Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niskobudżetowe nadstawki estradowe na STX 30/200/8 i GDWT.

danio531 02 Kwi 2010 16:40 16547 42
  • Niskobudżetowe nadstawki estradowe na STX 30/200/8 i GDWT.

Witam szanownych forumowiczów.
    Dziś chciałbym wam zaprezentować moją pierwszą konstrukcje związaną z nagłośnieniem. Są to nadstawki estradowe na znanym już głośniku często zastępującym Tonsilowskiego GDS'a. Mowa oczywiście o GDS 30/200/8 w tym przypadku połączonego z GDWT 9/70/1.

Założenia konstrukcyjne

Miałem zamiar zbudować dwie dobrze grające kolumny, które mogłyby posłużyć zarówno w domu jak i czasem na weekendowych pseudo dyskotekach. Myślę że w miarę mi się to udało. Czemu w miarę?
    STX jak na razie leci całym pasmem, GDWT są odcięte tylko kondensatorem 2,2uf więc w pewnym zakresie oba głośniki grają tym samym pasmem. Tak wiem ze to błąd ale jakoś nie natchnęło mnie do wyliczenia i zaaplikowania do kolumn zwrotnic. Pewnie pojawi się jeszcze pytanie: "czemu aż dwa GDWT na kolumnę?" Z prostej przyczyny, po prostu je miałem i nie chciałem by się kurzyły,a oba wytrzymają więcej mocy i myślałem ze jeden nie da rady przy STX'ie. Nie są zabezpieczone żarówką.

Wykorzystane materiały

Właściwie 95% materiałów pochodzi z przeróbki kolumn Eltra ZG603.
    Początkowo były to kolumny budowane pod GDS'y Tonsila ale z powodu przypływu gotówki zakupiłem STX'y i wzmacniacz. Tonsile sprzedałem bez problemu. Paczki są wykonane według znanego już projektu Kwaczora, który łatwo znaleźć na elce. W skrócie: płyta wiórowa 18mm, pojemność ok. 45L, strojenie z BR w granicach 50Hz wygłuszona gąbką. BR nie ma gdyż kolumny będą i tak uzupełniane dołem.

Odsłuch
    Kolumny bez odcięcia grają w miarę ładnie całym pasmem. W testach z BR basu było dość dużo lecz był on taki, mulący...

Kosztorys:

GDS 30/200/8 - 150zł
    Narożniki - 16 x 60gr
    Przesyłka - 25zł

GDWT - miałem z ZG603
    Płyta wiórowa 18mm - miałem z ZG603
    Koc z allegro - 24zł + przesyłka 16zł
    Reszta: speakony, kondensatory, kable - ok. 18zł

No i trochę własnej pracy w wolnym czasie ;)

Trochę fotek:
    Niskobudżetowe nadstawki estradowe na STX 30/200/8 i GDWT. Niskobudżetowe nadstawki estradowe na STX 30/200/8 i GDWT. Niskobudżetowe nadstawki estradowe na STX 30/200/8 i GDWT. Niskobudżetowe nadstawki estradowe na STX 30/200/8 i GDWT. Niskobudżetowe nadstawki estradowe na STX 30/200/8 i GDWT.

Fajne!
  • #2 02 Kwi 2010 19:40
    maniak elektro
    Poziom 12  

Witam
    Calkiem ladne te kolumienki. Ja wlasnie na dniach takze kupilem owe STXy i szczerze nie spodziewalem sie tak milej dla ucha stereofoni.. Lecz jedna rzecz jest rzeczywistoscia. Bas najlepiej odciac crosem no i wysokich jest troszke za malo.. Lecz jak za ta cene jest naprawde fajnie. Polecam poczatkujacym.
    Glosniczki warte swojej ceny.

• #3 02 Kwi 2010 20:19
    flubber.trip
    Poziom 27  

Witam. Ładnie wyglądają te maskownice, jak i z czego je zrobiłeś??

• #4 02 Kwi 2010 20:49
    danio531
    Poziom 18  

Jest to tzw. materiał przeźroczysty akustycznie przyczepiony zszywkami do drewnianej ramki. Wszystko dopasowane "na wcisk".
    Dzięki za opinie, pozdrawiam ;)

• #5 02 Kwi 2010 21:49
    Johny B.
    Poziom 16  

Widziałem filmy z tym sprzętem w akcji. Było to inspiracją :D do zrobienia moich nadstawek gds30/30 i gdwt 9/80. Na prawdę świetne nadstawki, moje też na razie będą grały bez basów na wiejskich imprezach :D Czy gds stx-a dużo lepiej gra od gds-a tonsila? Szczególnie chodzi mi o dolne rejestry.

• #6 02 Kwi 2010 21:50
    Dj_Pele
    Poziom 16  

Witam

Konstrukcja fajna ciekawa i miła dla oka ale jak dla mnie jeśli przetworniki nie są ograniczone pasmem w jakim powinny pracować to zaraz z nimi coś się dzieje obrobiona kolumna według mnie gra bardziej czysto i lepiej są słyszane poszczególne dźwięki ale pozatym wszystko ok.

• #7 02 Kwi 2010 22:11
    danio531
    Poziom 18  

bizi94
    O tak, GDS STX zmiata Tonsila w kwesti basu... Już bez BR słychać było znaczącą różnice. Z BR bas jest taki "mięciutki" aż chce się słuchać. Po daniu mu trochę "jeść" na prawdę pokazuje co potrafi i wszystko czuć na klacie :)

Dj_Pele
    No właśnie tu jest mały ból bo większość osób nie słyszy tego że coś jest nie tak. Ale ja po posłuchaniu trochę tych kolumn słyszę te nachodzenie się dźwięków z STX i GDWT na siebie. Robi się w górce mały bałagan i powiem szczerze, że zaczyna mnie to powoli wkurzać...
    Nie wspominając o tym że GDWT ciągną właściwie do tylu samo co sam STX czyli ok. 15kHz Gdy tylko będę miał okazje to je wymienię na coś lepszego

• #8 03 Kwi 2010 00:03
    SzokalML
    Poziom 36  

Mam identyczne przetworniki u siebie - też w planie wymiana na inne GDWT (od STX prawdopodobnie), jednak z GDS 30-200 jestem bardzo, ale to bardzo zadowolony.

Cytat:
    Czy gds stx-a dużo lepiej gra od gds-a tonsila? Szczególnie chodzi mi o dolne rejestry.

Dużo, dużo lepiej - również pod kątem stereofonii i ogólnej jakości dźwięku.

Tonsile praktycznie nie mają basu, STX-y mają go w całkiem przyzwoitej ilości, tym bardziej jak na szerokopasmówki.

• #9 03 Kwi 2010 03:07
    Dj Joker
    Poziom 26  

Pięknie :) Sam przygotowuję się do takich kolumn, czym kolega je napędza?

• #10 03 Kwi 2010 07:57
    danio531
    Poziom 18  

Za napęd robi polski Gran PA-400 2x200W dla 4Ω i 2x150W dla 8Ω
    Kupiłem na allegro za 315zł z przesyłką.
    Niskobudżetowe nadstawki estradowe na STX 30/200/8 i GDWT.

Taki zestaw potrafi zrobić na prawdę niezłe zamieszanie.

• #11 03 Kwi 2010 08:15
    inkognito09
    Poziom 29  

danio531 napisał:
    Ale ja po posłuchaniu trochę tych kolumn słyszę te nachodzenie się dźwięków z STX i GDWT na siebie.

A nie słyszysz interferencji pomiędzy dwoma głośnikami wysokotonowymi?...
    Dwóch źródeł wysokich tonów o tym samym paśmie się nie stosuje, nie stosowało i nie wydaje mi się żeby kiedyś zaczęto stosować w fabrycznych kolumnach.

• #12 03 Kwi 2010 11:56
    SzokalML
    Poziom 36  

W tanich konstrukcjach powszechnie się stosuje większą ilość wysokotonowców, to nie hi-fi.

moim zdaniem są troche niefortunnie umieszczone te tuby - powinny być przynajmniej na przeciwległych krańcach kolumny.

Dobry interes zrobiłeś z tą końcówką GRAN :)

• #13 03 Kwi 2010 11:58
    danio531
    Poziom 18  

Słyszę "bałagan", nie jestem aż tak obeznany w temacie żeby wiedzieć co jest dokładnie nie tak. Gdy tylko będę mógł to naprawić zastosuję jeden głośnik wysoko-tonowy STX + zwrotnica. To powinno załatwić wszelkie problemy...
    Ale interferencja nie jest chyba tak strasznie odczuwalna z tego co mi się wydaje, raczej granie tym samym pasmem robi tu trochę zamieszania.

P.S.

Cytat:
    Dwóch źródeł wysokich tonów o tym samym paśmie się nie stosuje, nie stosowało i nie wydaje mi się żeby kiedyś zaczęto stosować w fabrycznych kolumnach.

Czyżby kolega wątpił w profesjonalizm konstruktorów wielu kolumn z allegro które zawierają i po 4 piezo? ;> (to żart oczywiście ;) heh )

Choć niektóre duże konstrukcje estradowe mają horny na nawet 4 drivery. Hm?

• #14 03 Kwi 2010 12:07
    SzokalML
    Poziom 36  

Kolega wziął po prostu standardy hi-fi. Oczywiście że się stosuje, stosowało i będize się stosować większą ilość driverów wysokotonowych. Choćby po to by nagdonić SPL-em, albo zabezpieczyć przed spaleniem.

jak dokładnie jest podłączony ten kondensator i GDWT? jeden do każdego czy jeden na oba, i czy są szeregowo czy równolegle?

• #15 03 Kwi 2010 13:30
    danio531
    Poziom 18  

GDWT połączone są równolegle i w połączeniu ich równolegle do STX jest kondensator. Widać to na 4 zdjęciu

• #17 04 Kwi 2010 10:28
    danio531
    Poziom 18  

Bardzo pomocny ten link, wielkie dzięki ;)
    Jutro już po adwencie i ma być ciepło więc spróbuję wyciągnąć kolumienki na dwór i zrobić mały "plener test". Ciekawi mnie jaki będzie bas na dworze, spodziewam się "stukania" heh

• #18 04 Kwi 2010 10:53
    House System
    Poziom 18  

Hehe kolega się chyba pomylił :D
    Dzisiaj się skończył post a nie adwent ;D

Co do konstrukcji to bardzo ładna;D
    Pozdrawiam.

• #19 04 Kwi 2010 14:08
    danio531
    Poziom 18  

Jestem agnostykiem, nie interesuje się tym i nie znam się co kiedy i jak :P Myślałem że trafię heh
    Wiem tylko że od jutra można bez żadnych przeszkód grać "na całego" kiedy się chce i nie dostanie się opierniczu od moherków :D
    Dzięki wszystkim za opinie i pozdrawiam ;)

• #20 11 Kwi 2010 09:54
    _eddie_
    Poziom 32  

danio531 napisał:

Choć niektóre duże konstrukcje estradowe mają horny na nawet 4 drivery. Hm?

Tobie tylko pewno chodzi o tą nieszczęśliwą tube PROSTAKA do liniówki alpharda. Zły przykład...

• #22 11 Kwi 2010 22:02
    Johny B.
    Poziom 16  

Stosowanie to nie wiem, w audiofilii jakoś mi się to widzi.

• #23 25 Kwi 2010 11:38
    stachuMce
    Poziom 9  

Witam
    Mógłby kolega podać wymiary skrzyni i BR?.
    Z Góry dziękuje i pozdrawiam StachuMce

• #24 25 Kwi 2010 18:18
    danio531
    Poziom 18  

Wysokość 59cm, szerokość i długość 36cm. Płyta 1,8mm
    U mnie BR to 2 x 7cm średnicy i 9cm głębokości.

• #25 29 Maj 2010 22:20
    Usunięty
  • #26 30 Maj 2010 13:53
    danio531
    Poziom 18  

Klej Polimerowy Śnieżka. Wiadereczko 0.8L spokojnie starczy a nawet trochę powinno zostać

• #28 30 Maj 2010 16:20
    Usunięty
  • #29 30 Maj 2010 17:45
    Mitur23
    Poziom 23  

Za Puszkę 0,8 Litra Płacilem 12,39

• #30 01 Cze 2010 18:10
    danio531
    Poziom 18  

Butaprenem średnio bo jak się przesadzi z ilością to różne cuda mogą wyjść przez to, że butapren jest czerwony... A ten bezbarwny. Ja zapłaciłem 10zł za wiadereczko 0.8L właśnie w sklepie z farbami itp.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme