X

jak obliczyc pojemnosc kolumny w stosunku do mocy glosnika

08 Aug 2004 19:55
  • #1 08 Aug 2004 19:55
    Removed
    Helpful post? (0)
    witam wszystkich mam problem jestem basista i niewiem jak zbudowac a raczej jakie rozmiary powinna miec kolumna do bass-u (stosunek mocy glosnika do pojemnosci kolumny) jak sie to oblicza lub moze ktos wie jakie powinna miec wymiary poprostu pomuzcie.....!!!

sprzet to :
    2x glosnik "SOUNDMAN" oczywiscie niskotonowy impedancja kazdego z nich wynosi 16ohm a moc to 100W kazdy srednica kazdego z nich to 30cm wiecej co na nic jest napisane to jakies oznaczenia "G12-100"
  • #2 08 Aug 2004 20:35
    ALTON
    Level 38  
    Helpful post? (0)
    Stosunek parametrów QTS,VAS,FS świadczy o tym jaka obudowe powinien miec głośnik.Poszukaj tych parametrów(chyba cie zmartwie...coś mi mowi że te głośniki to sa jakies noname[moge sie mylić])
  • #3 08 Aug 2004 22:37
    irek2
    Level 40  
    Helpful post? (0)
    SOUNDMAN to firma zajmujaca sie naglosnieniem. Moze to ich glosniki.
    Generalnie na estradzie daje sie taka obudowe zeby glosniki po prostu sie zmiescily. Liczenie i symulacje nie wiele tu pomagaja. Widzialem muzykow ktorzy od jednego szarpniecia wiedzieli co jest z glosnikami nie tak. Proponuje zrobic obudowe sugerujac sie jakas obudowa na glosnikach tej samej wielkosci z jakiegos katalogu. Dodajac otwor bass-reflex i zmieniajac jego dlugosc bedziesz dokladnie slyszl jak zmienia sie dzwiek i cos sobie wybierzesz.
    Napisz chociaz jakiej wielkosci sa te glosniki?
  • #4 11 Aug 2004 16:35
    diyManiek
    Level 29  
    Helpful post? (0)
    Uzyskasz większą wytrzymałość mocową w mniejszej skrzyni, większą skuteczność - robisz pakę 2x12`` w sumie dobrze. Gdybys nie znalazł parametrów T-S (Vas, fs, Qts) wrzuc te głośniki do skrzyni o wymiarach zbliżonych co do ich wielkości np. paka z głośnikami ułożonymi w skosie 60x55x28, a otwory bas-reflex dobierz na słuch, a dokładnie ich głębokość. Nie rób zagłębokiej kolumny noi postaraj się o wykonanie jej z MDF lub sklejki 18.
  • #5 11 Feb 2006 21:42
    Paw_lak
    Level 11  
    Helpful post? (0)
    mam ten sam problem. tzn potrzebne mi sa kolumny ale chcialbym aby byly one 3-drozne i byly zbudowane z 3 glosnikow, bo przy probach szukania na allegro natknalem sie wylacznie na podwojny bass..czyli wsumie 4 doszedlem wiec do wniosku ze chcialbym samemu sprobowac cos zrobic..cos co by mi najbardziej odpowiadalo i by moj budzet to wytrzymal. Dlatego mysle o 42cm 300w stx na niskie tony ale nie wiem jak mam obliczyc wiekosc skrzyni a kompletnie sie na tym nie znam..mam mozliwosc zrobienia dowolnej jej wielkosci bez jakiegokolwiek wkladu finansowego dlatego mysle ze byloby to najlepszym wyjsciem, ale wciaz zostaje to pytanie- JAK DUZE.. moze potrafi mi ktos pomoc; a moze ma ktos podobne kolumny 3 drozne?? albo np Opus 300?? to sa 2 drozne kolumny ale bass tez maja ogromny niestety na allegro dawno ich nie widzialem i nie wiem gdzie moge jeszcze takie znalesc jesli ma ktos ciekawe kolumny niedrogo i sa w woj lubelskim prosze o mail
  • #6 12 Feb 2006 00:08
    Hefajstos
    Level 35  
    Helpful post? (0)
    Te głośniki to konstrukcje własne Soundmana, oparte częsciowo na celestionie. Niektórzy uważają, że lepsze od oryginału celestiona. Soundman to ogólnie niezła firma, sam bym marzył o ich piecu, jakbym umiał na czymś grać;)

Napisz do nich, a na pewno się czegoś dowiesz.

http://www.soundman.pl/
    soundman(malpa)soundman.pl

--
    pozdrawiam
    Hefi
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products