Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Led zamiast J-78 czy macie patent??

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Światło i Oświetlenie -> Led zamiast J-78 czy macie patent??
Autor
Wiadomość
nickit
Poziom 4
Poziom 4

Post#1 Post autora tematu 10 Kwi 2010 20:46   

Led zamiast J-78 czy macie patent??

Witam!

Szukam, szukam i nic!

Może ma ktoś patent na zastąpienie żarnika halogenowego J-78 diodami led.
Potrzebne mi to do lampy halogenowej (150W) uruchamianej czujnikiem ruchu.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Kwi 2010 20:46   

Powrót do góry

humax
Poziom 16
Poziom 16

Post#2 10 Kwi 2010 20:53   

Re: Led zamiast J-78 czy macie patent??

Nie ma na to szans - 150W halogen do pełnego zastąpienia przez LED to pewnie jakieś min.30W w PowerLED- więc gdzie na tej powierzchni zmieścić odpowiedni radiator? Inne diody nie nazywam "oświetleniem" chociaż namawiam niedowiarków żeby kupili sobie 1 sztukę - bo najlepiej człowiek uczy się na błędach.
Powrót do góry

nickit
Poziom 4
Poziom 4

Post#3 Post autora tematu 10 Kwi 2010 21:15   

Nie oczekuję zastąpienia w 100% - 150W LED-ami. Chcę zastosować coś co da dość światła do oświetlenia schodów i 5 m chodnika.
Powrót do góry

KamBys
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: tczew

Post#4 10 Kwi 2010 21:19   

Jeśli chcesz oświetlić tyle trasy, to najwyżej słabszego halogena użyj, a diody sobie odpuść.
Powrót do góry

nickit
Poziom 4
Poziom 4

Post#5 Post autora tematu 10 Kwi 2010 21:29   

Będę uparty :) Jak to jest, że latarka z jedną diodą świeci na ponad 100 metrów, a zbudować konwersji do halogenu nie idzie??
Powrót do góry

rzymo
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Grudziądz

Post#6 10 Kwi 2010 21:40   

nickit napisał:
Będę uparty :) Jak to jest, że latarka z jedną diodą świeci na ponad 100 metrów, a zbudować konwersji do halogenu nie idzie??

Porównaj kąty świecenia typowej latarki i takiego halogenu, i powinieneś wiedzieć dlaczego "nie idzie".
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Kwi 2010 21:40   

Powrót do góry

zdzisiek1979
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Pabianice

Post#7 10 Kwi 2010 21:49   

Popatrz w markecie budowlanym LeroyMerlin lub Castoramie w którymś z nich widziałem ostatnio oprawę halogenową zrobioną z LED-ów nie pamiętam czy był czujnik ruchu zaraz w niej wbudowany ale szczerze wyglądała tak sobie miałem chęć kupić ją jako oświetlenie do roboty bo na pewno tak nie grzeje jak zwykły halogen a jak jest się w ciasnej dziurze to lepiej niemieć piekarnika przy sobie. Ale jakoś pomysł umarł. Mając w wkrętarkach LED-y jako lampki oświetlając miejsce pracy to skutek mizerny. Na razie technikę LED przyjmuje z rezerwą,choć już produkują oprawy uliczne na nich ale nie widziałem efektów na własne oczy.
Powrót do góry

nickit
Poziom 4
Poziom 4

Post#8 Post autora tematu 10 Kwi 2010 22:35   

Tak się zastanawiałem, jeśli się weźmie kilka wysokowydajnych diodek tak jak w latarchach Ledlenser czy TK11 i odbije się ich światło o odbłyśnik w tradycyjnej oprawie to efekt powinien być niezły. Pozostaje tylko pytanie czy zbudowanie odpowiedniego zasilacza i zakup takich diód to gra warta świeczki.
Szkoda, że nie produkują gotowych zamienników tak jak do zwykłych żarówek.
Jedyne co znalazłem to: http://de-elco.pl/swietlowka-kompaktowa-j78mm-p-196.html?sort=4d&page=1&language=pl
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Kwi 2010 22:35   

Powrót do góry

zdzisiek1979
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Pabianice

Post#9 10 Kwi 2010 23:17   

Nie wiem czy jak byś zastosował taki moduł to czujnik ruchu może ci go szybko zniszczyć ciągłym włączaniem i wyłączaniem.
Wpisz w przeglądarkę Halopak POLUX LED SANICO i zobacz jak wygląda w leroymerlin jest fotka niedrogi koło 50 zł
ewentualnie masztu link http://www.leroymerlin.pl/produkty/halopak-polux-led-sanico,1102260450,1268842189.html
Powrót do góry

pawlo_1
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: lubelskie

Post#10 11 Kwi 2010 09:03   

zdzisiek1979 napisał:
Na razie technikę LED przyjmuje z rezerwą,choć już produkują oprawy uliczne na nich ale nie widziałem efektów na własne oczy.

W mieście obok którego mieszkam na jednej z ulic testują oprawy uliczne na ledach. Specjalnie się tam wybrałem w nocy z ciekawości i naprawdę byłem zaskoczony. Na "oko" dają jakieś 90% tego co oprawa z 150 WLS . Ogólnie mówiąc teren jest dobrze oświetlony.
Powrót do góry

humax
Poziom 16
Poziom 16

Post#11 11 Kwi 2010 10:54   

Są oprawy uliczne wyposażone w PowerLED, które działają poprawnie - jednak nie różnią się mocą od lamp wyładowczych pod warunkiem zastosowania LED o wysokiej temperaturze barwowej. Jeżeli chcemy temperaturę 3000K to następuje drastyczny spadek efektywności (nawet 50% względem temperatur wysokich). Cena niestety różni się bardzo i nie można wykazać sensu ich użycia. Wszystkie zamienniki typu "zamiennik świetlówki liniowej", "zamiennik lampy wyładowczej" to jedna wielka farsa. Oprawy dla PowerLED mają zupełnie inną konstrukcję i wymagają odpowiednich radiatorów. To co można zrobić dla GU10 przy mocy 7W nie uda się przecież dla lampy 150W(!), gdzie cała powierzchnia oprawy musi być radiatorem. Bez odpowiedniej konstrukcji LED i radiatorów strumień świetlny spada b. szybko - nawet 50% w niecały rok.
nickit napisał:
Będę uparty :)

I bardzo dobrze - doświadczenia nigdy nie za mało. Jak efekt będzie mizerny to tylko pamiętaj, że to nie wina LED tylko konstruktora ;) Nie leje się benzyny do diesla i nie wkłada się LED do opraw bez radiatorów ;)
Powrót do góry

ezbig
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Gdzieś w okolicy

Post#12 24 Lis 2010 17:37   

Dla sceptyków powiem, że większość ludzi jak słyszy lampa LED to ma opinię wyrobioną na taniej chińskiej latarce czy "żarówce" led. Ja robiłem testy oświetlenia led, jarzeniowego i żarowego. Jakby to nie sprawdzał to ledy wygrywają jasnością i oszczędnością. Powerled-y nie są wcale lepsze od zwykłych superjasnych. Problem jest natury psychologicznej. Światło led oglądane w ciągu dnia wydaje się słabsze od tego z tradycyjnych źródeł, ale w nocy to co innego. Trzeba tylko wybrać adekwatne źródło ledowe do tradycyjnego. Dobra lampa led 3W świeci jak jarzeniówka 18W, ale widać to subietywnie w nocy, a obiektywnie na przyrządach. W ciągu dnia led-y wyglądają jak świecące punkty, a lampa świeci całą objętością i stąd wrażenie słabego światła.

Dodano po 1 [godziny] 11 [minuty]:

humax napisał:
Są oprawy uliczne wyposażone w PowerLED, które działają poprawnie - jednak nie różnią się mocą od lamp wyładowczych pod warunkiem
zastosowania LED o wysokiej temperaturze barwowej.

Może poczytaj dokładniej, jakiej mocy są lampy wyładowcze, a jakiej led-owe, bo chyba "lekko" przesadzasz z tym brakiem różnicy.

humax napisał:
Jeżeli chcemy temperaturę 3000K to następuje drastyczny spadek efektywności (nawet 50% względem temperatur wysokich).

To się tyczy wszystkich źródeł światła - nie tylko led-ów.

humax napisał:
Cena niestety różni się bardzo i nie można wykazać sensu ich użycia. Wszystkie zamienniki typu "zamiennik świetlówki liniowej", "zamiennik lampy wyładowczej" to jedna wielka farsa.

Tu się grubo mylisz. Są drogie bo to jeszcze "nowość", ale nie tak drogie, żeby to się nie opłacało. Koszt przejścia na led-y zwraca się w 2-3 lata na samych oszczędnościacch prądu i masz jeszcze potem przynajmniej 7 lat pracy.

humax napisał:

Oprawy dla PowerLED mają zupełnie inną konstrukcję i wymagają odpowiednich radiatorów. To co można zrobić dla GU10 przy mocy 7W nie uda się przecież dla lampy 150W(!), gdzie cała powierzchnia oprawy musi być radiatorem. Bez odpowiedniej konstrukcji LED i radiatorów strumień świetlny spada b. szybko - nawet 50% w niecały rok.
nickit napisał:
Będę uparty :)

I bardzo dobrze - doświadczenia nigdy nie za mało. Jak efekt będzie mizerny to tylko pamiętaj, że to nie wina LED tylko konstruktora ;) Nie leje się benzyny do diesla i nie wkłada się LED do opraw bez radiatorów ;)

Dlatego PowerLED wcale nie są takie dobre do zastąpienia tradycyjnych żarówek.
Powrót do góry

jackdi
Poziom 3
Poziom 3

Post#13 07 Gru 2010 21:51   

Przez przypadek wpadłem na ten post i jak czytam ten post to dopiero widać Panowie waszą niewiedzę na temat oświetlenia. Przedstawiam wam w jaki sposób sprawdzić i porównać dobre źródło Światła. Każdy rodzaj światła da się zmierzyć i porównać dla przykładu zwykła żarówka z 1W daje 12lm, Halogen 12-40 lm z 1W, lampa wyładowcza 40-50lm z 1W, Meta-halogen 70-80lm z 1W, zwykła dioda 40-50lm z 1W, natomiast PowerLed w zależności od producenta 50-140 lm z 1W. Obecnie ja osobiście testuję powerledy o parametrach 110-120lm z 1W w barwie 6000-6500K Z powerledami da się uzyskać to o czym mówi Fizyka 200lm z 1W i nic więce,j ale na dzień dzisiejszy uzyskano dopiero 160lm ale są bardzo drogie.

Barwa światła biała ciepła też jest dostępna i nic nie traci na strumieniu światła.
Lux - natężenie oświetlenia
lm - (lumen) strumień światła na każdej nowo zakupionej żarówce jest już podawany wymóg Uni.
Czyli jak masz 150 halogen to niestety żarniki RS7 dają tylko 12-14lm co całkowity strumień światła 1800 -2100lm. Ja na moim module 36W osiągam 3000lm.
Powrót do góry

ezbig
Poziom 17
Poziom 17

Post#14 08 Gru 2010 00:52   

jackdi napisał:
Barwa światła biała ciepła też jest dostępna i nic nie traci na strumieniu światła.

Radzę porównać noty katalogowe. Dla ciepłej barwy nie uzyskasz tego samego natężenia światła co dla zimnej przy tej samej mocy. W końcu przecież z czegoś się wywodzi ta temp. barwowa.
Powrót do góry

jackdi
Poziom 3
Poziom 3

Post#15 21 Gru 2010 18:59   

Mogę Ci zaproponować diody w barwie ciepłej 2300 do 3000K 1W 100 - 110 lm.
A barwa nie zależy od nagrzewania się diody.
Powrót do góry

ezbig
Poziom 17
Poziom 17

Post#16 22 Gru 2010 01:29   

Ja też mogę to zaproponować, tylko chyba nie rozumiesz o czym ja piszę. Pokaż mi dwie diody tego samego typu z tej samej serii technologicznej o tej samej mocy, które mają różne temperatury barwowe i jednakową ilość lumenów. Ja nie znalazłem takich.

Kilka dni temu mój współpracownik przyniósł rury jarzeniowe do testów. Miał kupić dwie identyczne i niby kupił. Dwie takie same rury, średnica, długość, moc, a jedna 1000lm - druga 1300lm (wiedza z nadruku nie z pomiaru). Zanim je włączył ja wiedziałem, która będzie miała cieplejszą barwę... i się nie pomyliłem.

A z tą temperaturą diod to fajny żart :)
Powrót do góry

grassme
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Konin

Post#17 24 Sty 2012 09:19   

Witam - też szukałem takiego patentu i na razie jedynie na "chińskich" stronach są produkty LED mające zastąpić żarnik. Wpisz w wyszukiwarce " J78 R7s LED bulbs to replace 45W halogen lamp " Pozdrawiam
Powrót do góry

vinci
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Nowy Sącz

Post#18 24 Sty 2012 12:47   

pojawiły się już pierwsze żarówki tego typu, na razie tylko j-118
Link
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 24 Sty 2012 12:47   

Powrót do góry

michal333
Poziom 13
Poziom 13

Post#19 09 Mar 2012 00:27   

Żarników Led jest już dość sporo , powinny szybko tanieć ( bo 70zł to dużo ), przeglądałem chińskie , jak i link wyżej . Wszystko to moim zdaniem badziewie ( z obrazka i opisów ). Przede wszystkim plastik i brak radiatora , gdzie obudowa wspaniale odprowadza ciepło! Natomiast nie jest wykorzystany oryginalny reflektor z lampy , chyba to błąd. Sam bym zbudował z 5 dla swoich halogenów. Tylko jeszcze kwestia zasilanie , macie jakieś pomysły?
Powrót do góry

WojcikW
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Reda

Post#20 20 Mar 2012 11:34   

ezbig napisał:
Ja też mogę to zaproponować, tylko chyba nie rozumiesz o czym ja piszę. Pokaż mi dwie diody tego samego typu z tej samej serii technologicznej o tej samej mocy, które mają różne temperatury barwowe i jednakową ilość lumenów. Ja nie znalazłem takich...
Ja jeszcze zauważyłem, że czym wyższy wsp. Ra tym mniejsza sprawność diody i świetlówki. Wg mnie światło w pokoju ze względu na komfort nie może mieć poniżej Ra=80. Poniżej 80 nadaje się jako dekoracyjne, lub do oświetlenia schodów, tarasów, na zewnątrz budynku. Ja mam oprawę J118 z pękniętym porcelanowym mocowaniem żarówki. Jak będę miał czas to zdemontuję to mocowanie i klosz odblaskowy i zamocuję w środku dwie oprawki na trzonek GU10 i kupię power ledy. Oprawa J78 jest mała, ale może po wyjęciu klosza odblaskowego power led na MR16 się zmieści.
Powrót do góry

adaxonus
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: wrocław

Post#21 24 Lis 2012 12:31   

pojawiły się już w pl. Żarnik LED J 78 i J118 w cenach odpowiednio 90 i 60 zł
zastanawiam się nad kupnem ze względu na dużą cenę -pewnie patent spłacają
czy miał ktoś już styczność i mógłby wyrazić opinie ,porównanie do zwykłych żarników w oprawach halogenowych ?

zapewne będzie to alternatywa dla zapoczątkowującego temat
Powrót do góry

techkom
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Kalisz

Post#22 24 Lis 2012 13:44   

Cytat:
zapewne będzie to alternatywa dla zapoczątkowującego temat

Nie sądzę - myślę, że przez 2,5 roku to już mógł zapomnieć, że coś takiego pisał ;-)

A wracając do tematu wątku, to nie lepiej po prostu kupić reflektor LED? 30W dostaniesz już za trochę więcej niż 150 PLN a przynajmniej porządnie świeci.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Światło i Oświetlenie -> Led zamiast J-78 czy macie patent??
Strona 1 z 1