Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co można z tych lamp zbudować?

wtykens14 20 Mar 2010 14:15 3832 17
  • #1 20 Mar 2010 14:15
    wtykens14
    Poziom 10  

Witam! Grzebiąc kiedyś na strychu znalazłem kilka lamp:
    ECH81, ECC85, EM80, ECL82, EBF89, PCF802, PCL805, PCL86 (każdego symbolu 1 szt.)
    Moje pytanie jest takie: czy da się z nich zrobić dwukanałowy wzmacniacz audio?? Sprawa się komplikuje bo posiadam każdej lampy tylko 1 szt. ale może czy dało by radę jakoś "mieszać" lampy np. ECL82 i PCL86? Trochę czytałem już o wzmacniaczach na lampach i wszędzie są potrzebne minimum 2. Jeśli ktoś miałby jakiś schemat wzmacniacza na w/w lampach to byłbym wdzięczny.
    Poniżej zdjęcia tych lamp:

Co można z tych lamp zbudować? Co można z tych lamp zbudować?

• #2 20 Mar 2010 15:12
    sabringer
    Poziom 25  

Niewdzięczna sprawa - wzmacniacz stereo powinien mieć oba kanały takie same. W przeciwnym wypadku raczej nie będzie to zadowalająco grało (choć to zależy jak bardzo oba kanały będą się różnić)

Zarówno na ECL82 jak i PCL86 można zrobić cały wzmacniacz mono.

Opłaca się raczej dokupić ECL82 niż cokolwiek kombinować. I tak ze wszystkiego najdroższe będą transformatory - od nich polecałby zacząć, z lampami to nie problem, ECL86/ECL82 są w rozsądnych cenach.

Niektóre z lamp na zdjęciach wyglądają jakby miały spory srebrny nalot od środka bańki. Mogą jeszcze całkiem dobrze działać, ale jak nie wiążę z nimi jakichś wielkich nadziei, - były już eksploatowane.

• #3 20 Mar 2010 16:31
    TELEWIZOREK52
    Poziom 25  

Grać to będzie ,na pewno będzie inna charakterystyka obu kanałów .Jeżeli traktujesz jako naukę ,zabawę ,to i popieram. Ćwiczenie czyni mistrza.

• #4 20 Mar 2010 16:50
    wtykens14
    Poziom 10  

Srebrny nalot ma tylko EBF89 (4 na zdjęciu). Z trafami może nie będzie problemu bo mam z radia z którego pochodzą lampy. A mam ogromną chęć zrobić coś na lampach. Jeszcze jedno pytanie: w moim zbiorze mam lampę z której można zrobić "magiczne oko". Jak można takowe oko podłączyć do wzmacniacza choćby mono np. na lampie ECL82? Dziękuję za odpowiedzi.

• #5 20 Mar 2010 17:07
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

wtykens14 napisał:
    Jeszcze jedno pytanie: w moim zbiorze mam lampę z której można zrobić "magiczne oko". Jak można takowe oko podłączyć do wzmacniacza choćby mono np. na lampie ECL82? Dziękuję za odpowiedzi.

Zapraszam do wyszukiwarki.

Zrób sobie ładny wzmacniacz monofoniczny, stereo to - jak sama nazwa wskazuje - dwa razy więcej kłopotów.

• #6 20 Mar 2010 17:35
    wtykens14
    Poziom 10  

Mam jeszcze jedno pytanie. A mianowicie czy to jest trafo głośnikowe??

Co można z tych lamp zbudować? Co można z tych lamp zbudować? Co można z tych lamp zbudować?

• #8 20 Mar 2010 18:05
    wtykens14
    Poziom 10  

Na pierwszym i trzecim zdjęciu widać jeszcze rezystor, 2 kondensatory i coś jeszcze (podobne do walca). Do czego to służy?? I jeszcze prośbę mam. Czy ktoś byłby w stanie podrzucić schemat wzmacniacza na lampie ECL82 ale mono?? Bo jest dużo tylko stereo i nie wiem gdzie się kończy jeden a zaczyna drugi. I jak to z układem "magicznego oka" zintegrować. W wzmacniaczach lampowych jestem zielony (do tel pory zrobiłem tylko na scalaku) tak więc proszę o wyrozumiałość.

• #9 20 Mar 2010 19:28
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Po stosowną dawkę wiedzy zapraszam do przyklejonego [na górze działu] tematu i wyszukiwarki.

• #10 20 Mar 2010 19:31
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

wtykens14 napisał:
    Mam jeszcze jedno pytanie. A mianowicie czy to jest trafo głośnikowe??

Moze jest a może nie jest - to może być też np. transformator ramki z jakiegoś telewizora. Sa jakieś opisy na owijce uzwojeń?

• #11 20 Mar 2010 19:32
    TELEWIZOREK52
    Poziom 25  

Może ja i ślepy,ale rezystora nie widzę.Na zdjęciu masz dwa kondensatory ceramiczne po 10nF, kondensator papierowy ok 5-10n (ten walec) i to powinno być uzw.pierwotne.Jest jeszcze cewka nawinięta chyba licą. Kolego,ja się z Ciebie nie śmieję,ale jak nie odróżniasz oporu od kondensatora to zrób sobie na początek coś najprostszego a stereo i magiczne oczka zostaw na deser . Powodzenia.

• #12 20 Mar 2010 19:35
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

wtykens14 napisał:
    Na pierwszym i trzecim zdjęciu widać jeszcze rezystor, 2 kondensatory i coś jeszcze (podobne do walca). Do czego to służy??

Wygląda na jakąś cewkę koszykową nawijaną licą.

wtykens14 napisał:
    I jeszcze prośbę mam. Czy ktoś byłby w stanie podrzucić schemat wzmacniacza na lampie ECL82 ale mono?? Bo jest dużo tylko stereo i nie wiem gdzie się kończy jeden a zaczyna drugi.

Wybierz jakiś schemat to ktoś ci przymaskuje tak by został jeden kanał.

• #13 20 Mar 2010 19:39
    TELEWIZOREK52
    Poziom 25  

jdubowski,trochę mnie utwierdziłeś w moich podejrzeniach co do tego trafa. Z jednej strony te dwa 10nF pachniały mi ramką,natomiast ten kartofelek to takie typowe parę nano na uzw.pierw.TG. Wygląda to na epokę Belweder-Turkus.Tak czy inaczej powinien być opis uzwojeń.

• #14 20 Mar 2010 20:41
    wtykens14
    Poziom 10  

Ten walec do złudzenia przypomina rezystor. Sprawa jest o tyle utrudniona że jest tak stary że nie widać na nim żadnych napisów. To trafo to na 99% trafo głośnikowe, bo oprócz niego w radiu było jeszcze jedno, dużo większe z dołączonym kablem sieciowym. Na trafie jednak również niczego nie widać. Babcia mi powiedziała że to są pozostałości ze starego radia "Światowid" tak więc nie ma mowy żeby to były części z jakiegoś telewizora. Dziękuję za pomoc, jednak gdyby ktoś miał "na stanie" schemat wzmacniacza na tej lampie ECL82 i mógłby mi go tu podrzucić to bardzo by mi to ułatwiło pracę.

Znalazłem schematy "Światowida" jednak widzę 2 wersje i nie wiem którą ja mam. Czy byłby ktoś w stanie "wyciągnąć" schemat wzmacniacza i "oka"??

Co można z tych lamp zbudować? Co można z tych lamp zbudować?

• #16 20 Mar 2010 22:59
    wtykens14
    Poziom 10  

Fugasi czy ten schemat jest na 1 lampę czy na 2?? I które nóżki lampy do czego podpiąć? Jest to mój pierwszy wzmacniacz lampowy a więc jestem trochę zielony. Ze scalakami nie miałbym problemu.

• #17 20 Mar 2010 23:06
    fugasi
    Poziom 13  

ECL82 to lampa podwójna, zawiera w jednej bańce triodę i pentodę, stąd na schemacie podpisy 1/2 ECL82.
    Poniższy rysunek przedstawia nóżki widziane od dołu. Nr 4 i 5 to żarzenie, nieuwzględniane na schematach jako oczywista oczywistość.

Co można z tych lamp zbudować? .

Jeszcze uwaga do schematu zasilacza: jeżeli mostek będzie zbocznikowany kondensatorami ceramicznymi 10n (bo można ich nie montować) to powinny być na min. 630V. W razie braku dławika można zastosować pięciowatowy rezystor o wartości od kilkuset Ω do 1..2 kΩ. Jego wartość dobierasz tak aby uzyskać pożądane napięcie anodowe. W przypadku zastosowania rezystora zamiast dławika zalecam zwiększenie pojemności elektrolitów do 220...330 µF.

• #18 22 Mar 2010 13:59
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

wtykens14 napisał:
    ECH81, ECC85, EM80, ECL82, EBF89, PCF802, PCL805, PCL86 (każdego symbolu 1 szt.)
    Moje pytanie jest takie: czy da się z nich zrobić dwukanałowy wzmacniacz audio??

Z lamp: ECC85, ECH81, EBF89, i ECL82 oraz EM80 to się da zrobić przede wszystkim kompletny pełnozakresowy radioodbiornik, będący urządzeniem o wiele bardziej złozonym i kształcącym niż jakiś tam gitarowiec PCL86 SE . Jak już wyrośniesz z takich zabaweczek, żal się zrobi że Twoja wiedza i umiejętności nie sięgają nigdzie na lewo poza potencjometr siły dźwięku. Lepiej byłoby radio uruchomić, nawet jeśli skrzynka jest rozbita a gałki trzeba dobierać lub dorabiać. W razie czego wzmacniacz z tego radia zawsze można wykorzystać, ustawiwszy przełącznik zakresów w położeniu "Gramofon".
    Cytat:
    Sprawa się komplikuje bo posiadam każdej lampy tylko 1 szt. ale może czy dało by radę jakoś "mieszać" lampy np. ECL82 i PCL86?

To już lepiej będzie przetrząsnąć ofertę szmaciarzy na bazarach i znaleźć lampy tego samego typu. Obydwie z wyżej wymienionych, a już zwłaszcza PCL86 to praktycznie tzw. śmieciówki ktore można nabyć (aby nie być gołosłownym - wczoraj trafiłem na PCL86) nieraz dosłownie za złotówkę. Można też kombinować z PCL805 (jeszcze bardziej śmieciowe) choć wymagają one pracy z niższym napięciem na siatce 2. Posiadane przez Ciebie PCF802, PCL805 i PCL86 to daleko zbyt ubogi zestaw aby złożyć z nich telewizor, zatem lepiej poszukać drugiej PCL86 zamiast do reszty psuć "Światowida".
    Cytat:
    Trochę czytałem już o wzmacniaczach na lampach i wszędzie są potrzebne minimum 2

Jakbyś poczytał trochę więcej - dowiedziałbyś się o istnieniu lamp takich jak ELL80. Na takiej podwójnej pentodzie mocy można zrobić stereofoniczny stopień SE o mocy 2×3W. Chociaż i tak obojętnym bykiem potrzebna będzie i w tym wypadku druga lampa, w szczególności ECC83 do dwukanałowego stopnia napięciowego.

Dodano po 9 [minuty]:

wtykens14 napisał:
    Srebrny nalot ma tylko EBF89 (4 na zdjęciu).

Który to nalot w przypadku tego i wielu innych typów lamp (EF183, EF184, PCF82, ECH84) jest rzeczą normalną: powstaje podczas wygrzewania elektrod w procesie produkcyjnym.
    Cytat:
    Z trafami może nie będzie problemu bo mam z radia z którego pochodzą lampy.

O ile tylko obydwa transformatory są jednakowego typu. A jeśli oba są identyczne - może lepiej uruchomić mniej zniszczone radio, a drugie wykorzystać do zrobienia przystawki stereo, wgo identycznego svhematu jak wzmacniacz w działającym odbiorniku? Dekoder na początek można zrobić na układzie scalonym, z czasem zaś - na lampach. Na dobrą sprawę wystarczyłaby nawet PCF802 + diody germanowe; te ostatnie można też zastąpić popularnymi śmieciówkami EAA91.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme