Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Matematyczny problem (LOTTO-rozbicie liczb) Proszę o pomoc!

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> Matematyczny problem (LOTTO-rozbicie liczb) Proszę o pomoc!
Autor
Wiadomość
Juventino_87
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Lublin

Post#1 Post autora tematu 30 Mar 2010 00:38   

Matematyczny problem (LOTTO-rozbicie liczb) Proszę o pomoc!

Witam serdecznie wszystkich użytkowników, mam następujący problem, mianowicie, mój szanowny wujek, który jest teraz na emeryturce, zaczął strasznie interesować się dojściem do złamania systemu lotto, niektórzy z was mogą sobie pomyśleć (stary dureń) nie przejmujcie się ja też tak o tym myślę, bo uważam że nie ma czegoś takiego jak system itd. itp ale jako iż jest już stary i wielu rzeczy nie można mu już przetłumaczyć (to się nazywa uparciostwo, a dla niektórych głupota) to nie chce odbierać mu tych jego marzeń i postanowiłem mu pomóc...

Zadanie które mi zlecił do wykonania brzmi następująco :

-Rozbić 33 wybrane cyfry - losowo obojętnie jakie (chodzi o grę multi-multi liczby od 1 do 80) na jak najwięcej 15-stek (grup 15liczb), gdzie będą powtórki liczb np. powiedzmy 3 cyfry - 1lista (3,10,15)
2lista (15,6,9) - ewentualnie 10-tek...

to właściwie tylko i aż tyle przynajmniej dla mnie, gdyż z matematyki to ja nigdy nawet przeciętny nie byłem, a mimo to wujo zlecił mi tą robótke...

Bardzo prosiłbym o konkretną pomoc, nie wiem lub być może wskazanie mi jakiś specjalistycznych narzędzi, kalkulatorów, które mogą to zrobić za mnie, gdyż jak widać jest sporo liczenia, ja kompletnie nie wiem jak się za to zabrać, a może Panowie lub Panie ;) korzystaliście z jakiś systemów lotto (płatnych-programów), które mają wbudowane takie kalkulatory - rozbijanie liczbowe, prosiłbym o wskazanie ich, gdyż Wujek jest skłonny nawet za taki program zapłacić...

z góry dziękuje z poważaniem Paweł
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Mar 2010 00:38   

Powrót do góry

Taenia_Saginata
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Kraków/Tarnów/Leiden/Noordwijk

Post#2 30 Mar 2010 02:15   

Re: Matematyczny problem (LOTTO-rozbicie liczb) Proszę o pom

Juventino_87 napisał:

-Rozbić 33 wybrane cyfry - losowo obojętnie jakie (chodzi o grę multi-multi liczby od 1 do 80) na jak najwięcej 15-stek (grup 15liczb), gdzie będą powtórki liczb np. powiedzmy 3 cyfry - 1lista (3,10,15)

33 cyfry? Znasz różnicę między cyframi a liczbami? Mocno namieszałeś. Jak dobrze rozumiem i z jakiejś grupy 33 liczb wybrać trzeba jak najwięcej piętnastek to rzeczywiście będzie trochę roboty. Co to znaczy, że będą powtórki? Że mogą być czy że muszą być? Na pewno z tych piętnastek każda będzie miała jakąś liczbę wspólną z jakąś inną. To wystarczy? Jak mi się coś nie popieprzyło to dla każdego zbioru 33 liczb będzie ponad miliard takich piętnastek. Zestawów 33 liczb z 80 jest 3,2*10^22. Na pewno zrobi to Matlab, pytanie tylko jak długo mu zajmie.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Mar 2010 02:15   

Powrót do góry

Juventino_87
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Lublin

Post#3 Post autora tematu 30 Mar 2010 15:14   

Taenia_Saginata napisał:
Juventino_87 napisał:

33 cyfry? Znasz różnicę między cyframi a liczbami? Mocno namieszałeś. Jak dobrze rozumiem i z jakiejś grupy 33 liczb wybrać trzeba jak najwięcej piętnastek to rzeczywiście będzie trochę roboty. Co to znaczy, że będą powtórki? Że mogą być czy że muszą być? Na pewno z tych piętnastek każda będzie miała jakąś liczbę wspólną z jakąś inną. To wystarczy? Jak mi się coś nie popieprzyło to dla każdego zbioru 33 liczb będzie ponad miliard takich piętnastek. Zestawów 33 liczb z 80 jest 3,2*10^22. Na pewno zrobi to Matlab, pytanie tylko jak długo mu zajmie.

Witam, dziękuje za odzew - tak przyznaję jest to mocno pomieszane, aczkolwiek ja tylko przekazuję informację, przepisałem na forum tak jak dostałem na kartce, tak dobrze rozumiesz, trzeba wybrać jak najwięcej 15-stek(ewentualnie 10-tek tak jak zaznaczyłem w 1 poście) jeśli chodzi o powtórki to jak najbardziej niech one będą...A propo Matlaba, za chwilę obiorę kierunek google, w poszukiwaniu informacji na jego temat a co za tym idzie, ściągne program i zacznę "zabawę"...fajnie jeszcze raz dzięki za odpowiedź i prosiłbym o jakieś dalsze pomysły od Ciebie, lub być może innych użytkowników...z góry dziękuje
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Mar 2010 15:14   

Powrót do góry

Taenia_Saginata
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Kraków/Tarnów/Leiden/Noordwijk

Post#4 30 Mar 2010 15:35   

Jak spróbowałem dla jednej trzydziestki trójki wyliczyć kombinacje to z dwadzieścia minut liczyło i się poddałem w końcu. Jak mu każesz 32000000000000000000000 razy więcej tego liczyć to pewnie chwilkę zejdzie.
Powrót do góry

kemot55
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Łódź

Post#5 30 Mar 2010 23:31   

A nie możesz sobie poukładać na początku wszystkich trójek z czwórek (tak dla sportu). Np. bierzesz 1,2,3,4 i układasz zakłady 123,124,234 itd. To za moich studenckich czasów w multilotku opłacało się najbardziej. Od 10 lat nie wspieram tej pazernej organizacji :-). Jak zaczniesz od 33 liczb to wcześniej dostaniesz świrka niż to poukładasz (albo wydrukujesz jeżeli zrobi to automat).
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> Matematyczny problem (LOTTO-rozbicie liczb) Proszę o pomoc!
Strona 1 z 1