Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Pojedynczy wyłącznik światła. Skomplikowany schemat.

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Kosz -> Kosz Archiwum -> Pojedynczy wyłącznik światła. Skomplikowany schemat.
Autor
Wiadomość
pafcioc22
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Bolesławiec

Post#1 Post autora tematu 13 Kwi 2010 23:59   

Pojedynczy wyłącznik światła. Skomplikowany schemat.

Witam, mam problem z poprawnym podłączeniem pojedynczego wyłącznika. Nie znam się na elektryce. Ze ściany wystają dwa kable czarny i niebieski. Probowalem podłączyć na różne sposoby, ale zawsze wywala korki. Jak to poprawnie podłączyć. Oto schemat do (jak mniemam podwojnego) wyłącznika.
Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
Powrót do góry

Łukasz-O
Moderator Elektrycy
Moderator Elektrycy

Miasto: Warszawa

Post#2 14 Kwi 2010 00:33   

Re: Pojedynczy wyłącznik światła. Skomplikowany schemat.

Po co nam ten dziwny schemat? Czy on dotyczy Twojego problemu?
Na ile sposobów podłączałeś "dwa kable" do pojedynczego wyłącznika?
Co to są za "dwa kable" - wystają ze ściany, czy może z puszki? Do czego służyły wcześniej i kto to robił? Może jakieś zdjęcia?
Powrót do góry

A-Mail
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Grudziadz

Post#3 14 Kwi 2010 05:33pomocny post - solucja   

dwa przewody do wyłącznika pojedyńczego można podłączyć na 2 sposoby:
1 żyła czarna do zacisku 1 niebieska do zacisku 2
2 żyła czarna do zacisku 2 niebieska do zacisku 1

Ale poważnie, jeżeli jesteś pewien że wtym miejscu powinien być wyłącznik, a nie gniazdo ( gdyby miało być gniazdo a Ty podłączysz wyłącznik to bedzie robiło zwarcie) to jedyne co mi przychodzi na myśl to zwarcie w przewodzie do lampy.
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 14 Kwi 2010 05:33pomocny post - solucja   

Powrót do góry

slawekx
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Łódź

Post#4 14 Kwi 2010 05:38   

pafcioc22 napisał:
Witam, mam problem z poprawnym podłączeniem pojedynczego wyłącznika. wywala korki. Jak to poprawnie podłączyć. Oto schemat do (jak mniemam podwojnego) wyłącznika.

Masz problem z podłączeniem pojedynczego, a podłączasz podwójny. Po co ?
Powrót do góry

A-Mail
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Grudziadz

Post#5 14 Kwi 2010 05:58   

slawekx napisał:
pafcioc22 napisał:
Witam, mam problem z poprawnym podłączeniem pojedynczego wyłącznika. wywala korki. Jak to poprawnie podłączyć. Oto schemat do (jak mniemam podwojnego) wyłącznika.

Masz problem z podłączeniem pojedynczego, a podłączasz podwójny. Po co ?

Nie widzisz że to jest układ schodowy? A swoją droga co ten schemat miał nam obrazować ?? Nie mam pojecia.
Powrót do góry

pafcioc22
Poziom 8
Poziom 8

Post#6 Post autora tematu 14 Kwi 2010 07:55   

Kable oczywiście wystają z puszki. Zrobił to znajomy elektryk, który zakładał instalacje. Schemat został dołączony do zakupionego wyłącznika. Wrzucam jeszcze to moze sie przyda.
Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 14 Kwi 2010 07:55   

Powrót do góry

kortyleski
Poziom 24
Poziom 24

Post#7 14 Kwi 2010 08:13   

Przewody podłączasz pod "L" oraz "X1". Jeżeli nic nie zwiera sie po drodze to powinno działać. Na marginesie wyłącznik ze zdjęcia jedt wyłacznikiem schodowym a nie zwykłym pojedynczym, ale to akurat nie przeszkadza.
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 14 Kwi 2010 08:13   

Powrót do góry

retrofood
Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Miasto: Stalowa Wola

Post#8 14 Kwi 2010 08:24   

kortyleski napisał:
Przewody podłączasz pod "L" oraz "X1". Jeżeli nic nie zwiera się po drodze to powinno działać. Na marginesie wyłącznik ze zdjęcia jest wyłącznikiem schodowym a nie zwykłym pojedynczym, ale to akurat nie przeszkadza.

Kolego, przecież autor napisał:
Cytat:
Ze ściany wystają dwa kable czarny i niebieski. Probowalem podłączyć na różne sposoby, ale zawsze wywala korki.

Chociaż Ty powinieneś wiedzieć, że nie ma zbyt wielu sposobów na połączenie dwóch przewodów. Więc skoro ich połączenie nie działa, to jak ma wg Ciebie "działać"?
Powrót do góry

cirrostrato
Poziom 23
Poziom 23

Post#9 14 Kwi 2010 08:51   

Jeśli ten ,,znajomy elektryk'' to zaczął to niech skończy, chyba wie co wymodził, może pomylił (wybijające bezpieczniki) połączenie pod włącznik z połączeniem pod gniazdo zasilające, co za kabelek dynda u sufitu?
Powrót do góry

retrofood

Post#10 14 Kwi 2010 09:11   

cirrostrato napisał:
Jeśli ten ,,znajomy elektryk'' to zaczął to niech skończy, chyba wie co wymodził, może pomylił (wybijające bezpieczniki) połączenie pod włącznik z połączeniem pod gniazdo zasilające, co za kabelek dynda u sufitu?

Ja myślę, że jest to właściwa odpowiedź. I na tym temat powinien się zakończyć. Autor niestety nie może podać nam więcej informacji technicznych o instalacji, więc i nie ma o czym gdybać.
Powrót do góry

kortyleski
Poziom 24
Poziom 24

Post#11 14 Kwi 2010 09:25pomocny post - solucja   

retrofood napisał:
kortyleski napisał:
Przewody podłączasz pod "L" oraz "X1". Jeżeli nic nie zwiera się po drodze to powinno działać. Na marginesie wyłącznik ze zdjęcia jest wyłącznikiem schodowym a nie zwykłym pojedynczym, ale to akurat nie przeszkadza.

Kolego, przecież autor napisał:
Cytat:
Ze ściany wystają dwa kable czarny i niebieski. Probowalem podłączyć na różne sposoby, ale zawsze wywala korki.

Chociaż Ty powinieneś wiedzieć, że nie ma zbyt wielu sposobów na połączenie dwóch przewodów. Więc skoro ich połączenie nie działa, to jak ma wg Ciebie "działać"?

Nie rozumiem Twojego postu w odniesieniu do mojej wypowiedzi. Podałem jeden z dwóch sposobów podłączenia tego przełącznika który autor pokazał na zdjęciu z przewodami wystającymi z puszki wyłącznika. Nie zmienia to faktu że jeżeli po załączeniu wyłącznika strzela bezpiecznik to znak że coś jest w instalacji nie w porządku. Mając na względzie poziom wiedzy elektrycznej autora nie będę doradzał prucia instalacji bo dobrze to się nie skończy.
Pozostaje mieć tylko nadzieję ze autor sam wpadnie na pomysł że skoro wyłącznik jest prawidłowo podłączony a dalej nie działa to należy poprosić mądrzejszego.
Powrót do góry

yogi009
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Olsztyn

Post#12 14 Kwi 2010 10:03   

Kolego, ta "instalacja" i przełączniki działają mniej więcej tak, jak to przedstawia naprędce narysowany schemat (nie zwracaj uwagi na to, że użyłem na szybko przekaźników zamiast przełączników - idea ta sama):

Popatrz na to i pomyśl, jak się będzie zachowywał ten układ przy kolejnym przełączaniu każdego z przełączników.
Powrót do góry

fixian
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Dąbrowa Górnicza

Post#13 14 Kwi 2010 10:09   

Może to 2 kable do gniazdka :)
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 14 Kwi 2010 10:09   

Powrót do góry

kortyleski
Poziom 24
Poziom 24

Post#14 14 Kwi 2010 10:23   

yogi009 napisał:
Kolego, ta "instalacja" i przełączniki działają mniej więcej tak, jak to przedstawia naprędce narysowany schemat (nie zwracaj uwagi na to, że użyłem na szybko przekaźników zamiast przełączników - idea ta sama):

Popatrz na to i pomyśl, jak się będzie zachowywał ten układ przy kolejnym przełączaniu każdego z przełączników.

A cóż to znowu za wymysły? Przecież autor WYRAŹNIE napisał ze ma dwa przewody a nie trzy, po za tym pokazywanie laikowi tylko kawałka schematu układu schodowego to zły pomysł.
Powrót do góry

fixian
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Dąbrowa Górnicza

Post#15 14 Kwi 2010 10:31   

No własnie cyt "Ze ściany wystają dwa kable czarny i niebieski. Probowalem podłączyć na różne sposoby, ale zawsze wywala korki." Wiec może to poprostu gniazdo a nie przełącznik ???
Powrót do góry

pafcioc22
Poziom 8
Poziom 8

Post#16 Post autora tematu 14 Kwi 2010 10:53   

Dzięki wszystkim za pomoc. Wasze wypowiedzi nakierowały mnie na to by sprawdzić czy to faktycznie wyłącznik (zasugerowałem się tym iż jest on tuż pod kablem do którego podłączone jest światło). Nie wiem czy tak miało być, czy elektryk coś poknocił, ale działający wyłącznik jest w innym pomieszczeniu! A "mój wyłącznik" okazał się gniazdkiem. Problem rozwiązany - przynajmniej narazie.
Powrót do góry

retrofood

Post#17 14 Kwi 2010 11:00   

Temat żenujący. Nawet w tak prostej sprawie wielu próbowało odkryć Amerykę.
Tylko do kosza. Pkt 8.1.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Kosz -> Kosz Archiwum -> Pojedynczy wyłącznik światła. Skomplikowany schemat.
Strona 1 z 1