tak zostało.
    Zwrotnica była kupiona gotowa 24oktawowa 2,5 drożna podziału nie pamiętam. Wiem na pewno że od dołu grają obydwa do około 200Hz, głośnik wyżej zamontowany (dłuższa droga) jest odcinany właśnie przy 200Hz.
    Wykończone są okleiną naturalną dębową malowane lakierem natryskowo.
    Skrzynki z płyty wiórowej 18mm. Pod głośniki płyta został pogrubiona jeszcze pł. wiórową 12mm. Wytłumienie miękką gąbką na całej powierzchni ścian wewnętrznych. Konstrukcja Nie spełnia warunków opisanych w EP. Wylot tunelu powinien równać się powierzchni membran x0,8. Tu wylot ma 0,6 pow, membran. Na przekroju widoczne sa wstawione "lustra" mające łagodzić odbicia fali, one też nie są tak jak w rzeczywistości, bo nie pamiętam jak były ustawione.
    Jeszcze jeden zestaw 2,5 drożny z labiryntem
    Rysunek zrobiłem z pamięci i może odbiegać od oryginału:)

• #7 11 Mar 2010 13:36
    Tomq
    Poziom 38  

Widzę kolejny powiew świeżości jeśli chodzi o typ obudowy (po niedawno publikowanych OB). Może do niektórych dotrze, że jak są kolumny to niekoniecznie musi być BR. :)

Wizualnie bardzo ładne, duży plus za umiejscowienie wylotu (u góry). Napisz jeszcze dokładnie jakie przetworniki zastosowałeś.

• #8 11 Mar 2010 22:35
    wiwix
    Poziom 9  

nie pamiętam napewno, chyba ARN 226-5-8 na odwrocie głośnika pewnie pisze ale musiał bym odkręcić głośnik. Qrde, musze to zrobić, przy okazji walne fotke zwrotnicy.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme