Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Wymiana grzejnika. Zimny od połowy w dół.

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Wymiana grzejnika. Zimny od połowy w dół.
Autor
Wiadomość
dr.Burski
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Katowice

Post#1 Post autora tematu 12 Mar 2010 22:59   

Wymiana grzejnika. Zimny od połowy w dół.

Witam !
Przy remoncie postanowiłem wymienić tradycyjny stary żeliwny kaloryfer na grzejnik stalowy dwu-płytowy 600x1000 firmy Idmar. Dokupiłem również oczywiście zestaw głowicy termostatycznej i zaworu zamykającego na powrót z tej że firmy.
Grzejnik po wymianie niestety grzeje w zasadzie od połowy w górę. Dolna część jest praktycznie zimna, lub ledwo letnia.
Grzejnik oczywiście odpowietrzony, oba zawory odkręcone na maksimum i ciągle jest tak samo.
Ze względu na brak pomysłów rozwiązania tego problemu ( brak kryzy regulacyjnej jak w Danfosach) nasuwa mi się pytanie.

Otóż stary kaloryfer miał rozstaw na zasilaniu 50 cm. Nowy ma rozstaw 55 cm.
Czy wobec tego wypoziomowanie rurek ma znaczenie ?

Zaczynam żałować, że wyrzuciłem już stary kaloryfer....grzał przynajmniej cały.

POzdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Mar 2010 22:59   

Powrót do góry

Rzuuf
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Hożuf

Post#2 12 Mar 2010 23:17   

Re: Wymiana grzejnika. Zimny od połowy w dół.

Witam!
Twój nowy kaloryfer ma znacznie większą zdolność oddawania ciepła, niż stary. Po prostu ta ilość ciepła, jaka do niego dopływa, zostaje oddana do otoczenia już na jego części, a gdy temperatura wody wyrówna się z temperaturą otoczenia - pół kaloryfera jest "na biegu luzem".
To jest tak: kaloryfer może "oddać" moc 2kW, a dopływa do niego tylko 1kW.
Kryterium podstawowe: czy w pomieszczeniu jest ciepło? Jeśli tak, to OK, nie musisz nic robić.
Nowy kaloryfer jest "przewymiarowany", albo (gdyby w pomieszczeniu było zimno) dopływ ciepła do niego jest za mały (kryza? przekroje i długość rur?).
Jeżeli natomiast Twoim celem jest żeby cały kaloryfer był ciepły, to musisz zwiększyć dopływ ciepła do niego: albo zwiększeniem przepływu wody, albo podniesieniem jej temperatury.
Powrót do góry

hiram
Poziom 11
Poziom 11

Post#3 12 Mar 2010 23:21   

Przełącz pompkę na kolejny szybszy bieg. lub otwórz bardziej Termostat Jak jest zainstalowany.
Powrót do góry

Usunięty

Post#4 13 Mar 2010 07:25   

hiram bardzo proszę - nie pisz głupot.
Tu zostało to opisane wielokrotnie a zwiększenie prędkości pompy spowoduje zapowietrzanie i szum w instalacji.
Takimi postami tylko szkodzisz kolegom.
Powrót do góry

dr.Burski
Poziom 14
Poziom 14

Post#5 Post autora tematu 13 Mar 2010 09:03   

Witam.
Mieszkam w bloku który jest podłączony do miejskiego centralnego ogrzewania.
W pokoju o wymiarach 4,50 x 2,7 m był zainstalowany kaloryfer 4 żeberkowy.
Pomijam fakt iż wtedy w pokoju było bardzo zimno.
Teraz też nie jest wcale cieplej bo grzeje tylko mniejsza część grzejnika.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Mar 2010 09:03   

Powrót do góry

Usunięty

Post#6 13 Mar 2010 09:18   

Zwiększ nastawę wstępną na termozaworze , ale z umiarem.
Zbyt duży przepływ spowoduje głośną pracę grzejnika.
Dodatkowo możesz pogorszyć przepływy w innych grzejnikach na bloku.
Powrót do góry

Rzuuf
Poziom 25
Poziom 25

Post#7 13 Mar 2010 09:58   

W instalacji CO w blokach regułą było kryzowanie - czyli ograniczenie dopływu ciepła do kaloryfera, więc najczęściej zawory były otwarte "na voll".
Ilość dopływajacego ciepła jest równa ilości przepływajacej wody razy różnica temperatur, to jest fizyka i nic tu nie zmienisz.
Ponieważ nie masz wpływu na temperaturę dopływajacej wody, zostaje sprawa przepływu: jestem przekonany, że instalator zmieniając grzejnik zostawil starą kryzę, a to oznacza, że dopływ ciepła był wystarczajacy dla starego kaloryfera, a dla nowego jest mniejszy, niż jego zdolność oddawania ciepła.

Rozwiązanie jest tylko jedno: niech (zaprzyjaźniony) instalator wymieni lub rozwierci kryzę, ale to chyba dopiero po sezonie grzewczym, bo wymaga spuszczenia wody z twojego pionu.
Powrót do góry

dr.Burski
Poziom 14
Poziom 14

Post#8 Post autora tematu 13 Mar 2010 10:08   

Grzejnik wymieniałem ja. Wymieniłem cały osprzęt. Zawór wraz z głowicą termostatyczną. Rurka dopływu do kaloryfera jest dosłownie gorąca.
Powrót zimny.
Co do samego zaworu nie ma na nim żadnej kryzy z oznaczeniami jak w Danfosie.
Pół roku temu wymieniałem kaloryfer w kuchni ( z 4 żeberek żeliwnych) na kaloryfer aluminiowy (4 żeberka) i sytuacja jest taka sama. Są też zamontowane te same zawory z głowicą termostatyczną.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Mar 2010 10:08   

Powrót do góry

Usunięty

Post#9 13 Mar 2010 10:11   

A jak to wygląda ze zdjętą głowicą ?
Czy grzejniki nadal są zimne dołem ?
Najlepiej zrób zdjęcia tych grzejników razem z zaworami .(ze zdjętymi głowicami)
Powrót do góry

Rzuuf
Poziom 25
Poziom 25

Post#10 13 Mar 2010 11:15   

Rurka na dopływie gorąca, powrót zimny?
To bardzo dobrze, całe dostarczone ciepło zostało w pokoju. Gdyby powrót był ciepły, to by znaczyło, że część ciepła oddajesz z powrotem.
Chcesz dostarczyć więcej ciepła? Zwiększ przepływ.

Kiedyś, dawno temu, gdy miałem mniejsze kaloryfery - też były gorace całe, od góry do dołu. Chcąc odebrać z nich więcej ciepła ustawiałem wentylator tak, aby dmuchał na kaloryfer. Szybszy ruch powietrza powodował intensywniejsze chłodzenie kaloryfera, czyli intensywniejsze oddawania ciepła do powietrza które zostawało w pokoju, a do rury oddawałem chłodniejszą wodę.

Tak, jak wytrzymałość najmocniejszego łańcucha jest najwyżej taka, jak jego najsłabszego ogniwa - tak samo ilość ciepła, jaką CO "zostawia" Ci w pokoju jest ograniczona albo ilością dostarczanego ciepła, albo zdolnością jego przekazywania od kaloryfera do powietrza.
Do małego kaloryfera możesz doprowadzić duuużo ciepła, ale on "odda" tylko tyle, ile da rady, czyli niewiele. Jeżeli natomiast masz kaloryfer duży, a dopływa do niego mało ciepła, to on będzie "pracował" tylko częścią, zależną od tego, o ile jego "zdolność" jest większa od dostawy ciepła.
Powrót do góry

dr.Burski
Poziom 14
Poziom 14

Post#11 Post autora tematu 13 Mar 2010 23:05   

Witam ponownie.
Zdjąłem głowicę termostatyczną, i postanowiłem pokopać trochę przy samym zaworze. Poluzowałem coś podobnego do nakrętki (czyżby jakaś tajemna kryza??!!)i kaloryfer po 10 minutach był cieplutki cały. Wobec tego założyłem głowicę i do chwili obecnej mam grzejnik cały cieplutki

Dziękuję wszystkim za pomoc i pozdrawiam !
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Wymiana grzejnika. Zimny od połowy w dół.
Strona 1 z 1