Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zasada działania czujnika ruchu

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Ogólny -> Początkujący Piaskownica -> Zasada działania czujnika ruchu
Autor
Wiadomość
bolcio
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Szczecin

Post#1 Post autora tematu 27 Mar 2010 11:24   

Witam!

Chciałbym prosić Was o pomoc. Od kilku dni walczę z naprawą czujnika ruchu. Doszedłem jednak do wniosku, że będzie mi dużo łatwiej znając choć trochę jego zasadę działania. Rozrysowałem schemat ideowy tego urządzenia.

Mam kilka pytań odnośnie niektórych elementów tego układu:
1. Udało mi się ustalić, że analogowa czujka PIR generuje dwa przebiegi o różnych częstotliwościach w zależności od zarejestrowania bądź nie ruchu obiektów emitujących promieniowanie podczerwone. Czy tak jest rzeczywiście?
2. Wydaje mi się, że pierwszy wzmacniacz operacyjny (U1D) pełni rolę filtru. Za co odpowiadają pozostałe trzy? Jakie funkcje pełnią diody D1, D2 i D3?
3. Czy dioda D4 powoduje podtrzymanie załączonego przekaźnika aż do upłynięcia czasu określonego potencjometrem WR1 pomimo ewentualnego oświetlenia fotorezystora CDS, który (poprzez tranzystor Q1) mógłby wyłączyć przekaźnik? Jaką funkcję pełni dioda D4?
4. Jaką funkcję pełni kondensator C9?

Teraz słów kilka o samej usterce. Zaraz po podłączeniu urządzenia do zasilania, załącza się przekaźnik i tak już pozostaje. Regulacja czasu świecenia (WR1) oraz czułości na zewnętrzne oświetlenia (WR2) w żaden sposób nie wpływa na działanie urządzenia. Profilaktycznie wymieniłem układ LM324 ale też bez żadnych skutków. Obawiam się, że wymiany wymaga czujka ale mam nadzieję, że się mylę. Co jeszcze mogę zrobić aby określić źródło usterki? Liczę na Waszą pomoc. Z góry dziękuję...
Powrót do góry

Paweł Es.
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Miasto: Warszawa

Post#2 27 Mar 2010 12:50   

Re: Zasada działania czujnika ruchu

Na schemacie wrysowałeś odwrotnie dolne diody mostka Graetza !

Mam kilka pytań odnośnie niektórych elementów tego układu:

Cytat:
1. Udało mi się ustalić, że analogowa czujka PIR generuje dwa przebiegi o różnych częstotliwościach w zależności od zarejestrowania bądź nie ruchu obiektów emitujących promieniowanie podczerwone. Czy tak jest rzeczywiście?

Ona generuje sygnały w momencie zmiany jej "oświetlenia" promieniowaniem podczerwonym (pasmo cieplne). Przy stałym promieniowaniu nie daje sygnału.
Wielokątna soczewka przed czujnikiem PIR daje efekt czułości wielokierunkowej i jednocześnie efekt omiatania czujnika promieniowaniem przy ruchu obiektu.

Cytat:
2. Wydaje mi się, że pierwszy wzmacniacz operacyjny (U1D) pełni rolę filtru. Za co odpowiadają pozostałe trzy?

Pierwszy operacyjny robi za wzmacniacz wstępny i filtr dolnoprzepustowy (fg≈6Hz)
Drugi pracuje też jako wzmacniacz (w sprzężeniu chyba jest 1.4M a nie 14M) i filitr dolnoprzepustowy (fg≈5.3Hz).

Trzeci wzmacniacz pracuje jako prostownik-komparator kształujący impulsy (wykrywa odchyłki od składowej stałej w dowolną stronę dając na wyjściu impulsy dodatnie)

Czwarty pracuje jako komparator w układzie odmierzania czasu świecenia.

Cytat:
Jakie funkcje pełnią diody D1, D2 i D3?

D1 i D2 wydzielają impulsy dodatnie i ujemne względem poziomu odniesienia ustalonego w tym układzie na 4V (dzielnik rezystorowy R5/R6)

D3 - pozwala naładować kondensator C8 z wyjścia wzmacniacza U1A ale zapobiega jego rozładowywaniu (Rozładowanie odbywa się przez R15 i WR1 oraz wejście następnego wzmacniacza pracującego jako komparator).

Cytat:
3. Czy dioda D4 powoduje podtrzymanie załączonego przekaźnika aż do upłynięcia czasu określonego potencjometrem WR1 pomimo ewentualnego oświetlenia fotorezystora CDS, który (poprzez tranzystor Q1) mógłby wyłączyć przekaźnik?

Dokładnie tak !

Cytat:
Jaką funkcję pełni dioda D4?

Blokuje zasilanie fotorezystora, by nie zgasił on lampy od jej własnego światła.

Cytat:
4. Jaką funkcję pełni kondensator C9?

Potencjalnego niszczyciela tranzystora Q2 a poza tym pewnie miał zabezpieczać układ przeciwzakłóceniowo.

Ja bym go usunął z układu ewentualnie rozbił rezystor R20 na dwa połączone szeregowo, np. po 2.2k i kondensator C9 włączył między nimi, by by nie był włączony bezpośrednio do bazy trazystora, beż żadnego ograniczenia prądowego.

Prawdopodobnie masz uszkodzony Q2 lub C9 ma dużą upływność i wystarcza do wysterowania Q2 po włączeniu zasilania.

Jeżeli Q2 jest uszkodzony to wymień go na np. BC337.

W stanie spoczynkowym na wyjściu U1C powinien być stan niski a po pobudzeniu układu napięcie ok. 6.5V przez czas wynikający z ustawienia WR1.

Do badań zasil układ z zasilacza 24V albo nawet z dwóch szeregowo połączonych baterii 9V (18V powinno wystarczyć). Napięcie to podłącz na zaciski kondensatora C12.

Po zasileniu zobacz czy stabilizator daje 8V na wyjściu i czy pojawia się coś na wyjściu U1C. Przy skręconym na minimum WR1 oraz WR2, na wyjściu powinny się pojawiać impulsy przy ruchach ręką w polu widzenia czujnika (powinna migać dioda i kłapać przekaźnik).
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 27 Mar 2010 12:50   

Powrót do góry

mariansq
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Zielona Góra

Post#3 31 Maj 2010 11:49   

Witam

Podłacze sie do tematu, ponieważ kilka dni temu moja czujke spotkało to samo po 2 latach pracy. Zaswieciła swiatło w przedpokoju i tak zostało. Odłaczanie zasilania i ponowne załaczenie nic nie daje - odrazu "zapala" zarówki.
Zdemontowałem z sufitu , rozkreciłem i sprawdziłem najpierw tranzystor odpowiadajacy za załaczenie przekaźnika - myslałem że moze sie uszkodził i przewodzi non stop. Tranzystor jest ok. Poczym zaatakowałem juz wszystkie tranzystory, diody i lm324 - wiecie tak profilaktycznie - okazało sie że sa sprawne. Jedyne co zauważayłem to lm7808 daje 7,68V , czyli (-)4% odchyłki -w nocie pisza że +/- 4% wiec niby sie miesci.Tak wiec wszystko działa , a żarówka swieci non - stop. Myslę , że może jeszcze zobacze ten C9 kondensator bo tak jak kolega Paweł ES wspomniał moze on być źródłem załaczenia Q2 jesli ma upływ. No niedaje mi spokoju jeszcze ten 7808 bo jak faktycznie cosik z nim nie halo i dlatego daje 7,68V na granicy tolerancji. Chociaz na schemacie nie ma nigdzie skalowania na dzielnikach napiecia a watpie zeby kazdy z osobna układ miał dobierane elementy - wiec to napiecie nie powinno miec wpływu, hmmm... Cosik czuję że moze to byc PIR.

A tak przy okazji - jak w warunkach amatorskich bez oscyloskopu przetestować czy PIR działa???

Po schemacie wnosze , ze jest to czujka JQ-37 (360st) - ja taka mam i jest identyczny.:-)
Jakiego typu moze to byc PIR???

Pewno jakies zakłócenie w sieci "uwaliło" PIR'a - praktycznie w tym układzie nie ma co sie popsuc oprócz lm324, 7808 i tranzystorów, ewentualnie diody (praktycznie wszystko hehehe:-) ale to tania drobnica). Kondy "wiszą" na 8V wiec raczej przypadek by cosi sie mogło stac, rezystorki tez bezpieczne (pomijam zasilacz beztransformatorowy)

PS Moze kolega PawełEs pomoze rozwiac i moje watpliwości, a kolega bolcio napisze jak jemu poszło?

Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 31 Maj 2010 11:49   

Powrót do góry

Paweł Es.
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Post#4 31 Maj 2010 12:56   

Musisz sprawdzać układ od tyłu, tj. dojść skąd idzie stały sygnał wysterowujący przekaźnik końcowy (czy przy włączeniu zasilania przekaźnik kłapie) ?

Jeżeli to ten sam układ co na schemacie, to na wyjściu trzeciego wzmacniacza od lewej (U1A) powinny się pojawiać skoki napięcia jak ruszasz ręką przed czujką (najlepiej jak jest przesłonięta tą swoją wielołomną soczewką-przesłoną.

Sprawdź też obwód z fotorezystorem, czy coś się zmienia w układzie jak go zasłaniasz i odsłaniasz (jak jest oświetlony, to układ powinien być wyłączony).
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 31 Maj 2010 12:56   

Powrót do góry

Zajurek
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: Kraków

Post#5 25 Paź 2010 22:39   

Sorry,że tutaj, ale szukam po forum miejsca na mój problem i wydaje mi się że tutaj są najlepsi fachowcy. Otóż w mojej klatce elektrycy zamontowali czujniki ruchu, które zapalają światło na korytarzu. Układ jest taki że dwie czujki, zapalają zestaw trzech żarówek w jednym obwodzie. Korytarz jest długi na 20 metrów i wszystkie trzy lampy zapala czujnik A, lub B, zależy z której strony pojawi się człowiek. I tu jest pies pogrzebany. Jedna z czujek co kilka dni pada. Dlaczego. Podpięte są jak na schemacie z firmy PEKRA, a jednak padają. W bloku obok jest inny układ korytarza i jeden czujnik zapala jedną lampę. Tam od nowości ( około rok ) wszystko działa bez zarzutu.
Moje pytanie brzmi: Czy te czujniki nie mogą razem pracować ? Czy jak ta która jest "wyłączona" dostanie napięcie "od tyłu" na czerwony przewód dzięki zadziałaniu drugiej czujki, może ulec zniszczeniu ?
Od czego zależy współpraca kliku czujników, lub brak współpracy ?
Proszę o jakieś pomoc w tym temacie.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

Paweł Es.
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Post#6 25 Paź 2010 22:58   

A jakie są objawy padania i czy ktoś przeanalizował rodzaj uszkodzenia nieboszczki czujki, bo to by zawęziło krąg sprawców ?
Powrót do góry

Mirek Z.
Admin grupy RTV
Admin grupy RTV

Miasto: Opalenica

Post#7 26 Paź 2010 00:40   

Pokaż ten schemat - link itp.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Paź 2010 00:40   

Powrót do góry

Zajurek
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: Kraków

Post#8 26 Paź 2010 20:49   

No niestety nikt ich nie diagnozuje, bo elektryk zabiera je i wymienia na gwarancji. Znalazłem je w necie i są tu http://www.kanlux.pl/242,produkt.html
Może to jest po prostu bardzo słaby produkt z Chin. Mają mieć zasięg do 10 m, a na dziesięć sztuk jednemu udaje się osiągnąć może 7 metrów, a dziewięciu max. 3 metry.
A tutaj są schematy: http://www.pekra.pl/katalogi/czujniki%20ruchu%20i%20obecnosci/czujniki%20ruchu%20i%20obecnosci.pdf

U mnie podłączone jest według schematu nr 5.

Co o tym sądzicie ?
Powrót do góry

motor19
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Stargard Szcz

Post#9 01 Lip 2012 01:14   

Witam
Niech ktoś mi powie jaką funkcje pełni przed sensorem ruchu ta mleczna szybka?
Czujnik który miałem na zewnątrz teraz wstawiam w środku budynku i zależy mi na miniaturyzacji i myślałem że sama czujka zadziała , ale od momentu wyjęcia sensora z obudowy sensor oszalał - ciągle SAM załącza i wyłącza.
Jak ta mleczna szybka musi być, to czy można z innego sensora troche inny typ szybki ( ale całość estetyczniejsza)
Powrót do góry

Paweł Es.
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Post#10 01 Lip 2012 01:25   

To jest zestaw soczewek powodujący, że jeden czujnik ma szersze pole widzenia.

Bez nich "widział" by praktycznie tylko po osi czujnika PIR a na boki już nie.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Ogólny -> Początkujący Piaskownica -> Zasada działania czujnika ruchu
Strona 1 z 1