X

Pojedynczy wyłącznik światła. Skomplikowany schemat.

13 Apr 2010 23:59 PApafcioc22
  • #1 13 Apr 2010 23:59
    pafcioc22
    Level 8  
    Helpful post? (0)
    Witam, mam problem z poprawnym podłączeniem pojedynczego wyłącznika. Nie znam się na elektryce. Ze ściany wystają dwa kable czarny i niebieski. Probowalem podłączyć na różne sposoby, ale zawsze wywala korki. Jak to poprawnie podłączyć. Oto schemat do (jak mniemam podwojnego) wyłącznika.
    To view the material on this forum you must be logged in.
  • #2 14 Apr 2010 00:33
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy
    Helpful post? (0)
    Po co nam ten dziwny schemat? Czy on dotyczy Twojego problemu?
    Na ile sposobów podłączałeś "dwa kable" do pojedynczego wyłącznika?
    Co to są za "dwa kable" - wystają ze ściany, czy może z puszki? Do czego służyły wcześniej i kto to robił? Może jakieś zdjęcia?
  • Helpful post
    #3 14 Apr 2010 05:33
    A-Mail
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    dwa przewody do wyłącznika pojedyńczego można podłączyć na 2 sposoby:
    1 żyła czarna do zacisku 1 niebieska do zacisku 2
    2 żyła czarna do zacisku 2 niebieska do zacisku 1

Ale poważnie, jeżeli jesteś pewien że wtym miejscu powinien być wyłącznik, a nie gniazdo ( gdyby miało być gniazdo a Ty podłączysz wyłącznik to bedzie robiło zwarcie) to jedyne co mi przychodzi na myśl to zwarcie w przewodzie do lampy.
  • #4 14 Apr 2010 05:38
    slawekx
    Level 27  
    Helpful post? (0)
    pafcioc22 wrote:
    Witam, mam problem z poprawnym podłączeniem pojedynczego wyłącznika. wywala korki. Jak to poprawnie podłączyć. Oto schemat do (jak mniemam podwojnego) wyłącznika.

Masz problem z podłączeniem pojedynczego, a podłączasz podwójny. Po co ?
  • #5 14 Apr 2010 05:58
    A-Mail
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    slawekx wrote:
    pafcioc22 wrote:
    Witam, mam problem z poprawnym podłączeniem pojedynczego wyłącznika. wywala korki. Jak to poprawnie podłączyć. Oto schemat do (jak mniemam podwojnego) wyłącznika.

Masz problem z podłączeniem pojedynczego, a podłączasz podwójny. Po co ?

Nie widzisz że to jest układ schodowy? A swoją droga co ten schemat miał nam obrazować ?? Nie mam pojecia.
  • #6 14 Apr 2010 07:55
    pafcioc22
    Level 8  
    Topic author Helpful post? (0)
    Kable oczywiście wystają z puszki. Zrobił to znajomy elektryk, który zakładał instalacje. Schemat został dołączony do zakupionego wyłącznika. Wrzucam jeszcze to moze sie przyda.
    To view the material on this forum you must be logged in. To view the material on this forum you must be logged in.
  • #7 14 Apr 2010 08:13
    kortyleski
    Level 38  
    Helpful post? (0)
    Przewody podłączasz pod "L" oraz "X1". Jeżeli nic nie zwiera sie po drodze to powinno działać. Na marginesie wyłącznik ze zdjęcia jedt wyłacznikiem schodowym a nie zwykłym pojedynczym, ale to akurat nie przeszkadza.
  • #8 14 Apr 2010 08:24
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    Helpful post? (0)
    kortyleski wrote:
    Przewody podłączasz pod "L" oraz "X1". Jeżeli nic nie zwiera się po drodze to powinno działać. Na marginesie wyłącznik ze zdjęcia jest wyłącznikiem schodowym a nie zwykłym pojedynczym, ale to akurat nie przeszkadza.

Kolego, przecież autor napisał:
    Quote:
    Ze ściany wystają dwa kable czarny i niebieski. Probowalem podłączyć na różne sposoby, ale zawsze wywala korki.

Chociaż Ty powinieneś wiedzieć, że nie ma zbyt wielu sposobów na połączenie dwóch przewodów. Więc skoro ich połączenie nie działa, to jak ma wg Ciebie "działać"?
  • #9 14 Apr 2010 08:51
    cirrostrato
    Level 35  
    Helpful post? (0)
    Jeśli ten ,,znajomy elektryk'' to zaczął to niech skończy, chyba wie co wymodził, może pomylił (wybijające bezpieczniki) połączenie pod włącznik z połączeniem pod gniazdo zasilające, co za kabelek dynda u sufitu?
  • #10 14 Apr 2010 09:11
    retrofood
    Helpful post? (0)
    cirrostrato wrote:
    Jeśli ten ,,znajomy elektryk'' to zaczął to niech skończy, chyba wie co wymodził, może pomylił (wybijające bezpieczniki) połączenie pod włącznik z połączeniem pod gniazdo zasilające, co za kabelek dynda u sufitu?

Ja myślę, że jest to właściwa odpowiedź. I na tym temat powinien się zakończyć. Autor niestety nie może podać nam więcej informacji technicznych o instalacji, więc i nie ma o czym gdybać.
  • Helpful post
    #11 14 Apr 2010 09:25
    kortyleski
    Level 38  
    Helpful post? (0)
    retrofood wrote:
    kortyleski wrote:
    Przewody podłączasz pod "L" oraz "X1". Jeżeli nic nie zwiera się po drodze to powinno działać. Na marginesie wyłącznik ze zdjęcia jest wyłącznikiem schodowym a nie zwykłym pojedynczym, ale to akurat nie przeszkadza.

Kolego, przecież autor napisał:
    Quote:
    Ze ściany wystają dwa kable czarny i niebieski. Probowalem podłączyć na różne sposoby, ale zawsze wywala korki.

Chociaż Ty powinieneś wiedzieć, że nie ma zbyt wielu sposobów na połączenie dwóch przewodów. Więc skoro ich połączenie nie działa, to jak ma wg Ciebie "działać"?

Nie rozumiem Twojego postu w odniesieniu do mojej wypowiedzi. Podałem jeden z dwóch sposobów podłączenia tego przełącznika który autor pokazał na zdjęciu z przewodami wystającymi z puszki wyłącznika. Nie zmienia to faktu że jeżeli po załączeniu wyłącznika strzela bezpiecznik to znak że coś jest w instalacji nie w porządku. Mając na względzie poziom wiedzy elektrycznej autora nie będę doradzał prucia instalacji bo dobrze to się nie skończy.
    Pozostaje mieć tylko nadzieję ze autor sam wpadnie na pomysł że skoro wyłącznik jest prawidłowo podłączony a dalej nie działa to należy poprosić mądrzejszego.
  • #12 14 Apr 2010 10:03
    yogi009
    Level 39  
    Helpful post? (0)
    Kolego, ta "instalacja" i przełączniki działają mniej więcej tak, jak to przedstawia naprędce narysowany schemat (nie zwracaj uwagi na to, że użyłem na szybko przekaźników zamiast przełączników - idea ta sama):

Popatrz na to i pomyśl, jak się będzie zachowywał ten układ przy kolejnym przełączaniu każdego z przełączników.
  • #13 14 Apr 2010 10:09
    fixian
    Level 21  
    Helpful post? (0)
    Może to 2 kable do gniazdka :)
  • #14 14 Apr 2010 10:23
    kortyleski
    Level 38  
    Helpful post? (0)
    yogi009 wrote:
    Kolego, ta "instalacja" i przełączniki działają mniej więcej tak, jak to przedstawia naprędce narysowany schemat (nie zwracaj uwagi na to, że użyłem na szybko przekaźników zamiast przełączników - idea ta sama):

Popatrz na to i pomyśl, jak się będzie zachowywał ten układ przy kolejnym przełączaniu każdego z przełączników.

A cóż to znowu za wymysły? Przecież autor WYRAŹNIE napisał ze ma dwa przewody a nie trzy, po za tym pokazywanie laikowi tylko kawałka schematu układu schodowego to zły pomysł.
  • #15 14 Apr 2010 10:31
    fixian
    Level 21  
    Helpful post? (0)
    No własnie cyt "Ze ściany wystają dwa kable czarny i niebieski. Probowalem podłączyć na różne sposoby, ale zawsze wywala korki." Wiec może to poprostu gniazdo a nie przełącznik ???
  • #16 14 Apr 2010 10:53
    pafcioc22
    Level 8  
    Topic author Helpful post? (-1)
    Dzięki wszystkim za pomoc. Wasze wypowiedzi nakierowały mnie na to by sprawdzić czy to faktycznie wyłącznik (zasugerowałem się tym iż jest on tuż pod kablem do którego podłączone jest światło). Nie wiem czy tak miało być, czy elektryk coś poknocił, ale działający wyłącznik jest w innym pomieszczeniu! A "mój wyłącznik" okazał się gniazdkiem. Problem rozwiązany - przynajmniej narazie.
  • #17 14 Apr 2010 11:00
    retrofood
    Helpful post? (0)
    Temat żenujący. Nawet w tak prostej sprawie wielu próbowało odkryć Amerykę.
    Tylko do kosza. Pkt 8.1.
Similar topics to pojedynczy wyłącznik światła. Skomplikowany schemat.
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products