Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Podłączenie zaworu trójdrogowego

georg2601 21 Kwi 2010 22:30
  • #1 21 Kwi 2010 22:30
    georg2601
    Poziom 11  

Zamierzam wymienić kocioł i zarazem założyć zawór trójdrogowy. Zastanawam się jak to wszystko podłączyć tak aby zawór nie dławił mi dopływu wody do zbiornika wyrównawczego. Wychodzi na to że zawór powinienem założyć na powrocie. Pytanie co to daje a może macie inne sugestie. Poniżej przedstawiam schemat blokowy mojej instalacji i i rys 2 sposób podłączenia zaworu.

• #2 21 Kwi 2010 22:44
    Marek Nawrocki
    Poziom 25  

Witam!!
    zawór trójdrogowy włącz za pompą obiegową, przy odcięciu zapewni ci to obieg wody przez kocioł co uchroni ciebie przed wywalaniem STB

• #3 21 Kwi 2010 23:16
    mirrzo

Moderator - Systemy Grzewcze

Marek Nawrocki napisał:
    ...uchroni ciebie przed wywalaniem STB

STB w stałopalnym ?

• #4 22 Kwi 2010 07:05
    k0s10r
    Poziom 18  

Marek Nawrocki napisał:
    Witam!!
    zawór trójdrogowy włącz za pompą obiegową, przy odcięciu zapewni ci to obieg wody przez kocioł co uchroni ciebie przed wywalaniem STB

Oczywiście tylko musisz zastosować dodatkową pompę do ładowania CWU. Ustawiając temperaturę na kotle 65 a na grzejniki np. 40st. nie będziesz miał zbyt wiele tej ciepłej wody użytkowej.

mirrzo napisał:
    STB w stałopalnym ?

Chyba chodzi mu o termiczny wyłącznik dmuchawy :)

• #5 22 Kwi 2010 08:05
    georg2601
    Poziom 11  

Czyli wygląda na to że schemat podlączenia narysowałem dobrze szkoda tylko że zawór mam włączyć za pompą tylko nie bardzo rozumiem co to daje. A czy w takim układzie jest możliwość zamątowania zaworu czterodrogowego. Wydaje mi się że we wszystkim przeszkadza ten zbiornik wyrównawczy.

• #6 22 Kwi 2010 08:23
    Usunięty
  • #7 22 Kwi 2010 08:38
    georg2601
    Poziom 11  

widzisz i tutaj problem jak napisałem to schemat blokowy a w rzeczywistości to wygląda tak że nie mogę zmienić położenia zbiornika wyrównawczego dlatego że od pieca idzie mi jaden główny pion który jeszcze w kotłowni rozgałęzia się na bojler. Ten główny pion rozgałęzia się na parterze i piętrze na rozdzielacze (takie w szafkach) i dalej zakończony jest zbiornikiem wyrównawczym.

• #8 22 Kwi 2010 08:42
    Usunięty
  • #9 22 Kwi 2010 10:20
    georg2601
    Poziom 11  

żeby to poprawić to musiałbym rozkuwać ściany gdyż rury są położone pod tynkiem

• #10 25 Kwi 2010 00:04
    mirrzo

Damian_85 napisał:
    Chcesz mieć prawidłowo i bezpiecznie ?

georg2601 napisał:
    ... to musiałbym rozkuwać ściany

To rozkuj te ściany

• #11 25 Kwi 2010 07:45
    georg2601
    Poziom 11  

mirrzo napisał:
    Damian_85 napisał:
    Chcesz mieć prawidłowo i bezpiecznie ?

georg2601 napisał:
    ... to musiałbym rozkuwać ściany

To rozkuj te ściany

Powiem ci kolego mirrzo że teraz to błysnąłeś , to z takich bzdurnych wypowiedzi masz tyle nabitych postów? - gratuluję.

• #12 25 Kwi 2010 09:51
    Usunięty
  • #13 25 Kwi 2010 11:15
    k0s10r
    Poziom 18  

Krótko zwięźle i na temat.

Pozdrawiam

• #14 25 Kwi 2010 21:18
    georg2601
    Poziom 11  

Kolego Damian_85 przecież nie do Ciebie była ta aluzja, za pomoc bardzo ci dziękuję prawda jest taka że instalacja na owe czasy była dobrze zrobiona, kiedy to zostało wykonane wtedy nawet nikt nie myślał o zaworach trójdrogowych a rozkuwanie ścian nie jest taką prostą sprawą w domu w którym się mieszka.Powiem Ci że nadal nie rozumiem co zmieni wstawienie dodatkowej rury do zbiornika wyrównawczego przecież moim zdaniem to to samo jak na moim rysunku, chyba że chodzi Ci o to że na moim rysunku jest sama pompa obiegowa, to mój błąd bo pompa obiegowa jest równolegle z zaworem różnicowym, wiem zawór trójdrogowy miał być za pompą a nie przed. Jeśli chodzi o kolegę mirrzo to wiesz zabrzmiało to dla mnie jak nabijanie sobie postów. Forum elektroda to nie jest jedyne forum na którym jestem zarejestrowany i powiem ci nic bardziej mnie nie wkurza jak pisanie trzech zdań z których wynika to samo co wcześniej napisał poprzednik. Kolega mirrzo jest moderatorem tego działu więc myślałem że napisze coś innego a on po prostu napisał tak jak nowicjusz który napisał dopiero dwa posty

• #15 25 Kwi 2010 21:45
    mirrzo

georg2601 napisał:
    ...on po prostu napisał tak jak nowicjusz

Napisałem to, co powinieneś zrobić, żeby to było dobrze. Nie wnikam w to, czy jest "łatwo" psuć swoje mieszkanie. To możesz umieścić w innym temacie, np. Czy uważasz, że powinienem skuć tynki i ściany, żebym żył bezpiecznie ?
    Wtedy możemy podyskutować o wyższości Świąt ....
    Tu jednak jest inny przedmiot sprawy do załatwienia

• #16 25 Kwi 2010 21:47
    Usunięty
  • #17 07 Wrz 2010 21:25
    arkadiustr
    Poziom 15  

Kolego Damian_85 świetnie to rozrysowałeś(nigdzie nie mogłem znaleźć układu na jednej pompie), a czy możesz mi narysować jak sprawa by się miała z zaworem 4D przy zastosowaniu jednej pompki (o ile ma to prawo bytu) i czy 4D wniósł by jakąś poprawę do takiego układu?

• #18 08 Wrz 2010 08:24
    Usunięty
  • #19 12 Wrz 2010 20:21
    arkadiustr
    Poziom 15  

Tak jak myślałem. Dziękuję za uzasadnienie.

• #20 22 Paź 2010 22:39
    stefmak
    Poziom 1  

witam. Mam pytanie mam piec na eko groszek galmet 30kw grzeje 300m2.po 4-rech sezonach stwierdziłem że zamontuje zawór 3d.Tylko na programatorze dołączonym do pieca jest regulacja tem.od35do 53 ,wszędzie jest mowa o temperaturze kotła w granicy 65stopni.jak to rozumieć i jak rozwiązać zagadnienie.:?:

• #21 18 Sie 2011 21:44
    hamer62
    Poziom 9  

Witam, niestety należę do tych, którzy posiadają źle zaprojektowaną instalację CO (taką jak założyciel tematu). I również boję się, że zawór trójdrogowy zamknie mi dopływ do naczynia wyrównawczego w nieodpowiednim momencie. Zamówiłem już komplet tzn. kocioł retortowy, zawór, siłownik itd. i nie mogę już zrezygnować. Producent ze względu na masę czujników - pogodówka itp. zaleca montaż zaworu na zasilaniu co ma zagwarantować duży komfort użytkowania. Czy można założyć coś na ten jeden główny pion, co w razie zagrożenia pozwoli ominąć zawór trójdrogowy. Niestety u mnie piony idą przez dwie niedawno wyremontowane łazienki (całe w płytkach) dlatego nie chciałbym kłaść dodatkowej rury. Nie chodzi mi o spełnienie warunków PN tylko o spokojny sen :). Za każdą podpowiedź, z góry Dziękuję.

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty