Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Pomiary elektryczne w budynku mieszkalnym

mroczek11 29 Mar 2010 15:31
  • #1 29 Mar 2010 15:31
    mroczek11
    Poziom 2  

Witam wszystkich

Mam małe pytanko, odnośnie pomiarów elektrycznych.
    Jakie muszę mieć uprawnienia aby móc dokonywać pomiarów w nowym domu, i móc wystawić zaświadczenie potrzebne do odbioru domu?

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

• #2 29 Mar 2010 15:44
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

mroczek11 napisał:

Jakie muszę mieć uprawnienia aby móc dokonywać pomiarów w nowym domu, i móc wystawić zaświadczenie potrzebne do odbioru domu?

1. Do wykonywania pomiarów - zaświadczenie kwalifikacyjne grupa 1, uprawniony w zakresie kontrolno-pomiarowym dla urządzeń, instalacji i sieci elektrycznych o napięciu do 1 kV na stanowisku eksploatacji.
    2. Do wystawiania zaświadczeń - zaświadczenie kwalifikacyjne grupa 1, uprawniony w zakresie kontrolno-pomiarowym dla urządzeń, instalacji i sieci elektrycznych o napięciu do 1 kV na stanowisku dozoru.

3. Tak jak wyżej jest w większej części powiatów w kraju, ale niestety, w różnych regionach różni dostawcy energii lub różne starostwa mają własne wymagania w tym zakresie.

• #3 12 Lip 2010 07:48
    derick
    Poziom 9  

Witam
    Mam pytanie, jeżeli posiadam obydwa uprawnienia podane powyżej to czy mogę sam takie oświadczenie potrzebne do odbioru domu podpisać i będzie akceptowane?

• #4 12 Lip 2010 11:52
    michalekk1
    Poziom 24  

derick napisał:
    Witam
    Mam pytanie, jeżeli posiadam obydwa uprawnienia podane powyżej to czy mogę sam takie oświadczenie potrzebne do odbioru domu podpisać i będzie akceptowane?

Cytat:
    różnych regionach różni dostawcy energii lub różne starostwa mają własne wymagania w tym zakresie.

Musisz z takim zapytaniem zwrócić się w swoim regionie do odpowiednich osób/urzędów.

• #5 17 Lip 2010 11:37
    GBW
    Poziom 26  

tom54 napisał:
    nie mozesz przy nowo powstałym budynku musisz miec dodatkowo uprawnienia budowlane

W prawie budowlanym wyrażnie jest napisane iż kontroli instalacji gazowych i elektrycznych może dokonywać osoba z uprawnieniami D. Nie ma podziału na stare i nowe budynki.

• #6 17 Lip 2010 11:53
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Jeśli posiadasz SEP E+D z wpisanymi pomiarami w gr I [elektryczne] to pomiary możesz wykonywać sam, pod warunkiem, że znajdziesz drugą osobę do asekuracji. Nie musi ona mieć żadnych kwalifikacji, jedyne wymaganie, to przeszkolenie lub instruktaż z udzielania pierwszej pomocy. Druga sprawa, ta osoba nie może odstępować Ciebie na krok, więc wszędzie chodzicie razem. Jak chcecie usprawnić przebieg pomiarów, to potrzebujesz drugiej osoby do załączania zrzuconych zabezpieczeń.

Zgłaszasz chęć odbioru prac elektrycznych do kierownika budowy, przekazujesz protokół a kierownik / inspektor dokonuje odpowiedniego wpisu w dziennik budowy, więc uprawnień budowlanych do odbioru nie potrzebujesz... musi mieć je osoba dokonująca wpisów w dziennik budowy...

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty