| Author |
Message
|
worw Poziom 18

Joined: 30 Apr 2006 Posts: 528 Location: częstochowa
|
#1
14 Mar 2010 15:21 Szkodliwa indukcja w przewodach |
|
|
|
Witam
Jest sobie winda, i czasami dzieją się bardzo dziwne rzeczy, niepokojące rzeczy, mianowicie w przewodach potrafi wyindukować się na tyle wysokie napięcie, które sterownik uzna za sygnał z danego czujnika lub przycisku (~24V) Diody LED służące do podświetlania przycisków potrafią się same zapalać.
Kabel od falownika do silnika jest ekranowany, przewody 230V nie biegną razem z przewodami sterowniczymi, z wyjątkiem oświetlenia kabiny, klika żarówek halogenowych lub świetlówek (inaczej się nie da). Kabel zwisowy ma ok 45m, 3 sztuki po 24 żyły. Problem nie występuje cały czas, pojawia się sporadycznie. Co radzicie zrobić z czymś takim, jakiś filtr? Ale gdzie? Na kabinie odrazu przy oświetleniu czy może w szafie sterowej? A może filtrować 24V odrazu przy zasilaczu (transformator toroidalny+mostek)
Pozdrawiam
|
|
| Back to top |
|
 |
bestler Poziom 22

Joined: 11 Oct 2002 Posts: 2337 Location: Siedlce
|
#2
14 Mar 2010 19:04 Re: Indukcja w przewodach |
|
|
|
Spotkałem się z takim przypadkiem w nisko prądowej instalacji automatyki fabryce. Jednym z rozwiązań może być dołączenie rezystorów między przewody sygnałowe a masę w różnych miejscach. Widziałem przypadek, w którym świeciła się dioda w modułowym elektronicznym przekaźniku podczas gdy zasilanie całego układu było całkowicie odłączone - naprawdę fajne zjawisko. Masowanie poprzez rezystory (chyba 3,3K - przy układzie 24V) pomogło.
Paweł
|
|
| Back to top |
|
 |
Google

|
#
14 Mar 2010 19:04 |
|
|
|
|
|
| Back to top |
|
 |
worw Poziom 18

Joined: 30 Apr 2006 Posts: 528 Location: częstochowa
|
#3
14 Mar 2010 19:07 Re: Indukcja w przewodach |
|
|
|
Też rozwiązanie, nie pomyślałem o czymś takim. Najgorsze jest to, że zjawisko występuje losowa i nie można sprawdzić skuteczności poczynionych działań.
|
|
| Back to top |
|
 |
Google

|
#
14 Mar 2010 19:07 |
|
|
|
|
|
| Back to top |
|
 |
bestler Poziom 22

Joined: 11 Oct 2002 Posts: 2337 Location: Siedlce
|
#4
14 Mar 2010 19:14 Re: Indukcja w przewodach |
|
|
|
Ale czy tylko zapalają się diodki czy sterownik zaczyna reagować na te obce sygnały ? Diody na wejściu sterownika jeszcze o niczym nie świadczą - one mogą świecić niższym napięciem.
Jeśli sterownik reaguje to trzeba te linie czymś obciążyć tak jak pisałem wyżej. Indukcja w przewodach nie charakteryzuje się dużą mocą... raczej tylko napięciem. A że sterownikowi nie potrzeba dużego prądu to dlatego mamy takie efekty.
|
|
| Back to top |
|
 |
worw Poziom 18

Joined: 30 Apr 2006 Posts: 528 Location: częstochowa
|
#5
14 Mar 2010 19:47 Re: Szkodliwa indukcja w przewodach |
|
|
|
Sterownik reaguje. Z obciążeniem może się sprawdzić na wejściach sterowanych +24V. A co zrobić na wejściach sterowanych GND ? Porty odpowiedzialne za dyspozycje są sterowane masą, a następnie staja się wyjściem i podawane jest na nie +24V w celu podświetlenia przycisku.
Zna może kolega jakiś "domowy" sposób na sprawdzenie co powoduje największe zakłócenia w takim układzie?
|
|
| Back to top |
|
 |
Google

|
#
14 Mar 2010 19:47 |
|
|
|
|
|
| Back to top |
|
 |
gregor50+ Poziom 16

Joined: 25 Mar 2008 Posts: 297 Location: "k.Opola"
|
#6
15 Mar 2010 20:39 Re: Szkodliwa indukcja w przewodach |
|
|
|
Ja znam tylko jedyną skuteczną metodę szukania zakłóceń.
Czyli oscyloskop i interpretacja pomiarów.
|
|
| Back to top |
|
 |
cranky Poziom 21

Joined: 02 Jun 2003 Posts: 1142
|
#7
16 Mar 2010 10:35 Re: Szkodliwa indukcja w przewodach |
|
|
|
Na dwukilometrowej linii diody to mi sie przepalały, świeciły na 500m :) (sterownicze razem z 220)
Potencjał na linii rośnie jak głupi i z braku odpływu prądowego osiąga próg przełaczenia. Rozwiazania:
-rezystory (niestety dobierane doświadczalnie) między sygnał i masę. W doborze może pomagać fakt, że na przewodzie który "dobija" do 24V i tak masz wyindukowane kilka volt ciąglę (najczęściej) - skuteczne, choć trudne i "nieładne"
-podpięcie wejść sterownika przez przekaźniki - zużyją prądy na grzanie rdzenia, nie tak łatwo je załączyć (mała rezystancja wejść)
-Istnieje mozliwość, że skoro masz tylko "mignięcia" indukuja ci sie potencjały od "szpilek". Zabezpiecz wszystkie przewody przeciwprzepięciówką (warystory 278 na 220 i 30 plus ew. perełki ferrytowe na sterownicze). Zadbaj o dobrą masę (sprawdż rezystancje przewodów masowych).
Istnije sposób łapania szpilek przez załączanie do obwodu szybkich kondensatorów - nie polecę jednak, bo sposób jest zabójczy jeśli masz ciągłe ładowanie indykcyjne z linii.
|
|
| Back to top |
|
 |