Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

WD3200BEVT stuka i nie widzi go BIOS

karbon 30 Mar 2010 17:43
  • #1 30 Mar 2010 17:43
    karbon
    Poziom 21  

Witam!

Dysk to:

WD3200BEVT
    MDL: WD3200BEVT-00ZCT0
    DCM: DANTJHBB
    DCX: Z007Z9WCD

NUMER Z PCB: 2060-701499-005 REV A

Dysk jest mojej koleżanki, podobno odleciała w laptopie płyta główna.
    Została ona wymieniona i włożony nowy dysk.
    Na starym są jakieś zdjęcia itp, ważne dla niej.
    Jeżeli uda mi się znaleźć dysk dawcę (po DCM, tak?) to przełożenie elektroniki może coś poprawić?
    Czy to jest wina głowic?
    Proszę o pomoc.

• #2 30 Mar 2010 17:47
    michal_aniol
    Poziom 32  

Może jakieś objawy co się dzieje z dyskiem po podłączeniu a nie od razu wymiana elektroniki?

• #3 30 Mar 2010 18:13
    karbon
    Poziom 21  

Po włączeniu stuka kilka razy w równych odstępach czasu i po jakimś czasie przestaje.
    Talerze się kręcą.
    W biosie w zamiast identyfikacji dysku jest puste pole.

• #4 30 Mar 2010 18:18
    JohnySpZOO
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Nie wiem jak w dyskach 2,5' sprawa wygląda ale samo przełożenie elektroniki nic Ci nie da. Trzeba przelutować jedną kość (element w którym zapisane są dane-baza pozwalające na odpalenie dysku i eksploatacji z niego danych) z starej elektroniki do tej którą chcesz zamontować na jej miejsce. Sprawa mniej więcej wygląda tak w dyskach 3,5' z tego co czytałem kiedyś po awarii mojej 3,5' choć nigdzie nie mogę dostać elektroniki bo jej zamienników praktycznie nie ma (wyszły tylko 2 układy płytki).

Podłącz dysk pod inną jednostkę, spróbuj odpalić jakąś dystrybucję LIVE np gparted, linux i sprawdź strukturę dysku. Możliwe że coś się pojumało i dysk odpali. Co do głowic to też jest możliwość że się uszkodziły (np. powstanie mikroopiłków) poprzez nieprawidłową pozycję położenia podczas pracy dysku.

• #5 30 Mar 2010 18:20
    karbon
    Poziom 21  

A w sytuacji gdybym odłączył płytkę od tależy i głowic i wpiął ją do komputera to powinna być identyfikacja dysku, czy bez odczytania jakiś specjalnych sektorów z talerzy dysk nie poda swojej identyfikacji?

• #6 30 Mar 2010 21:53
    JohnySpZOO

Z tego co testowałem na uszkodzonej płycie to elektronika nie zostanie wykryta - zazwyczaj pali się na elektronice coś w stylu diody (takie zabezpieczenie) które nie pozwala na podanie napięcia/prądu na dalsze układy przez co chroni je przed ewentualnym uszkodzeniem.

• #7 31 Mar 2010 09:20
    karbon
    Poziom 21  

Rozumiem, ale w moim przypadku napięcie jest podawane.
    Chcę wiedzieć, czy gdy mam 2 dyski takie same ale jeden ma objawy jak opisałem, to czy odłączenie płytek z elektroniką od tych 2 dysków i podłączenie do komputera spowoduje identyfikację obydwu płytek ?

• #8 31 Mar 2010 18:36
    JohnySpZOO

Chodzi Ci o podpięcie samych płytek (elektroniki pod jednostkę)???
    Możesz spróbować ale nic przez to osiągniesz, nie wiem czy nawet coś Ci wykryje (nazwa dysku)

• #9 31 Mar 2010 19:47
    karbon
    Poziom 21  

Moje pytanie wynika z tego że chcę wyeliminować uszkodzenie głowic.
    Chciałbym wiedzieć czy obie płytki powinny zostać wykryte bez podłączonych tależy czy nie.
    Jeżeli mam całą skopconą elektronikę na dysku to w jaki sposób zaprogramować rom z nowej płytki?

• #11 22 Lip 2011 09:55
    helmud7543
    Poziom 42  

Na samej elektronice nic nie wykryje - firmware dysku jest na talerzach. Stukanie i brak wykrywania wskazuje na uszkodzenie S. A. lub/i głowic.

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty